"Scouting" olayına girmemiz lazım

Başlatan Bafralı, 18 Ağustos 2006, 01:03:58

« önceki - sonraki »

Bafralı

menejerlik oyunları oynayanlar bilirler scoutingin ne olduğunu. oyuncu tarama şeklinde türkçeye çevirebiliriz. yani yıl içinde ilerki yıllar için düşündüğünüz mevkide oyuncu izliyorsunuz.
Dünyadan bir kaç örnek vereyim bu konuda.
Ajaxı biliyorsunuz.Dünyanın en başarılı alt yapısına sahip takımı. Ajax alt yapısına hiç bir başvuruyu kabul etmezmiş. Kendileri gider küçük çocukları izler beğendiklerini alt yapıya çağırırmış. sadece hollanda da değil dünya üzerinde de izleme yapıyorlar. Eskiden ajax psv falan türkiye 2. liginden oyuncu transfer ederdi. Şimdi ne durumda bilmiyorum.Suat usta mesela.Hollandaya 2.ligden gitme. psvde oynamış zlatan ibrahimoviç ve rommedahl da benzer şekilde gitti hollanda'ya.
Bayer leverkusen brezilyadaki 1. ligde oynayan oyuncuların hepsi hakkında bilgi tutuyormuş. transferlerini buna göre gerçekleştiriyorlar. Daum geldiğinde fenerbahçenin brezilyalı oyuncularla ilgilenmesi tesadüf değil. leverkusenin eski antrenörü daum leverkusenden yardım aldı bu konuda. Sonucu görüyoruz. Nbre geldiğinden beri 57 gol atmış. alex ise 40 gol 43 asist yapmış. ilgilenip de alamadığı fabiano da sevilla ile uefayı kazandı.
Özkan sümeri de hatırlayalım.geldiğinde brezilyaya gitmiş ucuza 4-5 tane brezilyalı getirmişti. Şımarmasalardı belki hala oynuyor olacaklardı. Nitekim o brezilyalılardan aurelio bugün milli takıma yükseldi.
Özkan Sümer "bikaç milyon dolarım olsaydı kimleri getiririm" demişti.
Türkiyeden bu scouting işini en iyi yapan gençlerbirliği. Gidiyor tarıyor afrikayı çok iyi oyuncular buluyor.

Bafralı

çok uzun olmasın diye böleyim dedim.

Türkiyede sistem şöyle:menejerler geliyor klübe böyle bir oyuncu var deyip videolarını iz<letiyorlar. Bizimkilerde beğenirlerse fiyat da iyiyse alıyorlar. Bu bizi menejerlere bağımlı hale getiriyor. Fiyatı da biz belirleyemiyoruz.

Brezilya afrika gibi uzak ülkelerde olacak gidiş geliş konaklama masrafları bütçemizi sarsabilir. Ama çevremizde Karadenize kıyısı olan ülkelere yönelebiliriz. kobiashvili, kaladze, sota gibi kaliteli oyuncuları olan gürcistan;chivu moldovan stocia yı yetiştiren romanya gibi. Üstelik eski romen oyuncu ve antrenörlerimiz olduğu için romanya pazarında avantajlı oluruz.

Sıkı tartışılmalı bence bu. Ben Samsunsporun ekonomik darboğazdan böyle kurtulacağını düşünüyorum. Ucuz ama kaliteli genç oyuncular bulup yıldız yaratmalıyız.

tunç güvenoðlu

sevgili bafralı güzel bir olaya değinmişsin ama bu olayda bile başkan ve yönetimin insafına kalıyorsun.
sen zannediyorsun ki zaten bu işler yapılmıyor.
sanki gençlerbirliği sadece yapıyor diğer külüpler yapmıyor.hepsi yapıyor ama tek farkla.
gençlerbirliğinin 50 bin dolara aldıgı bir futbolcuyu X bir külüp diyorki 500 bin dolara aldım.
500 bin dolarlık mukaveleye imza attırmak içinde o 50 bin dolaarlık futbolcuya 100 bin dolar veriyorlar menajerıne 100 bın dolar ettı sana 200 bın dolar adama 500 bın dolara imza attırıyorlar başkan yada yönetici diyorki ben şahsi çeklerimi kullanarak yada arkadasın kredısı dıyerek 300 bin dolar anında buhar oluyor.sonra odenmeyecek çek için diyorkı kulube odeyın kulup odemeyemıyorsa tamam ben odedım dıyor 300 bın  dolar alacagıma yazın .
kısaca bu ısı türkiye cavcav yapmadıgı için gençlerın kasasında 30 trılyon para var diger külüplerde gırtlaya kadar borclu.dikkat edin bizim mılyon dolarlara aldık dedıgımız futbolcular nıye varupada 100 bın dolar yada 200 bın dolar .yada bızım 500 bın dolar vererek aldıgımız futbolcuları avrupa nıye 50 bın dolara bızden alıyor.
not: burada gercekten cebinden para koyan başkanları bu olayda ayrı tutarım.

AllydeenleaR

kardeş doğru diyorsun bu işi türkiyede en iyi yapan gençlerbirliği
şuan gençlerbirliğindeki yabancıların 1 tanesi hariç hepsi afrikalı veya afrika asıllı futbolcular
çok iyi hatrılıyorum bir adam getirmişlerdi bu adamı 2 sene sonra görürsünüz nasıl olacağını demişti
adamlar bizim gibi kasetten izleyip adam almıyorlar
şuan yabancıları bence çok iyi sanki ilhan cavcav bunlara çok para verip getiriyor örneğin draman diye bir adam aldılar bir sitede 450$ lık adam yazıyordu
yani millet buluyor biz niye bulamıyoruz ben olsam ırkçılık olmasın giderim 6 tane zenci getirip bizim yabancıları salarım zaten isteyen de olmaz gidiyoruz gueye ye 1M 300$ veriyoruz sonrada borçlarına karşılık sözleşmeyi fes ediyoruz ne kadar gueye yinin iyi olduğunu savunsamda büyük takımlar adam alırken o kadar para veriyorlar

uzun sözün kısası 1.lige çıktığımızda bulacaksın 6 tane zanci bırakın oynasınlar :D

supporter

Bence de bu olaya girip eskiden olduğu gibi yetenekli oyuncuları keşfetmeliyiz ikinci lig zaten bu iş için biçilmez kaftan. hiç değilse bize bir faydası olsun bu kümenin

Bafralı

ben tunç'a bir konuda katılıyorum. Anadolunun pek çok yerinde eğer bir klübün benzinlik veya otopark gibi bir gelir kaynağı varsa o para klübü yönetenlerin cebine gidiyor.
Ama ben farklı birşeyden söz ediyorum. Dediğin gibi bir sahtekarlığın Samsunspor'da yaşandığına da ihtimal vermiyorum.
Hypia gibi bir adamı scouting yapmadığımız için kaçırdık. Getirdik denedik bir-iki antremanda baktık oynayamadı hadi yallah. Halbuki o oyuncuyu bütün yıl izleseydik belki de çok farklı olacaktı.
Bu sistem bizi menejerlerin esiri olmaktan kurtaracaktır. romanya bir hagi daha çıkaracaksa onu neden biz bulmayalım.

tunç güvenoðlu

sevgili bafralı zaten amatör ve 3.ligleri külüpler adına bölgelerde takip eden adamlar var.onların raporları dogrultusunda senin benim adını hiç duymadıgımız adamları külüpler alıyor.dikkat edersen
bir çok külübün transfer edilenler bölümünde böyle transferleri görürsün.
benim bahsettiğim transfer olayları yabancı futbolcu transferinde sıkca yaşanan bir olaydır.
ben zaten samsunsorda oldu demedim.
ama bilesinki bu türkiyede senın tahmınınden de çok olan bir olay.
senın 500 bin dolara aldıgın adamı avrupa 50 bın dolara alıyor.yok alınmıyor yok turkıyeye gelmıyorlar yok pazarlık kızıstı yok fiyat artırdılar ama biz bu transeferi mutlaka biterecez edebıyatı ıle bu rakamı beyan edıyorlar...
ama dedıgım gıbı samsunsporda oldu demıyorum....