SAMSUN HORONU

Başlatan Sercan, 03 Şubat 2009, 12:57:05

« önceki - sonraki »

Sercan

03 Şubat 2009, 12:57:05 Son düzenlenme: 05 Şubat 2009, 10:26:03 55sercan55
Arkadaşlar ben bir halkoyuncuyum ve biz hocalarımızla beraber Samsun yöresi halkoyunları hakkında araştırmalar yapıyoruz.Bizlere ne kadar garip gelsede Samsun'da horon oyunları vardır.Doğu karadeniz yöresinde daha yaygın olsada samsun yöresindede bu oyun yaygındır.Geçenlerde Yunanistan'dan Samsun'a gelen dedeleri Samsun'lu olan bir rumun sözleriyle yola çıktık.Şu anda Samsun'da bu oyunu oynayan kalmamış olabilir tam bilmiyoruz ama araştırma yapacağız.

Bu videodaki oyunun ismi Samsoun,Sampson (yani Samsun horonu) Samsun Merkez ve ilçelerin bazılarında var olan oyun...

http://www.youtube.com/watch?v=bsguXI5D_RM&feature=related

oyunun ctunnel linki:http://www.ctunnel.com/index.php/1010110A/596e3b51bc41b83900a8b1a7f45f6b0654e5a0c90da8c8b5da1e6b88e19f285ce380608394b57aaf15544
Bu videodaki oynanan oyunlar ise Bafra'ya ait bildiğimiz üzer Bafra rumların en yoğun olduğu bölgelerden birisiydi...

http://www.youtube.com/watch?v=e9f0JQswZFk

oyunun ctunnel linki:http://www.ctunnel.com/index.php/1010110A/596e3b51bc41b83900a8b1a7f45f6b0654e5a0c90da8c8b5da1e6b88e198625da69278c5a7b06e8915544
Sakın horon Trabzon'un falan diye yorumlar yapmayalım Arkadaşlar Karadenizde geçmişte en çok Rum Samsun ve çevresindeydi burdan giden rumlar gittiklerinde yerli halk çok azdı ve bu şehrin Kültürünü ve tarihini yakıp gittiler.Bunları çok sonra farkettik ama böyle...

celebi

bizim horonlar sanırım doğu karadenize nazaran daha yavaş ve sakin

mehmet yılmaz

Görüntüleri izleyemedim ama sormak istiyorum; mübadillerle birlikte Samsun'a gelen Balkan oyunlarına da benziyor mu bu oyun?

Sercan

Alıntı yapılan: samsuni - 04 Şubat 2009, 21:39:46
Görüntüleri izleyemedim ama sormak istiyorum; mübadillerle birlikte Samsun'a gelen Balkan oyunlarına da benziyor mu bu oyun?

hayır abicim balkan oyunları çok farklı Samsun bildiğiniz gibi kozmopolit bir şehir olduğu için halkoyunları tabiri ile 'geçiş yöresi' diye geçiyor.3 aşamada inceleniyor;yerli halkın oynadığı oyunlar,Balkan mübadillerinin oynadığı oyunlar ve Doğu karadeniz göçmenlerinin oyunları..Bu Samsun Horonu dediğimiz oyun Cumhuriyet öncesinde Samsun ve Bafra'nın kemençe eşliğinde oynadığı oyunlardır.Videoların linklerini düzeltiyorum şimdi...

Sercan

Samsun Yöresi ile igili böyle konuları oldukça açacağım...

HoliganSamSunLu

güzel bir çalışma tebrik ediyorum kemençe ve horon sevdalısı olarak bu tür çalışmaları destekliyorum samsun sığ bırakılmak istenmektedir. hiç bir oyun ve giysi türü hiç bir ilin tekelinde değildir.

Sercan

Alıntı yapılan: HoliganSamSunLu - 05 Şubat 2009, 01:31:11
güzel bir çalışma tebrik ediyorum kemençe ve horon sevdalısı olarak bu tür çalışmaları destekliyorum samsun sığ bırakılmak istenmektedir. hiç bir oyun ve giysi türü hiç bir ilin tekelinde değildir.

aynen öyle kardeşim kültürümüz araştırıyoruz elimizden geldiği kadar.Bunca yıl tarihi olan bir şehir bu kadar aciz olamaz...

pitbul055

videolar görülmüyor.seyretmeyi isterdik

Sercan

Alıntı yapılan: pitbul055 - 05 Şubat 2009, 10:15:31
videolar görülmüyor.seyretmeyi isterdik

ctunnel linklerini düzelttim.şimdi izleye bilirsin...

Sercan

http://rapidshare.com/files/142656152/YoutubeOPEN.rar.html

Mert şu programı kurun hem videoları rahatça izleyin hem de youtube ye rahatça girin.Ben bu programı kullanıyorum çok ufak ve çok iyi gerçekten...

Sercan

Alıntı yapılan: 35ama55 - 05 Şubat 2009, 10:53:37
videolar çok güzelmiş .. bundan sonra düğünlerde bunu oynayacam tek başıma , maçtan sonra da bunu oynayalım stadda  :D

kardeşim bunlar samsun oyunları önümüzdeki dönemlerde Samsun Halk Oyunları içerisinde oynanmaya başlanacak...

Sercan

emre

Alıntı yapılan: 55sercan55 - 05 Şubat 2009, 10:01:01
aynen öyle kardeşim kültürümüz araştırıyoruz elimizden geldiği kadar.Bunca yıl tarihi olan bir şehir bu kadar aciz olamaz...

valla cook haklısın kardeşimm.çook güzel bi şey.bu konuda trabzon a cok imreniyorum kendilerinin olmayanlarını bile sahipleniyorlar biz ise sahip olduklarımızın değerini bilmiyoruzz.

Bafralı

Tebrik ediyorum
Videoları izleyemedim ama çok güzel bir çalışma.  ;D
Umarım amacınıza ulaşırsınız.

HoliganSamSunLu

bu konuda yardımımız dokunursa seve seve kardeşim tebrik ediyorum yıllarca bize kendi kültürümüze sövdürdüler uzaklaştırdılar sığ bıraktılar Samsun birçok kültüre ve medeniyete ev sahipliği yapmış ve cumhuriyetin kuruluşunda en önemli yere sahip olan bir şehir ama bunu malesef sizler gibi bir avuç yürekli insanların çabaları ile tanıtmaya ve ayakta tutmaya çalışıyoruz ben Engizin tek türk köyü olan DAĞKÖYLÜYÜM 4 tarafımız rum köyleri ile çevrili olan köyümüzün bilinen anlatılan tarihi 900 yıl öncesine dayanmaktadır rumlar ile iç içe yaşamış daha sonra yaşam mücadelesi vermiş rumlara karşı destansı bir mücadele ile ayakta kalmış bir köy köyümüzün ve çevre köylerin düğünlerde oynadığı oyun horon ve davul zurna halaydır bu yüz yıllardan beri böyle gitmiş am ne oldu ise son 50 sene unutulmuş bu unutulmuş kültürü tekrar canlandırmak için çabalarınızı yürekten kutluyorum.