Samsunspora ve Samsuna yeni stad yapılmalı.

Başlatan kayacan, 15 Ocak 2009, 01:13:58

« önceki - sonraki »

kayacan

AlıntıAnadolu futbola 430 milyon $ yatıracak

Futbolda hedef büyüten Anadolu takımları yeni stat projeleri ile atağa kalktı. Trabzon, Kayseri, Bursa, Ankara, Konya, Antalya ve Manisa'da toplam 430 milyon dolar harcanarak, futbol şehirleri yaratılacak Bursaspor Başkanı Levent Kızıl, yapımı planlanan 32 bin kişilik yeni stat için İngiltere'deki Wembley Stadı'nı yapan Hok Sport ile görüştüklerini söyledi. Yeni stadın maliyeti 80.1 milyon dolar olacak.

Milyarlarca dolarlık futbol endüstrisinde Anadolu kulüpleri de yeni futbol yatırımları ve yeniden yapılandırma ile 3 büyüklere karşı rekabet etmeye hazırlanıyor. Anadolu'nun 7 önemli futbol şehri toplam 430.6 milyon dolarlık (598 milyon YTL) stat yatırımları ile önümüzdeki dönem Türk futboluna ivme kazandıracak. Trabzonspor, Kayserispor, Bursaspor, Konyaspor, Ankaraspor, Antalyaspor yeni stat projelerini hayata geçirmeye hazırlanırken, Vestel Manisaspor ise mevcut stadını modernize çalışmaları ile yenileyecek. Anadolu şehirleri yapacakları stat yatırımları ile hem ekonomiyi canlandıracak hem de bölge halkına yeni sosyal mekanlar yaratarak, modern şehir yaşamının avantajlarını sunacak. Futbol şehirleri yaratacak olan projeler ile futbol kulüplerinin yanı sıra Büyükşehir Belediyeleri de önemli tesis ve gelir elde edecek. Yeni yapılacak statların en önemli ortak noktaları ise finansmanın Gençlik ve SporGenel Müdürlüğü ve Büyükşehir Belediyeleri tarafından karşılanacak olması.

KAYSERİ 29 EKİM'DE AÇACAK

Kayserispor Başkanı Recep Mamur, futbolun Kayseri'nin tanıtımı için çok büyük bir itici güç olduğunu söyleyerek, Kayseri'nin sanayi kentinden futbol kentine dönüşeceğini belirtti. 30 yıl önce yapılan Atatürk Stadyumu'nun 26 bin 800 kişilik kapasitesi ve fiziki kabiliyeti ile artık çağa ayak uyduramadığını ifade eden Mamur, 33 bin kapasiteli yeni stat için Frankfurt, Hamburg, PSV Eindhoven ve Amsterdam Arena'nın da aralarında olduğu onlarca stadı incelediklerini belirtti. Avrupa'da statların adeta birer şov mekânları olarak kullanıldığına dikkat çeken Mamur, yeni yapacakları kompleks içinde oyun salonları, restoranlar, iş ve alışveriş merkezi de bulunacağını vurguladı. Stat maliyetinin 100 milyon YTL olacağını söyledi. Kayserispor Başkanı, stadın 29 Ekim 2007 Cumhuriyet

Bayramı'nda açılmasını hedeflediklerini açıkladı. Mamur, ihale için Paşalı Grubu ile belediye arasında görüşmeler yapıldığını da belirtti. Kayseri Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Kemalettin Tekinsoy da yeni stat için Japonya ve Güney Kore'de dünya kupası için inşa edilen statları analiz ettiklerini, Almanya'da ise 12 stadı incelediklerini belirtti. Tekinsoy, Kayserili vatandaşların alışkanlıklarını değiştirecek stadın artık iki haftada bir 90 dakika vakit geçirecekleri bir yer olmayacağının altını çizerek, "Toplantı salonları, prestijli restoranları ile 196 bin metrekare alanda sosyal bir mekân yaratmayı amaçlıyoruz" diye konuştu. Tekinsoy, şimdiki stat arazisini ise 100 milyon 520 bin YTL'ye Turkmall'a sattıklarını açıkladı. Tekinsoy, Turkmall'ın arazide 350 milyon Euro'luk yatırım ile iş merkezi, otel ve turizm tesisleri yapacağını sözlerine ekledi.

45 milyon $'lık arena olacak

Akdeniz temsilcisi Antalyaspor'un Başkanı Sedat Peker, 1965 yılında yapılan stadlarının artık ihtiyaçlara cevap vermediğini söyledi. Yeni yapılacak 30 bin kişilik stadı Arena' olarak niteleyen Peker, yeni stadın Falez oteli'nin arkasında yer alan ve amatör kulüplerin maçlarını oynadığı 100'üncü Yıl Salonları'nın olduğu mevkide yapılacağını kaydetti. Projenin maliyeti 45 milyon dolar olarak açıklandı.

'Wembley'i inşa eden şirket ile temasa geçtik'

Bursaspor Başkanı Levent Kızıl, 1950'li yıllarda 70 bin metrekare alanda şehir merkezine yapılan statlarında ortalama 18 bin taraftara maç oynadıklarını ve 4 milyon YTL bilet geliri elde ettiklerini belirtti. Kızıl, yapılması planlanan 32 bin kişilik yeni stat ile bilet ve kombine gelirlerini 11 milyon YTL'ye çıkarmayı hedeflediklerini açıkladı. İngiltere'de Wembley Stadyumu'nu inşa eden Hok Sport ile yeni stat projesi için görüştüklerini ifade eden Kızıl, planlanan projede butik oteller, restoranlar ve küçük bir alışveriş merkezi olduğuna da dikkat çekti. Stat ihalesinin ağustos ayında çıkılmasının hedeflendiğini anlatan Kızıl, yeni stadı 2009 sezonuna yetiştirmeyi amaçladıklarını bildirdi. Kızıl, toplam 60 milyon Euro'ya mal olması beklenen projenin bitmesiyle, 20 bin kombine satışı hedeflediklerini kaydetti.

"Sincan'a 35 bin kişilik stad için start verdik"

Başkent takımı Ankaraspor da yeni stat kervanına katılan diğer bir Anadolu kulübü. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı ve Ankaraspor Onursal Başkanı Melih Gökçek, Sincan'da yapacakları yeni stat ile başkentin uluslararası anlamda modern bir stada kavuşacağını belirtti. Gökçek, 210 bin metrekare arazi üzerine inşa edilecek yeni stadın 35 bin kişilik olacağını ifade ederek, "Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü ile protokol imzaladık. Şu anki Cebeci Stadı yıkılacak. Yeni yapılacak stat 2008 yılının sonunda bitecek" dedi. Yeni stadın maliyetinin koltuk başına bin ila bin 200 dolar arasında değişeceğini ifade eden Gökçek, toplam maliyetin 35 milyon dolar ila 42 milyon dolar arasında olacağını söyledi. Sincan ve Etimesgut semtlerinin sporu özellikle futbolu çok sevdiğini belirten Gökçek, Ankaraspor'un lig maçlarını en az 15 bin kişiye oynadığını yeni stad ile birlikte bölgedeki yüksek seyirci potansiyelini de maçlara çekeceklerini dile getirdi.

Nuri Albayrak Trabzonspor Başkanı

Türkiye'nin 4'üncü büyük takım olarak anılan Trabzonspor yeni projesi ile şehri bir cazibe merkezine dönüştürmeyi hedefliyor. Trabzonspor Başkanı Nuri Albayrak, Mehmet Ali Yılmaz Tesisleri'nin bulunduğu 60 dönümlük araziye 33 bin kişilik bir futbol stadı yapacaklarını söyledi. Projede ofisler, alışveriş merkezleri ve kapalı spor salonları olacağını belirten Albayrak, stadın 60 milyon Euro'ya mal olacağını belirtti.

100 milyon $'lık yeni stat ile hedefler büyüdü

Konyaspor Başkanı Ahmet Şan, UEFA standartlarında yapacakları yeni stadın 33 bin kişi kapasiteli olacağını söyledi. Şan, "Artık futbolda uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yapabilecek bir stat için çalışmalara başladık. Konya yeni stat projesi ile vizyonunu büyüttü" dedi. Konya'nın ileri gelen işadamları ve kanaat önderleri ile bir araya geldiklerini belirten Şan, uluslararası bir atmosfer yaratacak olan yeni stadın Konya'ya heyecan getireceğini ifade ederek, "Proje için bir çok Avrupa stadını inceledik. Projede otel, alışveriş merkezleri, sinema ve bowling salonları da olması planlanıyor" dedi. Şan, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü ile 55 yıllık mevcut stadlarını takas edeceklerini söyleyen Şan, yeni stadın ise yap - işlet - devret sistemi ile gerçekleştirileceğini söyledi. Stadın 2008 - 2009 sezonunun ilk aylarında açılmasını hedeflediklerini belirten Şan, bu sezon ortalama 13 bin 500 Konyaspor taraftarına oynadıklarını ancak yeni stat ile bu rakamın 20 bini aşacağını öngördü. Şan toplam maliyetin ise 100 milyon dolar olacağını açıkladı.

Kayseri stadı ismini Kadir Has'tan alacak

Kayseri'nin 29 Ekim 2007 tarihinde açmayı planladığı 33 bin kişilik yeni stadının ismi Kayseri Kadir Has Şehir Stadyumu olacak. Kulübe yakın kaynaklardan edinilen bilgiye göre, geçtiğimiz günlerde vefat eden Kayserili işadamı Kadir Has'ın isminin yaşatılması için yeni stada Kadir Has'ın ismi verilecek. Has Ailesi'nin Kadir Has'ın vefatından sonra yeni stadın yapımı için 10 milyon YTL bağışladığı belirtiliyor. Kayseri'nin 100 milyon YTL'ye inşa edeceği yeni statda, tribünler kış aylarında da gece maçları oynanabilmesi için ısıtılacak. Stadın tribünleri yukarıdan aşağıya doğru sıcak hava üfleyen hava koridorları ile donatılacak. Çim saha ise yerden ısıtma sistemiyle ısıtılacak. Böylece kötü hava koşullarında zemin bozulmayacak ve futbolcuların zeminden kaynaklı sakatlanma riski minimuma inecek.

Samsunsporun maçlarında stad neden dolmuyor naçizane fikrimi beyan edeyim.Önemli bir nedeni futbol başarısı ve 1. ligde olmamız.Ancak takım süperligde oynarken birçok maçta yeterince seyirci kapasitesine ulaşılamıyordu. Bilindiği üzere stad sanayide ve ulaşım şehir içinden kolay değil.Stada ailecek gelmek büyük bir cesaret gerektiren bir hadise.Ayrıca sanki bir hapishane görüntüsü veren duvar ve tel örgülerle çevrilmiş bir stad.Staddan maç bitiminde çıkmak tam bir problem.Böyle bir eziyeti çekmeye birçok kişi katlanamıyor. Yukardaki alıntıya bakarsanız Samsunsporunda yeni bir stada ihtiyacı olduğunu anlamak zor değil.Bir çok belediye şehrin takımına modern stad yapıyor.Modern diyorum çünki Samsunun stadı tarihi ve miadını tamamlamış bir stad modernlikle uzaktan yakından bir alakası yok.Bir futbol stadı değil atletizm stadı. Samsun böyle tarihi stadlarda sürünürken, kıyı kenar çizgisi kanunu trabzonspor için değiştirilmiş ve devlet desteğiyle stad yapılacak.Bunun nedemek olduğunu anlayabiliyormusunuz.Samsunsporla birlikte Samsununda küme düşmesi demek. Stadın dolması isteniyorsa acilen belediye destekli modern en az 30000 kişilik bir stad atakuma yapılmalıdır. Atakuma yapılmalıdır çünki maçlara üniversitelilerde çekilebilir.İddia ediyorum samsuna yapılan ve samsunun vizyonunu değiştirecek en önemli yatırım olur.Atakumdaki ev ve arazilerin değeri artar. Bu stad hapishane gibi duvarlarla çevrili olmamalı.Staddan çıkınca birde duvardan atlamak zorunda kalmadan direk insanlar evlerine gidebilmeli.Eski stad Samsunun diğer takımlarına bırakılmalı.Çok mu zor arkadaşlar bu stadın yapımı. Sahil yolundan bile daha fazla samsunun çehresini değiştirir bu yatırım.Samsunun trabzondan,kayseriden,antalya ve ankaradan ne eksiği var?

