SAMSUN HORONU

Başlatan Sercan, 03 Şubat 2009, 12:57:05

« önceki - sonraki »

binikalamadım

Samsun Horonu yöremizden derlendi zaten hem Rumlar hem de Türkler tarafından aynı şekil ve usulle oynanıyormuş zamanında araya savaş girince ve nüfus değişiminden sonra Türkler bu oyunu Rumların zalimliğini hatırlatıyor diye terk etmişler.Ayrıca birde " Bafra Horonu " vardır bugün hala Yunanistan'da oynanmaktadır.Bu videolardaki bayan kıyafetleri ve tepelik aksesuarı birebir aynıdır.

Lazuri Bere

55sercan55 arkadasim seni can-i gönülden kutluyorum bu güzel calismalarin icin!

tanju55

samsun kolbasti bize horondan daha cok yakisir...
nede olsa türkiyenin en iyi kolbasti gruplarindan birisi kolbasti 55 grubu... ;D

mehmet yılmaz

Sercan yarım saattir uğraşıyorum, indir, bindir, arat, ktunnel, c tunnel... Yok... bir türlü izleyemedim. Kardeşim şunları izlesene.com'a at da rahat rahat seyredelim ya. Merak da ediyorum çok.

berusa55

Sercan

26 Mayıs 2009, 02:34:14 #35 Son düzenlenme: 26 Mayıs 2009, 02:49:32 55sercan55
Alıntı yapılan: berusa55 - 26 Mayıs 2009, 01:40:23
"Samsun Horonu" izlesene.com Linkleri:

http://www.izlesene.com/video/muzik-samsun-horonu-1/940568

2 hafta önce Yunanistan'a gittik festivale orada bir sürü Samsun'lu rumla tanıştık bu oyunları oynuyolardı.Hatta ismine hala Samsun Horonu "Sampson Horoi" diyolar.Ayrıca bunun gibi Sarıkız "Sarikouz" oyunu ve Bafra yöresine ait birçok oyun.Bunların çok azı şimdi Samsun sınırlarında oynanıyor.Yıllardır kendimizi Samsunlu'lar olarak horondan uzak tuttuk.O lazlarındır dedik ama şehirleri ayıran sınır çizgileri kültür etkileşimine çekilemiyor.Yanı başımızda Ordu horonlarla doluyken bizde olmaması çok garip değil mi? Samsun'un kaderinden midir bilmem zamanında Kültür Bakanlığının yaptığı halk oyunları araştırma yöreleri kapsamına Samsun alınmamış sadece Anadolu folklör Vakfının ufak çaplı araştırmasıyla kalınmıştır.Buda yöredeki çoğu oyunun bulunamadığını gösteriyor.Belki bu zamanda birçok oyun yok oldu.Biz şimdi bunların peşindeyiz inşallah ortaya birşeyler çıkacakiçıkmaya da başladı.Ayrıca Yunanistan'da başımdan geçen komik bir olayı anlatayım;Kozani şehrinde bir caddede yürürken simitçi bir amca geldi.Adam çok iyi Türkçe konuşuyordu.Hoşgeldiniz,bunlar dünyanın en güzel simitleridir dedi.Bende dedimki dünyada bizim Samsun'un üzerine simit tanımam diye adam meğer Samsun'luymuş ;D ;D.Daha sonra Havza'lı bir doktorla yine Samsun'lu bir kızla ;D bir sürü Samsun'luyla tanıştım.Hatta orda bir adam bize takımlarımızı sordu.Trabzonlu bir arkadaş Trabzonsporlu olduğunu söyledi adam çok sevindi bende Trabzonsporluyum diye,bana sordu bende Samsunsporlu'yum diyince adam yine çok sevindi o da bizden Samsunspor da bizim takımımız diyo...

Buda Yunanistanda Sadece Bafra ve Samsun oyunlarından oluşmuş bir festival...

2o Panellinio Festival Pontiakon Horon

Sercan

Samsun'lu bir Rum kadın...

Samsun'lu bir Türk kadın...

Giysilerindeki fark çok az tıpkı oyunlarındaki gibi ama bu kültürümüz gittikçe yok olmuş...

tankut

Alıntı yapılan: 55sercan55 - 05 Şubat 2009, 10:59:36
kardeşim bunlar samsun oyunları önümüzdeki dönemlerde Samsun Halk Oyunları içerisinde oynanmaya başlanacak...

samsun oyunları içinde birde tekkeköy ve civarında oynanan kabaceviz oyunu var köylerde düğünlerde oynanıyor

kuzey55

Alıntı yapılan: tankut - 26 Mayıs 2009, 11:24:45
samsun oyunları içinde birde tekkeköy ve civarında oynanan kabaceviz oyunu var köylerde düğünlerde oynanıyor

artık sadece düğünlerde değil birçok festivalde yöresek halk oyunu olarak oynanıyor.

Sercan

Alıntı yapılan: kuzey55 - 26 Mayıs 2009, 11:51:22
artık sadece düğünlerde değil birçok festivalde yöresek halk oyunu olarak oynanıyor.

Evet kabacevizi bizde oynuyoruz...

Oflu

Sercanim, arastirmalarin ve neticelerin gercekten cok güzel. Samsunda horon oynandigini bende bilmiyorum fakat tahmin etmistim önceden. Seninde dedigin gibi, Ordu ve Giresun horon oynarken, Samsunun horon ile alakasi olmamasi, cok anormal.

Samsunda önceden Rumlarin oldugunu bende biliyordum. Dedemin köydeki evi eskiden Rumlarindi, kovduk onlari. Benim kökenim Of. Ofta Rumca konusan Türklere cok rastlanir, bilakis benim amcalarim bile Rumcayi anlarlar. Babaannem bilir, babam ve amcalarim bilir, rahmetli dedemde bilirdi. Ana tarafimin Laz kökenlidir. Öyle söylenir, nekadar dogru bilinmez.

Görüstügün Rumlar, Samsunspor ve Trabzonspora nekadar sahiplenmek istesede, armamizdaki Atanin heykeli ve ideallerimiz buna kesinlikle izin vermez. Rumlarin gaddarligini, acimasizligini ve pisliklerini dedelerimiz cok iyi bilir. Youtube da, hala Pontus muhabbetleri var. Nickleri Pontus olan Rumlar bile var. Yani bunlarin acilari hala dinmemis. Hala Samsundan Batuma kadar büyük bir Rum Imparatorlugu istiyorlarmis gibi bir görünüm veriyorlar. Bu topraklarin artik Müslüman Türk topraklari oldugunu kabullenemiyorlar. Zaten Ismail Türütün "Plan yapmayin plan" sarkisi bu yüzden yazilmistir. Yunanlar Karadenize gelip, cocuklari Yunanistana "okutmaya" götürüyorlar. Uyanik olan vatandasimiz bu oyunlara gelmesede, Yunanlilarin bu cabalari suan mevcut. Dogu Karadeniz köylerini gidip arastirablirsiniz.

Ismail Türüt bu yüzden okudu bu sarkiyi! Canli yayinda söyledi bunu.

İsmail TÜRÜT'ten Karadeniz ve Türkiye Gerçekleri

Link bu.

Samsunun adi bosu bosuna Samsun degildir. Rumlarin zamaninda Amisosdu.

Amisos bitti, artik Samsun var..!

binikalamadım

bunlar hep nüfus değişiminin getirmiş olduğu karışıklıklar " Samsun Rumları " nı incelediğimizde şöyle bir manzara ile karşılaşıyoruz.

1.Rumca konuşan Türkçe bilmeyen Hristiyan Rumlar.
2.Rumca konuşan Tükçede bilen Hristiyan Rumlar.
3.Rumca konuşan Türkçe bilmeyen Müslüman Rumlar.
4.Rumca konuşan Türkçede bilen Müslüman Rumlar.
5.Türkçe konuşan Rumca bilmeyen Hristiyan Rumlar.
6.Türkçe konuşan Rumcada bilen Hristiyan Rumlar.
7.Türkçe konuşan Rumca bilmeyen Müslüman Rumlar.
8.Türkçe konuşan Rumcada bilen Müslüman Rumlar.

göründüğü gibi durum bayağı karışık..

mehmet yılmaz

Alıntı yapılan: binikalamadım - 10 Haziran 2009, 14:55:17
bunlar hep nüfus değişiminin getirmiş olduğu karışıklıklar " Samsun Rumları " nı incelediğimizde şöyle bir manzara ile karşılaşıyoruz.

1.Rumca konuşan Türkçe bilmeyen Hristiyan Rumlar.
2.Rumca konuşan Tükçede bilen Hristiyan Rumlar.
3.Rumca konuşan Türkçe bilmeyen Müslüman Rumlar.
4.Rumca konuşan Türkçede bilen Müslüman Rumlar.
5.Türkçe konuşan Rumca bilmeyen Hristiyan Rumlar.
6.Türkçe konuşan Rumcada bilen Hristiyan Rumlar.
7.Türkçe konuşan Rumca bilmeyen Müslüman Rumlar.
8.Türkçe konuşan Rumcada bilen Müslüman Rumlar.

göründüğü gibi durum bayağı karışık..

burada bir bilgi yanlışı var. Mübadele yapılırken ırk değil din esas alınmıştır. Yani bir Rum müslümansa eğer Yunanistan'da kalamazdı. Keza hristiyan bir Türk de Türkiye'de, o yüzden Ortodoks Gagavuzlar bile Türkiye'den gönderilmişti. Bu nedenle Türkçe bilmeyen Pomaklardan sırf müslüman oldukları için Türkiye'ye gönderilenler olduğu gibi Rumca bilmeyen Karamanlı Rumlar gibileri de Yunanistan'a gönderilmiştir.

Mübadele Samsun tarihi için çok kritik bir süreçtir ve iyi incelenip, bilinmesi gerekir. 

kabacevizli55

binikalamadım

burada bir bilgi yanlışı var. Mübadele yapılırken ırk değil din esas alınmıştır. Yani bir Rum müslümansa eğer Yunanistan'da kalamazdı. Keza hristiyan bir Türk de Türkiye'de, o yüzden Ortodoks Gagavuzlar bile Türkiye'den gönderilmişti. Bu nedenle Türkçe bilmeyen Pomaklardan sırf müslüman oldukları için Türkiye'ye gönderilenler olduğu gibi Rumca bilmeyen Karamanlı Rumlar gibileri de Yunanistan'a gönderilmiştir.

kalamazdı ama gönderdiler...ayrıca o dönem gizli Hristiyanlık gizli Müslümanlık meseleside vardı Hristiyan olduğu halde Müslümanmış gibi davranan Türkler ve Rumlar olduğu gibi , Müslüman olduğu halde Hristiyanmış gibi davranan Türkler ve Rumlarda vardı...Ayrıca bu ırklar arasında birlikte yaşamaları münasebetiyle çokca evlilikte olmuştu...çok acılar yaşanmış dramatik bir dönem...

Mübadele Samsun tarihi için çok kritik bir süreçtir ve iyi incelenip, bilinmesi gerekir. 
[/quote]