Şampiyon Gibi Oynamak Şart

Başlatan **KaR6**, 22 Ağustos 2010, 14:24:54

« önceki - sonraki »

**KaR6**

Uzun bir aradan sonra 19 Mayıs Stadyumuna gitmenin heyecanı ile yine uzun zaman sonra iddialı bir takımı izlemenin heyecanı birleşmişti cumartesi günü. Son yapılan Cenk İşler transferi, herkese bir heyecan getirmiş, bir inanç sağlamıştı. Rakibin de nispeten zayıf olması ilk maçtan 3 puan çıkaracağımız konusunda güven veriyordu ama istediğimiz olmadı, her ne kadar oynanan oyun tatmin etse de.

Stada ilk adım attığımda gözlerime inanamadım. Hafta içi konuşulan zeminin bozukluğu tahmin ettiğimden çok daha kötü durumdaydı. Çok değil birkaç yıl önce Türkiye'nin sayılı zeminlerinden birine sahip olan 19 Mayıs'ın bu durumu kesinlikle bize yakışmadı. Ulusal kanalın verdiği bir maçta böylesine berbat bir çimde top oynamak rezillikten başka bir şey değildir, ayağa top yapmaya çalışan bir takım için de kendi ayağına sıkmaktan... Nitekim oyuncularımızın saha içinde çok zorlandıkları gözle görülür biçimde belliydi. Akhisar takımı için ise pek bir şey farketmedi, topla işleri yoktu çünkü, tek düşündükleri 2. bir santra yapmamaktı!

Takım kurgusu ise birkaç farklılıkla beraber düşündüğümüz gibiydi. Ancak o farklılıklar bazı şeylerin işaretiydi bana göre. Örneğin Kalpar'ın bir Orhan takıntısı olduğu gün gibi ortada artık. Geçen sene alternatifi yok diye bu tercihe saygı duyanlar bile kenarda Alparslan gibi bir oyuncu otururken sahada Orhan'ı izleyince isyan ettiler. Hakan Bayraktar bu sene katkı vermesini beklediğimiz isimlerin başında geliyor. Ancak Akhisar karşısında adeta yokları oynadı. Özellikle hücum anlamında beklenenden çok uzaktı. Kenarda Anıl oturuyorken Hüseyin Hoca'ın oyuncu değişikliği için 70 dakika beklemesine anlam veremedim. Anıl bu sene takımın değişmez oyuncularından olmalı. Oyuna girdikten sonra gösterdiği mücadele ve top tekniği bizi ileriye götürecek isimlerden biri olduğunun kanıtı niteliğindeydi. Savaş ise golcü olmadığını ama faydalı bir hücum oyuncusu olduğunu bir kez daha gösterdi. Yorulan savunmalara karşı yıpratıcı olarak kullanılabilir ancak kesinlikle tek forvet oynayacak ve maç çevirecek gibi görünmüyor. Zaten bundan sonra pek öyle kullanılacağını sanmıyorum. Bir not ta duran toplar için düşelim; rica ediyorum frikikleri kullandırmayın Savaş'a, yok mu bu takımda hiç değilse hedefe yaklaşacak bir oyuncu? Akhisar takımının biraz kıpırdandığı tek zaman dilimi 45 ile 55.dakikalar arasıydı. Bu dakikadan sonra tek forvet ile kontra-atak futbolunun tüm ihtimallerini denediler. Üstümüze hiç gelmemelerine rağmen Hüseyin Kalpar inatla 4lü defans bloğunu bozmadı ve 1 kişiyi 4 kişiyle savunmaya devam etti. Biraz cesur olsa ve savunmadan bir kişi eksiltip ileriye dönük bir oyuncu takviyesi yapsa belki de 2 puan kaybetmeyecektik. Biz inanıyoruz ama hocamız hala şampiyonluğa inanmıyor sanırım. Şampiyonluk, şampiyon gibi oynarsan ve takımına inanırsan kazanılır, Akhisar gibi takımlardan korkarak değil.

Bu maç kesinlikle ilerisi için belirleyici bir ölçü olamaz. Çünkü karşımızda top oynamayı aklının ucundan bile geçirmeyen, ilk dakikadan son dakikaya kadar 1 puan için oynayan bir takım vardı. Şu açıdan önemli bir karşılaşmaydı, takımın bariz belli olan uyum sorununu ortadan kaldırmak için faydalı oldu. Hazırlık döneminde doğru düzgün yapılmayan hazırlık maçları takımın ahengi yakalayamasında önemli bir etken bana göre. Zenke ve Agbetu gibi iki hızlı hücum silahımız varken bu oyuncuların ayaklarına top atmaya çalışmamız oyuncuların hala birbirlerini tanımadıklarını gösteriyor. Üstelik Agbetu defalarca topu önüne istediğini elleriyle arkadaşlarına işaret etmesine rağmen.

Sonuç olarak ortada kaybettiğimiz 2 puan ve haftaya İzmir'de oynanacak bir Altay maçı var. Oynanan oyuna ve oyunculara baktığımızda deplasmanlarda daha etkili olabilecek bir takım gördük. Samsun'da kaybedilen puanları İzmir'de telafi etmemiz mümkün ama takıntılardan ve korkulardan vazgeçmek şart. Ayrıca Samsun'da oynadığımız maçlarda sıkıntı yaşamak istemiyorsak zemin probleminin de ivedilikle çözülmesi gerekmekte...

Kaya

Şunu da eklemek gerekir.Biz eğer ilk 2 içinde olursak evimizde hangi takımla oynarsak oynayalım akhisarın oynadığı gibi oynayacaklardır.Yani 19 mayıs stadında bize karşı açık oynayacak takım beklemeyelim.Takımımızın böyle oynayan takımlara karşı da bir oyun belirlemesi gerekir.Mesela karşı takım 11 kişiyle savunmadayken 40-50 metre uzun top atmamak gibi..

kumköylü ahmet

tamam belki karsimizdaki takim daha takim bile degildi ama bence biz super futbol oynadik...ha biz boyle oynadikda diger takimlar cokmu iyidi mesala adana,mersin pozisyon bile yok macda,karsiyaka g.antep seyirci iyi ama futbol yok,tavsanli altay mac bitsede eve gitsek bunlar sadece bazilariiii.Yani kisaca biz iyiyiz bunlarda bizim rakiplerimiz ise samsunsporumuz bunlaRdan katlarca ustun...

zemin gercekdende berbatti insallah yakin zmanda hal olur yoksa her giden puan bize yazik olur.sahada futbol adina hersey vardi yani SAMPIYON GiBi OYNADIK...
Cenk islerin yarim rovajatasi bile mukemmeldi heycanlandirdi bizleri tam hazir degil ama bu hazir olmamis hali birde hazir oldugunu hesap edersek bizi kimse tutamaz...busene bu ligde son senemiz insallah...

saygilar