Samsunspor - Trabzonspor Düşmanlığı

Başlatan cembaba, 24 Haziran 2012, 15:21:02

« önceki - sonraki »

cembaba

24 Haziran 2012, 15:21:02 Son düzenlenme: 24 Haziran 2012, 15:58:29 CemBaba
Aslında herkesin merak ettiği bir olay var. Samsunspor neden Trabzonspor'a bu kadar kin besliyor? Bunun bir çok nedeni var. Ben de bu nedeni sizlerle paylaşmak istedim. Bunu anlattıktan sonra büyük ihtimal başlık kilitlenir ama bilin istedim. Bir çok isim; "Samsunspor kendine bir rakip arıyor. Ezik olduklarından böyle düşmanlık edip, reklam yapıyorlar deniyor." Fakat durum böyle değil. Açıklayayım:

1. Olay- Yıl 1994: Yine bir Karadeniz Derbisi olan, Samsunspor - Trabzonspor maçıydı. Bu maç Trabzonspor'un hükmen 3-0 yendiği maçtır. Bu maçta bizim 3-4 pozisyonumuz net penaltıydı. Hakem bu penaltıları vermedi. Trabzonspor'da bir pozisyon oldu ve hakem penaltıyı çaldı. Sonra bizim tribünler sahaya girdi.

Kaptan Ercan Koloğlu, hakem Ergül Yücedağ'ı kolundan tutarak, soyunma odasına kaçırdı. Eğer böyle olmasaydı hakemi linç edecektik.

1993 - 1994 | Olaylı Samsunspor - Trabzonspor maçı

Bu olaydan da önce;

AlıntıCoşkun Sapmaz Röportajı:
* İnşallah bizde çok yakında aynı sevinçleri hem de İstanbul sokaklarında yaşarız. Hem de bir İstanbul takımlarını yenerek yaparız bunu diyelim. Peki, Coşkun amca bu bizim tabii artık ayak seslerimiz idi. Bir takım şeylerin habercisi idi. İlk 3 yıl az farkla şampiyonluklar kaçtı. 1. lig kapısından döndük. Sizi bu durum nasıl etkiledi?

* Bizi bu durum aksine daha da kamçıladı. Biz dedik ki bu iş olacak kaçarı yok bu işin; bu iş olacak.  Biz bu lige çıkacağız. Pes etmek yok. Asıl burada Trabzon'la Giresun taş koymaya çalıştı. Dediler biz çıkacağız önce 1. lige. Bize köstek oldular yani. Yılmaz Ulusoy da hodri meydan dedi, siz mi çıkacaksınız biz mi dedi ve sonuçta biz çıktık.

Bu olaydan da önce, Samsunspor - Trabzonspor rekabetinde; Hasbi Ağa'nın ''Beyler sizden şampiyonluk istemiyorum. Trabzonspor ligi kaçıncı sırada bitirirse siz onun üstünde bitirin. Diyelim ki onlar küme düştü, biz de düşeceksek bile üstlerinde düşelim.'' sözünü ne zaman söylediğini tam bilmesek de 1984-89 sezonları arasında başkanlık yaptığı için olayların 90 öncesinde hatta Çoşkun Amca'nıın sözlerinden yola çıkarak 1967-68'li yıllara kadar dayandığını görebiliyoruz.

2. Olay- Sadık İlhan olayı. Biliyorsunuz şike davasında bir çok kere dile getirdim. İlk açığa çıkan şike davası budur. Sadık İlhan şike yaptığını açıkladı. Bu da olayların büyüme sebebi diyebiliriz.

AlıntıOLAY HAKEMDEN MÜTHİŞ İTİRAFLAR : BÜLENT YAVUZ İSTEDİ SAMSUNSPOR'UN BİR PENALTISINI VERMEDİM
Şubat 2002'de 'Futbolda Şike Çetesi' suçlamasıyla tutuklanan, bir ay cezaevinde kaldıktan sonra 2 milyar lira tazminatla tahliye olan hakem Sadık İlhan, 10 Şubat 2002 tarihinde oynanan Samsunspor-Trabzonspor maçında ev sahibi ekibin penaltısını bilerek vermediğini söyledi.

http://www.habervitrini.com/haber/olay-hakemden-muthis-itiraflar-bulent-yavuz-istedi-samsunsporun-bir-penaltisini-vermedim-103255/

3. Olay Şehirdeki vekillerin doğma ve büyüme Samsunlu oldukları halde, doğdukları yerin milliyetçiliklerini yapması. Bir çok bakanımız Trabzon doğumlu olmadıkları halde, baba tarafı Trabzon olduğu için oranın milliyetçiliklerini yapması.

