SAMSUN HORONU

Başlatan Sercan, 03 Şubat 2009, 12:57:05

« önceki - sonraki »

kolbasti.55

http://www.youtube.com/user/cepuzmani53#p/u/7/bHMnzLwC6DQ bize çamur atanlar bizim kadar samsunsporu tanıtmışmı ben mert özkan ulusal kanallarda hep samsunsporu gösterdim samsunsporun tarihinden videolar yapıp kolbastı sayfama yükleimdimki herkes izlesinde çünkü kolbastı 55 sayfası çok takip edilen bir sayfa samsun horonunuda tanıtıyoruz elimizden geldiği kadar samsun horonuyla ilgili videoalrda çekiyoruz biriside bu

kutsalforma

Alıntı yapılan: kolbasti.55 - 04 Kasım 2010, 14:18:49
http://www.youtube.com/user/cepuzmani53#p/u/7/bHMnzLwC6DQ bize çamur atanlar bizim kadar samsunsporu tanıtmışmı ben mert özkan ulusal kanallarda hep samsunsporu gösterdim samsunsporun tarihinden videolar yapıp kolbastı sayfama yükleimdimki herkes izlesinde çünkü kolbastı 55 sayfası çok takip edilen bir sayfa samsun horonunuda tanıtıyoruz elimizden geldiği kadar samsun horonuyla ilgili videoalrda çekiyoruz biriside bu

Peki hemso, bu videoda oynayan arkadaslar yerlimi, Dogu Karadeniz kökenlimi??

kolbasti.55

ben samsunluyum arkadaşım rizeli

red_white

Alıntı yapılan: kutsalforma - 04 Kasım 2010, 17:19:48
Peki hemso, bu videoda oynayan arkadaslar yerlimi, Dogu Karadeniz kökenlimi??

Bize Samsunlu değil.. SAMSUNSPOR'lu lazım

kolbasti.55

Alıntı yapılan: red_white - 04 Kasım 2010, 19:34:39
Bize Samsunlu değil.. SAMSUNSPOR'lu lazım

araştır bakim hangi takımlıymışım ben googleden yaz mert özkan  kim çıkıyo bütün bilgilerim çıkar ;)

beşnumara

Alıntı yapılan: kolbasti.55 - 04 Kasım 2010, 23:16:00
araştır bakim hangi takımlıymışım ben googleden yaz mert özkan  kim çıkıyo bütün bilgilerim çıkar ;)
Dostum yanlış anlama samsunsprluluğunu sorgulamıyom ama ben samsunsporluysam amatör de olsa futbolcu olsam kendime hiçbir trabzonlu oyuncuyu tarz olarak örnek almam + kendi resmimle trabzonlu futbolcuyu kolaj yapmam ne demek istediğimi anlamışsındır ;) eğer samsunsporluysan

kolbasti.55

o adam benim küçüklüten beri sevdiğim adam  ve ayriyetten benim kadar trabzonlullarla karşı karşıya gelmiş kaç adam varmış çıktığım bazı programlarda atkı açma diyen trabzonlulara inat ben yine açtık o atkıları doğru videoyu gördünde ole sanabilirsin ama ben has ve has samsunsporluyum ve samsunluyum

Sercan

grkn55

Alıntı yapılan: kolbasti.55 - 04 Kasım 2010, 14:18:49

kardeş senin oynadığın samsun horonu değildir tamamiyle farklı bi oyun samsun horonu. sen düz horon la yenlik horonu oynuyosun video da.

seco sarıkızı nerden buldun kardeşim rumlar okuyo galiba ama çok iyi valla

Sercan

Alıntı yapılan: grkn55 - 24 Aralık 2010, 12:37:07

seco sarıkızı nerden buldun kardeşim rumlar okuyo galiba ama çok iyi valla

tesadüfen buldum abi  :)

HoliganSamSunLu

sercan seni bu çalışmalarından ötürü kutluyorum kardeşim  yazın samsuna geldiğimde eğer fırsat olursa seni yaşayan tarihe bizim köye götürücem nasip olursa senin araştırtığın konular hakkında çok bilgi sahibi olucaksın

