Gijorgi ( Dorde ) Jovanovski

Başlatan mehmet yılmaz, 18 Mayıs 2008, 14:42:47

« önceki - sonraki »

mehmet yılmaz

18 Mayıs 2008, 14:42:47 Son düzenlenme: 20 Ağustos 2011, 17:47:30 samsuni
İlk yabancı kahramanımız Makedon- ki o zamanlar bizim için bir Yugoslav idi, Georgi Jovanovski idi. 2 numaralı forması ile sağ bekte iyi maçlar çıkarırdı. Kimilerine göre ise hücumudan geri gelemez ve dafnsa sıkıntı oluştururdu. Çok kaliteli bir futbolcu olmadığı ama Samsunspor'da başarılı olduğu genel kanaatti. İsminin Yuvanovski olduğuna yemin edebilirdim ama yıllar sonra -u değil -o olduğunu öğrendik. O dönemde Türkiye'de bir Yugoslav furyası vardı ve gelenlerden çok az bir kısmı Türkiye'de kalıcı izler bırakıyordu.

1986-87 sezonunda sağ bekin gediklisi idi adeta; 1987-88 öncesi yaşanan futbolcu kaybetme dalgasında o da ayrıldı Samsunspor'dan ancak kısa bir süre sonra dönüş yaptı yeniden. 3 sezon formamızı giyen Giorgi, Samsun'da güzel hatıralar bırakarak ayrıldı aramızdan.

Kaçak Mercedes davası öncesi yurt dışında kaçak olarak bulunan Tanju Çolak, Üsküp civarında kameralara konuşurken hatırladık tekrar Giorgi'yi... "Burada Samsunspor'dan arkadaşım Iovanovski'nin yanındayım, ben masumum"  diyordu Tanju. Giorgi ise futbolu bıraktıktan sonra ülkesinde teknik direktörlüğe başlamıştı ve Makedon Ümit Milli Takımın da tekrar adını duyurmuştu. 2001-02 sezonunda Yücel Uyar ile sıkıntılı günler geçiren Samsunspor, ikinci devrenin ortasında eski dostu çağırmıştı Samsun'a ve son hamlede Samsunspor kümede kalmayı başarmıştı. Ertesi sezona da Giorgi ile başladık ama onun akıbeti de selefi Yücel Uyar gibi oldu.

**KaR6**

Kendisiyle hala ailecek gorusuyoruz.. o kadar kaliteli insanlardır ki hala her dini bayramımızda mutlaka arayıp tebrik ederler.. ayrıca emin kar'la yaptıkları ( babam mı desem bilemeim) korner varyasyonları unutulmazlar arasındadır benim için.. teknik direktörlüğü pek başarılı olmasada futbolculugu tarihimize girmeyi çoktan haketmiştir.. Ayrıca turkçeyi de senden benden iyi konusur :)

jean

tukceyi biliyor dogru ben konusmustum irmak sanayinin minik macina gelmisti coskun imz attimi diye sormustum ligde birakti bizi ertesi sene basarili olamdi ne yazikki

Sadece Samsunspor

91 doğumluyum ama sayende 80lerde yaşamış giibiyim, sağol samsuni abi ;)

55_OrHaN_55

akşamki eziktaş-cska maçında dikkat ettiniz mi? cskanın teknik direktörü bizim jovanovski'ydi. az daha yeneceklerdi:)

brigand

spiker dediğinde bir durakladım sonradan farkettim

Burak

o değilde şu klasik formayı gördüğümde içim eriyor adidas samsunspor a retro forma yapsa ne güzel olur

kabacevizli55

ismi dile  çok güzel geliyor o yüzden bi zamanlar mahalle maçlarında çok fazla ismim Jovanovski olmuştu

mehmet yılmaz

1986-87 sezonunda o zamanki vatandaşı Dusan Ristoviç'le birlikte transfer ettiğimiz, Samsunspor tarihinin ilk iki yabancısından birisi. Jovanovski sağlam kumaşmış, Ristoviç ise bildiğin balta :) aten pek oynayamamış Ristoviç.