SAMSUN HORONU

Başlatan Sercan, 03 Şubat 2009, 12:57:05

« önceki - sonraki »

Sercan

Alıntı yapılan: HoliganSamSunLu - 06 Şubat 2009, 14:02:19
bu konuda yardımımız dokunursa seve seve kardeşim tebrik ediyorum yıllarca bize kendi kültürümüze sövdürdüler uzaklaştırdılar sığ bıraktılar Samsun birçok kültüre ve medeniyete ev sahipliği yapmış ve cumhuriyetin kuruluşunda en önemli yere sahip olan bir şehir ama bunu malesef sizler gibi bir avuç yürekli insanların çabaları ile tanıtmaya ve ayakta tutmaya çalışıyoruz ben Engizin tek türk köyü olan DAĞKÖYLÜYÜM 4 tarafımız rum köyleri ile çevrili olan köyümüzün bilinen anlatılan tarihi 900 yıl öncesine dayanmaktadır rumlar ile iç içe yaşamış daha sonra yaşam mücadelesi vermiş rumlara karşı destansı bir mücadele ile ayakta kalmış bir köy köyümüzün ve çevre köylerin düğünlerde oynadığı oyun horon ve davul zurna halaydır bu yüz yıllardan beri böyle gitmiş am ne oldu ise son 50 sene unutulmuş bu unutulmuş kültürü tekrar canlandırmak için çabalarınızı yürekten kutluyorum.

Kardeşim bana şöyle yardım edebilirsin çokda güzel olur eğer köyünüzde bir kişi bile varsa yaşlılardan horon oynayan ya da oyunları bilen ya da horon olmasa da olur herhangi bir oyun isimlerini öğrenebilirsen resim ya da video çekebilirsen o köye hemen araştırmaya gideriz.Eğer bir kişi bile varsa oyunları bilen bizler bunu emin ol Samsun yöresi için araştırıp bulacağız...

Tiryakiler55

süper kemence tulum halk oyunlari sevdalisi olarak cok sevindim vallah... in$allah bu oyunlarla birlikte yakinda mp3'ler sergilersinki burda gecmi$imizi tazeliyelim ve yurt di$inda samsunlularin oyununu gösterelim halka :D

HoliganSamSunLu

Alıntı yapılan: 55sercan55 - 06 Şubat 2009, 14:44:36

Kardeşim bana şöyle yardım edebilirsin çokda güzel olur eğer köyünüzde bir kişi bile varsa yaşlılardan horon oynayan ya da oyunları bilen ya da horon olmasa da olur herhangi bir oyun isimlerini öğrenebilirsen resim ya da video çekebilirsen o köye hemen araştırmaya gideriz.Eğer bir kişi bile varsa oyunları bilen bizler bunu emin ol Samsun yöresi için araştırıp bulacağız...

kardeşim illaki vardır ben şuan bursada yaşıyorum Bursada yaşayan köylülerimizden başlayıp gerekirse köyümüzün muhtarına kadar gideriz bizim köyümüz hem tarihselk hem strateji olarak çok önemli bir köy nebiyan dağının eteklerinde bulunan bir köy sayılır ve Rumların çevrelediği bir köy nebiyan dağı ise rum çetelerinin üssü olarak kullanılmakta imiş bir çok bakın yiyen köyümüzdede yaşayan birçok rum aile mevcutmuş yunanistana gönderilenlerin yanı sıra türkiyenin değişik illerine gidenlerde olmuş bu konu üzerinde araştırmalar yapıcam .... şuan şunu söyliyim köy gençliğinin %70 i düğünlerde horon oynamaktadır... yalnız bizim oralarda 40 yaşın üzerinde hiç bir oyun oynayan görmedim oynamazlar ama var isebunu araştırırım gerekirse videoya çektiririz....

Sercan

Alıntı yapılan: HoliganSamSunLu - 07 Şubat 2009, 01:20:26

kardeşim illaki vardır ben şuan bursada yaşıyorum Bursada yaşayan köylülerimizden başlayıp gerekirse köyümüzün muhtarına kadar gideriz bizim köyümüz hem tarihselk hem strateji olarak çok önemli bir köy nebiyan dağının eteklerinde bulunan bir köy sayılır ve Rumların çevrelediği bir köy nebiyan dağı ise rum çetelerinin üssü olarak kullanılmakta imiş bir çok bakın yiyen köyümüzdede yaşayan birçok rum aile mevcutmuş yunanistana gönderilenlerin yanı sıra türkiyenin değişik illerine gidenlerde olmuş bu konu üzerinde araştırmalar yapıcam .... şuan şunu söyliyim köy gençliğinin %70 i düğünlerde horon oynamaktadır... yalnız bizim oralarda 40 yaşın üzerinde hiç bir oyun oynayan görmedim oynamazlar ama var isebunu araştırırım gerekirse videoya çektiririz....

Eyvallah kardeşim çok makbule geçer ama sizin köyde doğu karadeniz göçmeni yok değil mi?(trabzon,rize)...Evet Nebiyan dağı olaylarını duymuştum birkaç yerde okudum hatta.Rumlara karşı çok mücadele vrilmiş...

grkn55

Alıntı yapılan: 55sercan55 - 07 Şubat 2009, 10:29:47
Eyvallah kardeşim çok makbule geçer ama sizin köyde doğu karadeniz göçmeni yok değil mi?(trabzon,rize)...Evet Nebiyan dağı olaylarını duymuştum birkaç yerde okudum hatta.Rumlara karşı çok mücadele vrilmiş...

benim ananemde dağköylü annemin dediği orda rumlarda varmış çok eskiden doğukaradenizli olduğunu sanmıyorum.

guvener55

videolara bakamadık şu oyun nasıl bişe beyler

Sercan

Alıntı yapılan: guvener55 - 08 Şubat 2009, 22:41:35
videolara bakamadık şu oyun nasıl bişe beyler

videolar ilk sayfada var kardeşim...

guvener55

Alıntı yapılan: 55sercan55 - 09 Şubat 2009, 00:59:22
videolar ilk sayfada var kardeşim...

onu gördüm de açamadım ondan dedim sorun benim bilgisayarda mı acaba

Sercan

Alıntı yapılan: guvener55 - 09 Şubat 2009, 11:02:26
onu gördüm de açamadım ondan dedim sorun benim bilgisayarda mı acaba

O zaman googleden youtubejacker diye bir program var.Onu arat googleden kur onu açılır o zaman...

guvener55

teşekkür ederim kardeşim.

Sercan

Alıntı yapılan: guvener55 - 09 Şubat 2009, 11:25:22
teşekkür ederim kardeşim.

Rica ederim.Videoyu izleyebildin değil mi?

HoliganSamSunLu

Alıntı yapılan: 55sercan55 - 07 Şubat 2009, 10:29:47

bizim köy ve çevresinin Yerlileri Rumlar zaten Türk unsuru 900 yıl önce gelmiş o gelenlerin haricinde Alacamdan gelenler olmuş ama köyün genel yapısı %100 yerlidir.

Sercan

Alıntı yapılan: HoliganSamSunLu - 10 Şubat 2009, 01:11:40

bizim köy ve çevresinin Yerlileri Rumlar zaten Türk unsuru 900 yıl önce gelmiş o gelenlerin haricinde Alacamdan gelenler olmuş ama köyün genel yapısı %100 yerlidir.

Tamam kardeşim senin araştırmalarını bekliyorum...

guvener55

Alıntı yapılan: 55sercan55 - 09 Şubat 2009, 18:00:55
Rica ederim.Videoyu izleyebildin değil mi?

izledim yaa oynamaya çalıştım ama biraz üzerinde durmam lazım:D

Sercan

Alıntı yapılan: guvener55 - 11 Şubat 2009, 00:04:00
izledim yaa oynamaya çalıştım ama biraz üzerinde durmam lazım:D

:D olsun oynamaya çalışman güzel...