9. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları Samsun'da

Başlatan umit, 18 Haziran 2011, 19:44:39

« önceki - sonraki »

CurvaSs

bi' yerde de böyle yani. sonuçta afrika'da catta curtta okuyan çocuklar bedava okumuyor. o bölgelerin en pahalı ama en elit kolejleri oluyor. genelde de zaten ülkenin zengin kesimlerinin çocukları okuyabiliyor. zaten avrupa ülkelerinde felan türk'ler okuyor.

özetle, herkes halinden memnun. hem para kazanılıyor, hem kültürel faaliyet yapılıyor, hem oralardaki çocuklara güzel bi' eğitim veriliyor.

ama sorun şu, o okullar çok pahalı...

Ayberk

Alıntı yapılan: 5trawberry - 26 Haziran 2011, 01:31:53
Peki benim memleketimde, Trakya'nın dağlarında, Doğu Karadeniz'in yaylalarında, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki küçük kardeşlerim, gitmeye okul bulamazken ve ya güç bela giderken ve ya karda dışta atlarla eşeklerle pikaplarla giderken, gidenlerin de yazmaya kalem, oturmaya sıra bulamadığı, ailelerin zorluk çektiği,okuldan aldığı ve bunun neticesinde eğitim dışı kalan -kürt- çocuklarımız eğitimsizlik yüzünden ülke düşmanı olurken, nerdeydi bu Türkçe öğretme,Türk kültürü öğretme sevdası?
Eve lazım olan camiye haramdır derler.

Doğru bir bakış aslında ama ben de şöyle düşündüm bu işleri yapan aynı adamlar Türkiye'de bir şeyler yapmaya kalkışsalardı bu kadar ileriye götüremezlerdi, götürtmezlerdi bence(günümüzden bahsetmiyorum bir kaç sene öncesine kadar)

ahmetsefa55

Peki benim memleketimde, Trakya'nın dağlarında, Doğu Karadeniz'in yaylalarında, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki küçük kardeşlerim, gitmeye okul bulamazken ve ya güç bela giderken ve ya karda dışta atlarla eşeklerle pikaplarla giderken, gidenlerin de yazmaya kalem, oturmaya sıra bulamadığı, ailelerin zorluk çektiği,okuldan aldığı ve bunun neticesinde eğitim dışı kalan -kürt- çocuklarımız eğitimsizlik yüzünden ülke düşmanı olurken, nerdeydi bu Türkçe öğretme,Türk kültürü öğretme sevdası?
tamam o zaman sen küçük düşünmeye devam et  ;)

Atakumlu

ulkemizde genelde okula gidememe dogu bolgesinde oluyor bunun sebeblerinin basında o kurt kardeslerinin, abileri babaları amcaları, okulları hastaneleri karakolları bombalamasından dolayı kimsenin oralara gitmek istememesinden kaynaklanıyor, bir kısım da dogu karadeniz de okula gitmek icin cok cileler cekiyor ama 5 veya 10 kisi icin de bir okul acmak ne kadar mantıklı olur ??

5trawberry

Alıntı yapılan: ahmetsefa55 - 26 Haziran 2011, 11:58:34
tamam o zaman sen küçük düşünmeye devam et  ;)

Öncelikle şunu belirteyim, herhangi bir ideolojiye bağlı bulunmadan tartışırım.
Yapılan olumlu şeylere hakkını veririm, Türkçe olimpiyatlarını da zevkle izlerim, haz alırım.
Fakat, benim ülkemde daha beteri varken, benim için hiç bir şey ifade etmiyor, elin bilmemnesinin Sakarya Türküsünü okuması ya da İstiklal Marşını okuması.
Bu ülkedeki yetişen nesillere,Dünyanın en güzel edebiyat ürünü olan ''İstiklal Marş'ı''nda ne anlatılmak isteniyor desen, aval aval bakarlar adama.

ahmetsefa55

Alıntı yapılan: 5trawberry - 26 Haziran 2011, 16:42:07
Öncelikle şunu belirteyim, herhangi bir ideolojiye bağlı bulunmadan tartışırım.
Yapılan olumlu şeylere hakkını veririm, Türkçe olimpiyatlarını da zevkle izlerim, haz alırım.
Fakat, benim ülkemde daha beteri varken, benim için hiç bir şey ifade etmiyor, elin bilmemnesinin Sakarya Türküsünü okuması ya da İstiklal Marşını okuması.
Bu ülkedeki yetişen nesillere,Dünyanın en güzel edebiyat ürünü olan ''İstiklal Marş'ı''nda ne anlatılmak isteniyor desen, aval aval bakarlar adama.

eğer bir şey den haz alıyorsan o sana bir şey ifade ediyordur.burda çelişmişsin kendinle.
elın bılmem nesının sakarya turkusunu okuması senın ıcın bırsey ıfade etmıyo olabılır.benım ıcın edıyo.gurur duyuyorum dunyanın dort bır yanında turk kulturunun yenı nesıle aktarılmasına.
dunyanın dort bır yanında kulturumuzu ogrenerek yetısen bu genclerın, 10 sene sonra ust duzey makamlara geldıklerınde nasıl turk dostu ınsanlar olduklarını bır dusun
bu yapılan ısın ne kadar karakterlı ve mıllıyetcı bır ıs oldugunu anlamanı saglıcaktır. ;)

Sercan

26 Haziran 2011, 19:33:39 #36 Son düzenlenme: 26 Haziran 2011, 19:40:15 55sercan55
@ 5trawberry hocam görüşlerine katılıyorum.Ama bu okulları yurtdışına yapan kişiler Türkiye'ye yapmaya kalksalar bir analarına sövmedikleri kalır.Türkiye'ni hayrına yapılan her işi eleştiren çok bilmişler oluyor...

mehmet yılmaz

26 Haziran 2011, 22:25:54 #37 Son düzenlenme: 26 Haziran 2011, 22:32:43 samsuni
@strawberry

Sanki elmalarla armutları birbirine biraz karıştırmışsın kardeşim. 
Türkiye'nin en önemli uluslararası kültürel hamlesidir Türk Okulları. Devlet eliyle değil millet eliyle yapılan bir iştir.
Ülke içine gelirsek eğer, zaten pek çok fakir ya da imkanı olmayan öğrenci burslu ya da ücretsiz okutuluyor özel okullarda. Elbette zeki ve başarılı öğrenciler seçiliyor. Senin bahsettiğin konu devletin eğitim meselesidir.
Eğer bu hareketin referans noktası dindar bir kimlik taşımasaydı bazı kesimler ayakta alkışlardı, ama o zaman da bu eğitim hareketi başarılı olmazdı.
Bu okullar TÜRK Okulları. İran ya da Arap değil, TÜRK okuları...  

mehmet yılmaz

Başlığı kilitliyoruz, görüşlerine yakın mesajlar bulanlar beğenirler ilgili mesajları.
Ayrıca siyasi birşey yazmayın dememizin sebebi tartışma çıkma ihtimalidir.
X partiyi, x genel başkanı sevmiyorum demek değil seviyorum demek de yasak bu forumda.
Anlayışınız için teşkkürler...