Samsun türküleri ve samsundan bahseden müzik eserleri

Başlatan kral55, 05 Nisan 2005, 01:09:53

« önceki - sonraki »

kral55

Ben böyle şarkı ve türküleri toplamayı hobi edindim.Herkes burada bunları paylaşmalı bence.
Ben fırsat buldukça  bu topicte bahsemeye çalışacağım.
Benim en çok dinlemeyi sevdiğim mp3 samsun için yazılmış
Cansu koç Allam allam indirebileceğiniz adres www.bicir.com
Bu şarkıyı ayna'da söylüyor fakat cansu koç'un söyleyişi birbaşka.
Hele iyi bir de ses sisteminiz varsa akşama kadar bu şarkı dinlenilir.

salihcakir

bende de 12 tane samsun türküsü var; ama bunları nasıl iletebilirim bilmiyorum..isteyen varsa bir şekilde iletebilirim..

timofte

sevgili samsunkopat,
msn'de bir daha karşılaşırsak unutmayalım.. :wink:
**
sevgili kral55,
cansu koç un o parçası benim de dikkatimi çekmişti ve mp3 ü b.sayarımda var.
sanırım o bölümde 'feribota bindim gittim samsuna
samsunun kızları dönüp ceylana' diye sözler var.
tabi en ünlü samsun türküsü olarak 'çarşambayı sel aldı' yı da unutmamak lazım.

kral55

Doğru söylüyorsun sevgili timofte
Brehota bindim gittim samsuna
 Açtım penceremi baktım heryana
diye devam ediyor.brehot(ki doğruda yazamamış olabilirim),feribot olabilir.

Fecr_55

ben bir car$ambali olarak sizden bu ilcemizi üne bogan bu türküyü "car$amba´yi sel aldi" yi bana göndermenizi istiyorum ;) lütfen... nerde aradiysam bulamadim... siz son umudumsunuz ;)

timofte

Alıntı yapılan: "55_Nuray_55"ben bir car$ambali olarak sizden bu ilcemizi üne bogan bu türküyü "car$amba´yi sel aldi" yi bana göndermenizi istiyorum ;) lütfen... nerde aradiysam bulamadim... siz son umudumsunuz ;)

Benim elimde var. Msn'den gönderebilirim.

gyuksel55

ben halk oyunları öğretmeni olarak sunu söylim. samsunun trt kayıtlarına göre tam 132 tane türkü sü bulunmaktadır...

Bafralı

Bi de bir Türkü var "köprüden geçti gelin" diye. Kaynaklar yöresi kırşehir yazan da Neşet Ertaş diyo.
Fakat Bafra'da Tarihi bir köprü var. Düğün günü arabalarla konvoy yapılır ve bu köprüye gidilir.Köprüde Gelin ve damat yürür dans eder falan sonra buradan düğün yerine gidilir.
Bafra'da Köprüde yürüyen geline atfen yakıldığı söylenir.
Konunun takipçisiyim.Yakında öğrenirim herhalde(Neşet Ertaşa ulaşamıyorum bir türlü o ayrı!)

Bafralı

www.nesetertas.com a konu ile ilgili mail gönderdim.
Siteyi Neşet ertaş adına birisi hazırlamış ve bana siteye neşet ertaş türkülerini TRT arşivlerini kaynak alarak koymuşlar.
Konu ile ilgili bilgisi olmadığını Fakat elindeki kaynakların türkünün ilk defa neşet ertaşın babası tarafından söylendiğini belirtti.
Konu kapanmaz tabii.

timofte

Lisede edebiyat öğretmenimiz de köprüden geçti gelin türküsünün yöremize ait olduğunu ve sözü edilen köprünün bafra sınırlarında kızılırmak üzerindeki bir köprü olduğunu söylemişti.
türkünün acıklı da bir haikayesi vardı ama şu an hatırlamıyorum tam.

yirmiuc

jean

yildiray cinarin carsamba dedikleri turkusude cok guzel bende kaseti var 2 tane daha samsun turkusu var eski bir kaset hala dinliyorum

Bafralı

Davut güloğlunun Nurcanım kasedinde "çarşambayı seller aldı bafrayı duman" diye giden bir türkümüz vardır.
=====================================================
Benim bilgisayarımda "yamadan gel yamadan" isminde bir samsun türküsü var.
İsmail Türütün kasetlerinin birindeki sarkıda zonguldaktan başlayıp artvine kadar bitin karadeniz il ve ilçelerinin yer aldığı bir şarkı var.Samsunda nasibini almış tabii. Gerçi bana göre kaset boş kalmasın diye yapılmış bir şarkı.
Fatih kısaparmak'ın şarkılarından birinde "cebinde yok parası, bafradır cigarası" diye bir söz geçiyor. gerçi burda bafranın kazma bi sigara olduğu ima ediliyor ama çaktırmayın reklam reklamdır :D

Bafralı

Şu köprüden geçti gelin olayı için www.kuzeydetutun.org a mesaj attım.Bu siteden ara ara bahsetmiştim. İşte cevapları:

Kardeşim,

merhaba,

Sorun üzereni çevremizde yaptığımız araştırmalarda bizim oraların
türküsü diye biliniyor ama genel ve belgeli bir araştırma sonucu
türkünün Kırşehir merkezli Neşet Ertaş derlemesi olduğu ortaya
çıkıyor....

daha çok derleme tarihini bulmaya çalıştık fakat bulamadık...

Fakat bu tür türkülerin hemen hemen köprü olan her bölgede, yörede
söylendiği ortaya çıkıyor.
Gelenek olarak köprü olan yerde bu tür gelin geçirme şekli var. Bunun
da sözü Köprüden Geçti Gelin oluyor...

ayrıca sizin siteniz de güzel olmuş, dört büyük kulubün vesayeti
altında bulunan anadolu taraftarının sesi olmuşsunuz...

link sayfanızı bizi de eklerseniz seviniriz...

kusura bakma bildiklerimiz bu kadar dı....

görüşmek üzere...

kuzeyde tütün
memleket mektubu

Burdan bizim olmadığı sonucunu çıkarırız herhalde. Neyse yine de doğrusunu öğrenmiş olduk.

radical 55

bence herkes elindeki türküleri adminlere ulaştırsın onlarda samsunspor.biz in anasayfasında samsun türküleri isimli bir bölüm açıp yayınlasınlar

çok mu şey istedim :oops:  :oops: