Samsun Firmaları: 'Yerli malı kullanalım'

Başlatan timofte, 15 Şubat 2005, 11:28:15

« önceki - sonraki »

timofte

Arkadaşlar bildiğimiz Samsun'da üretilen ya da sahibi Samsunlu olan ürünleri burada birbirimizle paylaşalım. Ben şahsen markete gittiğimde hep Samsun ürünlerini tercih ediyorum. onun da ötesinde Türkiye'de üretilen ürünleri de yabancı ülkelerden ithal edilenlere tercih ediyorum..
Örneğin buğdayın yetiştiği bir ülkeyiz. Tahıl ambarımız; İç Anadolumuz var. Şimdi tutup da İtalyan makarnası almanın mantığını anlamıyorum mesela.
Bunun gibi Samsun ürünlerini de Türkiye içerisinde üretilen diğer ürünlere tercih etmeliyiz diye düşünüyorum..
Birkaç Samsun ürünü yazıyorum.. Aklıma geldikçe daha sonra da eklemeyi düşünüyorum.
Sizler de katkıda bulunabilirsiniz..

Otat Yoğurt-Ayran
Samyo
Demircioğlu Sucukları
Ahenk Helva-Çikolata
Filiz Helva
Ernur Yumurta
Osmanlı Küp Şeker-Un
Ladik Akdağ Su

cico

bende suda özellikle ladik akdag su tüketiyorum

curva55

İstanbulda arada fatsu buldumu alıyorum.

Sioux

Alıntı yapılan: "Skip to my lou"İstanbulda arada fatsu buldu mu alıyorum.

giresunluların fatsu.
ama olsun karadenizde onu da bulsan iç hemşehri sayılırız  :wink:

Bafralı

bikaç tane de ben yazayım dedim:
ay-pi tavukçuluk
BENT süt ve süt ürünleri
Sultans(lokum üretiyor fakat şu an sadece ihracat yapıyor.)
sakız dondurmacılık(SAMDO diye de geçiyor)

Rentboy

maalesef trabzonda otat ayranı yoğurdu bulamıyorum.burda adamlar çıkarmışlar bayram diye bir marka.allah aşkına ya bayram diye bir markamı olur.sloganı da şu olsun bari.ayranda bayram.hatta bayramiç:)
otat ayran ahh ahh tadına hasret kaldım...

Bafralı

ben yazdığım markalrın ismini aslında bilmiyorum.
Hepsini tesadüf öğrendim.
tempo dergisi işadamı çıkaran şehirleri haber yapmış(ben sabah gazetesinden okudum.) Şehir isimleri arasında Samsun-Bafra da vardı ve ASTAS JUKİ ile beraber ay-pi nin adı geçiyordu.
Sultans ise yine Sabahta çıktı.İngiliz süpermarket zincirlerinde kendisine raf ayırtmayı başarmış.
Bi keresinde köye gittiğimizde kar yağmış ve yerdeki kar boncuk bocuk olmuştu.
Babam bu karı alıp pekmez ve balla karıştırmış ilginç bi tatlı çıkmıştı ortaya.
Sakız firması da yanılmıyosam bunun içeriğiyle biraz oynamış ve türkiyede sadece samsunda yapılan bir dondurma ortaya çıkmış.(sarımsaklı çeşidi bile varmış!hamsiden baklava patetesten dondurma olursa sarımsaktan da dondurma olur!)
Sasunun lezzetleri kısmında yazdığım 2 çeşit dondurmadan bi tanesi.