ahk34

ben ilkadım stadında da maç izledim:) onun için pek yorum yapamıyacam

55.hakan

bence yıkılan modern pazarın oraya yapılması lazım tam şehrin ortası sığar sığmaz oraya onu bilmem ama modern pazar yıkıldığından beri aklımda bu fikir hem şehrin ortası çarşıya inen maça gelir...

kayacan

Ben ilkadımın stadına stad dahi demiyorum.Anlatmak istediğim erkek ve bayan tuvaletleri tertemiz olan , maç hemen başlarken gelip yerinize oturabileceğiniz, maç esnasında birşeyler yeyip içebileceğiniz kafeteryaları olan,otopark sorunu olmayan,maç bitiminde itiş kakış dışarı çıkmak zorunda olmayacağınız ayrıca altında alışveriş mekezleri olan ve kira geliriyle kendi kendini amorti edecek , mimarisiyle insanın durup tekrar bakacağı bir staddan bahsetmiştim.

samsunmania

Benim kanaatim olay stad olayı falan değil tamamen sportif alandaki çöküşümüz , kozmopolit yapımız ve yeni nesin aidiyet duygusunun çok fazla geişmemiş olmasıdır. (Sitedeki gençleri tenzih ederim)
90 lı yıllarda çok dışarıda kalıp maçlaa giremedim. Ama şimdi stad yapmak lüks olur. Hem artık stad yeri de şehir içi oldu. Derseniz ki stadın yeri kulübe kalır, o zaman olur tabii ki. Önce başarı sonra büyük stad diyorum. Bu joker hakkımızı maddi anlamda dze çıkış olarak kullanmalıyız.

samsunmania

Alıntı yapılan: kayacan - 15 Ocak 2009, 01:29:54
Ben ilkadımın stadına stad dahi demiyorum.Anlatmak istediğim erkek ve bayan tuvaletleri tertemiz olan , maç hemen başlarken gelip yerinize oturabileceğiniz, maç esnasında birşeyler yeyip içebileceğiniz kafeteryaları olan,otopark sorunu olmayan,maç bitiminde itiş kakış dışarı çıkmak zorunda olmayacağınız ayrıca altında alışveriş mekezleri olan ve kira geliriyle kendi kendini amorti edecek , mimarisiyle insanın durup tekrar bakacağı bir staddan bahsetmiştim.

Tabii ki gönül ister böyle bir stad. Ama güç meselesi biraz.Saydığımız takımlar sırtı kalın takımlar. Biz ise meteliğe roket atıyoruz. Ne siyasi ne de ekonomik gücümüz müsait değil. Derler ki stadın yerin iş merkezi kuracağız, Samsunspor'a stad yapıp 10 milyon vereceğiz, o zaman anca. Yer 5 yıla kalmaz çok değerlenecek orada. Eski otogarın yerine yapılacak otel, sanayi sitesinin kalkması gibi projeler çok değerlendirecek o alanı.

samsunmania

Alıntı yapılan: 35ama55 - 15 Ocak 2009, 01:36:42
Şimdi olaya tarafsız gözler bakmak gerekirse , bizim stada ihtiyacımız yok ..Daha önemli önceliklerimiz var , stadımız felaket değil , maraton tribünümüz de yenilendi iyi durumu ..

Kentlerde yavas yavas stadların yenılenmesının nedenı , şimdiki hükümetin TOKİ ile beraber yürüttüğü kentsel dönüşüm projesine uygun hale getirmek ve Avrupa sampıyonasına eskiden oldugu gibi balıklama değil altyapısının hazırlayarak girmek ..

Yenilenen stadlara baktıgımız zaman , yenilenmese ayıp olur denecek cinsten .. Trabzon stadını görmedim son halini , kentin durumunu ona bir şey diyemem .Ama diğer stadların kent dısına tasınılması cok mantıklı .Mesela Bursa stadında maç oldu mu , Altıparmakta hayat duruyor , kentin en işlek caddelerinden birinde bir anda 20.000 kişi ve bir sürü polis,araç vs .. Kayseri stadı yıkılıyor , kentın dısına tasınıyor , garajlar tarafına . Merkezdeki stada Kayseripark yapılacak , finansmanı da sağlayan bir işadamı var , yapılması mantıklı.Zira Konya stadı da öyle , şehri tıkıyor . Antalyaya yenı stad hatta stadlar gerekli , devre arasında gelen takımların haddi hesabı yok hem içeriden hem de dışarıdan , doğruya doğru Antalya stadının da yenilenmesi şart .. Manısa stadı zaten felaket durumda , yenılenmesının sakıncası yok.Ankaraya da stad lazım , artık kent dısına tasınyor hersey 19 mayıs kaldırmaz artık Ankarayı .. ( bunları yazarken avrupa şampıyonası aday adaylıgımızı göz önünde bulundurarak yazıyorum)

Bizim kente gelince stadın yerı ve konumu fena değil . Teknik düzenlemelerle , daha konforlu hale getirilebilir . Yer konusuna gelince , kentin doğusunda kaldı stad , şehir batıya doğru büyüyor bu bir gerçek . Ancak tekrar dediğim gibi , bizim staddan önce yapılması gereken birçok işimiz var , stadı da yakın zamanda yenıledıler .. Ben de isterdim Baruthane civarında kentın her ıkı tarafına da hitap eden bir stadımız olsun ama şu an mümkün değil tabi ki , çünkü bızım stadın su an ki yeri ve konumu , diğer kentlerdeki stadın yeri ve konumu gibi kentsel dönüşüm projesi yapmaya uygun değil ..

Koçuma bak benim, bilgi küpü müsün mübarek. Helal valla ;D ;D

ILUVATAR

Samsunspor'un bir stadyuma ihtiyaci olsa dahi bu stadyum Samsun' a yapılmaz. Çunku Samsun sehri ikinci plana dusurulmustur. Trabzon , Kayseri vs vs oldugu surece Samsun'a sira gelmez . Kanaatim bu yondedir.

kayacan

Ben kayseride defalarca maç izlemiş biri olarak şunu söyleyebilirim.Şu anda Kayserinin beğenmeyip yıktığı stad Samsunun mevcut stadından çok daha güzel  ve büyük bir stadyum idi. Birde günümüzdeki durumu değil geleceği düşünmeliyiz.Şu an için gerekli olmayabilir.ancak bu yatırımlar 5 yıl öncesinden planlanır.5 yıl sonra Kayseriden daha başarılı bir takım olabiliriz. Ailece kimse sanayiye gidipde maç izlemez.Bayanları maça çekmedikçede belli maçlar dışında o stad dolmaz. Ve Samsunspor meteliğe kurşun atsa bile bu stad belediye ve devlet destekli yapılacağı için samsunsporu etkilemeyecek zaten.Ama bir avrupa kupası maçını 5 yıl sonra samsunda izlemek istiyorsanız geleceği şimdiden düşünmeli tren kaçmadan trene binmeliyiz.

gozgoz yýlmaz

15 Ocak 2009, 01:57:05 #9 Son düzenlenme: 15 Ocak 2009, 09:26:18 samsuni
Yeni stat yapmaktansa Gülsan Sanayi Sitesini oradan kaldırmak çok daha mantıklı. Bence bizim stadımızın konumu gayet iyi. Çevresiyle ilgili sıkıntılar var. FB örneğinde odluğu gibi mevcutt yeri korunarak yeniden yapılandırılabilir. Örneğin atletizm pisti çok saçma birşey, kesinlikle kaldırılmalı. Kale arkaları yıkılarak sahaya yakın hale getirilmelidir. Konum olarak iyi bir yerde stat. Dediğim gibi çevredeki sanayi kaldırılır, o alana da rekreasyon alanları yapılırsa çok daha mantıklı olur.

