Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Verileri [Samsun - 2011]

Başlatan berusa55, 27 Ocak 2012, 15:36:25

« önceki - sonraki »

berusa55

29 Ocak 2012, 01:56:41 #15 Son düzenlenme: 29 Ocak 2012, 04:53:59 berusa55
Samsun, Kayseri nüfus konusuna çok takılmamalıyız. Esasında nüfusun artması özellikle de büyükşehir merkezinde artması, zaten coğrafyamızın fiziki şartları belliyken abartı bir nüfusu sanırım hiçbirimiz istemeyiz, resmen kaos olur. Biz bir senede 960 kişi göç mü verdik ya da Kayseri 20.000 göç mü aldı buna tam emin olabiliyor muyuz? Bunun adres teyitlerini tam olarak netleştirme olmadıklarını nerden bilebiliriz?

Artık süreç belli; herkes olduğu yere adres kaydını alıyor. Kayseri'deki 20binlik artışın ne kadarı, göç ne kadarı adresini bulunduğu şehre almak bilemiyoruz. Bakmışsız seneye Samsun'da bir artış tekrar olmuş Kayseri durağanlaşmıştır.

Mevcut nüfusumuzu istihdam edecek projeler konusunda hem Tufan kardeşime hem de Kayacan kardeşime katılıyorum her iki görüşte de haklılık paylarınız var. Mesela yerli otomobil üretimi söz konusu ve bu konuda bir haber de bugün yerel basınımızda yer bulmuş; paylaşmak isterim:

AlıntıOTOMOTİVLE SAMSUN UÇAR
28 Ocak 2012 / 12:41
Bahadır Tıbbi Alet Cihaz Sanayi ve Ticaret A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bahadır,
''Samsun'da yerli otomobil üretmek için düğmeye basalım.Otomotivle Samsun uçar'' dedi.

SAMSUNLULAR EL ELE VERMELİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın sanayicilere yönelik "Artık yerli otomobilimizi üretelim. İşte babalar burada. Bir araya mı gelirsiniz kendiniz mi yaparsınız ama yapalım artık" çağrısının ardından 'yerli otomobil' projesi Türkiye'nin gündemine girerken, yerli otobilin üretileceği fabrikanın kurulacağı yerle ilgili olarak kentlerde de büyük bir heyacan başladı. Bilindiği gibi, bundan çok kısa bir süre önce Samsun Ticaret ve Sanayi Odası yetkilileri "Yerli otomobil Samsun'da üretilmelidir" demişti.Dün de Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Samsun Şubesi'nce organize edilen bir programda konuşan Bahadır Tıbbi Alet Cihaz Sanayi ve Ticaret A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bahadır, "Samsunlular olarak el ele verirsek, sayın Başbakanımız Recep Tayip Erdoğan'ın gündeme getirdiği yerli otomobilin Samsun'da üretilmesini sağlayabiliriz" dedi.

Kaynak

Tufan

abi ah keşke otomotiv fabrikası kurulsa ağır sanayi değil ki bantta tıkır tıkır montaj siz benim ağır sanayi ile kastettiğimi yanlış anladınız  :)

kayacan

29 Ocak 2012, 11:54:29 #17 Son düzenlenme: 29 Ocak 2012, 12:08:55 kayacan
Ben sadece yapılacak olanları yazdım.Biz burada aylar yada yıllarca tartışsak bile o teknik üniversite kurulacak ve ardından 3. devlet üniversitesi kurulacak.Kurulmalı demiyorum kurulacak diyorum. Hazırlıklar yapılıyor.Çimento Fabrikasıda kurulacak onun da hazırlıkları tamam gibi.Yapanları kutluyorum.Büyükçekmeceyi ilk oluşturan akçimento fabrikasını ve şuan karşımda duran Isparta çimento fabrikasını görüp Samsuna kavak ve vezirköprüyede yapılacakları için mutluyum.Kavakta bir ova olmadığına göre sorun yok....Trabzona bölge müdürlükleri kayarken onlar bizim nüfusumuz az bize gerek yok Samsunda kalsın demediler ne olursa olsun her kopartılan kar sayıldı. Samsun üniversitesi için teklif olunca Trabzona da üniversite için hazırlıklar tamamlandı yakında açıklanır. O nedenle üniversite kuranın meydana heykelini diksek yeridir. Çarşamba yada Bafra ovalarını değerlendirmeyin demiyoruz ki.En verimli şekilde kullansınlar.Üniversite ile işbirliğinde daha başarılı sonuçlar alınır. Ben bunları tartışmak için yazmıyorum olacak olanları yazıyorum. Bütün Türkiye Üniversite için lobi yapıyorsa,bizzat cumhurbaşkanı Kayseriye üniversite için çalışıyorsa dürüstlüğü ve feylozofik düşünceleri es geçip Samsuna bu pastadan pay koparmak için herşeyi yapmalıyız.Görüyorumki yapması gerekenlerde herşeyi yapıp bunları Samsuna kazandıracaklar.Yapanları tebrik etmek ve muhabbetle anmak için bunları yazdım tartışmak için değil.

kayacan

Sevgili berusa otomobil fabrikasının yeride belli. Çınarlık/Kurtuluş mahallesi.

