2016-17 Sezonu Ödenen ve Yapılandırılmış Borçlar

Başlatan Musti, 17 Ocak 2017, 20:24:33

« önceki - sonraki »

Musti

Kulübümüze FIFA tarafından verilen iki dönem transfer yasağı, içerisinde bulunduğumuz "2016-2017 ara transfer" sezonunda sona ermiştir. Kulübümüzün bu noktadan itibaren karşı karşıya olduğu TFF nezdinde bulunan Transfere Engel Futbolcu Borçları, Ekonomik Durumu ve Transfer Konularında gelinen son durumu spor kamuoyunun bilgisine sunarız.

Ara Transferin başlamasına kısa bir süre kaldığında 4 Milyon 700 bin TL civarında olan transfere engel borç miktarı, yapılandırma çalışmalarımızın duyulması ile 9,9 Milyona ulaşmıştır.

Bu gelişmeler ile aşağıdaki olağanüstü tablo oluşmuş ve transfere engeli yaratmıştır. Büyük kısmı Süper Lig zamanlarından gelen bu borç, Samsun'u ve Samsunsporu seven bir avuç insanın olağanüstü çabaları ile ödenmiştir.

Bu Eski Futbolcu ve Teknik Adamlarımıza ödenen miktarlar aşağıda bilgilerinize sunulmuştur;

Adı-Soyadı             Ödenen (TL)

1) Pal Lazar                766.410,00

2) Ozan Özkan             132.100,00

3) Ufuk Selim Teber      1.280.707,00

4) Serdar Eylik             75.988,00

5) Mustafa Kayabaşı      106.455,00

6) Soner Şahin              338.273,00

7) Tarık Üstün               66.292,00

8 ) Ali Zorlu                   121.600,00

9) Ahmet Burak Solakel    222.000,00

10) Haluk Türkeri            150.398,00

11) Serkan Boydak          22.364,00

12) Kılıç Arslan Kopuz      366.566,00

13) A.Tuna Üzümcü         191.325,00

14) C.Francıs Ofoedu       399.067,00

15) Adem Sarı               118.690,00

16) Uğur Boral              1.278.000,00

17) Batur Altıparmak      50.000,00

18) Taha Yalçıner          298.000,00

19) Eren Tozlu              98.957,00

20) Zafer Özden           165.000,00

21) M.Ertuğrul Taşkıran  118.306,00

22) Adnan Güngör         250.000,00

23) Fatih Şen               117.437,00

24) Kenan Yelek           450.000,00

25) Mehmet Sak           26.429,00

26) Lokman Gör           99.418,00

27) Mücahit Ceylan       46.167,00

28) Eldin Adiloviç         538.155,00

30) Oğuzhan Berber     201.767,00

31) Famoussa Kone      201.043,00

32) İmdat Arslan         15.258,81

33) Murat Akyüz          208.911,00

34) Erhan Altın            153.138,62

35) Atilla Özmen         507.553,00

36) Aminu Umar         462.916,00

37) Alpaslan Kartal       225.000,00

38) Murat Gürbüzerol    189.862,00

Toplamı 9.869.436,00 TL olan transfere engel bu borcun 6.460.980,00 TL'si nakit olarak ödenmiş, 3.408.456,00 TL'si ise yapılandırılarak kısa vadeli Başkan ve Yönetici belgeleri ile kapatılmış ve transfer engeli kaldırılabilmiştir.

Diğer taraftan, bir takım müeyyide ve yaptırımları önlemek adına aynı zaman zarfında aşağıdaki ödemelerin de yapıldığını önemle paylaşırız;

Ödeme Cinsi                                                                                                                                          Ödenen (TL)

01.07.2016 -16.01.2017 futbolcu kadrosu, idari ve teknik kadro ile diğer giderler                      4.271.316,17

FIFA'da davası devam eden yapılandırılmış Yabancı Futbolcu Borçları için ödenen                       6.210.208,10

2016-2017 Sezonu TFF Hak Edişlerimizden Temliklere Ödenen (Kazım Yılmaz ve Tufan Yılmaz)    3.211.392,81

Mevcut kadrodan TFF'ye şikâyet eden Futbolcular için yapılan ödemeler                                  2.106.142,00

Bu tablolardaki rakamların toplamı 25 Milyon 668 bin Türk Lirasıdır. Ancak ne yazık ki halen dövize bağlı olan eski Yönetici Temlikleri nedeni ile yaptığımız ödemelere rağmen kulübümüzün borcu kurlara bağlı olarak artmaktadır.

