Samsun-Ankara hızlı tren hattı ve Samsun-Ankara Otoban projeleri....

Başlatan kayacan, 22 Temmuz 2009, 20:07:11

« önceki - sonraki »

kayacan

AlıntıAK Parti İl Başkanı Adem Güney tarafından kamuoyuna açıklanan Samsun-Ankara arası hızlı tren seferinin ve de böyle bir çalışmanın söz konusu dahi olmadığını belirten Samsun Garı Müdür Yardımcısı Osman İkinci, Samsun'un sıralanan iller arasında dahi yer almadığını belirtti.
AK Parti Samsun İl Başkanı Adem Güney'in kamuoyuna duyurduğu Ankara-Samsun arası hızlı tren projesinin söz konusu dahi olmadığını belirten Samsun Garı Samsun Garı Müdür Yardımcısı Osman İkinci, TCDD'nin hızlı tren projesinin Edirne, İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Ankara, Konya, Kırıkkale, Yozgat, Sivas ve Kayseri'yi içerdiğini, Samsun'un ise proje içinde yer almadığını söyledi. Söz konusu projeyi basından öğrendiklerini ve kendilerinin de bu açıklamaya şaşırdıklarını ifade eden İkinci, "2023 yılına kadar Samsun'a hızlı tren yok" dedi.

Denge gazetesinde bu haber benim uyarım ve ricamla yapıldı.Benim Bimere yaptığım başvurular ve gelen cevapları gazeteye yolladım.Bu işin aslını araştırmalarını rica ettim.Sonuç bildiğimiz gibi.Şimdi Ak Parti İl Başkanına düşen Bakanlıktan bu işin yapılacağının belgesini göstermek yada  Bakanın kendi ağzından açıklama yaptırmak.Artık boş vaadlere inanma dönemimiz geçti.Samsuna hızlı tren yapılacak yapılacak ama ne zaman?100 yıl sonra yapılacaksa bunu neyleyelim....

Sonuna Kadar 55

Sadece Samsunspor

Arkadaşlar bu Samsun-Rusya arası işi ne oldu hangi aşamada ? Geçende Ulaştırma Bakanı bişeler dedi Samsun-Rusya arası ulaşımla ilgili ama pek kulak veremedim.. ?

epçeli köylü

Bu haberi tesadüfen farkettim ve ekledim.İnşallah doğru yerdir.
kaynak:http://www.rayturk.net/?p=9439
AlıntıKırıkkale-Samsun Yaklaşık 450km. Uzunluğunda Demiryolu Etüt Proje ve Mühendislik Hizmetleri Danışmanlık Hizmeti Alınacaktır

Ulaştırma Bakanlığı Dlh İnşaatı Genel Müdürlüğü:

Kırıkkale-Samsun Yaklaşık 450km. Uzunluğunda Demiryolu Etüt Proje ve Mühendislik Hizmetleri danışmanlık hizmeti işi için, yeterli tecrübeye sahip adaylar teklif vermek üzere ön yeterlik başvurusuna davet edilmektedir. Ön yeterlik değerlendirmesi sonucu yeterliği tespit edilenler arasından ön yeterlik şartnamesinde belirtilen kriterlere göre sıralanmak suretiyle kısa listeye alınarak teklif vermeye davet edilecek adayların katılımıyla 4734 sayılı Kanunun 5 inci bölümünde yer alan hükümlere uygun olarak belli istekliler arasında ihale usulü ile ihale edilecektir.

2. Ön yeterlik konusu danışmanlık hizmetinin

a-) Niteliği, Türü ve Miktarı :

Kırıkkale-Samsun Demiryolu Hattının (Yerköy Bağlantısı Dahil Yaklaşık 450 Km.) İdarenin Öngördüğü Standartlarda Olacak Şekilde 1/25000 Ölçekli Güzergah Araştırması ve Amennajman Etüdü, 1/5000 Ölçekli Şeritvari Haritalarının Alınması ve Güzergahın Bu Haritalara İşlenmesi, Güzergah Üzerinde Gerekli Sondajlar ile Laboratuar Deneylerinin ve Diğer Zemin Araştırma İşlerinin Yapılması, Tüneller, Köprüler, İstinat Duvarları Gibi Sanat Yapıları ile İstasyon Tesislerinin ve Demirolunun Teknik Şartnamelerdeki Esaslara Göre Projelerinin Yapılması, Üst Yapı, Elektrifikasyon, Sinyalizasyon ve Telekomünikasyon Projelerinin Yapılması, Güzergahın Çed Raporu, Fizibilite Etüdü, Güzergahın Keşif ve Metrajlarının Hazırlanması İşidir.

