TFF 1.LİG 2020-2021 18. HAFTA | SAMSUNSPOR'umuz 1 - 0 Altay

Başlatan ata55, 13 Ocak 2021, 20:40:52

« önceki - sonraki »

brigand

Genel anlamda baktığımızda yüksek mücadelenin öne çıktığı bir maç oldu.

Altay zaman zaman dikine denemelerde bulundu. Maalesef beklerimizin arkasına atılacak topların tehlike yaratacağına çalışmışlar. Bunda başarılı da oldular ama takım savunmamız bu defomuzu kapattı. Biri çaprazdan Paixao ve biri Thiam'ın net olmak üzere iki pozisyon verdik.

2. ve 3. bölgede yeni oyuncu grubu ve yeni tarz ile ilk maçtan sahada olmak elbette handikap ancak şunu da gördük ki bu hücum hattımız ligde ki her takım için çok büyük tehlike arz ediyor. Daha çabuk ve dikine aksiyonlar çoğalacaktır. Bir kaç maç sonra çok daha oturmuş ve daha iyi bir takım olacağımıza inancım tam. Artık hamle tercihlerimiz bile çok iyi seviyelere çıktı.

Djedje'nin o gereksiz hareketini bir kenara bırakırsak, bu işi ne kadar iyi yaptığını ilk maçından görmüş olduk. Bu oyuncu neredeyse 8 aydır maça çıkmamış, sezon başı kamp görmemiş, son iki aydır takımla beraber çalışan bir isim. Altay gibi zorluk seviyesi yüksek bir rakibe karşı gerçekten harika bir performans sergiledi. Dediğim gibi iki üç maçlık tempodan sonra çok çok daha iyi olacak her biri.

Nadir'in mücadelesi yine üst seviyedeydi fakat çoğu pozisyonda yaşadığı kopmalar ve gezgin tarzı sonucu kaybettiği pozisyonu onun bu mücadelesinin karşılığını tam olarak yansıtmasına engel oluyor. Kanatlarda değerlendirildiğinde kesinlikle çok daha yararlı olacaktır.

Kubilay ise bu sezon yine küsmeden, düşmeden, kulübeden gelip, resmen pas olarak kullandığı duran topla, Nadir'le birlikte maçı bize getiren isim oldu.
Takımdaki bu kalite artışı ve rekabet ortamından güçlenerek çıkacak bir Kubilay, hem kendi adına hem de takım için büyük iş başarmış olur.

Son olarak transferi kapattık gibi görünüyor ama eğer bir şansımız olursa beklere takviyeyi göz önünde bulundurmamız lazım.

_SoN_

İlk yarıya kadar oynadığımız maçları göz önüne alırsak, yapılan transferler nokta atışı oldu, biz sağ ve sol beklerimizin aksadığını görsek te, bunu bizim kadar teknik kadronunda gördüğünü ama bu lig için bu beklerin yeterli sayıldığını düşünüyorum. Böylece transfer bitti diyebiliriz.

Elde bulunan oyunculardan çıkan ilk 11 i hep beraber izledik, yenilerde vardı eskilerde, hemen hemen aksayıyor dediğimiz bölgelere transferler yapılmaya çalışıldı, bana kalırsa , kanatlar bu sefer tamam, özellikle Hocanın her zaman istediği defansif oyun anlayışına göre istediği defansif ortasa tamam, ileride hep üç isim arasında bir türlü belirleyemediğimiz 10 numara mevkisi tamam, benim için soru işareti olan nokta Tomane'nin geriye dönmemesiyle ahala forvet hattı, buraya net forvet alınmadığına göre bu sene Tomane'nin gelmesini beklerken yine  Nadir elinden geleni yapacaktır.

Bu duruma göre bence bu senenin ilk onbiri,bu şekilde olur.

Bu ilk 11 de özellikle Burak Çalık yasin ve Coureur ile forma savaşına girecek buda kaliteyi yükseltecektir. Sağ bekte Caner'i yaşından dolayı alternatif pozisyonuna düşersede hoca ilerleyen zamanda bu kısımda değişebilir. Forvet'te Tomane gelene kadar o kısma Nadir yazılacaktır, bana kalırsa Hocanın her zaman istediği oyun şekli resimde paylaştığım 4-2-3-1 idi, bu oyunu şimdi her maç göreceğiz, çünkü oranın değişmezi dje dje gelmiş ve yanında saveseviç ilk maçtan yeni yerine alışmış gibi, burada en büyük handikabımız dje'nin ısıran oyunu, bu onun zaman zaman kart cezalı durumu düşmesine sebep olabilir ki, bunu göze almalıyız, böyle askerlere ihtiyacımız var.

Özetle bana göre ilk 11 şuan (forvet pozisyonu saymazsak, Tomane'nin durumunu bilmiyoruz) şampiyonluk için yeterli görülüyor, hocanın istediği oyun anlayışına tam olarak dönmesi ve bu konuda tecrübesi, oyuncuların ve yönetimin inanmışlığı, taraftarın her zaman ki gibi takımın yanında olması, açılış maçı için beni çok ümitlendirdi. İnşallah bu ilk maç ve gelen oyuncuların cv leri ile yaptığım yorumlar beni yanıltmaz. Bu sene gelen oyuncularla çok iyi bir Samsunspor izleyeceğimize inanıyorum ve çok çok istekliyim :)

ata55

Çok iyi oldu bu iş.
Kazanmak güzel ama böyle maçları kazanmak daha güzel.