Samsunspor 1927'de kurulmuştur

Başlatan Bafralı, 09 Ağustos 2005, 18:02:26

« önceki - sonraki »

Bafralı

09 Ağustos 2005, 18:02:26 Son düzenlenme: 18 Mayıs 2008, 16:10:18 samsuni
Önce şöyle bir giriş yapayım. Türkiye ligi kurulmadan önce mahalli ligler oynanıyordu. İstanbul liginde fener, gs; izmir liginde altay falan vardı. Samsun mahalli liginde de akınspor, samsunspor gibi takımlar vardı.
Daha sonra gelen federasyon başkanı ligleri birleştirme kararı aldı. İstanbul ankara izmir takımları üst liglerden başladı. anadolu takımlarına ise birleşip güçlenin tek bir takımla şehrinizi temsil edin dedi. Dikkat ederseniz akçaabat gibi bir kaç istisna dışında tüm anadolu takımlarının kuruluş tarihi 65-70 arasıdır. hepsi de birkaç takımın birleşmesinden oluşmuştur. Sebebi bu yüzden kaynaklanır.
İstanbul ankara izmirin önde gelen takımları 1. ligde zaten şampiyonluğa oynadıklarından birleşme gereği duymadılar.
Samsunspor da bu birleşmeden nasibini almıştır(uzun bir giriş oldu. Artık olsun o kadar).
Samsunspor'un tarihi 65te 4 takımın(Akınspor,Fener gençlik, Samsunspor ve 19 mayıs) birleşmesiyle başlar.
Ama Samsun'da futbolun tarihi neyle başlar onu biliyor muyuz? Bu 4 takım nasıl kuruldu? İlk topu kimler oynadı?
Bu takımları görenler sayıca epey azaldı. Kalanların da ölümüyle 65ten öncesi yok olacak.
Bulabildiklerimizi burada paylaşalım. Ortaya güzel bir arşiv çıkarabilirsek diğer takımlara örnek oluruz.

timofte

Yaşlıca birisinden Samsun takımları arasındaki futbol maçlarına dair, 19 Mayıs ve Fener Gençlik takımlarının rekabetine dair bir şeyler dinlemiştim. Anlatılana göre 19 Mayıs ile Fener Gençlik maçlarında şehirin yarısı bu takımların birini diğer yarısı da öbürünü destekler ve oldukça heyecanlı karşılaşmalar yapılırmış.

Yaklaşık 6-7 öncesinde de yerel Kanal L televizyonunda spor programı yapan gazeteci Okan Dilek, Samsunspor'un kurulduğu ilk yıllara dair resimlerle de süslü bir program yapmıştı. Orada Samsunspor'un ilk tribün grubunun "lazigolar" olduğuna dair bir bilginin zikredildiğini hayal meyal hatırlıyorum.

Ama çok fazla bilgi sahibi olduğumu söyleyemem. Örneğin bu takımların kuruluş yılları merak ettiğim bir konu. Birleşen takımlardan birinin adı zaten samsunspor imiş, acaba onun kuruluş tarigi hangi yıldı? Bafralı'nın anlattığı birleşme olayı nedeniyle Samsunspor'un kuruluşu 1965 olarak biliniyor, ancak Samsun sanılandan çok daha eski bir futbol mazisine sahip. Çarşambaspor'un kuruluş tarihi 1923 mesela. Bunun gibi Irmak Sanayispor'un 1940'larda kurulduğunu biliyorum.

Bu konudaki bilgileri paylaşarak belki ortaya iyi bir eser çıkarabiliriz.

Bafralı

Okan dileğe tekrar ulaşabilir misin. Onun bilgileri yaralı olabilir.

timofte

Alıntı yapılan: "Bafralı"Okan Dileğe tekrar ulaşabilir misin. Onun bilgileri yararlı olabilir.

kendisine daha önce de ulaşmamıştım ki. herhangi bir bağlantım yok.
bir izleyici olarak programından aklımda kalan kareler var sadece.
ama dediğin gibi kendisinde eski yıllara dair iyi bir arşiv vardır sanıyorum. aslında bende de var ama 1993-2003  yılları arasını kapsıyor.

carsambali55

samsunspor tarihi hakkında ögrendiğiniz ilginç bilgileri yazarsanız seviniriz.. birde 86-87 senesine ait gazete küpürleri varsa foruma koyarmısınız..

