9. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları Samsun'da

Başlatan umit, 18 Haziran 2011, 19:44:39

« önceki - sonraki »

eren55

20 Haziran 2011, 00:16:05 #15 Son düzenlenme: 20 Haziran 2011, 00:41:47 eren55
Dilleri zor kolay diye sınıflamak hele hele sıralamak neredeyse imkansızdır.Kazandığımız dil yapısına yani sadece kendimize göre zorluk kolaylık açısından sınıflayabiliriz.Mesela bir Afgan için Türkçe'yi  konuşabilmek  kolay olabilirken Fransızca konuşabilmek zor olabilir.Tersi bir durum da İngiliz için geçerli olabilir.Ama yapılan çalışmalar göstermektedir ki Türkçe bilim dili olabilecek nadir dillerdendir ve bu iddianın sahipleri farklı milletlerden insanlardır.Fakat biz icatlar,buluşlar ortaya koyamadığımız için en başta bilim eliyle dilimiz bize yabancılaştırılmaktadır.TDK'nın çalışmaları da işi kara mizaha çevirmekten öteye gitmemektedir.İlginçtir ki ortalama bir Türk insanı günde 70 ile 100 arasında farklı kelime sarf etmektedir ve bunların kaçı Türkçe?Devletin dil ve dil eğitimindeki aciz ve vurdumduymaz tavrı da dilimizi alabildiğince rüsva etmektedir.Mesela Etiyopya bile uluslararası postalardan ülkenin orijinal ismini içermeyenleri kabul etmezken biz Turkei,Turkey,Turchia gibi nicesini bağrımıza basmışızdır.Türkçe öğretmenlerimizse kendilerini gayet geliştirmişlerdir.Mesela KPSS'de puan ortalaması özellikle de matematik ortalaması en yüksek üç bölümden biridir.Diğer ikisi matematik ve fen bilgisi öğretmenlikleridir.Türkçe öğretmenliği mezunları üniversitede aldıkları eğitimin üzerine mükemmel bir itfaiye eri,ambulans şoförü veya polis olabilmektedirler. >:(Lafı uzattıysam kusura bakmayın.Kendilerine devletimizin o kadar ihtiyacı vardır ki hali hazırda 20000 mezunu olmasına ve senede 1000'inin öğretmen olabilmesine rağmen her sene üç beş tane daha Türkçe Öğretmenliği açmaktadır. >:(Lafı uzattıysam kusura bakmayın.İsyanım büyük! 

cany

eren55

Alıntı yapılan: cany - 20 Haziran 2011, 00:20:49
bizim hocanın partalı o zaman :D

Aynen kardeşim, demek istemedim;ama aynen öyle ya da hocan sallapati bir yerden okudu,duydu ve geldi sizinle paylaştı.Hemen günahını almayalım.

AntZ

Türkçe Olimpiyatları'nda 100 metreyi 7.62 saniyede koşarak dünya rekoru kıran Etiopyalı Swanaga Deverewkh'e acı gerçeği henüz kimse söyleyemedi...   :D

Zaytung

(Böylesine güzel bir konuyu dağıtmak istemem ama görünce dayanamadım ekledim  :))

millwall

geçen sene kanal d haber vardı.
"Türkçe olimpiyatları start aldı" diye.akıl fikir tabi..

##kdc##

bu sene 9. su düzenlenen bu olimpyatların ilki yapldığında sadece yayınlayan tv den başka bi yerde reklamı olmamıştı, artık bu kadar gündemde olması sevindirici;

Stoper

mehmet yılmaz

Azerbaycan Türkçesinin üstatlarından, Bahtiyar Vahapzade'nin 6. sınıf Sosyal Bilgiler kitabında da yer alan muhteşem bir şiiri; Ana Dili

Dil açanda ilk defa 'ana' söylerik biz
'Ana dili' adlanır bizim ilk dersliyimiz
İlk mahnımız laylanı anamız öz südüyle
İçirir ruhumuza bu dilde gile-gile.

Bu dil, bizim ruhumuz, eşgimiz, canımızdır,
Bu dil, birbirimizle ehdi-peymanımızdır.
Bu dil ,tanıtmış bize bu dünyada her şeyi
Bu dil, ecdadımızın bize goyup getdiyi
En gıymetli mirasdır, onu gözlerimiz tek
Goruyub, nesillere biz de hediyye verek.
.....

