Milli Takımımızın Euro 2008'de MücadeLe edeceği KadRo

Başlatan hakan55, 11 Mayıs 2008, 17:24:37

« önceki - sonraki »

yaman55

mehmet yılmaz

Alıntıİsimleri büyük olsa da büyük turnuva göremeden gidiyorlar 

Neticede bu, teknik direktörün tercihidir fakat Fatih Tekke, Zenit ile UEFA Kupası kazanmasına rağmen Avrupa Şampiyonası'nda Türk Milli Takımı'nda yer almayacak. Üstelik bu Fatih Tekke'nin başına ilk defa da gelmiyor. Çünkü futbol hayatı boyunca hiçbir büyük şampiyonada oynayamadı Fatih. 

İyi de bu ilk defa olan bir durum mudur? Ya da sadece bizde olan bir durum mudur? Elbette ki hayır. Alfredo Di Stefano, George Best, Jari Litmanen, George Weah ve Ryan Giggs gibi üst düzey futbolcular da bir Dünya Kupası görememişlerdi mesela.

1954-1996 arasında top koşturmuş olan bütün Türk futbolcuları bu kategoriye dahil edebiliriz bir bakıma. Çünkü 1954 yılında İsviçre'de düzenlenen Dünya Kupası ile 1996'da İngiltere'de düzenlenen Avrupa Şampiyonası'nın arasındaki hiçbir büyük turnuvada yer alamadık. Bu durumda Cemil Turan'dan Fatih Terim'e, Tanju Çolak'tan Rıdvan Dilmen'e uzanan çizgideki nice değer, milli forma ile uluslararası piyasada arz-ı endam edemedi.

1996 ve 2000'deki turnuvalarda forma giyebilen şanslı isimler vardı elbette. Örneğin 1996 Avrupa Şampiyonası'nda Milli Takım kadromuz şu isimlerden oluşuyordu: Rüştü, Şanver, Adnan, Bülent Korkmaz, Alpay, Vedat, Tugay, Ogün, Rahim, Hakan Şükür, Sergen, Abdullah, Arif, Tolunay, Recep, Ertuğrul, Hami, Oğuz, Orhan Çıkrıkçı, Faruk Yiğit, Saffet Sancaklı, Tayfun... Bu isimler arasında kadroda olmalarına rağmen kaleciler Adnan ve Şanver forma giyemediler. Ayrıca Ertuğrul Sağlam ve Faruk Yiğit de yine forma giyemeyen oyuncular oldular. Takım Avrupa Şampiyonası'na katılırken forma şansı bulan; ama o aday kadroda yer alamayan isimler de vardı elbette. Bülent Uygun, Emre Aşık, Gökhan Keskin, Metin Tekin, Engin İpekoğlu gibi isimler çeşitli sebeplerden dolayı turnuva kadrosunda yer bulamadılar.

1998'de Dünya Kupası fırsatını kaçırdık ve o süreçte form tutmuş ve Milli Takım'da sürekli oynayan Celil Sağır, Oktay Derelioğlu, İlker Yağcıoğlu gibi oyuncular da böylesi büyük bir fırsatı değerlendirememiş oldular.

2000 yılındaki Avrupa Şampiyonası'nda ise kadro Rüştü, Fevzi, Tuncay, Ömer, Tayfur, Ogün, Fatih Akyel, Alpay, Okan, Hakan Şükür, Sergen, Tayfun, Abdullah, Ümit Davala, Arif, Tugay, Osman Özköylü, Suat, Mustafa İzzet, Ergün, Oktay, Ayhan, Hakan Ünsal'dan müteşekkildi. Bu kadroda iki kaleci Ömer ve Fevzi forma şansı bulamazken, Ayhan Akman da oynamadan dönenler arasındaydı. Yine eleme maçlarında çokça emek harcayan isimlerden Saffet Akbaş ve Ali Eren'in kadroda olmadığını görüyoruz.