Ayrıca kulübümüz adına Spor Toto ve İddia gibi kurumlarda oluşan hak edişlerimiz üzerindeki Eski Yönetici Temlikleri de devam etmektedir.

FIFA'da dosyaları olan eski Yabancı Futbolculara kalan borcumuz toplam 730.355,00 Euro'dur. TFF nezdinde kalan Yerli Futbolcu borcumuz ise 2.650.000 TL civarındadır. Bu borçlarımıza ilişkin çalışmalarımız ve takibimiz devam etmekte olup kulübümüz aleyhine herhangi bir gelişmenin yaşanmasına müsaade edilmeyecektir.

Transfer konusunda ise Teknik Heyetimizin görüş ve istekleri doğrultusunda daha önce de açıkladığımız gibi bugüne kadar altı futbolcu ile anlaşılmıştır. Bunlar; Famoussa Kone, Eldin Adiloviç,  Abdülkerim Bardakçı, Vedat Bora, Göksu Türkdoğan ve Kenan Karışık olarak yapılmıştır. Çalışmalar devam etmektedir.

Spor Kamuoyunun da takdir edeceği gibi özellikle transfer konusunda yapılan yanlış haberler kulübümüzü zor durumda bırakmaktadır. Son derece hassas olan bu konuda hem taraftarlarımızın ve ham de basınımızın anlayışını bekliyoruz. Elbette haber alma hakkını gözetecek ve çalışmalar tamamlandığında bilgi paylaşacağız.

Son olarak, her ihtiyacımız olduğunda yol gösteren ve yanımızda olan Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Akif Çağatay Kılıç'a teşekkür ederiz.

SAMSUNSPOR

Yönetim Kurulu

Musti

Yönetimin bu bilgilendirmesi için yeni bir başlık açılması gerektiğini düşündüm. Çünkü ödenen bu paralar çok büyük paralar ve bu Samsunspor tarihine not düşülmesi gereken bir bilgilendirme. Araya kaynasın istemedim. Forumun bir köşesinde dursun.

Bu borçlar hakkında yorumları yönetici arkadaştan rica ediyorum buraya taşıyabilirse güzel olur.

Benim yorumum ise yönetimi hem tebrik ediyorum hem bu kadar sönük kalınması konusunda eleştiriyorum. Nasıl ödedikleri konusunda şu anda işin iç yüzünün fazla irdelenmemesi gerektiğini düşünüyorum. İlerde umarım farklı sorunlarla karşılaşmayız.

Eleştirim ise iki noktada birincisi; alacağı olan her futbolcunun ve teknik adamın ismini açıklayıp da yöneticinin ismini açıklamamak olmaz. Samsunspor kamuoyunun bu isimleri de bilmeye hakkı var. Hatta yönetici isimlerini bilmeye daha çok hakkı var. Ek olarak döviz üzerinden alacaklı olan eski yöneticileri hemen bakana şikayet edeceksin. Bu devirde yok öyle dövizle iş yapmak!

İkincisi; eğer basından şikayetin varsa alacaksın karşına çekeceksin kulaklarını. Sen Samsunspor Başkanı'sın. Ha yine zarar mı veriyorlar kulübe. Hemen kamuoyuna şikayet edeceksin. Bu kadar susarsan tepene binerler.

Ayberk

Pal Lazar, Kılıçarslan, Uğur Boral, Selim Teber, Atilla Özmen, Alparslan Kartal bunlar hem ciddi miktar alacaklı olup hem de en ufak katkısı bulunmayanlar. Hadi diğerleri iyi kötü oynadı hak edişi var dersin. Veya oynamamış olsalar da zaten alacakları futbol piyasasında normal karşılanabilir. Garanti ücrete sınırlama getirilmeli. Bu sadece bizim kulübün başarabileceği bir iş değil. Finansal fairplay'se finansal fairplay.

eprianu

Ben de görsel hale getireyim dedim. Tablo biraz karışık olmuş.
Sarı ile işaretli olanlar Kazım Yılmaz zamanından kalma borçlar. Söylenecek çok bir şey yok içimizden aynı şeyleri geçiriyoruz.
Ancak diğer zamanlarda da ne olduğunu anlayamadığımız borçlar var. Kırmızı renkle işaretledim onları. Akıllara zarar.

emre

Bu tarz durumlar icin belli sinirlamalar getirilmeli, oyuncularin para alacaklari zaman diliminde maclarda aldiklari sureyle orantili olarak borclanilmis olsa kulupler de rahat eder.

jurista

Galip Öztürk takımı borç batağına sokan adamı Kazım Yılmazın alacağı olan tutarı üstlenip kapatmadıkça Samsunsporun adını ağzına bir daha almamalı.Takımın içine edilmiş hala çıkıp beni aramadılar diyor.Yahu sen kör müsün ? Görmüyor musun takım ne halde ? Samimi bir samsunsporlu cenaze evinden davet beklemez tabutun başında bekler ...

Ekrem

Transfer edilen oyunculara ödenecek paraların garantörü o dönemki başkan olsun . Kafana gore oyuncu al sonra cek git , çakal menejerler , futbolcular götürsün paraları . Sonra beceriksiz yöneticilerin ceremesini kulüp çeksin . Birde üstüne kulüp sana borçlu çıksın ne ala memleket .  Su selim tebere , ugur borala odenen paraya bak . Ne yarari olmus bunlarin bu klube ...

eprianu

AlıntıAyrıca kulübümüz adına Spor Toto ve İddia gibi kurumlarda oluşan hak edişlerimiz üzerindeki Eski Yönetici Temlikleri de devam etmektedir.

Oyuncuları ifşa etti yönetim, iyi oldu öğrendiğimiz ama asıl kan emicileri bilelim. Eski yönetici temlikleri ne demek açıklasana şunun şu kadar alacağı var.
Biz de bilelim kim tam olarak ne yemiş.

jean

Detayli aciklama iyi olmus ins bu sene ligde kalirsak seneye onumuz aciktir bayagi toparladilar borclari selim teber icin karabuk yalvarmisti anlasalim transfer yapamiyoruz diye anlastigimiz halde  dunya kadar para vermisiz insan borcu karabuk e yukler hic degilse kilicarslan konusunda uzulmuyorum verilen paraya adama cok ayip ettik cikmayi garantiledigimiz halde oynatmadik adami ve ciktigimiz sene transferin bitmesine az sure kala takim bul denildi vefazizlik yaptik adama

sadece55

Atilla özmen olayı zaten ayrı bir muamma. Bir yönetici abimize sormuştum Atilla ne delikanlı adam bak bırakıp kaçmadı süper ligten düştük diye...Verdiği cevap ise adama 3 yıllık öyle bir kontrat yapmışlar ki kim olsa gitmez demişti. Hiç bir vasfı olmayan isimlere uçuk paralar ödenmiş. Açıkçası Süper Lige çıktığımız sene Kazım yerine Erkut Tutu olsa bambaşka şeyleri konuşuyor olurduk.

Süper Ligte ki bunca gelir nereye gitti peki...Biz ne futbolcuların parayı ödemişiz ne de başka bişey. Kazım başkana da astronomik bir borç yapmışız.Bu işi aklım almıyor.

sadece55

Alıntı yapılan: jean - 18 Ocak 2017, 01:07:00
Detayli aciklama iyi olmus ins bu sene ligde kalirsak seneye onumuz aciktir bayagi toparladilar borclari selim teber icin karabuk yalvarmisti anlasalim transfer yapamiyoruz diye anlastigimiz halde  dunya kadar para vermisiz insan borcu karabuk e yukler hic degilse kilicarslan konusunda uzulmuyorum verilen paraya adama cok ayip ettik cikmayi garantiledigimiz halde oynatmadik adami ve ciktigimiz sene transferin bitmesine az sure kala takim bul denildi vefazizlik yaptik adama

Adama 3. kaleci iken bu paraları vermişler daha ne vefasından bahsediyorsun.

brigand

Bizim yönetici kısmına olan borcumuzun neredeyse tamamı Kazım Yılmaz'a. 16.000.000 Euro civarından başlayan borç, geçen süreçte artan kur atışında nerelere tırmandı bir düşünün. Bunu neredeyse her yıl yazıyorum. Yönetimin kim olduğu önemli değil. Bitmez !

Ortalama olarak baktığımızda;

31.12.2012'de Euro döviz alış kuru ; 2,3517
31.12.2016'da Euro döviz alış kuru ; 3,6939
18.11.2017'de Euro döviz alış kuru ; 4,0374

Bugüne kadar bu borcun 6.000.000 Euro'sunu ödemiş olsak bile (ki imkansız çok çok büyük rakam), toplamda kur farkından yediğimiz kazık !

31.12.2012 - 10.000.000 Euro * 2,3517 = 23.517.000 TL

31.12.2016 - 10.000.000 Euro * 3,6939 = 36.939.000 TL
31.12.2017 - 10.000.000 Euro * 4,0374 = 40.374.000 TL

2016 sonu itibarıyla kur farkı = 13.422.000 TL
Bugün itibarıyla kur farkı      = 16.857.000 TL

Bu hesaplamaları, sürekli bahsedilen yüklü Euro borcu ve kur farkının kafamızda daha net canlanması için yazdım. Kazandığımız para ve hakediş yada yapılan bağış ve yardımlar döviz cinsinden değil. Geliri TL olan bir kulübün, büyük meblağlarda ve uzun vadede döviz borç ödemesi resmi olarak yapılan kötülüktür. Kazım Yılmaz'ın söz verip yüz üstü bıraktığı kulübün, uğradığı faciayı görmemek için kör olmak gerekir.

Kulübümüz dernekler yasasına göre yönetiliyor. Kimse kimseye zorla para koyup, kulübü kendine borçlandırması için silah dayamıyor. O sene kulübün Süper Lig'de rekor gelir ettiğini herkes biliyor. Ki Süper Lig'de bir sezonda, hiç puan alamadan bitiren takımın kasasına bile 40-50 milyon TL civarı para girer. Yapılan yanlış ve gereksiz harcamaları bir düşünün. Biz bu yükten kurtulamadıkça, ne TFF ne de Spor Toto gelirlerini planlamada kullanamayacağız.

Gelelim diğer yönetim kurulu üyelerine. Ayyuka çıkmış, kongrelerde ismi zikredilmiş birçok isim var aslında. Galip Öztürk'e bir borç var mı yada varsa ne düzeyde bilemiyoruz. Yönetimin Kazım Yılmaz ödemesini yazdığı gibi diğer yöneticilerinden isimlerini yazmaları gerekir. Bu kulübü kişilere veya kendine borçlandırmak tüzükte de yazmıyor, silah zoruyla da yapılmıyor. Bu borçların nasıl doğduğuna, hangi süreçlerden geçildiğine dair net ve detaylı açıklamaların yapılması lazım. Bur borçlanmaların sebepleri nelerdir belirtilmesi lazım. Çünkü artık hareket edemiyoruz. Şu son 1 yılda yaşadıklarımıza bakın. Lüksleri olan bir kulüp değiliz. Bu konuları artık rutine bağlamama gerekliliğimiz var.

Ayrıca artık internet ve sosyal medya hayatın en ortasında. Yıl sonu gelir-gider hesaplarını paylaşmak, yapılan ödemeleri göstermek zarar değil yarar getirir. Şeffaflık taraftarla ilişkiyi daha inandırıcı ve samimi hale getirir. Yapılmasının zor olmadığını dün akşam gösterdi yönetim. İnşallah tüm bunları bir gün görebiliriz.