Ayberk

Aks tv'de en sonunu gördüm, Afrikalı çocukların boynunda Samsunspor atkımızı gördüm mutlu oldum :)

ahmetsefa55

Türkçe coşkusu

Dünyanın sayılı organizasyonları arasında yer alan Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'nın 9'uncusu Samsun'da gerçekleştirildi. Yaşar Doğu Spor Salonu'ndaki etkinlik, renkli görüntülere sahne oldu.Uluslararası Türkçe Öğretimi Derneği (TÜRKÇEDER) tarafından düzenlenen 9. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları, 17 ülkeden 55 öğrencinin katılımıyla Samsun'da gerçekleştirildi.Yaşar Doğu Spor Salonu'nda Türkçeyi kullanarak şarkılar söyleyip, folklor gösterileri sunan konuk öğrenciler, salonu dolduran davetliler tarafından alkış yağmuruna tutuldu. Türk ezgilerinin yabancı dillerde renk bulduğu gecede başarılı Türkçeleriyle dikkat çeken öğrencilerin  tiyatro gösterisi sırasında laz şivesiyle anlatımları salonda bulunanlar tarafından büyük ilgi topladı.Olimpiyat korusu ve halk oyunları ekiplerinin yurdun değişik yörelerine ait halk oyunları gösterileri ve Adadolu türküleri seslendirilen gecede, salona sığmayan Samsunlular, gösterileri dışarıya kurulan 20 metrekarelik dev sinevizyondan izlediler.Renkli görüntülerin yaşandığı geceye, CHP Samsun Milletvekili İhsan Kalkavan, Vali Yardımcısı Ramazan Aksoy, Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Turan Çakır, İlkadım Kaymakamı Zafer Orhan, Canik Kaymakamı Abdullah Kalkan, Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet Akyüz,   İl Emniyet Müdürü Hulusi Çelik, Baro Başkanı Necat Anıl, STSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Vergi Dairesi Başkanı Şuayip Sevgi, Ticaret Borsası Başkanı Sinan Çakır, Canik Belediye Başkanı Osman Genç, İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, İl Milli Eğitim Müdürü Hülya Ertürk Koç, eski AK Parti Samsun Milletvekilleri Fatih Öztürk ve Birnur Şahinoğlu ile çok sayıda davetli katıldı.

http://habergazetesi.com.tr/haberdetay.php?katID=1&id=78494

edmontdante

Bu Olimpiyat Ne İşe Yarıyor Biri Bana Anlatsın.
Elalemin Afrikalısı "Sordum Sarı Çiçeğe" öğrenmiş söylüyor.Ya da başka bir Türkçe Şarkı.Bana bir şey ifade etmiyor ne yalan söyleyim.

ahmetsefa55

Alıntı yapılan: edmontdante - 22 Haziran 2011, 15:18:43
Elalemin Afrikalısı "Sordum Sarı Çiçeğe" öğrenmiş söylüyor.Ya da başka bir Türkçe Şarkı.Bana bir şey ifade etmiyor ne yalan söyleyim.
abi bunlar dünyanın dört bir yanında ki türk okullarından seçilerek gelen öğrenciler.o okullarda hem türkçe öğreniyorlar , hem türk kültürünü öğreniyorlar.ileride saygın bir makama geldiklerinde de türkiye düşmanı olmuyorlar  ;)

mehmet yılmaz

22 Haziran 2011, 23:07:26 #27 Son düzenlenme: 22 Haziran 2011, 23:30:41 samsuni
Alıntı yapılan: edmontdante - 22 Haziran 2011, 15:18:43

Abi, Türkçe şarkı ya da şiir işin görsel boyutu sadece. Sene sonu geceleri gibi düşünmek lazım.

Dünyanın pek çok ülkesindeki Türk Okullarında o ülkelerin en başarılı ve zeki öğrencileri Türkçe ve İngilizce başta olmak üzere pek çok dil öğrenerek eğitim görüyorlar. Bu çocuklar ilerleyen süreçte o ülkelerde siyasetten, eğitime, ticaretten sanata kadar önemli mevkilere gelecekler ve geliyorlar. Hepsi de birer Türk ve Türkiye dostu olarak yetişiyor. Türkçe biliyor olmaları, Türkiye ziyaretleri onları doğal birer Türkiye sempatizanı yapıyor. Bu çok önemli ve başarılı bir proje. Siyaset üstü bir çaba. Basit bir örnek vereyim, benim orta okuldan itibaren yabancı dilim Almanca idi. O yüzden halen daha milli takımımızın olmadığı her turnuvada Almanya'yı tutarım, Almanları sever, sempati duyarım. Türkiye'nin bir dünya devleti olması sadece bizim için değil dünya için de önemli ve gerekli birşey, bu da onun adımlarından birisidir.

5trawberry

Alıntı yapılan: ahmetsefa55 - 22 Haziran 2011, 15:21:22
abi bunlar dünyanın dört bir yanında ki türk okullarından seçilerek gelen öğrenciler.o okullarda hem türkçe öğreniyorlar , hem türk kültürünü öğreniyorlar.ileride saygın bir makama geldiklerinde de türkiye düşmanı olmuyorlar  ;)

Peki benim memleketimde, Trakya'nın dağlarında, Doğu Karadeniz'in yaylalarında, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki küçük kardeşlerim, gitmeye okul bulamazken ve ya güç bela giderken ve ya karda dışta atlarla eşeklerle pikaplarla giderken, gidenlerin de yazmaya kalem, oturmaya sıra bulamadığı, ailelerin zorluk çektiği,okuldan aldığı ve bunun neticesinde eğitim dışı kalan -kürt- çocuklarımız eğitimsizlik yüzünden ülke düşmanı olurken, nerdeydi bu Türkçe öğretme,Türk kültürü öğretme sevdası?
Eve lazım olan camiye haramdır derler.