2002 Dünya Kupası ise önce takımın kaptanı Ogün Temizkanoğlu'nun teknik direktör Şenol Güneş tarafından aday kadroya alınmamasıyla çıkan krizle başladı. Ardından 27 kişilik kadroya alınan ama son elemede çıkarılan Tayfun Korkut sürprizi yaşandı. Geriye şu kadro kalmıştı: Rüştü, Ömer, Zafer Özgültekin, Bülent Korkmaz, Fatih Akyel, Alpay, Ümit Özat, Emre Aşık, Abdullah, Hakan Ünsal, Tugay, Hakan Şükür, Yıldıray, İlhan, Ergün, Emre Belözoğlu, Ümit Davala, Arif, Okan, Hasan Şaş, Mustafa İzzet, Tayfur, Nihat...

Bu kadroda hemen herkes oynadı. Hatta turnuva boyunca sakatlığı devam eden Okan dahi üçüncülük maçında forma giydi, ancak üçüncü kaleci Zafer ile Abdullah hariç. Özellikle oraya kadar gelinen süreçte büyük emeği olan Abdullah bir dakika bile oynatılmaması nedeniyle halen kırgın olduğunu ifade ediyor. Şimdi kadroya baktığımızda aday kadronun önce 23'e ineceğini belirtmekte fayda var. Ayrıca kadroda yer alan her oyuncunun oynayacağı garantisi de yok... Ama şimdiden bu şansı kaçırmış olan yığınla futbolcu var. Fatih Tekke bunlardan sadece birisi; diğerleri ise 2002'den bu yana belli dönemlerde milli formayı giymiş olan Okan Yılmaz, Ümit Karan, Necati Ateş, İbrahim Üzülmez, Hüseyin Cimşir, İbrahim Toraman, Ümit Özat, Deniz Barış, Tolga Seyhan, Gökhan Ünal, Hakan Şükür gibi isimler.

Yine ayrıca aday kadroda yer alan futbolcuların çoğunun ilk defa böylesi bir turnuvada yer alacak olmaları da dikkat çekiyor. Kadrodaki isimlerden sadece 5 futbolcunun büyük turnuva tecrübesi var. (Rüştü, Emre Aşık, Emre Belözoğlu, Yıldıray, Nihat.) Ayhan bir kez kadroya alınmış, ama hiç oynamamış bir oyuncu. 34 yaşındaki Tümer dahi ilk kez yer alacak bu tarz bir turnuvada. Velhasıl, futbolcunun bazı konularda biraz da kısmeti olacak; umarız bu kısmeti bulanlar onu iyi değerlendirirler.
http://zaman.com.tr/haber.do?haberno=691806

US

Fatih tekke o kadar da iyi bir golcü degil bence zaten zenitde forma şansı fazla bulamıyo.. alınmamaszında fatih hocaya katılıyorum..

hakan55

Tamam biz kendimizce diyoruz şu oyuncular alınsa daha iyi olurdu felan die ama biz bu kadroyuda sonuna kadar destekleycegız cunku bızım takımımız MİLLİ takımımız.....kım oynarsa oynasın milli takım formasını giyiyor ve bunun bilincinde olurlar zaten...

beşnumara

benim şahsiii düşüncem bu avrupa şampiyonasında eğer gruptan çıkarsak 3. olacağız hatta içimden bir his yarı finalde portekize yenilip eleneceğimizi sölüyoooo.bakalım neler olacak

Fecr_55

Slovakya Türkiye macinda gördüklerim beni süpheye düsürmedi degil..
Defansta Emre Güngör heyecanindan ve tecrübesizliginden olsa gerek cok kötüydü..A Milli onun icin fazla bence, yavas yavas gelmeliydi milli takima..Kazim iyi futbol oynadi ama artistligide elden birakmadi, bireysel oynadi önce basi sIkIsInca pasini verdi..Sag kanat sol kanattan cok daha saglam ve isabetli..
Hakan Sükür ve Fatih Tekke'nin kadroda olmamasina hic sasirmadim bence cok yerinde bir karar, Hakan yavas kaliyor, daha aktif forvetlerimiz var ve Fatih ise Zenit'de futbol oynamayi unutmus gibi, kupa macinda misal cok formsuzdu..
Ben takimimiza inaniyorum, Almanya'da yasadigimdan maclara gitme imkanim olacak insallah..