b-) Yapılacağı Yer : Kırıkkale-Samsun
c-) İşin Süresi : Sözleşme İmzalandığı Tarihten İtibaren 10 Gün İçinde İşe Başlanır. İşin Süresi İşe Başlama Tarihinden İtibaren 540 (Beşyüzkırk) Gün.

3. Ön yeterlik değerlendirmesinin
a-) Yapılacağı Yer :

Dlh İnşaatı Genel Müdürlüğü
b-) Tarihi ve Saati : 22.06.2010 - 11:00

berusa55

Haber doğru... Proje resmileşti ve ilk somut adımlar da atıldı. İlgili haber:

AlıntıAnkara-Samsun Hızlı Tren Proje İhalesi 22 Haziran'da

Kırıkkale-Samsun Yaklaşık 450km. Uzunluğunda Demiryolu Etüt Proje ve Mühendislik Hizmetleri Danışmanlık Hizmeti Alınacaktır

Ulaştırma Bakanlığı Dlh İnşaatı Genel Müdürlüğü:

Kırıkkale-Samsun Yaklaşık 450km. Uzunluğunda Demiryolu Etüt Proje ve Mühendislik Hizmetleri danışmanlık hizmeti işi için, yeterli tecrübeye sahip adaylar teklif vermek üzere ön yeterlik başvurusuna davet edilmektedir. Ön yeterlik değerlendirmesi sonucu yeterliği tespit edilenler arasından ön yeterlik şartnamesinde belirtilen kriterlere göre sıralanmak suretiyle kısa listeye alınarak teklif vermeye davet edilecek adayların katılımıyla 4734 sayılı Kanunun 5 inci bölümünde yer alan hükümlere uygun olarak belli istekliler arasında ihale usulü ile ihale edilecektir.......

Kaynak: http://www.rayturk.net/?p=9439

binikalamadım

berusa55

Alıntı'HIZLI TREN' YOLDA

Samsun hafif raylı sistemin 'ulaştırmaya' katılması için gün sayarken, son ulaştırma şurasına son anda bir proje eklendi. Proje Samsun- Ankara hızlı tren projesi

10. ulaştırma şurasında son anda proje listelerine giren Samsun-Ankara hızlı tren hattı için ilk adım atıldı. 22 Haziran"da yapılacak ihale, sözleşmenin imzasından sonraki 10 gün içinde başlayacak ve 540 gün sürecek.

Hızlı trenin 'jet olarak' projeye dahil edilmesinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Ulaştırma Bakanlığı'na talimatıyla gerçekleştiği öğrenildi. Projeye dahil ettirilen hızlı tren projesi Samsun'da heyecana yol açarken, hafif raylı sistemin kent içi ulaşımında kullanılmasına da günler kaldı. www.ihale.gov.tr sitesinde de yayınlanan 2010/66661 no"lu ihalede Kırıkkale-Samsun arasındaki yaklaşık 450km. uzunluğunda demiryolu etüt proje ve mühendislik hizmetleri danışmanlık hizmeti alınacağı bildirildi. 22 Haziran"da yapılacak ihale, sözleşmenin imzasından sonraki 10 gün içinde başlayacak ve 540 gün sürecek.

Güney, Ankara dönüşü
açıklama yapacak

AK Parti İl Başkanı Adem Güney, konu hakkında daha önce bir açıklama yaptığını belirterek bugün Ankara'da konuyla ilgili olarak bazı görüşmeler yapacağını söyledi ve detaylı açıklamayı döndüğünde yapacağını bildirdi.

