Sinop-Samsun birlikteliği!

Başlatan eren55, 30 Aralık 2010, 03:24:06

« önceki - sonraki »

mehmet yılmaz

Madem görüşler yazılıyor, devam edelim. Sinop merkezde yaklaşık 2 ay yaşadım. Bir ay kadar eylül-ekim dönemi, bir ay kadar da haziran-temmuz dönemi. Sinop tam bir tembel şehri aynı zamanda. Yaptıkları şeyler standart; öğlede kalkmak, öğleden sonra balık tutmak, akşam Aşıklar'da ya da Sakarya Caddesinde gezinti ve gecede keyf-i alem :) Yaz ise balık tutmak yerine denize girmek denilebilir.

Futbol kültürü zayıftır. Biz oradayken hükümet konağının arka tarafında pazar yerine yakın berbat bir halısahası vardı.
Stadı şehrin girişindedir, yol yukarıda kaldığı için alayı beleştepe :) Şöyle bir şey anlatayım, Sinoplu arkadaşlar Sinopspor'un maçına gidermiş, maç oynanırken tribünde hamsi ızgara yapıp, rakı içerlermiş :)

3-4 günlük bir tatil için çok ideal bir yerdir. Tarihi camileri çok güzel.-ki zaten pek de yeni cami yok  :P Demek ki ihtiyaç hasıl olmamış  8) Yanlış anlaşılmasın, nüfus pek artmadığındandır. :) Selçuklu Sultanı Alaeddin Keykubet'ın özel önem verdiği bir tersanesi olmuş. Camii de var. Rus donanmasının bombaladığı Osmanlı gemilerinde şehit olan askerlerin cebinden çıkan paralarla yaptırılan Şehitler Çeşmesi ( Adı öyleydi sanırım. ) Surları ve geçişleriyle harikulade kalesi. Karadeniz'de belki de hiçbir yerde olmayan PLajıyla. Elbette tarihi Sinop Cezaeviyle... Harbiden güzel bir şehirdir. Ömrümün en güzel tatilini orada yaptığımı ifade etmeliyim. ( Gerçi adı tatil değil stajyer öğretmen hizmet temel eğitim semineri idi ama :) )

Bir dönem şehrin uç noktsında Amerikan Radar Üssü varmış. Rivayet o ki Sinopluların çoğu zenci Amerikalı askerlerle evlenmişler. Melez torunları varmış ve bazen Sinop'a geliyorlarmış! Dediğim gibi tam bir tembel şehridir; yapacak iş yoktur.

Birkaç küçük not daha vereyim, mesela deniz üç tarafından sarar Sinop'u ve bu yüzden Karadeniz Bölgesinde olmamıza rağmen denizin kıbleye denk geldiği camisi vardır, denize dıoğru namaz kılınca şaşırabilirsiniz. Tertemiz bir denizi vardır, dibi görünür.

Bir de KötüÇocuk'un bahsettiği Diyojen, gündüz vakti elinde fenerle dolaşırken, soranlara "adam arıyorum" diyormuş. :)

Bütün bunları yazarken Sinop'u özlediğimi fark ettim. 6 yıldır gidemedim. Belki bu yaz kaçarız bizim ekiple günübirlik de olsa ;)

Gorkem

Bu yaz sinoptan samsuna yeni taşındım.Dediğiniz gibi samsunlunun bol olduğu bir şehir bu samsunluların içinde samsunsporu tutanda vardı istanbulcu olanda.Sinopluların gözünde Samsunspora gelince coğu tanıdığım sinoplunun samsunsporun 1.lige çıkmasını istemelerinin sebebi kendi istanbul takımlarını Samsuna gelip canlı olarak izleme fırsatı yakalamalarından dolayıydı.Benim sınıf arkadaşlarım içinde samsun kümeye diyende vardı süper lige çıksın diyende.Şehir olarak sinop küçük yer samsuna bağlı ilçemiz gibi her şey samsundan karşılanıyor. Birde yaşadığım bir olayı anlatayım bir gün kuaföre gitmiştim bu (5 te 5 yaptığımız zaman) içeri girdiğimde duydumki samsunspor hakkında konusuyorlardı 80 li yıllarda samsun neydi be o dönemlerde herkes samsunsporluydu felan diye birden bende atladım samsunsporluyum diye babamda vardı zaten güzel bir samsunspor muhabbeti oldu orada :)

supernatural_55

Yalı kahvesinde çay,pide..ardından vur dsi'ye,gir denize,bak keyfine:))çok seviyorum Sinop'u 2 yıldır yazları ordaydım günübirlik de olsa.bu sene nasip olmayacak ne yazık ki

millwall

sinopa 2-3 gün gidip kafa dinleyeyim diyorum.
nereye gidilir nerde kalınır nerde ne yenir.
direk lokasyon ve isim alsam abiler.birkaç yer söylenmiş,ama mutlaka bunu yapmadan dönme diyeceğiniz öneriler?

KotuCocuk55

Alıntı yapılan: millwall - 08 Ocak 2011, 00:58:38
sinopa 2-3 gün gidip kafa dinleyeyim diyorum.
nereye gidilir nerde kalınır nerde ne yenir.
direk lokasyon ve isim alsam abiler.birkaç yer söylenmiş,ama mutlaka bunu yapmadan dönme diyeceğiniz öneriler?

valla bu mevsimde bunalirsin be haci mayista git derim

eren55

29 Ocak 2011, 13:26:03 #35 Son düzenlenme: 29 Ocak 2011, 13:29:25 eren55
Altay maçına 13 kişi geliyoruz.9 kişi harbi harbi Samsunsporlu  ve bu adamlar içinde Samsunlu olan sadece ben ve başka bir arkadaş varız.Market sahibi bir kardeşim maçta takmam için Sinopspor atkısı hediye etti.Alın maçta sallayın hesabı.Hediyeyi kabul ettim etmesine de,renkler biraz ters Samsun'a.MOrdu ile aynı renkler.(MOrdu'ya baya gülüyor insanlar.)'Yalandan bademcik ameliyatı yaptırmayalım abicim.Dursun bademcikler yerinde.' deyip atlattım.Ama inşallah bir gün büyük bir pankartımızı stada koyup Sinoplu arkadaşlara izlettiririz.

55JNR55

Sinop her yaz mutlaka 2-3 günlüğüne kafa dinlemeye gidilebilecek mükemmel bir memleket, son 2 yıldır yazları hep gidiyorum Sinop'a. Özellikle Samsun bu kadar yakınken Sinop'a herkese gitmesini tavsiye ediyorum...

Nuri Asan

Gitmekten her zaman keyif aldığım,insanın içini açan çok sevdiğim bir şehir.Yollar iyi olsa mutlaka 2 ayda bir gelirim ama Yakakent Bafra yolu bir ara Çin işkencesi gibiydi son durumu bilmiyorum.
Paşa Tabyalarıda halkın hizmetine açılmış.Mutlaka gitmenizi tafsiye ederim,tabii ki önce Sinop Cezaevi.

LisandroLopez

Bende Amatör bi futbolcu olarak Samsun karmasıyla , Sinop'a , Karadeniz karması seçmeleri için müsabaka oynamaya gitmiştim.
Sinop'lu bi kaç futbolcuyla görüştüm ve bana sürekli Samsunspor'u sordular ve Samsunspor'dan bahsettiler.
Samsunspor'a çok olumlu bakıp özellikle Celil Sağır'ı çok beğendiklerini de söylediler.
Ama buna rağmen futbola pek yatkın bi şehir olmadığını söyleyebilirim gördüğüm kadarıyla.

eren55

Maça yanımda getirdiğim arkadaşlar hayran kaldılar taraftara.Bel.Ev. kale arkasından maratonun kim bilir kaç tane fotoğrafını çekmişlerdir. Manzara öyle olunca benim de koltuklarım epey kabardı.

eren55

Sinopspor yönetimi geçen hafta Samsunspor yönetimi ile buluşmuş diye duydum Sinopspor'da faal olarak görev alan bir kardeşimden.Sinopspor,Samsunspor'un pilot takımı olacakmış.Alt yapıdan 8 9 oyuncu Sinopspor'a gelecekmiş.Bay geçecek olduğumuz bu hafta da Samsunspor'umuz Sinop'a gelecekmiş.Bu arada bunları söyleyen kardeşim Samsun'da Sinopsporlu yöneticilerle gayet alakadar olunduğunu ve bundan ötürü kendilerini çok iyi hissetiklerini söyledi.Daha ne diyeyim ne mutlu benim gibi Sinop'ta yaşayan Samsunsporlulara!

Sonuna Kadar 55

her zaman kardeşlik var zaten

eren55

eren55

Karşıyaka maçına Sinop'tan 17 kişiyle geleceğiz bir aksilik olmazsa.Kısmetse bu maçta da yapacağım havamı tribünlerimize şahit olacak Sinoplu arkadaşlara ;D