Türkiye'nin en eski tribün grubu Samsunspor'un...

Başlatan mehmet yılmaz, 20 Temmuz 2007, 11:34:47

« önceki - sonraki »

mehmet yılmaz

Zaman Sporvizyon'dan Mehmet Yılmaz ve Halk Gazetesinden Hakkı Yeşilyurt'un ortak çalışması soncunda Türk tribünlerinde bir inkılap havası oluşturabilecek bazı bilgilere rastlanmış.

Türkiye'nin en eski tribün grubu hangisidir sorusu çokça tartışıldı. Bahsettiğimiz şey pankartı olan, amigosu-abisi olan, bazen deplasman yapan, tezahürat yapan gruplar; ya ya şa şacılar değil.

Takım ismi vermeye gerek yok, zaten tahminler bazı ortak isimlere çıkacaktır. Peki 70'lerden bir grup adı var mı? hatta daha da aşağıya inelim... 1960'lardan biliyor musunuz?

Şimdi sıkı durun; Türkiye'nin en eski tribün grubu Samsunspor'a ait. Tarih 1966...

O dönemde Lazigo Yılmaz'ın amigoluğundaki LAZİGOLAR
Daha zengin ve etkili bir grup olan ATAKANLAR
Ve muhtemelen ayakkabıcı esnafının kurduğu LAKALAR var.

Buyurun fotoğraflar
1967 tarihli Fotospor Dergisinden...

timofte

Alıntı yapılan: "samsuni"
Zaman Sporvizyon'dan Mehmet Yılmaz ve Halk Gazetesinden Hakkı Yeşilyurt'un ortak çalışması soncunda Türk tribünlerinde bir inkılap havası oluşturabilecek bazı bilgilere rastlanmış.

Aslında Samsunspor'u takip eden ve yaşı o dönemleri hatırlamaya yeten birçok insanımız bu taraftar gruplarını bilir. Ancak biz kendi değerlerimizi pek anlatamayan, birileri gibi reklam peşinde koşmayan bir camiayız. Bir yerde fazla tevazu gösteriyoruz. O zaman da "Fazla tevazu etme, gerçek sanarlar" atasözündeki gibi oluyor. O nedenle bu konunun belgeleriyle tekrar gündeme gelmesi iyi oldu.

Bu konuda ben de dün akşam Tribündergi'de bir başlık açmıştım..

http://www.tribundergi.com/forum/viewtopic.php?t=33226

Şahsen bu gruplarımızdan ilk olarak 10 yıl önce o zamanki yerel Kanal L televizyonunda Okan Dilek'in Spor Penceresi programı sayesinde haberdar olmuştum. "Lazigolar" pankartlı fotoğrafı o programdan hatırlıyorum.

Değerlerimizin, geçmişimizin Samsunsporlu yeni kuşaklara aktarılmasına katkıda bulunan herkese teşekkürler.

mehmet yılmaz

timofte
bu işlerde senin de katkıların olduğunu biliyorum, sana bilhassa teşekkürler.

Lazoli

hasselbaink

Alıntı yapılan: "karasamsun"arastirma sanirim biraz eksik yapilmis, daha iyi incelnirse daha eski tirbun gruplarinin var oldugu gorulur anadoluda da ama sadece 1-2 yillik farklarla. zaten oenmli olan kimin ilk oldugu degil. kimin su anda en iyi isleri yaptigi.

kimler mesela?

ayrıca geleceğe yön verebilirsiniz ama geçmişi kuramazsınız. bugün eğer bu doğruysa hiç bir takım bundan daha eskiye gidemeyeceğine göre önemli bir şey bu.

ha, bugünkü gruplar bu geleneğe sahip çıkar mı?
inşallah çıkarlar.

veis

ramco25

varmı başka resimler heeee nerden buluyonuz bunları heeeeeee varsa ekleyin bizde kaydedelim  yanlızzz eski resimler olursa ii olur   nostaljiiii

samet

valla helal olsun o adamların kemikleri sızlıyor şimdi...

jean

lazıgo herhalde samsundakı dogu kartadenız gocmenlerının olusturdugu bır gurptur o donemlerde ts 1.ligde yoktu samsundada futbol sımdıkınden daha cok sevılıyordu yınede fena ısım degıl lazıgo

Tribün_ali

O eski resimleri görünce duydulandım var mı başka resim böle emegi gcenlerin ellerine saglık

mehmet yılmaz

Lazigolar'la ilgili yeni bir fotoğrafa daha ulaşılmış. Yıl 1966 yine. Fotoğrafın sahibi İhsan Tanyeri, merhum, spor muhabiri. yine Fotospor.

Lazoli

bafradan55

Zaman Sporvizyon'dan Mehmet Yılmaz ve Halk Gazetesinden Hakkı Yeşilyurt'un ortak çalışması sonucunda Türk tribünlerinde bir inkılap havası oluşturabilecek bazı bilgilere rastlanmış.

Türkiye'nin en eski tribün grubu hangisidir sorusu çokça tartışıldı. Bahsettiğimiz şey pankartı olan, amigosu-abisi olan, bazen deplasman yapan, tezahürat yapan gruplar...

Takım ismi vermeye gerek yok, zaten tahminler bazı ortak isimlere çıkacaktır. Nitekim, ben de bu fotoğrafları görene kadar en eski grup olarak birkaç ismi sayabilirdim. Peki 70'lerden bir grup adı var mı? hatta daha da aşağıya inelim... 1960'lardan biliyor musunuz?

Şimdi sıkı durun; Türkiye'nin en eski tribün grubu Samsunspor'a ait. Tarih 1966...

O dönemde Lazigo Yılmaz'ın amigoluğundaki LAZİGOLAR
Daha zengin ve etkili bir grup olan ATAKANLAR
Ve muhtemelen ayakkabıcı esnafının kurduğu LAKALAR var.

Amacımız polemik oluşturmak değil, tribün alemi için önemli bir belgeye ulaştık ve sizlerle paylaşmak istedik. Eğer elinizde daha eski yıllardan grup-pankart fotoğrafları varsa bilgilenmek isteriz.

Buyurun fotoğraflar
1967 tarihli Fotospor Dergisinden...

bu topic pankart.org da Samsunsporlu bir kardeşimizden alıntıdır.

celebi

Vay be neymişiz bi,z öyle. :lol:

mehmet yılmaz

22 Ağustos 2007, 14:37:23 #14 Son düzenlenme: 27 Aralık 2008, 11:51:25 samsuni

Üstteki fotoğraflar 1968 yılına ait; 2-1 kazandığımız Kocaelispor maçı. Merhum İhsan Tanyeri'nin Fotospor için çektiği kareler.

Giresunspor'dan transferimiz amigo Adnan Ölçen. Arkada sette ise (muhtemelen) Lazigo Yılmaz.