27 Mayıs 2001 Fb maçında şike iddiası

Başlatan Sadece Samsunspor, 23 Kasım 2006, 13:47:08

« önceki - sonraki »

bengülü

Yücel Uyar'dan iddialara sert tepki !..

Samsunspor ile Fenerbahçe arasında 2000-2001 sezonunda şike yapıldığı iddialarına adı karışan o dönemin Teknik Direktörü Yücel Uyar, namuslu, şerefli bir insan olduğunu belirterek, iddialara sert tepki gösterdi..

Yücel Uyar, namuslu, şerefli bir insan olduğunu belirterek, kimsenin sadece kendisini değil, 7 kuşaktan akrabasına bir lira vermekle suçlayamayacağını dile getirdi ve "Bunu ispat etsinler bir daha dönmemek üzere bu işi bırakırım. Bunlar, çamur at izi kalsın kampanyasıdır. Ama güneş balçıkla sıvınmaz. Altın çamura da düşse altındır. Hiçbir gocunduğum tarafım yok" dedi.

Dün akşam Star Tv'de Telegol adlı programa katılan Cihan Oskay adlı bir kişinin 2000-2001 sezonunda Samsunspor ile Fenerbahçe arasında oynanan karşılaşmada şike yapıldığını iddia etmesi gündeme bomba gibi düştü.

Oskay'ın iddialarında adı şike olaylarına karıştığı belirtilen o dönemin Teknik Direktörü Yücel Uyar, bugün Gazeteciler Cemiyeti'nde bir basın toplantısı düzenleyerek iddialara sert tepki gösterdi. Bu tür olayları konuşmaktan dolayı çok büyük üzüntü duyduğunu söyleyen Yücel Uyar, o sezon şampiyonluğu etkileyen bir maç olduğu için son derece titiz davrandıklarını belirterek, "O hafta en ideal takımı sahaya kadroyla, hiçbir şaibe altında kalmadan 3 gün kampımızı da yaparak hazırlandık. Biz Sinop kampına maç olmadığında milli maç aralarında gidiyoruz. O da maç kampı değildir. Kuvvet kampıdır. 3-5 gün koşarız, fizik kondisyor çalışmaları yaparız. Bizim maç kamplarımızın hepsi Samsun'da olmuştur. Fenerbahçe maçına takımımızı en iyi şekilde hazırladık. Maçtan evvel de bir sürü dedikodular çıktı. Teşvik aldığımız, şike yaptığımız bir sürü söylenti çıktı. Ama biz bunlara sahada gerekli yanıtı verdik. Aslanlar gibi oynadık. Hatta oynadığımız iyi futboldan dolayı (teşvik almışlar) bile denildi. Ama 5 yıl sonra manyağın biri çıkıyor ve biriyle bir görüşme yapıyor. Samsunspor Teknik Direktörü Yücel Uyar'ı suçluyor" dedi.

840 MİLYONU SİZDEN İSTESEM VERİRSİNİZ
12 yıl futboldan para kazandığını 1985-86 sezonunda Orduspor'dan Ankaragücü'ne giderek Türkiye'nin en büyük transferlerinden birini gerçekleştirdiğini söyleyen Teknik Direktör Yücel Uyar, kimsenin bir lirasına ihtiyacınını olmadığını boğazından haram bir lira geçmediğini bundan sonra da geçmeyeceğini dile getirdi. Atılan iddiaların çok çirkin olduğunu belirten Uyar, "İddiaya bakın. Babamın işleri kötüymü, 840 milyon lira para vermiş. Arkadaşlar 840 milyonu sizden istesem siz verirsiniz bana. 150 bin dolardan bahsediliyor. Herkesin bant kaydı var. Yücel Uyar'ın bir sesini, bir görüntüsünü bununla alakalı bir ilişkisini bulsunlar ben diplomamı yırtacağım. Biz namusumuzla şerefimizle yaşayan insanlarız. Kimsenin parasına ihtiyacımız yok" diye konuştu.