Samsun tribününde Trabzonspor tepkisi.. 80 Gözaltı..

4.Olay Karadeniz'in ağası biziz tavırları. Biliyorsunuz bu sene oynanan ilk yarıdaki Samsunspor - Trabzonspor maçından önce iki kulüp yöneticileri olgun davranarak birbirlerini davet ettiler. Beraber yemek yediler. Hatta Suat Kılıç, bunun için teşekkür etti ve aracı oldu. Maç dostluk içersinde ve tek bir OLAY bile olmadan bitti.  1-1 sonuçlandı.

Fakat ikinci devre biz Trabzon'a gittiğimizde ilk yarıdaki olan havadan eser bile olmadı. Yemekler yenmedi. Oturulup konuşulmadı. Çıkan olayları biliyorsunuz zaten. Her Samsunspor - Trabzonspor maçından önce böyle olur. Diğer yılları da kontrol edebilirsiniz.

Şimdi gelelim günümüze günümüzdeki gençlerin, dedeleri ve babaları bunları anlatınca elinde olmayarak bir kin besliyor. Bizim 61. dakikada Trabzonspor'a küfür etmemiz de kin beslememizde bu yüzden. Artık eskisi kadar olmuyor zaten. Rekabetimiz sonsuza kadar sürecektir.  Sadece bilinmesini istediğim içi bu yazıyı yazdım. Şimdi sataşmak için yazı yazılacaktır. Deliliniz varsa yazı yazabilirsiniz. Yoksa susup kabul etmeniz ricam olacaktır.

Kaynak: http://www.tribundergi.com/forum/viewtopic.php?f=1&t=88362#ixzz1yi87hrED

Ajan

Keşke Td'ye topiç açılmasaydı ama olayların kesinlikle 93-94 sezonundan öncesi var.

Bkz;2009 Yılında Çelebi abinin yaptığı Çoşkun Sapmaz röportajından

Alıntı
* İnşallah bizde çok yakında aynı sevinçleri hem de İstanbul sokaklarında yaşarız. Hem de bir İstanbul takımlarını yenerek yaparız bunu diyelim. Peki, Coşkun amca bu bizim tabii artık ayak seslerimiz idi. Bir takım şeylerin habercisi idi. İlk 3 yıl az farkla şampiyonluklar kaçtı. 1. lig kapısından döndük. Sizi bu durum nasıl etkiledi?

* Bizi bu durum aksine daha da kamçıladı. Biz dedik ki bu iş olacak kaçarı yok bu işin; bu iş olacak.  Biz bu lige çıkacağız. Pes etmek yok. Asıl burada Trabzon'la Giresun taş koymaya çalıştı. Dediler biz çıkacağız önce 1. lige. Bize köstek oldular yani. Yılmaz Ulusoy da hodri meydan dedi, siz mi çıkacaksınız biz mi dedi ve sonuçta biz çıktık.

Ayrıca Hasbi Ağa'nın ''Beyler sizden şampiyonluk istemiyorum. Trabzonspor ligi kaçıncı sırada bitirirse siz onun üstünde bitirin. Diyelim ki onlar küme düştü, biz de düşeceksek bile üstlerinde düşelim.'' sözünü ne zaman söylediğini tam bilmesek de 1984-89 sezonları arasında başkanlık yaptığı için olayların 90 öncesinde hatta Çoşkun Amca'nıın sözlerinden yola çıkarak 1967-68'li yıllara kadar dayandığını görebiliyoruz.

cembaba

24 Haziran 2012, 15:53:04 #2 Son düzenlenme: 24 Haziran 2012, 15:59:11 CemBaba
Düzeltim Ajanım. :) Bir çok yerde dağ-fare muhabbeti döndü. O yüzden konu açma gereği hissettim. Öğrendikçe ekleyebiliriz.

