Bu sene de geçti, peki ya seneye?

Başlatan **KaR6**, 14 Nisan 2010, 13:36:05

« önceki - sonraki »

**KaR6**

Bugün diğer yazılarıma nazaran farklı bir yolla, önemli gördüğüm bir konu hakkında elimden geldiğince bilgilendirmek istiyorum sizleri. Son birkaç gündür, arkadaş sohbetlerinde konu dönüp dolaşıp bu senenin de öyle veya böyle biteceğine ama seneye durumumuzun ne olacağına geliyor. Genel olarak ve mantıki temele de dayanarak iki ana kutupta toplanıyor fikirler. Bir grup - ki başında Ali Akyol kardeşim geliyor- seneye hedefi olan ve en yukarıya oynayan bir takım yaratılacağını kendi haklı sebeplerini sunarak savunurken, diğer bir grup ise seneye de aynı düzenin devam edeceğine, hatta daha kötü durumlara bile düşebileceğimize dair endişelere sahipler. Her iki grubun tezlerini de sırasıyla paylaşacağım, kendi görüşümü ise en sona saklıyorum...

Güzel günlerin yakın olduğuna inananların en önemli dayanağı, İstanbul'da ki 3 büyük Samsun Federasyonunun yakın zamanda birleşme kararı almış olması ve Kaya Aşçı'nın da bu birleşimin başına getirilme kararı. Bu oluşumun en çok Samsunspor'a yarayacağına ve maddi olarak rahatlık kazandıracağına inanılıyor. Siyasi ve ekonomik olarak güçlenecek bir Samsunspor'un neler yapabileceğini düşünmek, her taraftarı heyecanlandıracak cinsten bir hayal. Diğer bir beklenti ise; önümüzdeki sezonun bazı önemli oyuncularımızın kontratlarının son yılı olması ve bu oyuncuların aklında Süper Lig hayali bulunması. Bunu gerçekleştirmeleri için iki yol var: Ya bütün sezon üst düzey oynayıp kendilerini ispat edecekler ya da takım olarak iyi olup birlikte çıkacaklar. Her iki ihtimalde de sonuç Samsunsporumuza yarayacağından pekte haksız sayılmaz olumlu düşünen kitle. Bu düşüncenin son tezi, Hüseyin Kalpar'ın elindeki malzemeyle nasıl başarılı olabileceğini deneme yanılmayla bu sene öğrenmiş olması. Bu sezon için pek başarılı sayılamasak ta, seneye kendi alacağı birkaç isimle ve daha geniş bir kadroyla hedefe götüren isim olabilecek özelliklere sahip olduğunu gördük. Zaman zaman tam tersini yaşamış olmamıza rağmen teknik adamların performanslarının da futbolcularda gördüğümüz gibi inişli çıkışlı olduğunu varsayarsak, Hüseyin Hoca'nın bu sene formsuzluğunu üzerinden atmış olmasına ve seneye daha iyi bir grafik çizebileceğine dair bir inanç hakim bir kısım taraftar üzerinde. Temennimiz tüm sayılan bileşenlerin bir doğru üzerinde buluşması ve bizi kolayca hak ettiğimiz yere taşıması...

Karanlığın bir süre daha devam edeceğini düşünenler ise ilk olarak Büyükşehir Belediye Başkanı'ndan dem vuruyorlar. O yardım etmediği sürece ekonomik olarak güçlenemeyeceğimizi, siyasi olarak zaten tamamen sahipsiz kaldığımız için farklı bir şey olmayacağı konusunda hemfikirler. İstanbul'da ki derneklerin birleşiminin de bize yarar sağlamayacağını, yıllarca bu tip haberlerle yıpratıldıklarını ve artık somut bir gelişme görmeden bu tarz hayallerle avunmanın yersiz olacağını da belirtmeden geçemiyor birçoğu. Oyuncular konusunda ise ilk görüş, transfer döneminde güvendiğimiz isimleri kaybedeceğimiz yönünde. Basında çıkan haberler de bunun destekçisi olarak sunuluyor. Diğer görüş ise, kontratının son senesinde olan hiçbir futbolcunun sakatlanmak istemeyeceği, dolayısıyla savaşan bir takım oluşturamayacağımız yönünde. Yıllardır süren yönetim sorununun bu yaz da devam edeceği, son ana kadar bir yönetim oluşturulamayarak bıçak kemiğe dayandığında isabetsiz transferler yapılıp aynı sıkıntıların devam edeceği de bir başka düşünce. Hüseyin Hoca'nın yetersiz olacağını savunanların sayısı da az değil. Ancak en önemli sorun hedefsizlik... Samsunspor takım olarak yıllarca karakter olarak yukarıları, zirveyi ve başarıları benimsemişti. Ancak son birkaç yıldır hedef olarak kümede kalmanın belirlenmesi, takım - şehir kimyasının bozulmasını da beraberinde getirdi. Her hafta ulusal basında kendi takımının maçlarını izlemeyi adet edinmiş halk, Samsunspor adının felanca bir tv de geçmesine bile sevinir hale geldi. Yani kemikleşmiş taraftar için olmasa bile, ortalama bir Samsunsporlunun gözünden uzaklaştı takım. Bu da peşinden hedefsizlik ve başarısızlık adetini getirdi. Bu krizden hem takımın hem de şehir psikolojisinin çıkmasının zor olduğu düşünülüyor ki durumun gidişatı da bu düşünceyi bir nebze de olsa haklı çıkarıyor.

