Şu An Hangi Kitabı Okuyorsunuz?

Başlatan Clint_Eastwood, 31 Temmuz 2008, 22:05:10

« önceki - sonraki »

mehmet yılmaz

Alıntı yapılan: muhalif - 30 Ekim 2012, 23:04:17
bugun okulda açılan kitap standında türk klasiklerinden birinin fiyatını sordum.
tam gaza gelmişim.kitap okuma modundayım.alıcam.o gün bitircem yani.
sağ olsun adam set halinde satıyoruz dedi 300 lira hesap cıkardı.
iyi günler bey amca dedım döndüm gittim.
böylece bir kitap sevdalısı daha soğutuldu.
eğitim şart..

bir yazarın setini almak mantıklı birşey değil, en azından kitap okuru mantığına ters. Önce bir kitabını alırsın, beğenir ve seversen devam edersin zaten. Bende en az 6-7 yazarın külliyatı var ama hiç birini tek seferde almış değilim. O yüzden yeniden dene, başarabilirsin :) :)

Desiqner

İstiklal Mahkemeleriyle ilgili birşeyler varmı Mehmet abi kitapta ?

Serkan

mehmet abi Erdem abi'ye hediye ettiğin toprak ana'ya başladım bugün : ) saygılar abi

Ollivanders

Alıntı yapılan: BigBadMama5552 - 06 Ekim 2012, 00:33:52
Cengiz Aymatov - Gün Olur Asra Bedel
Henüz çok başındayım. Aymatov'un daha önce Beyaz Gemi ve Selvi Boylum Al Yazmalım kitaplarını okumuştum, beğenmiştim. Bakalım bu kitabını beğenecek miyim, merak ettim.

Gün olur Asra Bedel mükemmel bir roman. Tarifi yok bence. Kelimeler yetersiz kalır. İnsana duyguyu bu kadar rahat ve etkili hissettiren başka bir kitap var mıdır bilmiyorum. Cengiz aymatov'un Dişi kurdun rüyaları da çok guzel.

mehmet yılmaz

Alıntı yapılan: Desiqner - 31 Ekim 2012, 01:01:23
İstiklal Mahkemeleriyle ilgili birşeyler varmı Mehmet abi kitapta ?

epey birşey var, özellikle hukuki dayanağı ve hukuken incelenmesiyle ilgili.

berusa55

31 Ekim 2012, 23:32:45 #575 Son düzenlenme: 31 Ekim 2012, 23:54:13 berusa55
ÇALI HARMANI ROMANINDAN:

"Bu Samsun var ya... Aynı sulu gözlü karılara benzer. Havası çok kötüdür. Yazın iki üç ay müstesna, durmadan yağar. Yağmadığı zaman da yağmıştan beter olur. Ya çatılardan su akar, ya sokaklarda su birikir. Öyle beter bir yerdir."

Hristo'nun kulağı Haluk Kaptan'da değildi. Yıllardır görmediği Samsun'u sevdalı gözlerle dolaşıyordu. İlk gençliğinde, çiçek çiçek gezen kelebek misali bütün sokaklarını köşe bucak ezberlediği bu kenti nasıl da özlemişti.

"Öyle konuştuğuma bakma Hüseyin, gene de severim ben bu Samsun'u! Niye biliyor musun? Her tarafı deniz kokar. Hangi sokakta dolaşsan, aynı teknede gezer gibi tuzlu suyun kokusu boğazını yakar. Anladın mı?"

BigBadMama5552

AlıntıGün olur Asra Bedel mükemmel bir roman. Tarifi yok bence. Kelimeler yetersiz kalır. İnsana duyguyu bu kadar rahat ve etkili hissettiren başka bir kitap var mıdır bilmiyorum. Cengiz aymatov'un Dişi kurdun rüyaları da çok guzel.

Gün Olur Asra Bedel'in son 20 sayfası kaldı, normalden biraz daha yavaş okudum zira derslerin yoğunluğundan okumaya çok fırsatım olmuyor. Ben yine de çok beğendim, şu ana kadar okuduğum en iyi kitaplar içine girdi bile. Bir de arada Dil Anlatım dersi için başka bir kitap daha okumak zorunda kaldım, o yüzden de yavaş gitti kitap.

Dil Anlatım dersi için ise Stefan Zweig'ın Satranç adlı kitabını okudum . 71 sayfalık uzun bir öykü, basitçe okunuyor, okuma hızına göre 1 - 1,5 saatte bile bitirilebilecek bir kitap. Okumak isteyene önerebilirim.

Serkan

turgut özakman

şu çılgın türkler Kıbrıs

GökhanÇağlar

İvo Andriç-Drina Köprüsü

Sokullu Mehmet Paşa'nın küçük bir çocukken ayrıldıgı memleketine yaptırdığı köprü üzerinden Osmanlı Devleti içinde birlikte yaşayan farklı milletlerin birbirleriyle olan ilişkileri anlatılıyor kitapta.Yazar Sırp olmasına ragmen tarafsız,objektif bir roman yazmış...

mehmet yılmaz

04 Kasım 2012, 20:49:45 #579 Son düzenlenme: 04 Kasım 2012, 20:53:27 samsuni
Drina Köprüsü için tam olarak tarafsız demek mümkün değil. Özellikle Osmanlı/Türk yönetimi dönemine ait fazlasıyla kötüleme var bence. Zaten tam bir propaganda kitabı olmadığı için edebiyat dünyasında saygın bir yeri var kitabın. Drina Köprüsünde herşey bir tarafa fikir çok güzel; bir roman ama kimsenin değil bir köprünün romanı. Tabii bu arada aynı Andriç yaşasaydı 1992-95 arasındaki Boşnak katliamı için de tarafsız kalabilir miydi? Hiç sanmıyorum. Tıpkı kityapta da tarafsız kalamadığı gibi.

Bugün Azerbaycan edebiyatının en önemli isimlerinden birisi durumunda olan Elçin'ni 'Gümüş Beyazı Karavan' adlı uzun hikayesini bitirdim. Daha önce Mahmud ile Meryem ( Bu eseri bu yaz sinema filmi olarak çekildi, başrollerden birinde de bizim Polat Bilgin var. Birkaç ay içinde gösterime girebilir. ) ve Şuşa Dağlarını Duman Bürüdü adlı kitaplarını okumuştum Elçin'in. Gümüş Beyazı Karavan'ı beğendiğimi söyleyebilirim. 1970'lerin başındaki Bakü'yü ve Azerbaycan'ın o dönemdeki sosyal hayatını da anlatan sıradışı bir aşk hikayesi.

Şimdi ise daha önce 2000 ve 2008'de iki kere okuduğum ve çok sevdiğim bir kitabı tekrar okuyacağım. Çünkü bugün sinemada yıllardır beklediğim o filmini seyrettim ve çok beğendim filmini de. Mustafa Kutlu; Uzun Hikaye... Kitabı da filmi de şiddetle tavsiye ederim.

mehmet yılmaz

Bir Türk edebiyatı klasiği olan ve bugüne dek bir türlü okuyamadığım Dudaktan Kalbe'yi okuyorum; üstat Reşat Nuri Güntekin...

mehmet yılmaz

İlber Ortaylı'nın Cumhuriyetimizin 100 Yıl adlı nehir söyleşilerden oluşan kitabını bitirdim. İnkılap Tarihi sürecine ilgi duyanlar için ideal.. Hocanın tarihçilikten çok kişisel yorumlarının hakim olduğu bir kitap olmuş bence. Şu sıralar ise Refik Halid Karay'ın 'Çete' adlı romanını okuyorum. Milli Mücadele yıllarında Kilikya yöresindeki bir Türk çete reisi ile bir Rus prensesinin aşklarını merkezde tutan bir roman.

emre

aldım bir kaç kitap ama yazılı okumaktan sıra gelmiyor  :)

mehmet yılmaz

İhsan Oktay Anar - Puslu Kıtalar Atlası - İletişim Yay.

Kitap 1995'te ilk baskısını yapmış, hayli bilindik bir kitap ama ben yeni okuyabildim. İhsan Oktay Anar'ın ilk kitabı imiş, benim de okuduğum ilk Anar kitabı oldu. Geç kalmadan söyleyeyim, kitabı beğendim ve tavsiye ederim. Geniş bir hayal dünyasında kurgulanan, özgün bir eser. Yazarın hem felsefe hem de edebiyat eğitimi almış/vermiş olması bunda etkilidir kuşkusuz. Gerçekle hayali iç içe geçiren bir planlaması var. Osmanlı Devleti döneminde 1600'lü yıllarda geçiyor olaylar. Etkileyici bir olaylar örgüsü var. Tarih ile fantastik görüş bir arada verilmiş. Şöhretini hak etmiş, başarılı bir eser bence.

BigBadMama5552

Ayfer Tunç - Memleket Hikayeleri.