İşte Oy Verdiğiniz Milletvekilleri Cevap Versinler!!!

Başlatan körfez55, 20 Eylül 2007, 13:40:48

« önceki - sonraki »

yönetici

sevgili kayacan, sadi subaşı na ait alıntılamış olduğun makalenin büyük harflerle yazılı son bölümü gerçekten ibret verici. inşallah samsun halkı artık bu son kalkışmalara yarabbi şükür demeyecek ve gereken tepkiyi gösterecektir..

Tribün_ali

Fark yapmaz samsun için ve samsunspor için her yere giderim taşlancaksa taşlarız dövülcekse döveriz  cünkü bu şehir bizim başka samsun yok ben bu topraklarda dogdum bu topraklara gömülecem

kayacan

tekkeköyde herkes kanserden ölmeye başlayınca kanserin dışında ölüm sebebi nadir görülmeye başlayınca nihayet halk uyanıyor.
AlıntıManşet: Sivil öfke
Samsun´un Tekkeköy ilçesinde kurulması planlanan iki termik santralin çevresel etkilerinin değerlendirilmesi amacıyla düzenlenen toplantı, yöre halkının tepkileri üzerine başlamadan sona erdi.Toplantıda bazı öfkeli vatandaşlar Çevre İl Müdürü Kadir Kılıç´ın üzerine yürüdü.Samsun´un Tekkeköy ilçesinde mobil santrallerin bulunduğu bölgeye kurulması planlanan iki termik santralin çevresel etkilerinin yöre halkına anlatılması ve projenin tartışılması için düzenlenen toplantıda olaylar çıktı.Proje aşamasındaki termik santrallere tepki gösteren bazı yöre sakinleri, Çevre il Müdürü Kadir Kılıç´ın üzerine yürüdü.

Kılıç´a sert tepki
Airport  Resorth Otel´de düzenlenen toplantıda, İl Çevre Müdürü Kadir Kılıç´ın konuşmaya başlamasından kısa bir süre sonra gerginlik yaşandı. Mikrofonu eline alan bir vatandaş, "Bu santral sağlığa zararlı değil diyebilir misin? Bizi zehirleyen mobil santrale nasıl izin verdiniz? Sen önce onu söyle" diyerek Kadir Kılıç´a çıkıştı. Bazı vatandaşlar da Kılıç´a, "Halkın sağlığını satamazsınız. Öleceksek temiz havada ölelim. Mobil santral ve termik santralleri istemiyoruz" diyerek tepki gösterdi.

Gerginlik daha da büyüdü
Daha sonra bazı vatandaşlar, kürsüye yürüyerek mikrofonu alıp konuşma yapmak istedi. Mikrofonun sesinin kapatılması üzerine daha da öfkelenen vatandaşlar, Çevre İl Müdürü Kadir Kılıç ve görevlilerin oturduğu masaya yönelerek, mobil ve termik santral hakkında tepkilerini  sürdürdü. Toplantıda gırtlak kanseri bir vatandaş da, "Bizi kanser ettiniz. Bu santraller hepimizi öldürecek" diyerek tepkisini dile getirdi.

Polis yardımıyla çıkarıldı
Toplantıya katılan yöre halkının protestolarını artırması üzerine Çevre İl Müdürü Kadir Kılıç ve firma yetkilileri, polis nezaretinde salonun arkasında bulunan kapıdan çıkarıldı. Bunun üzerine çok sayıda polis ve jandarmanın önlem aldığı toplantı iptal edildi. Yetkililer, bilgilendirme toplantısının bir daha yapılıp yapılmayacağına, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı´nın karar vereceğini söyledi.

Muhtarlardan ´anons´ tepkisi
Tekkeköy ilçesinde bulunan ve toplantıya katılan bazı muhtarlar, valilik ve kaymakamlığın, toplantının halka duyurulması için anons  yapılması uyarısına rağmen, bu konuda belediye tarafından hiçbir duyuru yapılmamasından dert yandılar. Bazı vatandaşlar da toplantının yapılacağını, medya aracılığıyla öğrendiklerini söyledi.

timofte

Türkiye'de bu kadar uyuyan, yarabbi şükür diyen başka bir şehir var mıdır bilemiyorum..
Zaman zaman dediğim gibi "teşvik ve bakanlık değil gülüş" peşinde insanların var olduğu bu şehre
istihdam alanları yerine değil mobil-termik santral.. ne yapsalar azdır.

