SAMSUNSPOR - Galatasaray Maçları

Başlatan timofte, 08 Kasım 2007, 17:28:58

« önceki - sonraki »

mehmet yılmaz

08 Ekim 2008, 21:27:05 #15 Son düzenlenme: 08 Ekim 2008, 21:48:34 samsuni
Samsunspor - Galatasaray : 1-0 ( 28 Kasım 1987 )

Samsunspor - Galatasaray  1-0 ( 28 Kasım 1987 )

Samsunspor, 1985-86 ve 86-87 sezonlarında toplamda 22 hafta lig liderliğinde kalmasına rağmen çeşitli ayak oyunlarının da etkisiyle şampiyonluğu kaçırmış ve her iki sezonu da 3. sırada bitirmişti. 1987'nin yazında ise takımın önemli silahları birer birer ayrılmışlardı. Şüphesiz bu ayrılıkların en hazin olanları gol kralı Tanju Çolak ile milli futbolcu Savaş Demiral'ın Galatasaray'a gidişleriydi.

O iki sezon, Samsun'daki maçlar 1-1 biterken; İstanbul'da Galatasaray galip gelmişti. Nitekim 1987 yılına geldiğimizde Samsunspor, Galatasaray'a karşı ligde henüz galibiyet alamamıştı. 28 Kasım cumartesi günü Samsun'da oynanacak olan maç öncesinde İstanbul temsilcisi ligde namağlup lider durumda idi. Samsunspor ise geçmiş yılların aksine lige kötü bir başlangıç yapmış ve 14 hafta boyunca yalnızca 4 galibiyet alabilmişti. ( Aynı Samsunspor sezonu lig 4.sü ve Türkiye Kupası finalisti olarak bitirecektir )

Maçtan bir gün önce şehre gelen Galatasaray kafilesinde büyük bir rahatlık vardı. Çünkü rakipleri geçmiş yıllara oranla daha zayıf bir görüntü sergiliyordu. Hatta bazıları işi abartıp, Samsunspor bizi en iyi zamanında yenemedi, şimdi mi yenecek diyordu.

Maç günü o yıllarda hep olduğu gibi stat kapıları yine erkenden kapandı. Samsunsporlu taraftarlar sabahın erken saatlerinde tribünleri doldurmuşlardı. Samsunspor sahada, Fatih Uraz, Yuvanovski, Burhanettin, Kasım, Ercüment, Emin Kar, Orhan ( Yücel ) , Uğur Terzi ( Namık ) , Mustafa Sinecek, Mete Adanır, Erol Dinler tertibiyle yer alırken Galatasaray'ın kadrosu şu şekilde idi; Simoviç, İsmail ( K.Savaş ), Yusuf, Erhan, Semih, Cüneyt, Uğur, B.Savaş, Six ( Prekazi ), Kovaçeviç, Tanju... Maçın orta hakemi ise Erman Toroğlu idi.

Maç öncesinde ve maç sırasında iki eski oyuncumuz Tanju ile Savaş'a tribünlerden çok büyük tepkiler olmuştu. Karşılaşmanın başından sonuna kadar adeta tek kale oynayan Samsunspor sağlı sollu ataklarla Galatasaray'ı bunaltıyordu. Ancak yıllardır Samsun'da hep böyle oluyordu. Galatasaray defans yapıyor ve bir şekilde beraberliği kurtarıyordu. Maçın son bölümleri yaklaşırken, Uğur Terzi sol kanattan bindirdi; İsmail'i geçtikten sonra ceza sahasına yerden kesti topu ve orada bitiveren golcü Mete, yarım vole bir vuruşla topu ağlara gönderdi.

Mete golü atar atmaz, kapalı tribündeki Samsunsporlulara koştu; muazzam bir sevinç vardı ve her yer "Samsun, Samsun" sesleriyle inliyordu. Son dakikalar Galatasaray'ın kaleci Fatih'in ellerinde son bulan şuursuz ataklarıyla geçti. Bitiş düdüğüyle birlikte Samsunspor, yıllarca hak ettiği ama bir türlü elde edemediği zaferi kutluyordu.

Maç sonunda TRT'nin genç muhabiri Ercan Taner'e konuşan Mete, tane tane ve efendice golünü anlatıyordu... Bu benim ligdeki ilk golüm derken mahcup oluyor ve Samsunsporlulardan, bu kadar geç kaldığım için özür dilerim diyordu adeta. Ulusal gazetelerin hepsinde de Simoviç'e tam puan verilmişti. Çünkü maçın farka gitmesini engellemişti Galatasaray'ın kalecisi.

Bugün yaşı müsait olan her Samsunsporlunun size bu maçla ilgili anlatacakları vardır kuşkusuz...

Yalnızca BİZ

İlk gittiğim maç gs maçıydı. 2-1 kaybetmiştik evimizde. Kaç senesi olduğunu hatırlamıyorum... Bir bölümde SAMSUNSPORUMUZUN maçlarının tamamı vardı. Oradan bir bakayım...