Bafralı

Ben hakan dilek ve şu an ismini unuttuğum eski akınsporlu birine mail attım ellerindeki bilgiyi aktarmaları için.
Ben Samsun'da değilim gidemiyorum. Kütüphanede belki yararlı bir şeyler olabilir.

Bafralı

Akınspor'da oynayan eski sporcu Osman Arpacıoğlu mail attı. osman.arpacioglu@gmail.com .telefon numarası da var. Ama okul başladı. Derslerimin yoğunluğu sebebiyle bir süre yokum. Numarasını adminlerden birine verebilirim.

Bafralı

Yaklaşık bir saat önce Hakan Dilek'le konuştum. Kendisinin 65 yılıyla ilgili çalışmaları var. Yazılı kaynak oluşturmanın öneminin farkında.
Eğer 65 öncesini bulursak samsunspor.biz sitesi Samsunspor tarihiyle ilgili en geniş yazılı kaynağa sahip olacak.
Halk gazetesinde de konuyla alakalı birşeyler varmış galiba. Onlardan da internet yoluyla bilgilerini paylaşmalarını istedim.

timofte

sevgili bafralı çalışmaların için teşekkürler.
kuruluş aşaması ve ilk yıllara dair bilgi ve resimler büyük zenginlik olur bizler için.

salihcakir

bende elimden geldiğince yardım etmek isterim. o dönemleri düşünmek bile heyecanlandırıyor insanı. kim ne amaçla nasıl ve nerede kurdu samsunsporu acaba. eskiden samsunda maçlar nerede oynanırmış.samsundaki ezeli rekabette kim daha iyiymiş; bu soruların cevabu başlı başına bir olay olur. teşekkürler bafralı böyle önemli bir konuyu buraya taşıdığın ve gönlümüzü alevlendirdiğin için...
hee birde aklıma trtnin arşivleri geldi. zaman zaman televizyonda şahit olabiliyoruz çok eski dönemlere ait siyah beyaz karelere. belki trtnin elinde o döneme ait bir şeyler vardır. belgeselleri daha sık yaparken belki bir dönem bu konuya da eğilmişlerdir. trt'nin hangi birimine başvurmak gerekir bilmemki..
birde sorum var; istanbulda bu tarz eski kaynaklara hangi kütüphanede rastlayabiliriz. uğrayabilirm.

timofte

Alıntı yapılan: "samsunkopat"trt'nin hangi birimine başvurmak gerekir bilmemki..

...birde sorum var; istanbulda bu tarz eski kaynaklara hangi kütüphanede rastlayabiliriz. uğrayabilirm.

sevgili samsunkopat,
istanbulda kaldığım dönemde Beyazıt Devlet Kütüphanesindeki eski gazeteleri çok karıştırmıştım. Özellikle Samsunspor'un 1986-87 dönemindeki gidişatını orada araştırmak çok zevkliydi. adeta o günleri tekrar yaşıyor insan. vaktin olduğunda oraya bir bakabilirsin. o zamanlar öğrenci kimliği ile birlikte gidip incelenebiliyordu.

TRT konusu benim de aklıma geliyor. Geçenlerde Samsunspor'un Fener'i 87 yılında 4-0 yendiği maç gösterildi. TV'den cep telefonuna çekmeye çalıştım ama hiç net çıkmadı. Dediğin gibi bu kayıtlara direk ulaşabilmek çok güzel olurdu.

Bafralı

Akınsporun eski oyuncularından Osman Arpacıoğlu ile de konuştum. Kendisinin işi vardı çok az konuşabildik. Kalan soruları internetten göndereceğim.
Yazacağım soruları burdan belirleyelim diyorum. Aklımdaki sorular şunlar:

Fener gençlik, 19 mayıs ve samsunspor renkleri, kuruluş tarihleri, bir maskotları olup olmadıkları, hatırladığı oyuncular- yöneticiler

Bafralı

Osman Bey'le Akınspor hakkında konuşabildik. klubün renkleri kırmızı-lacivert. Kendisinin oynadığı sıralar adı 30 ağustos olarak değişmiş. kuruluş tarihini,başkanı hatırlamıyor. Yine o zamanki arkadaşları ile görüşeceğini söyledi.
Ayrıca bu dört klübün hala Samsun amatörde oynadıklarını söyledi.ne derece doğru bilemiyorum. tff.org sitesinden baktığım kadarıyla bulamadım.