FaTiH_HaN

Eğer yerli otomotiv fabrikası Samsunumuza kurulursa hakikaten Samsun uçar. Fabrikanın istihtam edeceği işçiler ve fabrikanın yan sanayilere vereceği işler Samsun sanayisine level atlatır. Fabrika direk olarak 5 bin kişi işe alsa her birinin 4'er kişilik ailesi olsa 20 bin kişi direk ekmek yer bu işten, dolaylı yollardan ise bu fabrika Samsunda 50-60 bin kişiye ekmek kapısı açar malum otomotiv fabrikaları işlerinin %50 den fazlasını yan sanayilere yaptırıyor, inşallah fabrikayı Samsuna getirmeyi başarırlar şehri yönetenler.

Ayberk

Alıntı yapılan: kayacan - 28 Ocak 2012, 22:33:20
Yeni çıkarılacak kanuna göre nüfusu 750000'den fazla olan yerler büyükşehir olacak. Kanun bir sene sonra çıkarsa bu malum yer bu hızla azalırsa onuda kaçıracak....

zaten orası için çıkarılan bir kanun gerekirse 700.000 derler ama yine büyükşehir yaparlar zzzzz

Stoper

Büyükşehir olan 16 il arasında nüfusu azalan tek büyükşehir, Samsun..
Başta polifonik ses tonu,mükemel diksiyonuyla insanları etkileme konusunda uzmanlaşan twitterın gülü,her şeyi olan insana bunun nedenini sormak isterim.. Sağlık kenti olduk,spor kenti olduk,göç veren kentte olduk. Daha ne olur ki bize.

cezayir55

bizdeki milletvekiilleri hep shonmw amacli buyuksehir belediye baskaninin zaten istihdam icin hic bir derdi yok onun derdi samsunum bir gemisinde arkadaslariyla gezme ve ne oldugu belirsiz mitolojik kahramanlarin heykelini yapmak

berusa55

Samsun'un Nüfus yapısı çıkarıldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) "nüfusa kayıtlı olunan il" verilerine göre Samsun'un nüfus yapısını çıkardı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) "nüfusa kayıtlı olunan il" verilerine göre Samsun'da 41 bin 30 Ordulu, 37 bin 38 Trabzonlu ve 12 bin 714 Amasyalı vatandaş yaşıyor. Buna göre İstanbul'da 403 bin 730, Bursa'da 73 bin 192 ve Ankara'da 64 bin 851 Samsunlu ikamet ediyor.

TUİK Samsun Bölge Müdürlüğü'nün 2011 yılı Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi(ADNKS) "nüfusa kayıtlı olunan il" ve "ikamet edilen il" verilerine göre Samsun'un nüfus yapısı şöyle: "Samsun'da 1 milyon 49 bin 931 Samsunlu, 41 bin 30 Ordulu, 37 bin 38 Trabzonlu, 12 bin 714 Amasyalı, 11 bin 824 Giresunlu, 10 bin 706 Rizeli, 5 bin 337 Sinoplu, 2 bin 519 İstanbullu, 2 bin 461 Ankaralı, 145 Bilecikli, 108 Yalovalı, 98 Şırnaklı ve 59 Hakkarili var."

Buna göre Türkiye'nin çeşitli illerinde yaşayan Samsunlular ise şu şekilde: "İstanbul'da 403 bin 730, Bursa'da 73 bin 192, Ankara'da 64 bin 851, Kocaeli'nde 33 bin 593, Tekirdağ'da 28 bin 40, İzmir'de 25 bin 57, Amasya'da 15 bin 621 ve Trabzon'da 4 bin 395 olurken, Kırşehir'de 277, Osmaniye'de 266, Adıyaman'da 230, Karaman'da 197 ve Kilis'te 87."

Kaynak

SametYılmaz55

Samsunun yarısı travzonlu diyenlere kapak olsun ;) ;)

berusa55

2011 sonuçlarına göre yenilenen şehir tabelası:

binikalamadım

GökhanÇağlar