Bu proje
2035'te gelecekti

Samsun İl Genel Meclisi Başkanı Mustafa Karakurt, hızlı trenin 'jet olarak' projeye dahil edilmesinin sevindirici olduğunu belirtti. Samsun-Ankara hattı arasında hem hızlı tren hem de yük treninin yapılması gerektiğini her zaman dile getirdiklerini ifade eden Karakurt, ""Bu sıkıntı her ortamda konuşuluyordu. Gerçekleştirdiğimiz bir toplantıda, Ulaştırma Bakanlığı"nın danışmanları vardı. Onlar da bu konunun üstünde durduklarını belirtmişlerdi. Bu proje 2035 yılından sonra gerçekleşecek diye söylendi. Hatta Atatürk"ün Samsun"a çıkışının yüzüncü yılında yapılması için istekte bulunulmuştu" diye konuştu.

Yük treni de gerekiyor

Öte yandan Karakurt, Samsun'a yük treni yapılması gerektiğinin de altını çizdi ve bu isteğin Çorum ve Kırıkkale tarafından benimsendiğini ifade etti. Karakurt, "Bu yatırımları istemek, projenin bazen erken projelendirilmesini sağlıyor. Dolayısıyla bazen konuşulan ve istenen yatırımlar hayal gibi görünüyorken, talepler doğrultusunda hızla hayata geçebiliyor. İnşallah hızlı tren ve yük treni hatları en kısa zamanda icraata geçer. Projenin tamamlanmasının ardından deniz nakliyatı, demiryolu hattı harekete geçecek. Samsun"da liman paralelinde yük taşımacılığı gelecek. Bu gelişmeler demiryolu yapımının en erkene alınmasını sağlayacaktır. Her şey paraya ve kaynağa bağlı. Samsun"un gelişmeleri ticari yönden hızlı seyredildi. Bu da yatırımın ele alınmasını gerektirecektir. Önemli bir yatırım olduğunda hükümet buna kaynak ayıracak"" dedi.

Kaynak: http://www.halkgazetesi.com.tr/news_detail.php?id=20187

epçeli köylü

berusa55

AlıntıA.Yener CABBAR
gazetenizhalk@gmail.com

İhale ilanını görmesem inanmazdım... Hızlı tren geliyor...  

Yaklaşık iki buçuk yıl önceydi. Samsun'da bir yerel gazete manşet atmıştı; 'Hızlı tren geliyor' diye...

Sevinmiştim ama biraz da şaşırarak!..

Haberi son satırına kadar okumuştum... Haber de Hızlı Tren projesinin o dönem yapılan ulaştırma şurasında projeye alındığıyla ilgili tek satır yoktu. Haber sanki 'gaipten gelen bilgiler' doğrultusunda yapılmıştı..

Haberin kaynağını nereye dayandırdıklarını da anlamamıştım.. Aynı gün içinde bekledim; ajansları taradım. 'Böyle bir projeye iktidar vekilleri sahip çıkar nasılsa' deyip, akşama kadar da bekledim.

Hatta haberin kaynağı da 'siyasidir' diye düşündüm. Ama açıklama gelmedi.. Gazeteyi baskıya vermeden önce bir kez daha baktım yine yok...

Daha sonra 'aynı gazetenin köşe yazarı da merak etmiş' ve araştırma yapmış. TCDD Genel Müdürlüğü'nü aramış... Aldığı yanıtı ertesi gün köşesinde yazmıştı.
Bir gün önce 'Hızlı tren geliyor' diye manşet yapan gazete, bir gün sonra 'belki de fark etmediklerinden' kendi yazarının köşesindeki yazısıyla haberini 'tekzip' etmişti...

Meslekte 'böylesi çok ender yaşanır' ama yaşandı, geçti..

Yaklaşık 10 gün önce de yine bir yerel gazetede 'Samsun'a hızlı tren' haberi gördüm.

'Bir yetkili, "Samsun hızlı tren projesine dahil edilmeli" diyordu'..

Yani Samsun 15 gün öncesinde, bunun mücadelesini veriyordu. Ankara- Samsun arasına hızlı tren projesi istiyordu. Bu noktada çok 'talep gitmiş ama' projelere dahil edilmemişti...

Ve dün beklediğim 'yanıtı gördüm'...

Samsun ile ilgili haberleri ararken, "www.ulasimonline.com" sitesinde Samsun ile ilgili bir bulguya rastladım.