İLHAN MANSIZ'I KOVMAM GEREKİRDİ KOVMADIM
O dönem Fenerbahçe maçından önce basına da yansımayan entresan olaylar yaşandığını belirten Yücel Uyar, Çinik Tesisleri'nde kampta oldukları dönemde, İlhan'ın bir takım huzursuzlukları olduğunu ter idmanı öncesinde topa vurup tesislerin camını kırdığını söyledi. O anda İlhan'ı kovması gerektiğini ancak görmemezlikten gelerek kovmadığını belirten Uyar, "Ben eğer İlhan'ı kovup kadroya almasaydım, diyeceklerdi ki İlhan'ı oynatmadık. Biz bunları bütün ince ayrıntıları düşünerek takımımızı en üst düzeyde motive ettik. Samsunspor kimsenin etkisi altında kalmadan sağlıklı bir şekilde maçını oynadı. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Benim en büyük üzüntüm benim gibi bir insanı anlayıp dinlemeden suçlamalarıdır. Sorun varsa kendi aralarında halledecekler. Ne Samsunspor'u, ne beni ne de futbolcuları bu işe karıştıramazlar. O gün oynayan tüm oyuncularımın arkasındayım. Bir maç satılırken o gün ya yedek takımla ya da genç futbolculara şans verilerek sahaya çıkılır. Ama bir o dedikoduların o günlerde geleceğini bildiğimiz için, zaten maçtan önce yazılmaya başlandı, (teşvik alındı şike yapıldı) diye. Benim bir futbolcum çıkıp söylesin, (Yücel hoca beni oynatmadı) desin mesleği bırakırım. Ben aynı takım ile 6 ay sonra aynı futbolcularla Fenerbahçe'yi 1-0 yendi. Kimse beni ne para almakla ne para vermekle bırakın beni veya babamı 7 kuşak akrabama bir lira para verildiğini söylesin bir daha sahalara dönmemek üzere ayrılırım" dedi.

O MAÇTA HAKEM TAKDİR HAKLARINI FENER'DEN YANA KULLANDI
Futbolda yeteri kadar mağdur olduğunu söyleyen Teknik Direktör Yücel Uyar, Trabzon'a yenildikleri maçta hakem Sadık İlhan'ın itiraflarını da dinlediklerini o dönemde ki teknik direktörün de kendisi olduğunu belirtti. İki vatandaşın kendi arasındaki konuşmasıyma infaz edilmeye çalışıldığını dile getiren Uyar, namuslu insanların ses çıkarmadıkları takdirde bu tür namussuzların daha çok üreyeceklerini ifade etti. Herkesin kendisini yakından tanıdığını belirten Uyar, "Bunlar çamur at izi kalsın kampanyasıdır. Ama güneş balçıkla sıvanmaz. Altın çamura da düşse altındır. Onun için hiçbir gocunduğum tarafım yok. Bunlar yalan asparagas haberdir. Kimileri reyting yapma kimileri de karalama adına bu işleri yapmıştır. Ali Akdeniz'i suçluyorlar. Adam gol atmış. Fenerbançe'nin kadrosunda Revivo, Rapaiç gibi oyuncular var. Hakem Murat Ilgaz, bütün takdir haklarını Fenerbahçe'den yana kullandı. Adamlar o dönem firikleri penaltı gibi atıyorlardı. Firikikten nefis bir gol attılar. Eğer hakem biraz lehimize çalsaydı Fenerbahçe'ye yenilmeden buradan çıkabilirdik. O gücümüz vardı" diye konuştu.

