Football Manager 2011

Başlatan Lusage, 22 Haziran 2010, 18:32:03

« önceki - sonraki »

Lusage

"11. Gün: Daha fazla grafiksel iyileştirmeler"

Dünkü yazımda sizlere 3 boyutlu maç motorundaki gelişmelerden ve yeni eklenen animasyonlardan bahsettim. Peki daha neler var?

Animasyonların ilavesi ve maç motorundaki iyileştirmeler ile oyunun geri kalanı içinde yapılacak ekstra işlerin oluşmasına neden oldu. Oyunu daha iyi görebilmeniz için birçok optimizasyon yapılması gerekti aynı zamanda da düşük bilgisayar hızlarında dahi oyunun oynanabilirliğini korumamız gerekiyordu.

Örneğin eğer çok büyük bir kulüp yönetmiyorsanız temel olarak 3 farklı arka planda maç görüntüleri gelecek. Bunlar alan, cadde ve endüstriyel olarak gerçekleşecek ve artık maçlarınızı uzayda oynuyormuş havasını hissetmeyeceksiniz.

Şunu ifade etmek isterim ki, arka planlar ile ilgili çalışmalar ilk başladığında oyuna katacakları hakkına bazı olumsuz düşüncelere sahiptim. Ancak oyuna bunlar eklendikten sonra fan sayfalarından aldığımız yorumlar o kadar güzel ki yanıldığım için çok mutluyum.

Oyun yönettiğiniz takımın çevreseinde yaşayan insan sayısına bağlı olarak size bir arka plan seçiyor ve oyunlarınızı bu arka planda oynuyorsunuz. Eğer takımızın şehri kalabalık bir şehir ise stadyumun etrafında büyük evler apartmanlar göreceksiniz ve orasının bir şehir olduğunu anlayacaksınız. Eğer takımınızın şehri küçük bir kasaba ise mesela, stadyum etrafında daha çok yeşil alanlari ağaçlar göreceksiniz.

Oyuncuları modelerin de tekrar gözden geçirildi. Oyuncuların görünüşleri poligon adı verilen küçük üçgenler tarafından belirlenir. Bir oyuncunun en az 1000 en fazla 5000 poligonu olur. Bu sayı sizin oyunu hangi detayda göreceğinize bağlı olarak değişecektir. Tabi burada devreye bilgisayarların hızlar ve grafik kartlarının kapasiteleri giriyor.

Stadyumların görünüşlerinde de iyileştirmeler yapıldı. Stadyumdaki sandalyeler, çıkış kapıları, teras veya çatılar gibi detaylar gözde geçirildi. Eğer stadyumu büyütme çalışmalarınız varsa ve takım evinde maç yapıyorsa stadyumdaki iskeleleri bile görebileceksiniz.

Tribündeki taraftarlarda artık maçtaki anlık durumlara tepki verecekeler. Takımını desteklemeye gelenler boşluktaki gibi veya kameranın içine içine hareket etmeyecekler.

Işıklandırma konusunda geliştirilmeler yapıldı. Bu farklılıkları özellikle yüksek detay ile oyunu izlediğinizde görebilirsiniz. Gece maçlarında yapay ışığın etkisi ve gölgelendirmeler ile iyileştirmeler var.

Yeni bir kamera açısı ekledik oyuna TV kamerası. Bu kamera ile oyunu bir televizyondan izlediğiniz gibi izleyebilirsiniz. Bundan önceki kamera açılarımıza göre daha yakın. Dolayısı ile aksiyona daha yakın olabileceksiniz. Şunu belirtmek istiyorum, bu kamerayı oyuna eklediğimizden bu yana diğer kameralar ile oyunu izlemekte zorlanıyorum.

Görüntü tekrarlarını artık farklı kamera açılarından görebileceksiniz. Bununla birlikte gol tekrarları, önemli pozisyonlar veya gol pozisyonları içinde bu durum geçerli.