İki grubun düşünceleri bu şekilde. Her iki görüşün de kendi içinde çok haklı sebepleri ve dayanakları var. Son olarak benim ne düşündüğüme gelecek olursak, ilk söyleyeceğim şey; benim artık kimseden bir beklentim olmadığıdır. Elle tutulur bir hareket görene kadar da kimseye güvenemeyeceğim. Fakat her ne olursa olsun, ben küçülmeyi asla kabul edemiyorum puan tablolarının aksine. Belki seneye de değil ama elbet bir gün kendi küllerimizden doğacak bu efsane tekrar. Derseniz ki senin dayanağın nedir? Ben Samsunsporluyum, huyum bu der, çekilirim... 'O' günlerin en kısa sürede gelmesi dileğiyle...

FaTiH_HaN

Seneye kesinlikle kafaya oynayan bi takım kurulmalı 4 sezondur bankasyadayız playof bile oynayamadık. Artık bundan daha aşşağısı yok bundan sonrası 2. lig seneye ya kafaya oynarız yada küme düşeriz bence ortası yok...

babasamsunlu

Güzel bir yazı olmuş..Son cümlelerine katılmamak elde değil..Bende seneye ümitli olmak "isteyenlerdenim"..İnşallah herŞEY iyi olur...

brigand

tabiki herkes umutlu olmak ister , konu Samsunspor ise zaten küçük düşünmek imkansız bunu bize değil o stadda tek sırada 4 kişi oturan büyüklerimize soralım.Ama su var gerçektende artık somut , gerçek , elle tutulur sağlam bir hareket , olay olmadıktan sonra ben umutlandırmayacagım kendimi ve cevremdekileri. ancak ne olursa olsun sonuna kadar Samsunspor'luyum...

beşnumara

14 Nisan 2010, 15:08:14 #4 Son düzenlenme: 14 Nisan 2010, 15:10:34 beþnumara
AlıntıTOMAÇ İÇİNİ DÖKTÜ

"Bir sorunu çözsek, iki sorunla karşılaşıyoruz. Samsunspor'da maalesef sorunlar bitmiyor. Bundan dolayı yönetici bulmakta zorlanıyoruz. Şu anda günü kurtarmaktan başka bir şey de yapamıyoruz"

YEMEKTE KONUŞTU
Samsunspor Başkanı Hakkı Tomaç, amatör spor kulüp başkanları ve yöneticileriyle bir araya geldiği yemekte gündem yaratacak açıklamalarda bulundu. İlk olarak ligde bulundukları konumu değerlendiren Başkan Tomaç, yaşanılan bu stres dolu günlerine Çanakkale Dardanelspor deplasmanından alacakları galibiyetle son bulacağına inandıklarını söyledi. Daha sonra yaşadıkları sorunlar üzerine konuşan Başkan Tomaç, "Bir sorunu çözsek, iki sorunla karşılaşıyoruz. Samsunspor'da sorun maalesef bitmiyor" dedi.
YÖNETİCİ BULAMIYORUZ
Bundan dolayı yönetici bulmakta zorlandıklarını itiraf eden Samsunspor Başkanı Hakkı Tomaç, "Arkadaşlarımızla birlikte geceli gündüzlü yoğun olarak çalışıyoruz. Sorunları halledip, kulübü normal seyrine taşımak istiyoruz ama işimiz zor görünüyor. Günü kurtarmaktan başka bir şey de yapamıyoruz. Bu sıkıntılı günlerden hep birlikte el ele vererek kurtulabiliriz. Bu nedenle de hesabımızı iyi yapıp doğru hamleler atmalıyız. Şehrin takıma sahip çıkması gerekiyor" diye konuştu.
KÖTÜ GÜNDE DE DESTEK ŞART
Kırmızı-Beyazlı ekibin Başkanı Hakkı Tomaç, "Bu sezon gördükki, taraftarlarımız ve halkımız başarı olduğunda stadı doldurup gerekli desteği veriyorlar. Ancak hep iyi değil, kötü günde de Samsunspor'un yanında olunmalı. Şehir olarak bu düşünceyi benimser ve gereken desteği takımlarına yansıtırsa çok daha güzel günler bizi bekliyor olacaktır. Yönetim olarak sorunlarla boğuşmaktan inanın artık yorulduk. Bu tempoya çok daha fazla dayanacağımızı zannetmiyorum. Samsunspor'a sahip çıkalım" dedi.

Hakkı Tomaç'ın bu söylediklerini duyunca gelecek sezon için hiç bir ümidim kalmıyor.Bir sorunu çözsek iki sorun çıkıyor demiş.kulüpte çok sorun var.hangi biri çözülecek ve ne zaman çözülecek de biz artık o gece bu sene diyebileceğiz.

Bazı arkadaşlarımız haklı olarak diyorlar ki: bu zamana kadar hep takıma göre hoca getirdik.Bir kere de hocaya göre kadro kuralım bakalım ne olacak ama şu da unutulmamalıdır ki; hocamız hüseyin kalpar.Elimizde Ertuğrul Sağlam olur Bülent Uygun olur veya genç ve idealist bir teknik direktör olur eyvallah derim.Elimizdeki hoca hüseyin kalpar.Oynattığı ve oynatmadığı adamlarla eleştiriyoruz.Takımda dialog nedir unutulduğunu konuşuyoruz.Bence hüseyin kalpara göre takım kurmak büyük kumar olacaktır.
Bir kesim de haklı olarak kalparı eleştiriyor.Doğruları yanlışları tartışılır ama bazı hataları görmemek için kör olmak lazım.Takımda bazılarının ısrarla oynatılması akıllara başka şeyler getiriyor.Elimizdeki iyi oyuncuları da küstürüyoruz.
Tabii burda oyuncuları kalpara göre seçmeyelim diyenler de var benm gibi ama yönetime bakıyorum da oyuncuları seçecek futbolun doğrularını bilen uygulayan yönetim de olmadığı için kalparla devam edilecekse kadroyu kalpar kursun diyecem ama maça çıkacak kadroyu taraftar belirlesin ;)

jean

Seneyede ayni senaryo olacak yine dusmemeye oynicaz

Tribün_ali

Bu sene ligde kaldımız garantimi peki kafanıza göre hayal kuruyorsunuz ismail uyanık ne diyordu bu takm küme düşünce van bolu es es gibi olur diyordu 15 sene lige cıkamaz diyordu herkez aklına gülüyordu uyanık futbol dahisi işte hayal kurmamak gerekir önceki hedef bir alt lige düşmemek takımın maddi durumu belli siyaset belediyeler sivil toplum örgütleri iş adamları yardım etmiyorum onun için boşa bu takımdan bişe beklemeyelim

babasamsunlu

Ertuğrul Sağlam

Pazartesi Rize-Karabük maçını izledim ve dün akşam Karabük'ün şampiyon olması ile ilgili bir kaç haber seyrettim Allah aşkına arkadaşlar bir şampiyonluk bir takıma, bir şehire bukadarmı yakışmaz.
Biz Bankasya'da küme düşmemek için sürünürken Karabük'ün şampiyon olması ve o rezil kutlamaları bukadarmı koyar insana?

Benim artık bir seneden fazla beklemeye tahammül'üm kalmadı ya bu takım önümüzdeki sene Süper lige çıkar yada ben benden çıkar hayatıma bakarım.

Artık Giresun, Ordu, Antep Bld' vs. vs. duymak istemiyorum..........

celebi

Alıntı yapılan: 6 Ertuğrul Sağlam - 14 Nisan 2010, 18:23:50
Pazartesi Rize-Karabük maçını izledim ve dün akşam Karabük'ün şampiyon olması ile ilgili bir kaç haber seyrettim Allah aşkına arkadaşlar bir şampiyonluk bir takıma, bir şehire bukadarmı yakışmaz.
Biz Bankasya'da küme düşmemek için sürünürken Karabük'ün şampiyon olması ve o rezil kutlamaları bukadarmı koyar insana?

Benim artık bir seneden fazla beklemeye tahammül'üm kalmadı ya bu takım önümüzdeki sene Süper lige çıkar yada ben benden çıkar hayatıma bakarım.

Artık Giresun, Ordu, Antep Bld' vs. vs. duymak istemiyorum..........

mehmet yılmaz

Hakkı Tomaç'ın olduğu yerde yüksek hedef olmaz, kağıt üzerinde 2. ama gerçekte ise 1. adam durumundaki Erkut Tutu ile Samsunspor'un yükselmesini beklemek hayalcilik olacaktır. Bu şahıslar devam ettiği sürece benim hiç ümidim yok, ligde kalmayı başarı diye yutturacaklardır bize -ki yapılan da o zaten. Y.Ziya Yılmaz'a değinmiyorum bile, hayırlı raylı sistemler kendisine...

kaptan 55

15 Nisan 2010, 09:24:07 #11 Son düzenlenme: 15 Nisan 2010, 09:31:04 kaptan 55
sana,bana,ona artık ne olacak bu takımın hali sorusu sorulmasın...

artık yeter senelerce aynı soru cümlesi psikolojimizi bozdu?

gozgoz yýlmaz

şampiyon olacağız seneye 2b'de
koyacağız sebata da arsine
büyük başkan hakkı tomaç seninle....
laylalaaaayy...

Az daha çaba gösterirse Tomaç&Tutu ikilisi olacağı bu Allah korusun...

erkutdem55

Seneye aynı senaryo olmasın diye biz birşeyler yapmayacak mıyız?Öylece bekleyip sonra da ben demiştim diyip kendimizi mi avutcaz??Burada 3000den fazla üye var,fikir alışverişlerine başlamalıyız şimdiden bence.

YaşarDoğu

İLkönce Kongre Üyesi olmamız lazım, sözümüzün geçerliliğini meşrulaştırmak için!!