kayacan

Alıntı
TERMİK SANTRAL GEREKLİ
Bugünkü teknolojiyle yapılan termik santrallerin çevreye zararlarının sıfıra indirildiğini söyleyen AK Parti MKYK Üyesi ve Samsun Milletvekili Cemal Yılmaz Demir, bu nedenle kendisinin bu santrallere karşı olmadığını belirtti. Dünyada suyun gittikçe daha çok değer kazanması sonucu hidroelektrik santrallerin maliyetlerinin de yükseldiğini kaydeden Demir, "Türkiye enerji ihtiyacına çözüm bulmak durumunda. Bu nedenle kurulacak termik santrallerin gerekli olduğunu düşünüyorum. Nitekim mevcut teknoloji, santraller üzerinde sıkı kontrol ve denetim sağladığı için herhangi bir risk de görmüyorum." dedi.

Bu açıklama derin bir üzüntü yarattı bende.Bilimsel gerçekler varken bizi en çok desteklemesi gereken vekillerimizin böyle bir açıklama yapması üzücü.Ben kendilerine sorarım ozaman.Şu sorularıma yanıt istiyorum...
1- Madem bu santraller günümüz teknolojisiyle zararsız.Neden afşin elbistan ve yatağanda kanserden ölümler patladı.NEden yılardır bu bacalardaki filtreler hep bozulur neden yatağan santralinde çalışanlar bile bin pişman.Neden yatağana 2. termik santral kurulma planları duyulunca halk galeyana geldi.
2-Madem zararsızlar neden bir iki tanesi de orduya kurulamıyor.Geçen Orduda konuşmasını dinlediğim enerji bakanımız neden Orduya rüzgar enerjisi kullanan santraller istiyor.Neden termik istemiyor.İstese petrol hattı gibi termikleride orduya kaydıramazmı?
3-Sadece Samsunun değil Türkiyenin geleceği çocuklarımızın torunlarımızın geleceği olan verimli çarşamba ovamız tehlikeye atılıyor.İç anadoluda kilometrelerce verimsiz ıssız çorak arazi varken neden en verimli ovalarımız.
4-Samsunun gelişmeye müsait alanı tekkeköy neden tehlikeye atılıyor.Herkes mobil santralerin zararlı olduğunu bilirken mobil santrallerin doğalgaza dönüşümü için çalışacağınıza neden mobil santralleri savunuyorsunuz.
5-Neden kanserlerden ölüme sebebiyet verdiği kanıtlanmış kömür santrallerini savunuyorsunuz.Neden akıp giden ırmaklarımıza hidroelektrik santrallerinin kurulmasına önayak olmuyorsunuz.Orduda ırmak varda Samsunda yokmu? Orduda rüzgar varda Samsunda yokmu?
6-Neden enerji bakanımız geçen ay Orduda yaptığı konuşmada ve aks tvden yayınlanan konuşmasında rüzgar santraleri için orduya yatırım yapılması için çağrıda bulundu ve KARADENİZ DENİNCE HERKESİN AKLINA ÖNCE ORDUNUN GELMESİNİ İSTİYORUM DEDİ.Bir bakan olarak tarafsız olması gerekmezmi?

kayacan

Ayrıca eğer ben Tekkeköyde yaşasaydım egzos emisyon ücreti alınmasına karşı mahkemeye başvururdum.Mobil santrallerde tonlarca fuel oil yakılacak ama arabada yaktığımız 10-20 litre benzine egzos emisyon ücreti vereceğiz çok adaletsizce.Tüm tekkeköydeki araçların yıllarca yaktığı benzini santraller 1 günde yakıyor.

kayacan

Dün akşam üstü Samsunun havasında sis farkettinizmi ey Samsunda yaşayanlar.Genizlerinizde hafif bir yanma hissettinizmi? İşte o sis zannettiğiniz santrallerin buhar denen dumanı ağır ağır zehirleniyorsunuz bilmem farkındamısınız?
Mevsim itibarı ile kış rüzgarları denen rüzgarların vaktidir Samsunda.İlkbahar yaz ve eylül ayında denizden esen karayel,poyraz,yada yıldız eser Samsunda.Yani genelde bu aylarda santrallerin dumanı Tekkeköylü garibanlara gider.Ekim ayından nisanın ortalarına kadar ise kış rüzgarları gün doğusu ve gün batısı eser bu sahillerde.Özellikle gün doğusu dediğimiz doğudan batıya yani çarşamba tarafından samsuna doğru esen bir rüzgar hüküm sürer bu sahillerde.İşte o zaman o santrallerin dumanı Samsunu boğmaya başlar dün hissettiğiniz işte buydu geriside gelecek.Hele birde kömür santrali kuruldumu vahki ne vah kesinlikle Samsunda yaşanmaz herkes İstanbula göç etsin o zaman.Samsunun anahtarınıda bunları kurduranlara teslim ederiz.

kayacan

Kirlettiği bilimsel olarak kanıtlandı bu mobil zehirlerin....
AlıntıSantral kirletti
OMÜ Rektörü Prof.Dr.Ferit Bernay, Tekkeköy´deki mobil santrallerin devreye girmesiyle birlikte bölgede hava kirliliğinin büyük oranda arttığını açıkladı. Bernay,Durum ortadayken termik santarellerin Samsun´da kurulmasını düşünmek bile istemiyorum dedi.Samsun´da son zamanların tartışma konusu olan ve sivil toplum örgütleri ile vatandaşların karşı çıktığı mobil santralle ilgili bilimsel tespitleri OMÜ ortaya koydu.OMÜ Rektörü Prof.Dr.Rektör Bernay, üniversitenin Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Osman Nuri Ergun ile birlikte OMÜ Senatosu Toplantı Salonu´nda yaptığı açıklamada, mobil santrallerin olağanüstü boyutlarda çevre kirliliğine yol açtığını söyledi.Bernay,Tekkeköy ve Çarşamba yöresi Samsun tarımı için çok önemli bir bölge.Mobil santralin yarattığı çevre kirliliğiyle böyle bir değeri elden çıkarabiliriz dedi.

Bilimsel verileri ortaya koydu
OMÜ olarak 2005 yılında Türkiye´nin en teknolojik ´Mobil Çevre Kirliliği Ölçüm Aracını bünyelerine kattıklarını ve mobil santralin bulunduğu Tekkeköy bölgesinde çevre kirliliği ölçüm çalışmalarına başladıklarını söyleyen Bernay, "Mobil ölçüm aracımız Türkiye´nin en modern araçlarından.Bu araçla mobil santralin faaliyete girmeden önceki dönemi ve sonrasındaki dönem hava değerlerini inceledik.Elimize geçen verilerde, mobil santralin çalıştırılmaya başlanmasının ardından hava kirliliğinin olağanüstü derecede arttığını gördük.Şu an bölgedeki hava kirliliği, sanayi bölgelerindeki kirliliğin de üzerinde.Bu ölçüm değerlerini bundan sonra da kamuoyuyla paylaşmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

Termik tekrar tekrar düşünülmeli
Mobil santralin yarattığı çevre kirliliği ortadayken, bir de Samsun´da termik santralin kurulmasının gündeme getirildiğini ifade eden Bernay, yetkilileri uyararak, "Samsun zaten kendisi için çok önemli olan Bafra ve Çarşamba ovalarındaki tarımdan yeterince faydalanamıyor. Tarımı bu şekilde tamamen kaybetmek, Samsun için çok vahim olur. Samsun ilk sıçramasını tarıma dayalı sanayi ile yapmıştı. Fakat bu santrallerle eldeki pozitif değerleri kaybederiz. Tarımın yanı sıra sularda da büyük kirlenme var" dedi.

Kadir Kılıç´ı yalanladı
Ortaya koyduğu verilerle Samsun Çevre ve Orman Müdürü Kadir Kılıç´ın ´Mobil Santralin yarattığı kirlilik düzeyinin kriterleri aşmadığı´ açıklamalarını da çürüten OMÜ Rektörü, "Biz İl Çevre Müdürlüğü´nün nerede ve ne şekilde ölçüm yaptığını bilmiyoruz. Bunu İl Çevre Müdürlüğü´ne sormak gerek. Fakat bizim yaptığımız analizler ortada. Sürekli yer değiştirerek ölçüm yapıyoruz. Sonuçları ilgili kuruluşlarla da paylaşacağız" diye konuştu. Prof. Dr. Ferit Bernay´ın açıklamalarını Dekan Ergun da yaptıkları bilimsel analizleri ortaya koyarak  destekledi.

timofte

LÜTFİ KESKİN'in makalesi

AlıntıSamsun'a nükleer santral verin...

12 Eylül 1980 ihtilalinden beri Samsun'a devlet eliyle hiçbir yatırım yapılmamış, aksine var olanlar da parti yandaşlarına ve para babalarına devredilerek peşkeş çekilmiştir. Bu nedenle de ekonomik büyüme sadece özel sektör vasıtasıyla sürdürülmeye çalışılmıştır. Bu durumda da ister istemez Samsun gelişmişlik sıralamasında irtifa kaybederek 6'ncılıktan, 42'nci sıraya düşmüştür...

Benim anlamadığım, her gelen iktidarın niye Samsun'a bu kadar kötü davrandığı ve niçin bu kadar husumet beslediği noktasındadır. Acaba Samsunlunun işkence edilmekten zevk aldığını mı zannediyorlar?..

Gerçi bu kadar ihmale ve kandırılmaya karşı, Samsun halkı da memnuniyetini ANAVATAN, DYP ve AKP hükümetlerinin bir önceki seçimlere göre oylarını artırarak göstermiştir. Ancak, bu çelişkinin sosyolojik analizi halen yapılmamıştır...

Bakın artık Samsun'da Bakır fabrikaları, Azot ve Gübre fabrikaları, Tekel- Tütün ve Sigara fabrikaları, Gelemen Devlet Üretme Çiftliği (TİGEM), Büyük Samsun Oteli yoktur. Daha doğrusu devlet yatırımı olarak bitmiş ve el değiştirmiştir. Bu nedenle de özel sektör yatırımına dönüşen bu tesisler ya kapatılmış ya da kapasite düşürerek işçi çıkarmıştır. Mesela, bir zamanlar Tekel'de 6-7 bin işçi çalışırdı, Bakır ve Azot fabrikalarında 4 bin işçi çalışırdı. Şimdi kaç kişi çalışıyor. Hiç bileniniz var mı?..

Tüm bunlar Samsun'a yapılan kötülüklerin ve atılan kazıkların göstergesi olmakla beraber, işin asıl beteri daha sonra gelmiştir. Lahana ve tütüne (SO2) kükürt gazı verdiği için her yıl devletten milyonlarca lira tazminat alan vatandaşlar, özel sektörden bugüne kadar acaba kaç lira almışlardır? Tüm bunların yanı sıra, yetmezmiş gibi Samsunlunun başına mobil santralleri bela edenler acaba zehirledikleri çevre, bitki, su, hava, toprak, sair canlı mahlûkat ve insanlar için hangi maddi ve manevi sorumluluk altına girmişlerdir?..

Boğaz vapurlarındaki satıcılara bile taş çıkartan siyasiler, özellikle AKP iktidarı "Yetmedi Samsunlu kardeşim, sana üstüne üstlük iki tane de termik santral vereceğim" dediği halde yine bizde tık yok. Sadece SAMSEV ve Samsun Barosu bu konuda üstüne düşeni fazlasıyla yapmaktadır. Ama, diğer kurum ve kuruluşlar nerede?..

Ben de âcizane diyorum ki; ey AKP iktidarı mobil santraller ve termik santraller yetmez bizi öldürmeye ve zehirlemeye, Samsun'a acele bir nükleer santral gönderin, hem de Çernobil'i aratmasın. Bizi ancak o paklar. Nükleer santral gönderemiyorsanız, hemen bir atom bombası atın Samsun'a ki, Hiroşima gibi çabuk bitirin bizi. Bu işkenceye daha fazla dayanamıyoruz...  

Anladınız mı?..
       Yeniden görüşmek ümidi ve dileğiyle...

kayacan

Alıntı

İl Çevre ve Orman Müdürlüğü'nün, Cengiz Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş.'ye ait "Samsun Cengiz 2. Mobil Santral"e fuel-oil sızıntısı yaptığı gerekçesiyle 321 bin YTL idari para cezası kestiği bildirildi.
Çevre ve Orman İl Müdürlüğü ekipleri, Tekkeköy ilçesinde bulunan mobil santrallerden Cengiz Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş.'ye ait Samsun Cengiz 2. Mobil Santral'in tankerlerden boşaltım esnasında santralin yanında bulunan dereye fuel-oil sızdırdığını tespit etti. Çevre Yasası gereği Santral Müdürü Yılmaz Şara hakkında Tekkeköy Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunan Çevre ve Orman Müdürlüğü'nün santrale ayrıca 321 bin YTL idari para cezası uyguladığı öğrenildi.
Santral yetkilileri, sızıntının olduğunu; ancak derede meydana gelen balık ölümlerinin kendileriyle bir ilgisinin bulunmadığını savundu.

Hani zararsızdı.Hatırlarsınız bir milletvekilimiz santralin bacasına çıkıp duman zararsız su buharı demişti.Para cezası gidenleri geri getirebilecekmi.Tekkeköyde kanserden ölümler patlamış.Samsunda kanser hastalığı bol rastlanır hale gelmiş.Bu ceza Samsunu kurtarabilecekmi.samsunda kaçkiş acaba içtikleri suyun çakmak barajından geldiğini biliyor.Çakmak barajının ise bu dumanın hedefi olduğunu biliyor.

kayacan

AlıntıSüre uzatımı isteniyor
Tekkeköy´de kurulu bulunan mobil santrallerin Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporuna göre, Şubat ayı içerisinde 6 numaralı fuel-oil yakıtının kullanımını bırakarak, üretimini doğalgazla sürdürmesi gerekiyor. ÇED Raporuna göre, Şubat ayında doğalgaza geçmesi gereken santrallerde ise şuana kadar firmalar tarafından, dönüşüme yönelik herhangi bir hazırlığın yapılmadığı öğrenildi. Santrallerin, Şubat ayından sonra doğalgazla çalışmaması durumunda ise Çevre ve Orman İl Müdürlüğü´nün nasıl bir uygulama yapacağı de merakla bekleniyor.Öte yandan santralleri çalıştıran iki firma yetkililerinin, santrallerin fuel-oil´le çalıştırılmasını öngören sözleşmenin süresinin uzatılması için girişimlerde bulunduğu ifade edildi.

Adamları para hırsı öyle sarmışki.Çalışmadan devletten milyonlar alındı.Bu arada doğalgaz dönüşümü için çalışma yapılmamış.İnsan mezara kefenden başkasını götüremiyor.Para hırsı diğer insanların sağlığı üzerinden tehlikeli boyutlara ulaşıyorsa ona dur demeli.Bu santrallerin sahibi rizeli imiş.Arkadaş Bu santral yatırımlarını al rizeye yap.Yapmak için çalıştığın termik santralide rizeye yap.İyi bişey olsa koşa koşa götürürdünüz.Sırtınızda bile taşırdınız.Para hırsınızı yenin oradaki insanlara yazık etmeyin.

körfez55

son bomba ise hızlı tren projesi.ulaştırma bakalnlığı bütçeden dolayı samsun-ankara arası hızlı tren projesi başka bahara kaldı.

uyu saf samsunlum uyuuuuuu....

yönetici

AlıntıSamsun'da termik santral kurmak için 6 firmanın Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'na (EPDK), 'üretim lisansı' başvurusunda bulunduğu öğrenildi.

EPDK'dan alınan bilgiye göre, elektrik enerjisi üretmek için Samsun'a termik veya doğalgaz çevrim santrali kurmak için lisans başvurusunda bulunan 6 firmanın müracaatı inceleme ve değerlendirmeye alındı. Müracaat eden firmaların isimleri, yakıt türü ve kurulu güç ile başvuru tarihleri şöyle:
"Cengiz Enerji Sanayii ve Ticaret A.Ş. (termik/ithal kömür 612,25 MWm/600,00 Mwe) 25 Mayıs 2007, Akfen Gaz Santrali Yatırımları ve Ticaret A.Ş. (termik-kombine çevrim/doğalgaz 814 MWm/800 Mwe) 02 Ekim 2007, Borasco Enerji ve Kimya A.Ş. (Termik-kombine çevrim santralı/doğalgaz 899,37 MWm/890,4 Mwe) 17 Temmuz 2007, San-Sal İnşaat Tesisat Sanayi ve Ticaret A.Ş. (termik-ithal kömür-516,00 MWm/500,00 Mwe) 29 Ağustos 2007, Aksa Enerji Üretim A.Ş. (doğalgaz/termik-kombine çevrim 431 MWm/425 Mwe) 02 Ekim 2007,
Borasco Elektrik Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş. (termik-kombine çevrim santralı/doğalgaz 899,37 MWm/890,4 Mwe) 19 Aralık 2007."

harbisamsunsporlu5517

arkadaslar şimdi burda ak partıye oy atanlarımı sucluyorsunuz yoksa tum samsun milletvekıllerinimi

körfez55

samsuna ihanet eden kim varsa onu sucluyorum.yani bizim :%60 oy verdiğimiz iktidarın trabzonlu milletvekilleri.