Mobil santraller tekrar çalışmaya başlıyor.....

Başlatan kayacan, 29 Temmuz 2007, 14:52:41

« önceki - sonraki »

kayacan

Vah ki ne vah yıllar önce o kadar çaba sarfedip kapatılmasını sağladığımız zehir kusan santraller tekrar açılıyormuş yakında burnumuzun dibi Sinopa nükleer santralde kurarlar hepbirlikte Samsunun cenaze namazını kılarız.Malesef Samsunspor gibi Samsunda 2. ligden 3. lige düşmek üzeredir.Bu seçimde duyarsızlıklarını aleni ve sonsuz gösteren Samsun halkına haktır.Artık hiçbir çaba sarfetmeyide düşünmüyorum santraller açılırsa açılsın 5- 10 yıl sonra kanserden bağıra bağıra ölürken ne bakanlık ne teşvik gülüşünüz yeter dersiniz belki o gülüş kurtarır sizi benim zavallı Samsun halkım.

cem and naz55

durmak yok YOLA DEVAM...............

King Of The North

Ben gene diyorum yarın bir gün bu Pkk lar mecliste yandaşlarıyla birlikte kin kusmaya başladıklarında kılımı kıpırdatmayacağım,kansermiş,parçalanmaymış bilmem neymiş beni ilgilendirmiyor artık Samsun halkı tüm ülkeyle birlikte kararını vermiştir artık gerisi boş ne yaparlarsa yapsınlar.Bundan sonra Türk Milliyetçiliği ve Milli değerler adına hiçbir şey yapmayacağım.

timofte

İstanbul'daki üniversiteyi bitirip memleketim diye koşarak geldiğim Samsun'da yaşayan insanların her şeye müstehak olduğunu epey zamandır düşünüyorum. Seçimlerden sonra dakika 1 gol 1. Devamını bekliyoruz, benim açımdan hiç sorun değil.

cem and naz55

Alıntı yapılan: "timofte"İstanbul'daki üniversiteyi bitirip memleketim diye koşarak geldiğim Samsun'da yaşayan insanların her şeye müstehak olduğunu epey zamandır düşünüyorum. Seçimlerden sonra dakika 1 gol 1. Devamını bekliyoruz, benim açımdan hiç sorun değil.
seni seviyorum teoman.. :lol:

Tribün_ali

Samsunda düşmüş millet ekmek parası peşine mobil santrali düşünecek halleri yok

akınyılmaz

Alıntı yapılan: "timofte"İstanbul'daki üniversiteyi bitirip memleketim diye koşarak geldiğim Samsun'da yaşayan insanların her şeye müstehak olduğunu epey zamandır düşünüyorum. Seçimlerden sonra dakika 1 gol 1. Devamını bekliyoruz, benim açımdan hiç sorun değil.

evet teoman senınle hep karsı karsıya olduk ama bu sefer aynı dusundeyım samsun da yaşayan insanları her seye müstehak oldugu konusunda. kızmayalım akp iktidarına yüzde 58 oy veren bizim halkımız bak bakalım geçen döneme samsuna bu akp iktidarı ekonomik sosyal ve kültürel hatta spor yönünden ne yapmış da yüzde 58 oy aldı.

kayacan

Alıntı yapılan: "samsunlu1965"Samsunda düşmüş millet ekmek parası peşine mobil santrali düşünecek halleri yok

Ekmek parası derdinde olan aynı iktidara % 58 oy vermez.samsunda ekonomik derdi olan hiçkimse yok.
Bu mobil santrallarda üretilen elektrik nereye gidecek hiç düşüneniniz varmı?Samsunun elektrik ihtiyacımı var? yoksa Hasan Uğurlu Suat Uğurlu hidroelektrik santrallerinin suyumu bitmiş ben nereye gideceğini söyleyeyim size. Şu an Akdeniz bölgesinde ciddi kuraklık yaşanıyor ve elektrik sıkıntısı 5 yıldızlı otellerin ve akdeniz bölgesi insanının klimalara yüklenmesi nedeniyle ciddi olarak hissediliyor hata akdeniz bölgesi illerinde sırayla geceleri 1 saat elektrik kesintisi yapılıyor. Mobil santralerde fuel oili yakacak Samsun halkını birgüzel zehirleyecek ürettikleri elektriğide 5 yıldızlı otellerde sabaha kadar demlenen keyif üstüne keyif yapan insanların rahatlarının bozulmaması için buralara verecekler. Ha birde neredeyse bedavaya kuzey ırağa verilen ve  yeni anlaşmayla yunanistana verilen elektriğide unutmayalım.
Bunları sadece bilgilendirmek amaçlı söyledim yoksa bundan sonra Samsun halkının zehirlenmesi umurumda olmaz.