MUSTAFA ÇEBİ'YE SİTEM
Konuşmasının son bölümlerinde adı geçen Mustafa Yılmaz Çebi'ye de sitemde bulunan Teknik Direktör Yücel Uyar sözlerini şöyle sürdürdü:
"Mustafa Yılmaz Çebi benim başkanımdır. Bu işlere bulaşmıştır. bulaşmamıştır bilmem. Kimse bana böyle bir teklif etme cesaretine sahip değil. Onlar Yücel Uyar'ın nasıl bir insan olduğunu bilir. Mustafa Çebi'nin bana asla böyle bir teklifi olmamıştır. Biz tertemiziz. Boğazımızdan haram lokma geçmemiştir. Namuslu insanları karalamak son derece ayıptır. Avukatımla görüşüp yasal yollara başvuracağım. Bu işlere bulaşanlar sonuna kadar cezalarını çeksin. Mustafa Çebi ile hiç para alışverişim olmamıştır. Ama onunda net söylemesi lazım. (Yücel Uyar dünyanın en doğru iki adamından biri) diyor. Ama hayır (Yücel Uyar bu işlere asla bulaşmayacak adamdır) diyecek. Üstüne basa basa diyecek. (Yücel Uyar bu memlekette bu işlere bulaşmayan son adamdır) diyecektir. Bunu Mustafa Çebi'den bekliyorum. Kimse beni kendi işlerine alet edemez. Alnım açık. Çiğ yemedim ki karnım ağrısın."

SAMSUNSPOR'DAN AÇIKLAMA
Diğer taraftan Samsunspor yönetimi de bu konuyla ilgili olarak bir açıklama yaptı. Basın Sözcüsü Cevat Öncü,bu konudan son derece rahatsızlık ve üzüntü duyduklarını belirterek, "Biz Samsunspor kulübünün hocasına, futbolcusuna, yönetimine, taraftarına herhangi bir şekilde bedel ödeyerek puan veya maç alınması mümkün değildir. Buna kimsenin gücü ve parası yetmez. Samsunspor tarihinde böyle bir kara leke olmamıştır olmayacaktır. Bunun Fenerbahçe kulübünün kendi içerisinde yaşananr tartışmalardan kaynaklandığını düşünüyoruz" dedi.

bengülü

lütfen bu haberlere ve o adama ben inanmıyorum yazık burda bizim samsunsporumuzun adı geçiyor beyler gözünüzü dört açın samsunspor nereye giderse deplasmanlarda şikeci samsunspor diyeceklerdi burda bizim tepki göstermemiz lazım çünkü samsunsporumuza ve yücel hocamıza sahip çıkalım

oğuzhan55

Ne denirki bu durumlara.Hepimizin izlediği bir programdı.Yanlız böyle bir şike gerçekleştirildi ise anladığım ve olayları yorumladığım kadarıyla Samsun'dan ve Samsunspor'dan hiçbir yöneticinin karşı taraf tarafından tanınmıyor olması yöneticileri bu işten maddi ve manevi olarak uzak tutmuş.Hatta futbolcularda eğer böyle bir durum gerçekleştiyse bu işten bir rant elde etmemişler.Sadece ordulumu nereliyse artık Mustafa Çebi diye bir fbli ile Yücel Uyar iş birliğini gerçekleştirmiş.

Madem Yücel Uyar para almamış ve sonradan 150.000$ diye bir paranın ödemesi yapılmadığı için arada huzursuzluk çıkmamış o zaman programa bağlanan   Mustafa Çebî'nin oğlu Tamer Çebi itirafçının bu sonradan ödenecek olan parayla ilgili olarak yaptıkları telefon görüşmesinde neden "Babam Yücel Uyar'ın babasının yüzüne bakamıyor" diye bir laf etti.Babasının Yücel Uyar'ın babasının yüzüne bakamayacağı olayın bu konuyla ilgisi neymişte bunu bu 150.000$ konusu açılınca söyledi.Dün akşamki itirafçının yaptığı ses kayıtlarında bence şikenim en açık söylendiği Mustafa Çebi'nin oğluyla yapılan telefon kaydıydı.Yok neymişte M.Çebi kaç yaşındaki birisi Samsun'a amigo organize etmeye ve fb ye kalacak yer ayarlamaya gelmiş.Şimdi paraya para demeyen bir kulüp Samsun'da kamplayacak bir yer bulamayıp bunun için ordulardan adam aradığına siz inanıyorsanız bende sizdenim.