maraton

Ro­ma'lı­lar­da, as­lan ta­nı­mı­nın kar­şı­tı "Sam­son" söz­cü­ğü­dür. Bu de­yim, Do­ğu Ro­ma eya­le­ti olan Ana­do­lu'da "Sam­sun"a dö­nüş­müş­tür. Ren­gi ve iri­li­ği as­la­nı an­dır­dı­ğı için, Ana­do­lu'nun Türk­leş­ti­ği dö­nem­de yer­li halk ye­ni ta­nış­tı­ğı kan­gal­la­ra bu ta­nı­mı uy­gun gör­müş­tür. Bu de­yim, Ana­do­lu bey­lik­le­ri ve Os­man­lı'lar­ca be­nim­sen­miş­tir. Ev­li­ya Çe­le­bi 'nin 17. yüz­yı­lın or­ta­la­rın­da yaz­dı­ğı "Se­ye­hat­na­me" ta­nım­lı ese­rin­de "Sam­sun­cu" ola­rak anı­lan ye­ni­çe­ri ne­fer­le­ri­nin yö­ne­ti­min­de, Sam­sun­la­rın sa­vaş kö­pe­ği ola­rak ye­tiş­ti­ril­di­ği­ni ve kul­la­nıl­dı­ğı­nı an­la­tıl­mak­ta­dır. Ku­lak­la­rı ke­sil­miş, boz renk­li, bo­yun tüy­le­ri vü­cü­dun­da­kin­den da­ha uzun, ge­niş gö­ğüs­lü, ka­lın ba­cak­lı ve iri ta­ban­lı er­kek bir Kan­ga­lın dı­şın­da hiç­bir kö­pek as­la­nı an­dır­maz. Sev­gi­li Ev­li­ya Çe­le­bi'mi­zin ede­bi ve top­lum­bi­lim de­ğe­ri olan, tat­lı an­la­tım­lar­la do­lu Se­ye­hat­na­me'si, bir­çok ye­rin­de coğ­raf­ya ve ta­rih bil­gi­le­ri­ne de­ğin­di­ği hal­de, bu bi­lim­ler  için kay­nak eser sa­yı­la­maz. Sam­sun­lar ko­nu­sun­da ver­di­ği bil­gi­le­rin içe­ri­ği, Kan­gal­la­rı araş­tı­ran be­nim için de ye­ter­siz­dir. An­cak; kan­gal­lar­la il­gi­li ola­rak ver­di­ği özet bil­gi, be­nim için ko­nu­nun anah­ta­rı ol­muş­tur. Ko­nu­yu Os­man­lı kay­nak­la­rın­dan araş­tır­ma­ya ko­yul­dum.
"Os­man­lı Dev­le­ti Teş­ki­la­tı" ta­nım­lı, Ord. Prof. İs­ma­il Hak­kı Uzun­çar­şı­lı ho­ca­mı­zın ese­ri ve bu ese­re kay­nak olan "Ka­va­ni­ni Ye­ni­çe­ri­yan, Ka­nun­na­me­ler, (Esat Efen­di, Ey­yu­bi Efen­di, Atıf Efen­di ki­tap­lık­la­rı), Cev­det Pa­şa ve­si­ka­la­rı, Baş­ba­kan­lık ar­şi­vi" bu ko­nu­da­ki araş­tır­ma­la­rı­ma ışık tut­muş­tur.
Os­man­lı or­du­su­nun ana bi­ri­mi olan ye­ni­çe­ri oca­ğı teş­ki­la­tın­da, yet­miş­bi­rin­ci or­ta "Sam­sun­cu" ola­rak anı­lı­yor­du. Bu or­ta­nın ku­man­da­nı (ça­ğın­da­ki de­yi­miy­le çor­ba­cı­sı) ocak ağa­sı rüt­be­sin­de sam­sun­cu­ba­şıy­dı. Ye­ni­çe­ri oca­ğı­nın önem­li su­bay­la­rın­dan sa­yı­lır­dı. Em­rin­de 530 ye­ni­çe­ri za­bi­ti ve ne­fe­ri bu­lu­nu­yor­du. Ha­zi­ne­den 28 ak­çe yöv­mi­ye alır­dı. Ba­zı Sam­sun­cu­ba­şı­lar ket­hü­da­lı­ğa ka­dar ter­fi et­miş­ler­dir. Taş­ra­ya gön­de­ri­len­le­re ze­amet ve­ri­lir­di. Sam­sun­cu ye­ni­çe­ri ne­fer­le­ri ti­mar­la­ra gön­de­ri­lir. Yıl­da se­kiz­bin ak­çe alır­lar­dı. Sam­sun­cu or­ta­sı dev­let ka­tın­da önem­li bir bi­rim­dir. Di­van gün­le­rin­de Sam­sun­cu­ba­şı, sa­mur ve ka­di­fe­den ya­pıl­mış el­bi­se gi­yer, üs­küf de­ni­len baş­lı­ğı­na ba­lık­çıl tü­yü ta­kar, atı­na da gü­müş özen­gi ve ger­gi zin­ci­ri, gü­müş iş­le­me­li eyer vu­ru­lur­du. Yet­miş­bi­rin­ci Sam­son­cu or­ta­sı­nın ça­dır­la­rın­da­ki or­ta ni­şa­nı, kah­ve­ren­gi (yan gö­rü­nüm­lü bir Kan­gal) Sam­sun'dur. Da­ha son­ra­la­rı be­yaz renk­li ço­ban kö­pe­ği de or­ta­nın ba­zı ça­dır­la­rın­da ni­şan ola­rak kul­la­nıl­mış­tır. Bu ni­şan­lar Ak­baş­la­rın da sa­vaş kö­pe­ği ola­rak ye­tiş­ti­ri­lip kul­la­nıl­dı­ğı­nı be­lirt­mek­te­dir.