Çok önemli bir ayrıntı da sıra. Maç esnasında bir gölünüz ofsayttan sayılmadığında pozisyonu tekrar kamerasından izlediğinizde oyun son ofsayt çizgisi çizecek yani son defans oyuncusunun olduğu noktadan geçen düz bir çizgi geçirerek size hakemin kararı hakkında fikir sahibi olma şansı verecek. Böylece maç sonu konuşmanızda bu konuya rahatlıkla değinebilecek ve eleştiri yapabileceksiniz.

Ekranı bölen modu seven oyuncular için, yani ekranınızın yarısında görsel olarak maç oynanırken diğer yarısında oyun ile ilgili birlileri alabileceğiniz mod için, radar görüntüsü ilave edildi. Göremediğiniz oyuncularınızın konumunu oradan takip edebilirsiniz.

TV görünümünde maçı izleyen oyuncular için küçük bilgiler veren segmeler eklemiştik geçen yıl. Bu yıl onları geliştirdik ve oyunu izlerken açabileceğiniz küçük bilgi ekranlarını küçültebilir, oyuncuların bireysel performansları ile ilgili daha detaylı bilgiler alabilir, ve genel görünümde gol atan oyuncuların isimlerini görebilirsiniz.

Oyuncu değişikliğinin görselleştirilmesi, oyuncuların kondisyonlarının durumunu veren çubuklar ve bu çubukların açılıp kapatılabilmesi, penaltılara giden maçlar için penaltı atışı drurumu ve veya aynı anda birkaç oyuncunun isminin ve kondisyon durumunun maç esnasında izlenebilmesi gibi çeşitli yeni görsellikler eklendi.

Bugun son olarak oyunda havanın maça etkisinden bahsetmek istiyorum. FM 2011 de maç esnasında hava koşulları değişebilecek. Güneşli başlayan bir maç mevsimine göre yağmur ile bitebilecek. Ancak hala gökkuşağı ekleyemedik oyuna.

Yarın görüşmek üzere

Saygılarımla...

"12. gün: Yeni antreman sistemi"

İlk gün ki yazımda ve FM 2011 in orijinal tanıtım videosundan hatırlayacağınız üzere, oyunundaki en önemli değişikliklerin yapıldığı alanlardan biri de antreman bölümü.

Antreman programı FM 2011 de ikiye ayrıldı. Genel antremanlar ve maç günü antremanı olmak üzere. Bugün sizlere genel antremanlar ile ilgili bilgi vermek istiyorum.

Her ne kadar antreman ekranı geçen yılardakiler benzese de, daha sevimli ve yeni opsiyonlar içeriyor. Bu değişiklikler kozmetiksel değişiklikler değil.

Bu başlık adı altındaki her şey geliştirildi. Bu değişiklikler sadece sizin takımınıza değil, oyundaki diğer bütün takımlara iyi yönde etkiler yaratacak.

Bu oyunu oynayan eski oyuncular hatırlayacaktır, oyun başladığında teknik kadronuzdaki antrenörlerin her biri kendilerine en uygun antreman proramına otomotik olarak atanıyordu. Bu durum şimdi oyun esnasında yeni kontrat yaptığınız bütün antrenörler için geçerli olacak. Yeni bir antrenör takıma katıldığında otomatik olarak uygun antreman programına atanacak.

Yine takımdan bir antrenör ayrıldığında, o anrenörün yaptırdığı antreman programına otomatik olarak yani antrenör atanacak böyle takımın bütün antreman prgoramlarının antrenör eşliğinde yapılma sağlanacaktır.

Oyuna başladığınızda başlangıç antreman programlarına ilaveten daha fazla başlangıç antreman programı bulacaksınız. Bu daha da özelleştirilmiş başlangıç antreman progrmları oyuncuların oynadıkları pozisyonlara göre kendilerini geliştirmeleri için gerekli programları içeriyor.

Ayrıca antreman kategorilerini elden geçirdik. Örneğin kalecilerin antreman programlarını ikiye ayırdık. Bir tanesi şutu durdurma ve topu kontrol edebilme antremanı. Ayrıca bu kategorinin etkilediği kaleci özellikleri de gözden geçirip bu programdan etkilene özellikleri yeniden düzenledik.