US

Alıntı

-GÖKHAN GÖNÜL KADRODAN ÇIKARILDI-

Sakatlığı süren milli futbolcu Gökhan Gönül, teknik direktör Fatih Terim tarafından kadrodan çıkarıldı. Terim, yaptığı açıklamada, Gökhan'ın oynamasının mümkün olmadığını dile getirerek, ''Sonuna kadar beraber olmak istiyorduk. Şu anda aldığımız sonuçlar sakatlığının devam ettiği yönünde ve oynaması sakıncalı.

Tedavisinin yapılması için kadrodan çıkardık ve yerine kimseyi çağırmadık'' dedi. Gökhan Gönül ise duygularını anlatmakta zorluk çektiğini belirterek, şöyle konuştu: ''Avrupa Futbol Şampiyonası'nı dört gözle beklemiştim.

Sezon boyunca kafamda bu vardı. Çok üzgünüm. Sakatlığımın bu derece kötü olduğunu bilmiyorduk. Oynadığım için de çok pişmanım. Türkiye'de iğne olmam için kimse beni zorlamadı. Lig mücadelesi de vardı.

Bunu göze aldım. Bayern Münih takımının doktoru beni kontrol etti ve sakatlığımın kısa zamanda iyileşmeyeceğini söyledi. Arkadaşlarımın bu şampiyonada başarılı olacağına inanıyorum. Onların yanında olamayacağım için üzgünüm. Eşim ve çocuklarımla beraber tribünden izleyeceğim.''

jean

US

GÖKHAN GÖNÜLE cok üzüldüm bu form grafigi iyiye giden bi türk futbolcusu için cokj iyi bir fırsattı avrupa şampiyonası belkide avrupaya gidecekti ama olmadı inş. baska sakatlık olmaz..

HoliganSamSunLu

valla ben ronaldoyu durdurabileceğine inanmak istediğim bir tek kişi vardı gökhan gönül o da yok şimdi kimd urduracak bu adamı .... valla yine iş büyük ihtimalle yine samsunlulara kalıyor ama sabriden kormuyorda değilim

US

Alıntı yapılan: HoliganSamSunLu - 27 Mayıs 2008, 17:21:54
valla ben ronaldoyu durdurabileceğine inanmak istediğim bir tek kişi vardı gökhan gönül o da yok şimdi kimd urduracak bu adamı .... valla yine iş büyük ihtimalle yine samsunlulara kalıyor ama sabriden kormuyorda değilim

bence eger 20+3 kişilik kadroya alırsa fatih hoca ibrahim kaşı oynatacak ronaldoun karsısında cunku kaş savasan oyunca ofans özlligi yok ama savasıyo..
Ne kadar savas sada ronaldoyu hayatta durduramaz deli eder bizimkileri ronaldo..

Sadece Samsunspor

halil altıntop,yıldıray baştürk ve ibrahim kaş kamptan gönderildi. 20+3'e düştü

veis

iyi oldu işkence çekmeyecekler bu kadro ile enfazla ilk turda elenir gelir fatih hoca.

US

Alıntı yapılan: tuqberk - 28 Mayıs 2008, 16:57:14
halil altıntop,yıldıray baştürk ve ibrahim kaş kamptan gönderildi. 20+3'e düştü

Yıldıray mııııııı   ??? ??? ???

US

Naptın fatih hocaa ..
tümer varken yıldırayı nie cıkarıyon??
off off bu cok kötü oldu..