"Türk Av Kö­pe­ği" Za­ğar­lar, ay­rı­ca; bir di­ğer ye­ni­çe­ri or­ta­sın­da ye­tiş­ti­ri­li­yor­du. Bu or­ta­nın çor­ba­cı­sı Za­ğar­cı­ba­şı di­ye anı­lan bir ocak ağa­sıy­dı. Ha­zi­ne­den 26 ak­çe yöv­mi­ye alır­dı. Sam­sun­cu­ba­şı, on­dan bir üst rüt­be sa­yı­lır­dı. Za­ğar­cı­ba­şı di­van­da Sam­sun­cu­ba­şı gi­bi gi­yi­nir ve onun ya­nın­da yer alır­dı. Onun atı da Sam­sun­cu­ba­şı­nın ki gi­bi gü­müş­le do­na­tı­lır­dı. Za­ğar­cı ye­ni­çe­ri or­ta­sı, Pa­di­şa­hın av par­ti­le­rin­de, sa­vaş ve se­fer­ler­de gö­rev ya­par­dı. Za­ğar­cı­ba­şı ter­fi edin­ce Sam­sun­cu­ba­şı­lı­ğa ge­ti­ri­lir­di.
Beş­yü­zü aş­kın sam­sun­cu ye­ni­çe­ri ne­fe­ri­nin en az beş­yüz ye­tiş­kin er­kek Kan­ga­lı sa­vaş ala­nı­na sür­dü­ğü ve önem­li ka­rar­gah­la­rın Sam­sun­lar­ca ko­run­du­ğu dü­şü­nül­dü­ğün­de, 71. or­ta­nın, di­şi­ler, ye­dek­ler ve yav­ru­lar ile bir­lik­te alt ya­pı ola­rak en az 2000 bi­rey­li Kan­gal var­lı­ğı­na sa­hip ol­du­ğu dü­şü­nü­le­bi­lir. Ay­rı­ca, 71. or­ta­nın za­bit ve ne­fer­le­ri­nin, kan­gal­la­rın ba­kı­mı, üre­ti­mi ve ye­te­nek­le­ri doğ­rul­tu­sun­da eği­ti­mi ko­nu­la­rın­da, ile­ri se­vi­ye­de bil­gi ve de­ne­yi­me da­ya­lı ola­rak öğ­re­nim gör­müş ol­ma­la­rı açık­la­ma ge­rek­tir­me­ye­cek bir ol­gu­dur.
Kan­gal­lar hak­kın­da der­le­di­ğim bu bil­gi­ler­le, kan­gal­la­rın as­ker ve po­lis gö­rev­le­rin­de kul­la­nı­la­ma­ya­ca­ğı­nı id­dia eden­le­ri ce­vap­la­mış ol­dum. Kay­nak­la­rın or­ta­ya koy­du­ğu ger­çek­ler, kan­gal­la­rın ve Ak­baş­la­rın, Os­man­lı­da yüz­yıl­lar­ca se­fer­ler­de ve sa­vaş­lar­da önem­li yer­le­rin ve önem­li ki­şi­le­rin ko­run­ma­sın­da, za­ğar­la­rın da ön­cü ve art­çı bir­lik­ler­ce, iz sür­me gö­re­vin­de kul­la­nıl­dık­la­rı­nı or­ta­ya koy­mak­ta­dır.
Sul­tan II. Mah­mut dö­ne­min­de, ye­ni­çe­ri oca­ğı­nın kal­dı­rıl­ma­sı ile sam­sun­cu ve za­ğar­cı or­ta­la­rın iş­lev­le­ri de so­na er­miş­tir. Av­ru­pa ben­ze­ri ni­zam-ı ce­dit or­du­su ku­ru­lu­şun­da bu bir­lik­le­re yer ve­ril­me­miş­tir.

maraton

neden buraya yazdım.. konu ile alakası yok.. bi siteden kopyaladım yapıştırmak için word belgesi açmaya üşendim, o an bu sayfada açıktı buraya kopyaladım.. ::)

mehmet yılmaz

Alıntı yapılan: maraton - 24 Aralık 2010, 13:59:31
neden buraya yazdım.. konu ile alakası yok.. bi siteden kopyaladım yapıştırmak için word belgesi açmaya üşendim, o an bu sayfada açıktı buraya kopyaladım.. ::)

birader, dikkateli ol da dava dilekçe ve mahkeme tutanaklarını da buraya kopyalama, forumu da tembelliğine alet etme, aç bir word sayfası  >:( >:( 8)

maraton

seninle ilgili yazışmalarımın olduğu çok gizli wikilieaks belgelerimi yanlışlıkla buraya kopyalatma bana !!! :-X