Oyuncuların özel antreman programlarına atanmalı çok kolay. Bir tuş ile oyuncuya istediğiniz özel antreman programına alacaksınız. İstediğiniz zaman bu antreman programını kesebilir veya oyuncuya başka bir program uygulayabilirsiniz.

Tabiî ki oyuncuların gene antramn programlarını istediğniz zaman değiştirebilir veya kendinize ait bir antreman programınızı oluşturabilirsiniz.

Düzenli antreman programlarının ardından oyuncuyu 1, 2, 3 veya 7 gün dinlendirebileceksiniz. Ayrıca, oyuncunun sayfasındaki antreman sekmesinde, sizin seçimiz olan antrenörlerin antremanlarda yaptıkları değişiklikleri kontrol edebileceksiniz.

Oyuncu profili ekranındaki antreman sekmesinde artık oyuncunun antreman programı, antreman programı ile gelizen özellikleri, bu özelliklerideki değişim miktarları ve karşılaştımalar ile çok daha detaylı bir ekranı kontrol edebileceksiniz.

Antreman alanındaki bir diğer önemli değişiklikte, oyuncuların artık spesifik özelliklerinin geliştirilmesi için anreman yaptırabilmesi. Oyuncuları artık çabukluk, dayanıklılık, güç, zıplama, bitiricilik, serbest vuruşlar, köşe vuruşları, penaltı atma veya kurtarma, uzun taç atışları, top ilerleme, denge, kafa ile topa etkili vurabilme, orta yapabileme, pas verme, kaleciler için ayağını kullana bilme, el ile top kontrolü gibi. Bir oyuncuya çok yüklendiğinizde veya oyunucunun gelişebileceği alanlarla ilgili alanlarda antrenörler size toplantılarınızda detylı bilgiler verecekler.

Bireysel antremanlar ile oyuncularınızı daha etkili hale getirerebilir kendi oyunlarında kullanabilecekleri farlı özellikler kazanmalarını veya sahp oldukları özellikleri dah da geliştirmelerini sağlayabilirsiniz.

Bugünlük bu kadar. Yarın sizelere maç antremanlarını ve oyuna neler katacağından bahsedeceğim.

Saygılarımla...

Lusage

FM 2011 Demo "Vanilla" perşembe (21 Ekim 2010) "Strawberry" ise cuma (22 ekim 2010) tarihinde çıkacak.

Vanilla       : İngiltere, İskoçya
Strawberry : İngiltere, İskoçya, Fransa, İspanya, Portekiz, İtalya, Norveç, Danimarka, İsveç, Brezilya, Arjantin, Şili

Lusage

FM 2011 Demo Yayınlandı..

Şu anda sadece Steam üzerinden indirebiliyoruz.

http://store.steampowered.com/app/901580/

maviay55

eywallah lusage..full ü ne zmn cıkcak acaba dört gözle bekliyorum  ;)

celebi

bende başlayacağım uzun süredir oynamıyorduk başlayalım artrık

Lusage

29 Ekimde piyasaya çıkıyor. 5 Kasımda Türkiyede.

**KaR6**

demoyu indirdim, baktım biraz, pek farklı bir özelliğini göremedim şimdilik, maç motoru bile aynı hemen hemen..

maviay55

Alıntı yapılan: **KaR6** - 24 Ekim 2010, 00:01:06
demoyu indirdim, baktım biraz, pek farklı bir özelliğini göremedim şimdilik, maç motoru bile aynı hemen hemen..
olsun olsun vardır yeni bişeler fm bu ihmale gelmez :)

brigand

bekliyoruz. çıksında tam bir inceleyelim o zaman daha net belli olacaktır.

maviay55

gözümüz aydın fm 2011 düştü nete

berusa55

Sağlam torrent linki var mı maviay55 kardeşim?

maviay55

01 Kasım 2010, 02:11:39 #71 Son düzenlenme: 01 Kasım 2010, 02:24:41 maviay55
ben anlamam torrent falan ama link verebilirim ersin abi ;)

berusa55

Linki özel mesajdan alabilir miyim?  ;)

maviay55

nako55

banada gönderirmisin maviay