Yalnızca BİZ

Buldum 1989-1990 senesiymiş. İlk o zaman stadımızın havasını koklamıştım.

kumköylü ahmet

Alıntı yapılan: timofte - 08 Kasım 2007, 17:28:58
1993-2003 arasında Samsunspor maçlarını derlediğim defterde; 1994-95 sezonunda Galatasaray'ı İstanbul'da 85.dakikada Celil'in attığı golle 1-0 yendiğimiz maçla ilgili sayfa..

Kupa yarı finalinde Trabzon'a elenip, İstanbul'a moralsiz gitmiştik. Rakip İstanbul ekibi lider durumda ve maçın favorisiydi. Ama kazanan biz olduk. Maçtan sonra Atakum'dan sevinç içinde Çiftliğe gittiğimi ve oranın bir bayram yeri gibi olduğunu hatırlıyorum. Tabi bu sevinç biraz da 1.lige yeni çıkmış olduğumuz yıllar olmasından kaynaklanıyordu. Kahvelerde falan Gs'yi tutan insanlar pek hatırlamıyorum. Biz Gs'yi yenip açılışı yaptıktan sonra Antep ve Antalya da bunları İstanbul'da yenmişti.

** Süper ligde diğer takımlarla maçlarımıza dair de birer topic açılabilir. İlgili bilgi, anı ve dokumanları bu başlıklarda derleyebiliriz.. Resim genişliklerinin (en = width) 475'ten büyük olmamasına dikkat edersek, yanlarda çirkin görüntüler oluşmamış olur..

Bu maci daha dun gibi hatirliyorum ben maci radyodan dinlemisdim.celil isminin parlayacagini o yillarda belli ediyordu.
galatasaryi 3-2 yendigimiz macda ise samsunspor ilk yarisi 1-2 arkada bitirmisdi tam bir hakem faciasiydi.ve samsunspor ikinci yariya SiYAH Formasiyla cikmis maci 3-2 almisdik cok guzle gunlerdi o gunler adate hakeme ders vermisdik.

maço

yorumumu yazmıstım ama bı anı geldı aklıma babamla arkadası gs deplesmanına gıderken bende yalvarmıstım bende gelım dıye.cok ufaktım o zaman 6-7 yaslarında falandım.

babam bana 10 tane 1000 lıra vermıstı demır parayla o zaman tesellı olmustu. ama o macı kazanmıstık samıyendeydı

HoliganSamSunLu

bunların bende kitapcık haline getirlimiş şekilde bir arada toplandığı dosyalar vardı nerede olduklarını bulamıyorum... Bulsam harika resim ve maçlar var

jean

bulent nderin geldigi sene istanbulda 1-0 dan 2-1 yenmistik maci radyodan dinliyordum alt katta gumushaneli samsunsporlu arkadasim vardi babasi maci dinlemesine izin vermiyordu ona 2.golu attigimizda cocuga 2-1 ondeyiz diyordum inanmiyordu bana o senesi turkiyedeydim ikinci mactada bizi yenememislerdi iki mactada ertugrul gol atmisti

Baskent_Samsunspor

Alıntı yapılan: kumköylü ahmet - 09 Ekim 2008, 15:03:40

Bu maci daha dun gibi hatirliyorum ben maci radyodan dinlemisdim.celil isminin parlayacagini o yillarda belli ediyordu.
galatasaryi 3-2 yendigimiz macda ise samsunspor ilk yarisi 1-2 arkada bitirmisdi tam bir hakem faciasiydi.ve samsunspor ikinci yariya SiYAH Formasiyla cikmis maci 3-2 almisdik cok guzle gunlerdi o gunler adate hakeme ders vermisdik.
o maç unutulurmu dk 90 goooooooooollllllllllllll serkan aykut

jean

abi o maci hayal meyal hatirliyom kupami lig macimiydi o son golude ercan atti diye hatirliyorum hatta baskana kosmustu tel orgulerine macta sanirim istanbuldaydi

edmontdante

Maç 1-1.Son dakika oynanıyor gs serbest atış kullanacak.Yaptıklarına bakın

http://www.izlesene.com/video/spor-samsunspor-1985-1986/847957

Savaş vuruyor simoviçten dönen topu Tanju gol yapıyor ama son vuruşu çekemedik

http://www.izlesene.com/video/spor-samsunspor-1985-1986/847958

jean

buna cok baktim gercekten gurur verici bir tablo icim acidi nerden nereye geldik

kýrmýzýbeyaz55

geçtiğimiz ay izlemiştim ben de trt 3 de bu maçın görüntülerini.. ne hallere düşürüyorduk adamları, ne günlerdi be.. o dönemleri bilmeyen samsunlu kardeşlerimizin izleyip takımlarının büyüklüğünü anlamaları için önemli arşiv görüntüleri bunlar .. keşke biraraya toplama, yayınlama imkanımız olsa

kýrmýzýbeyaz55

işte bu harika görüntüler teşekkürler Ant55

Kais

bügün gösterdi son dakikalarda top çeviriyor gs çok komik halleri vardı.spiker gs 1 puana razı falan diyordu.savaş bu arada çok beğeniyorum.samsunlu bir ortasaha oyuncusu olsaydım örnek alacağım kişilerden biri savaş olurdu.