Yücel Uyar "ben futbolculara nasıl olurda bu maçta oynamyın derim bunu kim yapabilir" dedi.Programda konuşulana göre zaten Uyar bunu bu şekilde yapmamış sadece kadroda yaptığı değişikliklerle bunu halletmiş.Serhat Ulueren'in sorduğu gibi "neden haftalarca kalede kalan Allum Buker o maçta sakatlığıda olmadığı halde yedekte bırakılıp Göksel kaleye alındı?"Yücel Uyar "Göksel adam gibi adamdır" dedi zaten kimse Göksel'în bu işten haberi var diye bir şey söylemdi.Resmen Uyar'ın bu maçta formsuz oyuncuları oynatarak ama futbolculara bu maçta yenilmelerini falan istemeden sadece kadro değişiklikleriyle maçı kaybetmeyi düşündüğü program sırasında söylenmeye çalışıldı.

Bütün bu olaylar bir şekilde sonuçlanacak.Ama bu iddalar ama doğru ama yanlış çıkacak orası sonra belli olacak.Yanlız diyelimki sonuçta Samsunspor'un bu olaylarla ilgisini olmadığı ortaya çıktı.Bu resmi kayıtlarda böyle yazacak ama dilerim ki inşallah sokakta konuşulan spor muhabbetlerinde "Şikeci Samsunspor" lafları dolaşmaz ve bu taraftar birilerinin yüzünden Samsunsporlu olmakla gurur duymaktan vazgeçecek duruma gelmez.Adınız çıkacağına canınız cıksın derlerya inşallah bunlar olmaz.

kadir55ist

selam
arkadaşlar programın çoğunu syrettim.
bence çok uzun araştırılması ve incelenmesi gereken olaylar.
ülkemizde şike var mı diye yapılan anketler çok yüksek oranlarda şike var diyor. bencede var ama çeşidi nasıl yapıldığı kimlerin etkin olduğu bunlar hep sanki bir perdenin arkasından gölge oyunu gibi her sezon gösterilip çekiliyor.
itirafçı şahıs vicdan azabı ve artık türkiyede şike olayları olmasın diye kendisini ateşe attığını söylüyor.
bence belki şike yapılmıştır ama bu şahısın futbolumuz temizlensin diye ortaya atılması temizlik değilde bazı şahıs ve kurumları kirletmek niyeti var gibi.
gerçi yazılacak çok şey var ama forumlarda pek olmuyor .
samsunspor umuzun her sezon adının bir şekilde bu iddaalara karışması bizi derinden yaralıyor.

yücel hoca telefonla bağlandığında itirafçı şahıs hocam ben size şike yaptınız demedim diyor diğer yandan eski ordusupor başkanıyla telefon görüşmesinde yücel uayar isimi geçiyor adam telefona bağlanıyor dünyada dürüst iki insandan biri yüzeldir diyor .
yüzel hocada ben, futbolcularım ,samsunspor, başkanım bizim kursağımızdan haram lokma geçmemiştir iddaa edenler şerefszidir diyor.
şike öyle bir durum almışki memlekette o kadar rahatlarki gerçi yücel hoca bence çok iyi konuştu itirafçı şahit şike yi ortaya çıkarmak için bence şike yapıyor. bu kadar temisseniz tv lerde kadın proğramı gibi değil yetkili yerlerde federayonda temiz insanlarla ittifak yapıp pisliği ve kendinizi temizleyin gerçi al birini vur ötekine gibi federasyona gitse temizlikten insan içine çıkamaz ama işte it iti ısırmıyor sadece havlıyorlar.
adam gibi adam olamayanlar samsunsporumuzu sözde temizlik diyerek ağzına alıyorlar.bari pis ağızlarınıza bizi bulaştırmayın.

bizim samsunspor sevdamız ne puanla ne futbolcuyla nede şampiyonlukla ölçülemez. ve bir takım kişiler samsunsporumuz üzerinden bir takım kirli emellerine ulaşamayacaklardır.