brigand

Tribün derginin bazı şeyleri tamamen sanallaştırdığı, yanlış bir yere götürdüğü kanaatindeyim. Artık bazı konular sadece orada tartışılıp sadece orada çözümleniyor. Gerçek hayatta aykırı olmadığın sürece orada yapılanın, söylenenin bir değeri yok bence. Toplasan 10 kişi etmez hep aynı adamlar aynı kelamları ediyor. Takmaya, cevap vermeye değmez.

ahmetsefa55

açıkçası bende ilk okuduğumda çok eksik kaldığını görmüştüm ama söyleyememiştim. :-[
ajan güzel eklemiş.
dahası da var tabi ki.
onları da sitenin büyükleri yazabilir.

Desiqner

Tribün dergide beşiktaşlılar karadenizin ağası trabzonspor demiş.eee bizansın çocuğu bizansı tutacak tabi. :))
Zaten başarı olarak adamların kafadan 6 tane şampiyonluğu var , türkiye kupaları vs.
Ama olay bu kadar basit değil.Trabzonspor'un bütün rakipleri dışarıda , yıllardır akan paranın haddi hesabı yok.
Samsunspor'un işi zor bir kere.İçeridekilerle baş edecek.Sonra dışarıdakilerle baş edecek.
Bu kadar zorluklara rağmen kendini büyük sananlara inat ayakta kalan bir takımın taraftarı olmaktan gurur duyuyoruz.

cembaba

Niye açıldı dedik ama bakın adamlar sabitledi başlığı : )

FaTiH_HaN

Tribün dergiye üyeliğim var ama bir zamanlar almıştım öyle duruyor daha mesaj yada paylaşımım olmadı. Cem abimin-kardeşimin verdiği linkten konudaki tüm mesajları okudum, tartışmalar, karşılıklı seviyesiz atışmalar, konuyla alakasız mesajlar bunları okuyunca insan futboldan soğuyor. ts inbesi dışındaki diğer takımlar işlerine geldiği zaman yürü Samsun aslansın kaplansın karadenizin kralısın, ama ucu kendilerine dokunan bir konu açıldığında örn. şike, kendi takımlarıda bu işin içinde olduğu için karadenizin kralı ts dir, siz rakip olamazsınız tarzında muhabbetlere giriyorlar ve ts liler tribün forumunda kupalardan şampiyonluklardan bahsediyorlar, tribün dergiye üyeliği olupta küfür ettiği için banlanan abileri çok iyi anlıyorum bunlarla hiçbir şey tartışılmaz..

5trawberry

Ulan ne koymusuz su 8taşa, acisi hala cikmamis.. Girip yazasim geliyor ama gerivitesteyim

amasra

rekabet yokda kıskançlık var demiş üyenın bırı kaç kere kareografı yapmışlar bu sene hepsi bizi izledi ağızlarının suyu aktı kimkimi kıskandı belli trabzonda 15 otobus şeklını yaptı geldi

Lusage

Girip okumadım. Okumayı ve sinirden kendime zarar vermeyi hiç düşünmüyorum. Bunlar hep geri kafalıydı. Her zamanda öyle kalacak. Bir gün belki akıllanırlar ama o gün dünyanın son günüdür..

Ayrıca TD facebook ergenlerının ikinci evidir. Net! Gereksizler...

buonanotte

Bunların kafasını anlamak mümkün değil.Boşuna tartışıyoruz bu mallarla.Adamlar büyüklüğü başarıyla endekslemişler.Sabaha kadar konuşsak da nafile bırakın onlar büyük olsun.

cembaba

Bir Bursaspor'lu sanırım çok güzel yazmş. Dışardan bunlar görülebiliyor demek ki.