Osman ARPACIOĞLU
" Hayat hikayem ..."

5 Ocak 1947 Ankara doğumluyum. Babam avukat, annem öğretmendi. Benden büyük Bediz, Güliz ve küçüğüm Orhan ile birlikte 4 kardeşiz. Çocukluğum Samsun'da geçti, tahsil ve futbol hayatım da yine orada başladı.
16 yaşımda ilk takımım Samsun Akınspor oldu. Sonra sırası ile Samsun Yolspor, Ankara Hacettepe, Mersin İdmanyurdu ve Fenerbahçe...
Biri Mersin İdmanyurdu'nda, biri de Fenerbahçe forması altında 2 kez Gol Krallığı...ve 1962 yılında başlayan futbol hayatım 1978'de sona erdi.
1970 senesinde evlendiğim eşim Nuray, kızım Başak ve oğlum Hakkı ailemin fertleri.
Futbol hayatımla beraber yürütebildiğim tahsil hayatımda da iktisat fakültesini zorla da olsa bitirebildim ve faydasını da, 1979 da Eczacıbaşı'nda başlayan iş hayatımda, 1997 yılında emekli olana kadar gördüm.

alemduysunkralsamsun

benim dedemde 1965 önce ışıksporda oynamış yalan mı bilemem artık dedem öyle dedi?

Sadece Samsunspor

Araştırmacı-Tarihçi Baki Sarısakal, Samsunspor'un 1965'te değil, 1927 yılında kurulduğunu belgeleriyle ortaya çıkarttı.Bugüne kadar 1965 yılında kurulduğunu bildiğimiz Samsunspor'un bundan 79 yıl önce 1927 yılında kurulduğu belgelendi.

Belgeler böyle diyor
Samsunlu Araştırmacı-Tarihçi Baki Sarısakal, Samsun'da 1921 yılında Ali Yıldız adıyla Samsun İdmanyurdu'nun yanında ikinci bir spor kulübü kurulduğunu belirterek, "11 Kasım 1927 cuma günü Vali Kazım Paşanın başkanılığı'nda bir toplantı yapılarak Mıntıka İdman Heyetlerinde Futbol heyetine Samsunspor'dan Vecdi ve Hamdi Beyler İdman Yurdu'ndan Saim bey. Atletizm heyetine Samsunspor Kulübü Başkanı Nuri bey, Samsunspor Kulübü üyelerinden Fahri Bey seçilmişlerdir. 1927 yılında kurulan Samsunspor Cumhuriyet ilkelerinin gençler üzerinde yerleşmesine çalışmış, bunda da başarı göstermiştir. Samsuspor ilk maçında Samsun'da bulunan Bahriye futbol takımına 1-0 yenilmiştir" dedi.

İlk renkler siyah-beyaz
Siyah-Beyazlı forma ile mücadele eden Samsunspor'un 1929-1930 sezonunda Halk Spor adını aldığını söyleyen Araştırmacı-Tarihçi Baki Sarısakal, Samsunspor'un 1931 yılında yeniden açıldığını futbol, atletizm, voleybol ve denizcilik şubelerinin bulunduğunu belirtti. Sarısakal, "1935-1936 Samsun birinciliğini İdmanyurdu kazanmıştır. 1937 Samsun mıntıkası maçlarında en ilginci Bafraspor-Samsunspor arasında oynanmıştır. 16 Kasım 1950'de faaliyetlerine bir süre ara veren Samsunspor siyah-beyaz formasıyla yeniden açıldı.  30 Haziran 1965 günü Samsun'da bulunan Fener Gençlik, 19 Mayıs Akın Spor, Samsun Galatasaray ve Samsunspor kulüpleri birleşerek  Samsunspor kulübünü oluşturuldu ve Kırmızı-Beyazlı Samsunspor'un 2'nci Türkiye ligine alındığı resmen duyuruldu" diye konuştu.