O.YILMAZ

Star TV'ye spor müdürü diye kendi anlamak istediğini anlayan, duymak istediğini duyan, duymak istemediğini söylediğiniz zaman sinirlendirme yolu ile olayı başka yönüne çeken bir şahsiyeti getirirsen oda böle tipik tipik gündemler oluşturarak ekranda boy gösterir. Niye sinirleniyorsunuz diyor Yücel hocaya sen adamın şerefine laf atıyorsun be adam!!!! :x  Bana birisi şerefime, onuruma alf atacak bunu yasal yollardan halledemessem kendi yasalarımla hallederim. İstanbul gibi ya ezeceksin yada ezileceksin olan bir yerde Bu adamın yüzüne tükürsen yağmur yağıyor der!!!!

Star ve atv deki programları izledim. Programların içeriğini anlatmaya gerek duymuyorum. Bu konunun belli bir zaman sonra kendini unutturacağını veya unuttutturulacağını, kayda değer bir sonuç çıkmayacağı düşüncesindeyim.

Samsunspor'umuzun böyle bir şike olayına karışabileceğini aklımın ucundan bile geçiremiyorum.

since1965

önce sakarya maçı şimdi bu maç adımız çıktı şikeciye

elinde belge olupta açıklamayan serefsizdir

bluegreen55

arkadaşlar samsunsporun adı geçiyo diye karşı çıkmayalım objekti folup doğruları araştıralım..

bende programı olduğu gibi seyrettim.tamere oktaya trabzonsporlu oyunculara teşfik primi gittiği zaten konuşmalardan belli oluyor.o olayın artık kıvıracak yönü yok.

samsunsporla ilgili olan kısmı ise karışık..bu mustafa çebi nin para aldığı bişeyler yapmaya çalıştığı ve tekrar para isteiği  de gerçek... ama mustafa çebi gerçekten parayı yücel uyara verdimi futbolculara dağıtıldımı bununla ilgili hiçbir kanıt yok... benim anladığım bu mustafa çebi almış paraları ayarlarız ederiz diyerek kendisi yemiş.

çünkü samsunsporlu oyunculara vermek ihtimali olsa düşünsenize ilhan tümer ertuğrul ve bir çok değerli oyuncunun böyle birşeye girmeyeceği açık ve net..ayrıca maçta da ideal kadromuzla oynadık ve ilk yarı önde bile bitirdik...

tabi burada sadece ali akdeniz daha sonra fenerbahçeye transfer olduğu için şüphe çekiyo.

birilerinin çıkıp samsunsporun adını aklaması lazım samsunsporla alakası yok..ordulu bi adam parayı alıyo fenerli bi adam veriyo bunlar ıspatlı ama gerisi muğlak...

bir an önce samsunsporun adı çıkarılmalı bu iddialarda. açıklama yapılmalı

Sadece Samsunspor

Samsun düşürüldü!

Milli Takımlar eski Teknik Direktörü Şenol Güneş, "Samsunspor şaibeli bir şekilde ligden düşürüldü" dedi. Samsunspor'u ziyaret eden Güneş, "Samsunspor haksızlığa uğradı. 3-4 maç hakem hataları nedeniyle yenildi. Karşılaşmalarında aleyhine bariz hakem hataları yapıldı. Benim görüşüm bu" açıklamasını yaptı.

piyanist

Alıntı yapılan: "tuqberk-16"Samsun düşürüldü!

Milli Takımlar eski Teknik Direktörü Şenol Güneş, "Samsunspor şaibeli bir şekilde ligden düşürüldü" dedi. Samsunspor'u ziyaret eden Güneş, "Samsunspor haksızlığa uğradı. 3-4 maç hakem hataları nedeniyle yenildi. Karşılaşmalarında aleyhine bariz hakem hataları yapıldı. Benim görüşüm bu" açıklamasını yaptı.

özetimiz Bu.Samsunspora Kirli ellerini Kimin Uzattığı Belli Galiba.Gerçekten Şaibeli Şekilde Ligden Düşürüldük.bu Kadar Hakem hatalrının Hep Samsunspora Olması Tesadüf Değil.Ama Bunun İddaalarıda 5 Sene Sonra çıkar.Düşen Düştüğüyle Kalır.Yani Olay Kapatılır.

şike Yapanların Allah Bin Türlü Belasını Versin...

since1965

Alıntı yapılan: "tuqberk-16"Samsun düşürüldü!

sen o açıklamayı küme düştügümüz zaman yapsana

ya da sadık ilhan ın maçı sattıgı zaman açıklasaydın.

piyanist

AlıntıSamsun düşürüldü!

Alıntı yapılan: "since1965"sen o açıklamayı küme düştügümüz zaman yapsana

ya da sadık ilhan ın maçı sattıgı zaman açıklasaydın.

Kardeşim Sisteme 6-Eylül-2006 Tarihinde Kayıt Olmuş.Yani Daha 1.5 Ay Önce.Kümeye Mayıs Ayında Düşürüldük.

since1965

Alıntı yapılan: "Müzisyen_Onur"Kardeşim Sisteme 6-Eylül-2006 Tarihinde Kayıt Olmuş.Yani Daha 1.5 Ay Önce.Kümeye Mayıs Ayında Düşürüldük.

ne dedigini anlamadım ama anladıgım kadarı ile sana su cevabı verey,m

bu takım küme düşütügü zaman ismet arzuman ve kuddisi müftüoglu nun yaptıgı hata ile bu takım düştügü ahmet cakar ından erman torogluna kadar hepsi defalarca dedi o da o zaman çıkıp samsunspor haksız düşecek diyecekti.iş olmuş bitmiş abisi ameliyat olmuş yanında trabzonspor renklerini temsil eden bordo mavi kravatlı engin uzun ile birlikte samsunspora yapılan yanlışı ŞİMDİ SÖYLÜYOR

O KÖPRÜNÜN ALTINDAN ÇOK SULAR AKTI

piyanist

Alıntı yapılan: "since1965"ne dedigini anlamadım ama anladıgım kadarı ile sana su cevabı vereyim

bu takım küme düşütügü zaman ismet arzuman ve kuddisi müftüoglu nun yaptıgı hata ile bu takım düştügü ahmet cakar ından erman torogluna kadar hepsi defalarca dedi o da o zaman çıkıp samsunspor haksız düşecek diyecekti.iş olmuş bitmiş abisi ameliyat olmuş yanında trabzonspor renklerini temsil eden bordo mavi kravatlı engin uzun ile birlikte samsunspora yapılan yanlışı ŞİMDİ SÖYLÜYOR

O KÖPRÜNÜN ALTINDAN ÇOK SULAR AKTI

Tamamda Biz Taraftar Olarak Görevimizi Yaptık.Gerisi Yönetimin Yada Samsunlu iş Adamlarının Yada Diğer Büyüklerin İşi Değilmiydi.Biz Her Maçta Tepkimizi Gösterdik.Şimdi bağırmıyoruz ki..

supporter

Alıntı yapılan: "Müzisyen_Onur"Tamamda Biz Taraftar Olarak Görevimizi Yaptık.Gerisi Yönetimin Yada Samsunlu iş Adamlarının Yada Diğer Büyüklerin İşi Değilmiydi.Biz Her Maçta Tepkimizi Gösterdik.Şimdi bağırmıyoruz ki..

sevgili müzisyen biraz dikkatli okusan since1965 arkadaş şenol güneş e söylüyor bunları
sen hala taraftar diyorsun

piyanist

Alıntı yapılan: "supporter"sevgili müzisyen biraz dikkatli okusan since1965 arkadaş şenol güneş e söylüyor bunları
sen hala taraftar diyorsun

Ya Yanlış Anlamışım.Kafam Çok Karışık kusura Bakmayın.Özür Dilerim.Önemli Olan Şu kritik Zamanda Birbirimizin Kalbini kırmayalım.Kırdığım Biri Varsa Yeniden özürdilerim