AlıntıKaradenizin başkenti Trabzon'sa Metropolüde Samsundur.Agası Trabzonsa delikanlısı Samsundur.En azından Samsunlular kendilerine nasıl muamele edilmişse aynı şekilde karşılığını vermeyi bilir ama Trabzonlular yanar döner insanlardır Şampiyon diye karşılarsın takımı ,taraftarını yedirir içirirsin en güzel şekilde ağırlarsın sen Trabzon'a gittiğinde başta iyi karşılarlar olaki puan aldığında ne anan kalır ne bacın gırla tehdit bilmem ne.Ayriyetten Trabzon'un bilmem kaç tane grubu bilmem kaç yüz tane taraftar derneği olmasına rağmen Samsun'un bir SBÇsi-Şirinler'i olamazlar.Karşılaştırma yapılırsa Trabzon'un sadece kazandığı şampiyonlukları göze batar..onun dışında ülke futboluna katkısı ve futbola olan ilgi konusunda Samsun,Trabzon'u geçebilir Trabzon'un o sağlam siyasi lobisine karşılık Samsun'un arkasında hiçbir siyasetçi durmamıştır..Samsun açık açık Anadolu takımıdır işine gelince 3 İstanbul takımıyla işbirliği yapıp "Bende büyüğüm" havasına kapılmaz.Sonra sanılanılan aksine Trabzon'da özellikle ilçelerde Galatasaraylı çok fazla var.Trabzon, Fb-Gs ve Bjk'ye saha içinde ve saha dışında ne kadar kafa tuttuysa Samsun'da en az o kadar kafa tutmuştur özellikle Trabzonluların diş bilediği ancak bir halt yapamadığı Fenerbahçelilerin bir dönem Samsun'a giderken "Dişe diş kana kan intikam" tezahüratlarıyla diş bileyerek gittiğini Samsun'da dolmuşcularda "Arkayı Fenerliyim" söyleminin oluştuğunu unutmamak gerekir.Trabzon'un bir tek Gurbetçi Gençler grubunun mücadelesi var ki o grubunda İstanbul merkezli olduğunu düşünürsek Trabzon'un özellikle tribün rekabetinde LAFTA kaldığını rahatlıkla söyleyebilirim...Samsun'un deplasmancısının %90'nın da Samsun'dan gittiğini unutmamak gerekir...Samsun'un da en yakın deplasmanı Ankara'ydı ve o viyadük,felan filan yapılmadan 7 saat yol gidiyorlardı..Son olarak Samsun eğer Trabzon gibi 6 tane şampiyonluk kazanmış olsa idi bugün onu çoktan 10'a tamamlamışlardı..En azından o kötü kaza yaşanmamış olsa bugün anadolu takımları içerisinde Bursaspor'dan önce şampiyon olabilecek her yönüyle altyapıya sahip tek takımıydı...Adamlar 5-6 sene sıkıntıya girdi diye sıfırlamak aslında o kişinin bir halt bilmediğini gösterir tabi bilmeyen adamda girer "Sizin çapınız ne la?Trabzon'a kafa tutuyorsunuz?" gibi yazılar yazar.

Kaynak: http://www.tribundergi.com/forum/viewtopic.php?f=1&t=88362&start=100#ixzz1ykgyBDwE

http://www.tribundergi.com/forum/viewtopic.php?f=1&t=88362&start=100#axzz1ykb37fes

BigBadMama5552

Sabırla ve sinirlerime hakim olarak tartışmanın 11 sayfasını da okudum. Özet şu; Trabzonsporlular'ın cidden akıllarıyla zoru var, ilgilendirmediği halde Denizlisporlunun biri muhabbete girmeye çalışmış, Beşiktaş'a artık zamanında ne yaptıysak bize kanlı bıçaklı düşman kesilmişler, Fenerbahçeli birisi de ne oldum delisi tavırlarına girmiş, arada iki Ordusporlu da bizi haklı çıkarmaya çalışıp başarılı olamamışlar. "Samsunsporlular Fenerlidir" diyen de gece gece güldürdü sağolsun. Jongen nickli bir Trabzonlu da bildiğin mahalle kavgasına çevirmiş ortamı.
Adam gibi takımını tutup etliye sütlüye karışmayan Trabzonsporlular varsa günahlarını almayayım da; bu tartışmayla görmüş olduk ki bu Trabzonsporlular bildiğin boş insanlar. Başka da söyleyecek bir lafım yok, dev aynasından bakmaya devam etsinler.
Ama o Bursasporlu'nun yazdığı yazının da büyük bir cevap niteliğinde olması gerektiğini düşünüyorum.

buonanotte

Alıntı yapılan: BigBadMama5552 - 25 Haziran 2012, 01:48:22
Ama o Bursasporlu'nun yazdığı yazının da büyük bir cevap niteliğinde olması gerektiğini düşünüyorum.

Anlayana ama.