SAMSUN KOLBASTI

Başlatan Sercan, 02 Şubat 2009, 11:30:15

« önceki - sonraki »

BekiRcaN_5s

bunu dinledim abi o anlamda demedim samsununki zaten tartışılmaz da hani trabzonlular her galibiyette çıkıp oynuyolar ya biz oynayınca bizden özendi derler diye dedim...

Sadece Samsunspor

HoliganSamSunLu

hakan55

iğrenç bir oyun şu bastıkol ya hiç sevmıyorum..

BÝR SEVDADIR SAMSUNSPOR

Alıntı yapılan: -Reis-(HaKaN) - 11 Temmuz 2009, 21:58:55
iğrenç bir oyun şu bastıkol ya hiç sevmıyorum..
he valla.iyice bokunu çıkardılar.trabzon ve giresunlular.o ne ya kazanda adam pişiren yamyamlar gibi deli hareketleri yaw

hakan55

Horonu da sevmem ama en azından kolbastının yanında daha güzel duruyor.Hele kolbastı oynayan kızlar varya allah düşman başına vermesin..aman aman

Oflu

Ben horonuda severim kolbastiyida  ;)

Sercan

Sercan

Arabesk müziğin babası Orhan Gencebay, 7 yaşından beri kolbastı oynadığını söyledi. Petek Dinçöz'ün sunduğu Arım Balım Peteğim'e telefonla bağlanan Gencebay, ilginç açıklamalar yaptı.
Orhan baba'dan 'kolbastı' tarifi!..
Petek Dinçöz'ün sunduğu Arım Balım Peteğim programında, Tolga Han ile stüdyoda ki seyirciler arasında "Kolbastı'mı, 'hopdedik' mi demeli" tartışması sürerken Orhan Gencebay gençlerin oynadığı Kolbastı'nın adının nereden geldiğini ve tarihçesini paylaştı. Orhan Gencebay canlı yayına bağlanarak "7 yaşından beri kolbastı söyleriz ve oynarız. Kolbastı ismi Osmanlı İmparatorluğu döneminde 'kolluk kuvvetleri'nin başlığıydı. Alkolün yasak olduğu, oturak alemlerinin yapıldığı dönemde çalınan türkü ve dansa denir. Kolluk kuvvetlerini kollarken, kolluğun geldiği söylenince yavaş hareketlerle, gittiği söylenince hareketli yapılan bir danstır." dedi.
Gençlerin yaptığı dansta farklı figürler gördüğünü söyleyen Gencebay, "insan yakışanı yapmalı" dedi...
Samsunlu olduğunu ve 7 yaşından beri Karadeniz'de bu dansı yaptığını herkesin de bildiğini söyleyen Gencebay, Giresunlular ile Trabzonlular arsında ki "Kolbastı bizim" tartışmasına girmedi!..

http://www.magazinkolik.com/TV/6705/Orhan-Gencebay-KOLBASTIYI-TARIF-ETTI

Oflu

Alıntı yapılan: 55sercan55 - 13 Temmuz 2009, 23:55:05
Giresunlular ile Trabzonlular arsında ki "Kolbastı bizim" tartışmasına girmedi!..
[/url]

En iyisini yapti, birakin da Giresunlu ve Travzanlilar yesinler birbirlerini  ;)

BÝR SEVDADIR SAMSUNSPOR

Modası geçer yakında.ayar oldu millet bu saftirik hareketlere

binikalamadım

Çiftetelli hangi ilimize aittir ?

böyle bir soru ve sorun olmaz çünki bu bir halk oyunun ana çatısıdır yöreye göre şekillenir İstanbul Çiftetellisi Adana Çiftetellisi Çarşamba Çiftetellisi varda var hatta ülke dışında bile rastlayabiliyoruz.

Kolbastı hangi ilimize aittir ?

ama böyle bir soru ve sorun var halbuki buda bir halk oyununun ana çatısıdır yöreye göre şekillenir.Burada hiç adı geçmeyen kolbastılarda var.

İstanbul Kolbastısı unutulup gitmiş artık oynanmıyor örnek dinlemek isterseniz rahmetli Barış MANÇO'nun "Lambaya Püf De" şarkısını dinleyin bu ezgiye söz yazılmış ve rahmetli tarafından seslendirilmiştir.Dikkatli dinlediğinizde aynı müzik geçişlerini ve varyantlarını hissedeceksiniz.

Samsun Kolbastısı yörede hala oynanmaktadır "Şu Samsun'un Evleri" türküsünün sözsüz halidir ve bir ritim yukarıdan çalınır.Dikkatli dinlediğinizde aynı müzik geçişlerini ve varyantlarını hissedeceksiniz.

Zonguldak Kolbastısı yörede hala oynanmaktadır "Karga" türküsünün sözsüz halidir ve bir ritim yukarıdan çalınır.Dikkatli dinlediğinizde aynı müzik geçişlerini ve varyantlarını hissedeceksiniz.

Trabzon Kolbastısı "Yaylanın Çimenine Kuzu Yayılır Kuzu" türküsünün sözsüz halidir ve bir ritim yukarıdan çalınır.Faroz Kesmesi olarakta adlandırılmaktadır.

Giresun Kolbastısı "Dere Boyu Kavaklar" türküsünün sözsüz halidir ve bir ritim yukarıdan çalınır.Fingil olarakta adlandırılmaktadır.

Kolbastıdan sonra Metelik Oyun Havasında da sorun oluşmaya başladı çünki bu Kolbastı çeşitlemelerinin hepsi Metelik Oyun Havasından türemiştir.

eeeeeeeeeee Metelik Oyun Havası hangi ilimize aittir ?  o zaman

böyle bir soru ve sorun da olmamalı çünki buda bir halk oyunun ana çatısıdır yöreye göre şekillenir

Samsun Metelik Oyun Havası
Ordu Metelik Oyun Havası
Giresun Metelik Oyun Havası
Trabzon Metelik Oyun Havası vardır.
Hatta Karadenizli göçmenlerce Ege ve Akdenize'de götürülmüş ve "Metelik Zeybeği" oluşmuştur.Çünki ; örneğin "Samsun Meteliği" çok ağır abi bir oyundur oldukça erkeksidir sadece erkekler oynar Efe Seymen Zeybek tavırları ile bezerlikleri vardır.Kastamonu'da rastladığımız Sepetçioğlu Zeybeği'de Metelik tavırlıdır.

gelelim günümüze bugünki gençlerin oynadığı ve tartışmalara konu olan popüler oyunun adı ne Kolbastıdır nede Meteliktir.Bu oyunun adı Hoptek'tir.Kolbastının Metelikten türemesi gibi Hoptek de Kolbastıdan türemiştir.

rahmetli Erkan OCAKLI "Yaylanın Çimenine" türküsüne yeniden söz yazıp "Oynayalım Uşaklar Trabzon Kolbastısı" deyince işler iyice karışmıştır.Kolbastı Trabzon'un üzerine yapışıp kalmıştır..

Benim tahminim ileride Hoptek içinde bu tartışma yapılacak yok bu ilin yok şu ilin ama gerçek bu işte...

biz inadına Samsun Kolbastısı oynamalıyız " Şu Samsun'un Evleri Eşliğinde "

unutulmak üzere olan " Samsun Meteliğini " ve " Samsun Horonunu " yeniden canlandırmalıyız

kolbasti.55