Aynen şöyle  yazıyordu; 10. ulaştırma şurasında son anda proje listelerine giren Samsun-Ankara hızlı tren hattı için ilk adım atıldı. 22 Haziran'da yapılacak ihale, sözleşmenin imzasından sonraki 10 gün içinde başlayacak ve 540 gün sürecek.

Evet, Samsun gerçekten son anda, proje listelerine dahil edilmişti. Hem de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla...

Memleketi Rize ve komşusu Trabzon'u adeta cennete çeviren, kent içini bile otobanlarla donatan Başbakan Erdoğan, bir süre önce Trabzon'un Erzincan hattını hızlı tren projesine dahil edince, sanırım Samsun'da yaşanabilecek tepkileri fark etti.

Ve talimatı verdi; 'Ankara- Samsun arası hızlı tren projesini de şuraya alındı.

Başlıkta da dediğim gibi ihale metnini görmesem inanmazdım. Çünkü 'çok masal yatırımlar gördük' ve çok bekledik...

İhale ilanına göre 22 Haziran'da ihalesi yapılıyor ve sözleşmenin imzasından sonraki 10 gün içinde proje başlatılıyor. Toplam süre ise 540 gün. Uzunluk ise 450 km.

Gözümle görmeden inanmam diyenler için gazetemizde 'ihale metnine de' yer verdik.

Bu arada yaklaşık 2,5 yıl önce 'asparagas gibi gözüken' o haber, 2,5 yıl gecikmeli de olsa, artık gerçek oldu.

Buna da şükür. Hayırlı olsun...

Kaynak: http://www.halkgazetesi.com.tr/author_article_detail.php?id=5284

Akyol

alperen

FaTiH_HaN

hizli treni Ankara-Eskisehir arasi kullanma firsatim oldu. otobuse nazaran cok daha rahat ve malum daha hizli. Samsun-Ankara arasi hizli trene gecildiginde Samsundan sirasiyla Ankara-Eskisehir-Bursa-Istanbula sadece hizli trenle gitme imkanimiz olacak. Otobus eziyetinden kurtulmus olucaz insallah.

epçeli köylü

Biz bu haberi ihale ilanı çıktığı zaman sitede yazmıştık.Köşe yazarlarından daha hızlıyız demekki.

berusa55

22 Haziranda yapılan ihale sonucunun Temmuz ayı içinde açıklanması bekleniyor:

Türkiye'nin dört bir tarafında gerçekleştirilen projelerle ilgili Temmuz ayında yaşanması muhtemel gelişmeler ve beklentiler aşağıdadır:

1-Samsun Raylı Sistem Hattında test sürüşleri 15 Temmuz'da başlayacak. Ansaldo Breda tarafından yeni tren setleri gönderilecek.

2-Gaziantep Raylı Sistem Hattında kullanılacak yeni tren setleri gelerek test sürüşleri yapılacak.

3-İzmir banliyö sistemini iyileştirme projesi kapsamında inşaa edilen Egeray'ın Alsancak-Cumaovası arasında test sürüşleri başlayacak.

4-Kadıköy-Kartal Metro Hattı tünellerinde 54 km'lik rekor kazı miktarı geçilerek son 2 km'lik viraja girilecek. Kozyatağı'ndan Kadıköy'e doğru tünel kazısı yapan 2. TBM Kadıköy'e ulaşarak görevini tamamlayacak.

5-İstanbul Metrosu Darüşşafaka ve Seyrantepe istasyonlarının devreye alınması bekleniyor. M2 Hattı Taksim-Darüşşafaka işletmesine geçmesi bekleniyor. Seyrantepe istasyonuna gidiş Sanayi Mahallesi istasyonundan aktarma ile mümkün olabilecek.

6-Başakşehir Metro Hattı ray döşeme işlerinin önemli oranda tamamlanması bekleniyor. Döşenmesi gereken 43 km'lik rayın 40 km'si döşenmiş durumda bulunuyor.

7-İstanbul Metrosu Haliç Geçişi Köprüsünün deniz tabanına çakılan kazıkların çakılması işleminin bitmesi bekleniyor.

8-Antalya Raylı Sisteminde Halkkart uygulaması başlayacak.

9-Bursaray Üniversite Hattında 3 istasyonu kapsayan (Altınşehir, Ertuğrul, Özlüce) soğuk test aşamasına geçilmesi bekleniyor.