**KaR6**

15 Ocak 2009, 03:01:31 #10 Son düzenlenme: 15 Ocak 2009, 09:26:35 samsuni
Alıntı yapılan: gozgoz yılmaz - 15 Ocak 2009, 01:57:05
Yeni stat yapmaktansa Gülsan Sanayi Sitesini oradan kaldırmak çok daha mantıklı. Bence bizim stadımızın konumu gayet iyi. Çevresiyle ilgili sıkıntılar var. FB örneğinde odluğu gibi mevcutt yeri korunarak yeniden yapılandırılabilir. Örneğin atletizm pisti çok saçma birşey, kesinlikle kaldırılmalı. Kale arkaları yıkılarak sahaya yakın hale getirilmelidir. Konum olarak iyi bir yerde stat. Dediğim gibi çevredeki sanayi kaldırılır, o alana da rekreasyon alanları yapılırsa çok daha mantıklı olur.

aşşagı yukarı aynı şeyleri düşünüyodum, fazlası var eksiği yok.. gozgoz helal olsun  ;)

salihcakir

Alıntı yapılan: kayacan - 15 Ocak 2009, 01:13:58
Samsunun trabzondan,kayseriden,antalya ve ankaradan ne eksiği var?

Ben kayacan'ın yazısının yukarıda alıntı yaptığım kısmından tutarak konuya girmek istiyorum. Bizim bahsi geçen illerden çok eksiğimiz var. Hem de saymakla bitmez derecede çok eksiğimiz var. Maalesef samsun şehrinin artık üstü tozlandı. Eski cazibesi kalmadı. Bürokratlarımızdan, iş adamlarımıza hatta içinde yaşayan vatandaşlara kadar herkes kendi nispetinde suçlu. Mesela bizim bir Kadir Has'ımız olmadı hiç. Antalya'daki turizm hamlesini kim tetikledi bilmiyorum ama bizim öyle proje üreten siyasilerimiz de olmadı. Trabzon konusunda kimimiz kızabilir ama Samsun milliyetçiliğinin esamesi okunmazken artık Trabzonlular Türkiye genelinde çalışmaya isim yapmaya devam ediyorlar. Hem de her alanda. Ankara'ya gelirsek; başkentten tek fazlamız, denizimizin olması. Başka herhangi bir şey var mı?

Baksanıza partisinden bağımsız hareket etse de, yeniden aday olabilen bir belediye başkanımız var. Bu kaç şehirde olabilir Türkiye'de bir düşünün hele.  Biz bu kadar bölük pörçük bir şehiriz artık maalesef. Siyasisi başka telden çalıyor, yerel yöneticileri başka telden. İş adamları bambaşka bir telden. El birliği ile bir şeyler yapabilir miyiz bundan sonra? Bilmiyorum. Umudumu kaybediyor muyum? EVET.

Stad meselesine yine de değinmeden geçemeyeceğim, Atakum çevresine alışveriş merkezi, park ve piknik alanı ile birlikte bir stad inşaası bence mantıklı bir fikir.

harbisamsunsporlu5517

stad harıcınde iki spor salonu ve 19 mayıs stadyumunun kapasitesi artırılmalı ama bizde öyle bld baskanları olmadıgı için bunlar hep lafta kalır

Sercan

mesela yeni yapılacak olan ya da öyle kandırıldığımız ancora samsun alışveriş merkezi yapılınca sanayi yeni otogarın oralarda bir yere taşınacakmış.Bu nedenle orası rahat bir hal alacak ve stadın etrafıda temizlenmiş olur.Bence stad gayet iyi durumda eğer avm tamamlanırsa mevcut stadın çok daha modern ve kullanışlı bir hale sokulması o bölgeyi tamamen kalkındırır.Çünkü stadımız sağlam.Öncelikli hedef süperlige bi çıksın takım...

HaSaNCaN

büyük bir basketbol salonu yapılmalı yaşar doğunun olduğu yere. stada gelince sanayinin derhal şehir dışına taşınması lazım. o zaman stada ulaşım kolaylaşır. bide kale arkalarını trabzondaki gibi sahaya yaklaştırsak süper olur.