Cagdas Ünver

Alıntı yapılan: "kayacan"
Bu mobil santrallarda üretilen elektrik nereye gidecek hiç düşüneniniz varmı?Samsunun elektrik ihtiyacımı var? yoksa Hasan Uğurlu Suat Uğurlu hidroelektrik santrallerinin suyumu bitmiş ben nereye gideceğini söyleyeyim size. Şu an Akdeniz bölgesinde ciddi kuraklık yaşanıyor ve elektrik sıkıntısı 5 yıldızlı otellerin ve akdeniz bölgesi insanının klimalara yüklenmesi nedeniyle ciddi olarak hissediliyor hata akdeniz bölgesi illerinde sırayla geceleri 1 saat elektrik kesintisi yapılıyor. Mobil santralerde fuel oili yakacak Samsun halkını birgüzel zehirleyecek ürettikleri elektriğide 5 yıldızlı otellerde sabaha kadar demlenen keyif üstüne keyif yapan insanların rahatlarının bozulmaması için buralara verecekler. Ha birde neredeyse bedavaya kuzey ırağa verilen ve  yeni anlaşmayla yunanistana verilen elektriğide unutmayalım.
Bunları sadece bilgilendirmek amaçlı söyledim yoksa bundan sonra Samsun halkının zehirlenmesi umurumda olmaz.

agzina saglik.

kayacan

Mobil zehir ile  samsun nasıl zehirleniyor yerinde inceleyeyim dedim.Görüntüler karşısında şoke oldum. tekkeköy sapağından itibaren arabayla giderken cam açıksa insanın genzini yakan bir dumanlı hava karşılıyor sizi.Takip ettim gündüzleri halkı ayaklandırmamak için beyaz çıkan duman gece 02 den sonra nasıl oluyorsa simsiyah bir hal alıyor ve her yöne dağılıyor Özelliklede Samsuna su sağlayan çakmak barajının üzerinde kara bir kabusa dönüyor.ben Samsunda yaşanan bu aşırı yağışın santrallerle ilişkili olabileceğini düşünüyorum. Dünki Sabah gazetesinin orta sayfasında Afşin elbistan termik santralinin nasıl kanser vakalarını patlattığı yazıyordu bu haberede bir göz atın derim.

Nasıl bir buharki yaklaşık 15 km boyunca hiç kaybolmuyor.Geceleri bu duman Samsunun üzerine kabus gibi çöküyor ama kimsenin haberi yok.

kayacan

körfez55

bizzat halamın sohbetine şahit oldum.mobil santral ilk yapıldğında zahir saçıyo falan diyolardı.kapattırdılar bizaat kendisi gidip eyleme katıldı.şimdi soruyolar neden açıldı diye.'yok yaa incelemişler sağlığa zararlı değilmiş' diyo...gıda fiyatlarına zam gelince her hükümet zam yapar diyo. :) ne söylenirki buna.

hasselbaink

GELİN TARTIŞALIM

Cengiz Enerji'ye ait Mobil Santral'in İşletme Müdürü Murat Ergönül, tüm ilgililere..
03 Eylül 2007 Pazartesi 12:59

Cengiz Enerji'ye ait Mobil Santral'in İşletme Müdürü Murat Ergönül, tüm ilgililere açık çağrı yaparak "Kimseden saklayacak birşeyimiz yok. Devletin ölçümlerine inanmayanlar kendileri gelsin ölçüm yapsınlar. Olayları uzaktan konuşmayalım gelsinler yüzyüze tartışalım. Kapımız herkese açık" dedi

Samsun'da yeniden çalıştırılmaları büyük tartışmalara neden olan mobil santraller kapılarını ilk defa Halk Gazetesi'ne açtı. Halk Gazetesi Muhabiri Yaprak KOÇER tartışmaların odağındaki santrale girdi, gezdi ve sizler için görüntüledi. Santral İşletme Müdürü Murat Ergönül'le görüşytü, iddiaları aktardı ve yanıtlarını aldı. Cengiz Enerji'ye ait mobil santralin İşletme Müdürü Murat Ergönül " ortaya atılan iddiaların bilimsel olmadığını, isteyen ve ilgili herkesin santrale gelerek inceleme yapabileceğini" söyledi. Samsun Baro'sunun açtığı dava sonucunda çalıştırılması durdurulan iki mobil santral, ortaya çıkan enerji açığı nedeniyle 28 Temmuz'da yeniden çalıştırılmaya başlanmıştı.

SAKLAYACAK BİRŞEYİMİZ YOK
Hükümetin talebi üzerine tesislerin yeniden çalıştırılması Samsun Çevre Birlikteliği'nin yğun tepkilerine neden oldu. Çevreciler tesislerin saldığı zehirli gazların doğaya ve insan sağlığına zararlı olduğunu öne sürüyorlar. Samsun'a içmesuyu sağlanan Çakmak Barajı'nın mobil santrallerin etkileşim alanında bulunduğunu belirten kimi yetkililer ise bunun halkın sağlığı açısından zararlı olacağını öne sürüyorlar. Tartışmaların yoğunlaştığı bir dönemde, Halk Gazetesi bir ilk gerçekleştirdi ve bugüne kadar gözlerden ırak bulunan mobil santralin içine girdi ve çalışmasını görüntüledi. Cengiz Enerji'ye bağlı Samsun-2 Mobil Santrali'nin işletme Müdürü Murat Ergönül, iddiaların asılsız olduğunu,santralden çıkan baca gazlarının sürekli ölçüldüğünü ve yapılan ölçümlerle de çevreye zarar vermediğinin kanıtlandığını söyledi.

GELİN TARTIŞALIM
Santralin en son teknolojiyle kurulduğunu bildiren Murat Ergönül, ilgili ve yetkili herkesi konuyu yerinde tartışmaya ve devletin ölçümlerine güvenmeyeleri de " özel ölçüm" yaptırmaya davet etti.
Murat Ergönül " biz kendi teknolojimize güveniyoruz, sürekli ölçüm yapıyoruz. Ayrıca onn line olarak da Çevre ve Orman Müürdrnülüğünce 24 saat ölçümleniyoruz. Buna rağmen tereddüt duyanlar, bu konuda akredite olmuş ölçüm kuruluşlarından istedikleri herhangi birine ölçüm yaptırabilirler. Kapımız ciddi ve sorumluluk duygusu içindeki her kuruluşa ve her kişiye açıktır. Çevre Birlikteliğine ve diğer kurum ve kişileri konuyu bizzat yerinde ve yüzyüze tartışmaya davet ediyorum. Gelsinler burada tartışalım. Birbirimizi dinleyelim, anlayalım, hatamız varsa düzeltiriz ama bilimsel bir veri ortaya konamazsa da kimse kusura bakmasın, eleştirilere kulağımızı tıkarız"" dedi.

BUHAR ÇIKMAZSA KORKUN
Mobil santrallerden çıkan dumanın renginin kireç katılarak beyazlatılmaya çalışıldığı iddialarına da cevap veren Ergönül, "Kireci 6 nolu fuol oilin yakılması sonucu oluşan egzoz gazınıniçindeki sülfür oksitleri gidermek için kullanıyoruz. Kirecin içindeki kalsiyum ve karbonatla egzozun içindeki sülfür birleşir ve kalsiyum sülfat oluşur. Böylelikle biz bacadan dışarıya sülfür atmamış oluruz. Renk değiştirilmesi için kireç kullanılıyor diye bir iddiayı kabul etmiyoruz. Kireçli su ile birlikte 378 derecede her halükarda buharlaşma oluyor. Bacadan buhar çıkıyor. Eğer bacadan buhar görülmüyorsa iyi değil demektir. Çünkü bacadan buhar çıkmıyorsa arıtma yapılmıyor anlamına gelir. O zaman korkulmalı." diye konuştu.

15 BİN TON YAKIT HARCANDI
Mobil santralin yüzde yüz kapasite ile çalıştığını söyleyen Ergönül, "28 Temmuz'da yeniden elektrik üretimine başladık. Şu ana kadar 15 bin ton fuol oil yakıldı ve 75 milyon kilovat saat elektrik üretimi yapıldı. Santralde 140 kişi çalışıyor." dedi. Mobil santrallerle ilgili birçok kişinin farklı açıklamalar yaptığını hatırlatan Ergönül, "Ama teknik ve teorik inceleme yapar ve ona göre açıklama yaparsalar biz de mutlu oluruz onlar da gerçeği söylemiş olurlar. Bizim kimseden saklayacak bir şeyimiz yok. Biz en son teknolojiyi kurduk. Çevreye herhangi bir zararımız yok. Herkes bacadan buhar çıktığı için korkuyor ama aslında bacadan buhar çıkmadığı zaman korkulmalı." şeklinde konuştu.

SANTRALİN KAPISI HERKESE AÇIK
Mobil santrallerin çalıştığı için asit yağmurlarının yağacağının söylendiğini belirten Ergönül, "Teknik kişiler incelemeler yapıp bize ispatlarlarsa biz de gereğini yaparız. Bu konu ile ilgili teknik bilgisi olmayanların açıklamalar yapması bizce doğal değil. Herkes santrallerimizi gelip görebilir. Biz kamu tarafından görevlendirilmiş kuruluşlara ölçümlerimizi de yaptırıyoruz.İnanmayan varsa kendileri de gelip ölçüm yapabilir. Santralin kapısı herkese açık. Biz şu anda aylık taahhüt ettiğimiz elektrik üretimini yapmışken yaşanan elektrik ihtiyacı nedeniyle fazladan çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.

AKSA TAAHHÜDÜNÜ YERİNE GETİREMEDİ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Elektrik Üretim A.Ş. (EÜAŞ) Genel Müdürlüğü'nün talebiyle tam kapasite çalıştırılmaya başlanan Cengiz ve Aksa şirketlerine ait Mobil Santraller üretime tam gaz devam ediyor. Edinilen bilgiye göre Aksa'ya ait Mobil Santral, 1 ay dolmasına rağmen taahhüt ettiği elektrik miktarını üretemediği için cezai işlemle tabi tutulacak.

CENGİZ'E "DURMAK YOK DEVAM" DEDİLER

Cengiz Enerji'ye ait olan Mobil Santral'in ise 1 ayı doldurmadan EÜAŞ'a taahhüt ettiği 75 milyon Mgw elektriği ürettiği öğrenildi. 27 Ağustos'ta taahhüdünü yerine getiren Cengiz Enerji, durumu EÜAŞ'a bildirdi. Gelen cevap yazısında 'Dar boğazdayız, durmayın, çalışın' denildi. Bunun üzerinde yeni dönem için aylık rutin bakım poziyonuna geçildi ve üretime en geç bugün başlanacak.

KİREÇLERLER SÜLFÜR OKSİTLERİ GİDERİYORUZ

Cengiz Enerji'ye ait Mobil Santral'in İşletme Müdürü Murat Ergönül, "Kireci 6 nolu fuol oilin yakılması sonucu oluşan egzoz gazının içindeki sülfür oksitleri gidermek için kullanıyoruz. Kirecin içindeki kalsiyum ve karbonatla egzozun içindeki sülfür birleşir ve kalsiyum sülfat oluşur. Böylelikle biz bacadan dışarıya sülfür atmamış oluruz." dedi.

Yaprak KOÇER

http://halkgazetesi.com.tr/news_detail.php?id=6132

Benim iyice kafam karıştı. Bu beyaz dumanları zehir sanıyorduk, meğer panzehirmiş! Okuyun siz karar verin.

kayacan

Bu yaz 21 günlük tatilimi Samsun Costal Yalı mahellesinde geçirdim.Samsundan Costala defalarca araçla gittim Tekkeköy kavşağını geçtikten sonra arabanın camı açıksa insanın genzini yakan bir benzin dumanı vardı.Nefes alamadık yahu madem zararsız biri bunu benim akciğerlerime ve genzime anlatsın. birde bizden neden egsoz emisyon parası alınıyor Samsundaki tüm araçlardan fazla duman salıyor bu santraller atmosfere.İnsanın genzi yanıyor nefes alınmıyor oralarda yaşayan yüzlerce aile ve çocuk var yazıktır günahtır.

körfez55

akp ye oy veren bizler değilmiyiz.şimdi boş yere ahlanmayalım.zaten biz böyle olmasaydık şuan samsunumuz bir bursa bir kayseri gibi olurdu..hakediyoruz biz bütün bunları.