10-Ankara-Eskişehir hızlı tren hattı seferleri saat başı yapılmaya başlanacak.

11-Osmaneli-Bursa hızlı tren projesinin ilk etabı olan 85 km'lik Bursa-Yenişehir arasının yapım ihalesinin duyurulması bekleniyor.

12-Üsküdar-Ümraniye metro hattı yapım ihalesinin duyurulması bekleniyor.

13-Marmaray Projesinde Üsküdar'da TBM'lerin tüp tünele ulaşması için son 300 m'ye girilmesi bekleniyor.

14-Marmaray Yenikapı-Sirkeci tünellerini kazan TBM'lerden biri son Sirkeci Hocapaşa'ya ulaşabilmek için 500 km'ye girmesi bekleniyor. Diğer TBM ise son 1 km'ye girecek.

15-Ankara-Samsun hızlı tren hattı uygulama projesi hazırlanması işi ihalesini alan firmaların açıklanması bekleniyor.

16-Konya hızlı tren şehiriçi çalışmaları tamamlanacak.

17-Aksaray metro istasyonu güney girişi yenileme ve Yenikapı bağlantısını sağlama işi tamamlanacak.

Kaynak

berusa55

AlıntıAnkara-Samsun hızlı tren hattı etüdü bitişi; 11 Nisan 2012

26 Ekim 2010

Ulaştırma Bakanlığı DLH İnşaatı Genel Müdürlüğü tarafından daha önce duyurusu yapılarak ihaleye çıkarılan, Kırıkkale-Samsun hattında yaklaşık 450 ve Erzincan-Muş hattında yaklaşık 250 kilometre uzunluğunda, demiryolu etüt proje mühendislik hizmetleri için açılan ihaleler sonuçlandı.

Kırıkkale-Samsun hattında yaklaşık 450 kilometre uzunluğunda demiryolu etüt proje ve mühendislik hizmetleri için açılan ihaleyi toplam 2 milyon 591 bin 528 lira bedelle, "Yüksel Proje Uluslararası A.Ş." kazandı. İşin bitiş tarihi 11 Nisan 2012 olarak belirlendi. Pazarlık usulü ile 22 Haziran 2010 tarihinde yapılan ihale için toplam 6 firma teklif verdi. Komisyon başkanlığı yaptığı değerlendirme sonucu bu tekliflerin 5 adedini geçerli saydı.

450 kilometrelik hat

Söz konusu ihale ile Kırıkkale-Samsun demiryolu hattının (Yerköy Bağlantısı Dahil Yaklaşık 450 kilometre) idarenin öngördüğü standartlarda olacak şekilde 1/25000 ölçekli güzergah araştırması ve amennajman etüdü, 1/5000 ölçekli şeritvari haritalarının alınması ve güzergahın bu haritalara işlenmesi, güzergah üzerinde gerekli sondajlar ile laboratuvar Deneylerinin ve diğer zemin araştırma işlerinin yapılması, tüneller, köprüler, istinat duvarları gibi sanat yapıları ile istasyon tesislerinin ve demiryolunun teknik şartnamelerdeki esaslara göre projelerinin yapılması, üst yapı, elektrifikasyon, sinyalizasyon ve telekomünikasyon projelerinin yapılması, güzergahın ÇED raporu, fizibilite etüdü, güzergahın keşif ve metrajlarının hazırlanması işleri yaptırılacak.

Kaynak: haberciler.com

11 Nisan 2012 tarihine kadar demiryolu etüd proje fizibilite yapılıp raporu hazırlanacaktır. Bence de inşaat 2013'te başlar.AK Parti Samsun Milletvekili Cemal Yılmaz Demir, Ankara-Samsun hattında, Kırıkkale-Samsun demiryolu hattının Yerköy bağlantısı da dâhil olmak üzere yaklaşık 450 kilometre mesafenin hızlı trenle kat edileceğini bildirdi ve bütçeye alınacağını açıkladı.

Bu haberlerden sonra anlaşılan o ki Karadeniz, bölgenin merkezinden başkent Ankara'ya hızlı trenle ulaşım konusunda ciddi adımlarla ilerliyor. Ankara - Samsun arası hızlı tren hattı inşaatının başladığını görmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz...