ELEKTRİK FATURASI

Başlatan feveran, 19 Kasım 2011, 12:07:39

« önceki - sonraki »

feveran

ARKADAŞLAR ELEKTRIK FATURALARINDA ÇİZİLİ OLAN YERE BAKINIZ ORDA K/K BEDELİ(KAYIP KAÇAK BEDELİ) VAR ORDAKI RAKAM SİZİN YAKMADIGINIZ ÖDEME YANI KAÇAK KULLANANLARIN SİZİN ÖDEDIGINIZ MIKTAR BUNU TÜKETICI HAKLARINA BILDIRDIMI GERKEN İŞLEMLER YAPILIYOR BIR DAHA ALINMIYOR BENIM 96 KUSURLUK FATURAMDAM 9.57 ALINMIŞ HERKEZE BÖYLE UYARIN HERKEZİ YANI HER 100 LİRALIK FATURADAN 10 TL K K BEDELİ ALINIYOR RESMI FARKLI KAYDETTIDIMI DAHA NET GÖREBİLİRSİNİZ....

isa55

Eski faturaları incelediğimde 2011 yılı 4. ayından itibaren bu adla fatura tutarının %10'u kadar miktar hesaplanmış ve yansıtılmış. Dikkatimi çekmemişti. Şimdi kaçak elektriğin nerede kullanıldığını söylesek hemen bölücülük yapıyorsun diyecekler. Bende Tüketici Haklarına başvuracağım.

Burak

Silopi'de soba kuran yokmuş her odada ya klima yada elektrikli ısıtıcı durmadan yanıyormuş. Kaynak bol nasılsa memur hariç elektrik parası ödeyen yok.bizim devletimiz her konuda böyle maalesef bir şey yasaksa yasaktır. Kredi kartından aidat kesilir yasaktır ama banka keser itiraz etmeden alamazsın özel bir şirket nasıl kayıp kaçak bedeli alabilir şaka gibi birşey adam kaçağın parasını alacaksa kaçakla neden mücadele etsinki. Ha birde yıllardır koyun gibi ödediğimiz TRT payı var allah zehir zıkkım etsin !!!

Sercan

Kesinlikle tüketici haklarına başvurulmalı...

AntZ

20 Kasım 2011, 11:22:45 #4 Son düzenlenme: 20 Kasım 2011, 12:37:51 AntZ
Tüketici haklarına başvurup hak aramak lazım elbette ama ufak bir düzeltme;

Doğudaki ya da başka bölgedeki değil Yeşilırmak Elektrik bölgesine ait kaçak kullanımlar yansıyor faturaya, bizde Akdeniz Elektrik bölgesindeki kaçak kullanımların bedelini ödüyoruz mesela ve ödediğimiz oranlar farklı.

Bu durumda olan en çok namusuyla kaçak kullanmayan doğudaki vatandaşa oluyor ve belki normalinin iki katından fazla fatura ödüyor. Asıl ordakileri uyandırmak lazım.

serkancengiz

haram zıkkım olsun çarpık düzen al özel şirketi vur öbürüne

55.hakan

Bu yapılan gerçekten insafsızlık hatta kaçak kullanmayı özendiren bir durum.O zaman ben de kaçak kullanayım nasıl olsa başkaları ödeyecek.

kuzey55

Alıntı yapılan: Burak - 20 Kasım 2011, 09:36:46
Silopi'de soba kuran yokmuş her odada ya klima yada elektrikli ısıtıcı durmadan yanıyormuş. Kaynak bol nasılsa memur hariç elektrik parası ödeyen yok.bizim devletimiz her konuda böyle maalesef bir şey yasaksa yasaktır. Kredi kartından aidat kesilir yasaktır ama banka keser itiraz etmeden alamazsın özel bir şirket nasıl kayıp kaçak bedeli alabilir şaka gibi birşey adam kaçağın parasını alacaksa kaçakla neden mücadele etsinki. Ha birde yıllardır koyun gibi ödediğimiz TRT payı var allah zehir zıkkım etsin !!!

kredi kartından kesilen aidat yasak değil yasal.her banka farklı yollardan bu parayı tahsil eder...

berusa55

20 Kasım 2011, 22:13:36 #8 Son düzenlenme: 20 Kasım 2011, 22:29:40 berusa55
Bu konu Uludağ Elektrik Dağıtım A.Ş.'ye sorulmuş ve alınan cevap şu şekildedir:

Enerji bedeli içinde alınan kayıp-kaçak bedelinin faturalarda ayrı kalemde gösterilmesi bir çok soruya neden olmuştur. Kayıp-kaçak bedeli ve dayanağı nedir? (07.10.2011)

1. Faturada yer alan kayıp-kaçak tahakkuku kaçak enerji kullanımından dolayı faturada yer alan bir bedel değildir. Bu bedel elektrik sisteminde ortaya çıkan teknik ve teknik olmayan kaybın maliyetinin kayıp-kaçak hedef oranları ölçüsünde karşılanabilmesi amacıyla belirlenen bir bedeldir.

2. Kayıp-kaçak bedeli 2011 yılı itibariyle tanımlanmakta ve belirlenmekte olan bir bedel değildir. Bu bedel 2011 yılı öncesinde de perakende satış lisansına da sahip olan dağıtım şirketinden elektrik satın alan tüketicilere aktif enerji bedeli içerisinde tahakkuk ettirilen bir bedeldir.

Kaynak: http://www.uedas.com.tr/sayfalar.asp?mdl=duyurular&id=6

Sanırım teknik olanı, enerjinin hatlardan geçişi sırasında havaya karışan miktarı belirtirken, teknik olmayan bölüm ise kaçak kullanımdan doğan kayıpları belirtiyor. Kısacası kaçak elektrik kullanımını sizden alıyoruzun kibarca açıklaması olmuş bu...

kalptenþimþek

iki milyar TL lik elektrik havaya karışmış..Allah'tan çarpmıyor, cana gelmesin ..

lucarelli

Teknik olarak, enerji hatlarında ve kablolarda bir miktar enerji kaybolur. Yönetmeliklere göre bu kayıplar belirli değerlerde tutulur. Elektrik özelleşince, birim fiyatı arttırmadan böyle saçma sapan başlıklar altında bizden para koparıyorlar. Şirketlerle anlaşmalar yapılırken ya işi bilmeyen mühendisler ve hukukçular yüzünden ya da  kasti olarak  böyle açıklar bırakılıyor.

Kaçak elektrik ile ilgili ne devlet ne de enerji dağıtım firmaları hiç bir şey yapmıyor. Hadi bir şey yapılmıyor Hasan Balıkçı gibi adamlara da sahip çıkılmıyor. Birilerinin kullandığı kaçak elektriğin faturasını bu dünyada bizler öderiz ama öbür dünyada kaçak elektriği kullanan ve kullanılan kaçak elektriğe göz yumanlar bunun hesabını nasıl öder onu bilemem.

Bu konularla ilgili içimden daha neler geçiyor ama burası yeri değil.

Burak

21 Kasım 2011, 10:33:37 #11 Son düzenlenme: 21 Kasım 2011, 11:35:19 Burak
Alıntı yapılan: target55 - 20 Kasım 2011, 20:37:50
kredi kartından kesilen aidat yasak değil yasal.her banka farklı yollardan bu parayı tahsil eder...

madem yasal neden itiraz edince geri ödeniyor ? buradan bir banka personeli olduğu fikrine varabiliriz  sanırım ? ayrıca  benim elimde Hsbc 'ye açılmış tüketici hakları mahkemesine ait kararım var mesela tüketici hakları mahkemeleri hep kredi kartı kullanıcıları lehine karar veriyor. Kaldı ki biz kredi kartını her kullandığımızda banka zaten para kazanıyor bize bunu bir lütufmuş gibi gösterip aidat talep etmesi ne kadar etik

kaçak elektrik konusunda bilgi eksikliğine sahip olabilirim kimin hangisini ödediği konusunda ama bu yine de yukarıda verdiğim örneği değiştirmez biz elektrikli sobanın 2.çubuğunu yakmaya korkarken adamlar her odada kapatmamacasına yakıyor devlet te buna müsaade ediyor ama 60 yaşında kadını elektrik borcundan hapse atabiliyor böyle bir ülke işte yazık ...

özkan

Zenginin malı züğürdün çenesi,bu düzen böyle gider,küçük ayrıntılar büyük yolsuzluklar vsvs ;)

feveran

Alıntı yapılan: özkan - 21 Kasım 2011, 10:35:27
Zenginin malı züğürdün çenesi,bu düzen böyle gider,küçük ayrıntılar büyük yolsuzluklar vsvs ;)

valılıkde kayıp kaçak tüketıcı bölümü var oraya başvurdumu iade edılıyor ve bır daha alınmıyor ben bugun yarın faturam gelecek gıdecem ben gercekden bu haksızlıga dayanamıyorum

FaTiH_HaN

İşin teknik kısmına vakıf değiliz ama yapılan açıklama kesinlikle inandırıcı değil, eğer söyledikleri gibi olsa yapılan itiraz sonunda para iadesi mümkün değil yapmazlar. Ayrıca her elektrik faturası gelişinde sayaçtaki elektrik kullanım miktarı ile faturada yazanı karşılaştırmak gerekiyor, 5-6 ay boyunca olduğunda fazla elektrik faturası ödedim ve faturayı kesen memuru uyardıktan sonra doğru fatura kesmeye başladı. 1KW elektrik : 0.215 TL gece-gündüz kullanımında tarife değişiyor ama ortalaması budur, fatura geldiğinde kesinlikle faturadaki kullanım ve sayaçta yazanı kontrol etmenizi tavsiye ederim, 5-6 ay boyunca ortalama 5-10 TL arası fazla elektrik faturası ödedim.