Şu An Hangi Kitabı Okuyorsunuz?

Başlatan Clint_Eastwood, 31 Temmuz 2008, 22:05:10

« önceki - sonraki »

Karabudun

Konuyla pek alakası yok; ama Akın Üner' in Çiftlik Caddesi' nden, İstiklal' deki gibi tramvay olmasa da, eskiyi anımsatacak bir raylı sistem geçirmeyi düşündüğünü ve bunu basınla paylaştığını hatırlıyorum. Kendisi de bu fikriyle dikkatimi çekmişti. Kitaplarından ancak haberdar oluyorum. İnşallah Çiftlik Caddesi' ne dair tasarılarını pratiğe dökme imkanını bulur.

mehmet yılmaz

Tarihi romanlarını büyük bir beğeniyle takip ettiğim Okay Tiryakioğlu, Abdülhamid - Son Hükümdar'da 1876-1908 yılları arasında Osmanlı'yı idare eden Sultan II. Abdülhamid Han'ı anlatıyor. Ancak bunu yaparken doğrudan Sultanı değil o dönemde Abdülhamid düşmanlığıyla yetişmiş ve Avrupa'da askeri tahsil de görmüş olan üç Türk üzerinden yapıyor bunu. Sami, Suat ve İsmail adlı bu kişiler fikren Jön Türklerdendir ancak dahası Masonik bir oluşum olan 'Kardeşlik Cemiyetinin' birer ferdidirler. Belçikalı bombacı Jorris ve Ermeni çetelerinin ortaklığında tertiplenen Yıldız suikastında yer alırlar. Eser bu isimlerden Saim'in anlatımları üzerinden ilerliyor. Tabii ki devrin pek çok sahici kişisini de içinde barındırıyor. Sultan Abdülhamid'in hangi şartlar altında, kimlerle mücadele ederek 32 sene boyunca Osmanlı topraklarını nasıl başarıyla idare edebildiğini gösteren başarılı bir kurgu...

mehmet yılmaz

Murat Menteş'in okuduğum üçüncü kitabı. TYB'nin yılın en iyi romanı ödülü verdiği kitabı. Murat Menteş tarzının bütün alametlerini burada da görebiliyoruz. Kişi islmleri yine ilgi çekici, keza konular da öyle. İçinde ince bir mizahı ve zekice cümleleri barındıran bir aksiyon filmi gibi işliyor. Tıpkı Kill Bill'deki gibi 'başka bir filmde olsa gülüp geçeceğiniz şeyler, Tarantino'da nasıl kanıksanıyorsa' Murat Menteş romanlarında da öyle oluyor. Hayati Tehlike/Enver Paşa, Şebnem Şibumi, Müntekim Gıcırbey, Şebnem Şibumi, Fuat Atıf Tufa,  Ruhiye Teyze, Cin Jajha, Namık Mıknatıs, Atom Bombacıyan, Şerif Şibumi, Ezel Zelzele, Abidin Dandini, Gerçek Tehlike... Çok sayıda kahramanın olması iyi gibi görünse de bazen de konuyu dağıtması adına kötü olmuşa da benziyor. Okunası bir kitap lakin..

mehmet yılmaz

Şehit Şehzade - Mahmut Açıl

Orhan Bey'in oğlu Şehzade Süleyman Paşa'nın Rumeli'ne geçiş hikayesini anlatan zayıf bir roman.

BigBadMama5552

J. D. Salinger - Franny ve Zooey.

mehmet yılmaz

Mehmet Fatih Öztarsu, bir ilki gerçekleştirmiş. Ermenistan'a gitmiş, orada okumuş ve yaşamış. Böylece bizim için soru işaretleriyle dolu bir ülkede Türk olarak bulunmuş. Öncesinde Bakü'de eğitim gören Öztarsu, Kafkasya konusunda uzman olmak istiyor ve masa başı uzmanlığını benimsemediği için sahaya iniyor. Kitap kişisel macerasını yansıttığı için okunması kolay bir kitap. Ermenistan'la ilgili epey bir şey öğrendik böylece. Öztarsu, Malatyalı bir genç ve şehir tarihi açısından da önemli bulgular elde ediyor. bizim için çok da önemli olmayan sözde soykırım iddialarının orada nasıl bir varoluş meselesi haline getirildiğini çok net anlayabiliyoruz. Karabağ'ın işgali ve günümüzdeki Karabağ meselesiyle ilgili de bilgi sahibi olabiliyoruz.  Yer yer tekrarlar ve 'sonrasında yaşayacağım büyük sorunlar'  demesine rağmen o kadar da büyük sorunların olmaması kitabın handikapları olsa da konuya ilgi duyanlar için türünün belki de tek örneği bu kitap.

mehmet yılmaz

Yavuz Bülent Bakiler - Unutamadıklarım - Yakın Plan Yayınları

Yavuz Bülent Bakiler, yaklaşık 60 yıldır yazan bir kalem erbabı ve iyi bir şair. Müslüman Türk kimliğinden ve Türkçe sevgisinden taviz vermeden sürdürdüğü hayatının belli kesitlerini paylaşacağı üçlemenin ilk kitabı olan Unutamadıklarım'da TRT yıllarının ağırlıkta olduğu bazı hatıralarından ve bir bölümünü bizzat tanıdığı bir bölümünü ise ( Kazım Karabekir, Adnan Menderes ) gıyaben bilip sevdiği kişilerle ilgili görüşlerinden bahsediyor. Bakiler'i bilen ve fikir yapısından hoşlananlar için güzel bir kitap; üstadın Türkçesindeki duruluk ve akıcılık yazısında da kendini gösteriyor.

mehmet yılmaz

Araftaki Kramponlar - Behram Kılıç

Aksiyon Dergisinin spor muhabiri, değerli bir ağabeyim Behram Kılıç'ın son kitabı. Tanju Çolak, Mehmet Özdilek, Metin Tekin, Feyyaz Uçar, Oğuz Çetin, Aykut Kocaman, Hasan Vezir, Ünal Karaman, Hamza Hamzaoğlu, Bülent Uygun, Hami Mandıralı ve Uğur Tütüneker. Kariyerlerinde 80'leri de 90'ları da gören bu futbolcuların röportaj ve portrelerinin olduğu bir kitap.

Kitabı elime aldım ve hiç sıkılmadan, hatta çok az ara vererek birkaç saat içinde bitirdim. Bunun temel sebebi yormayan anlatımı kadar söz konusu futbolcuların hepsini tanıyor ve çocukluk/gençlik dönemlerinde izlemiş olmamdı. Yani, gerçek bir futbolseverin beğenerek okuyacağı bir kitap olmuş. Bazılarını Aksiyon'daki dosyalardan hatırlıyordum. Bu 12 kişi arasında gereksiz diyebileceğim bir isim yok ama doğal olarak bu listeye eklenebilecek başka oyuncular da vardır. Türkiye'de futbol kitabı yazmak, basmak zor iştir. Mesela kendilerinden bahseden bu kitabı söz konusu 12 oyuncudan kaç tanesi alacak ve okuyacak? Neredeyse hiç maddi getirisi olmayan bu çaba zaten takdiri hak ediyor. Bu oyuncuların futbolu bırakmış olmaları, portrelerin daha kitabȋ olmasını sağlamış. Güncellenmesi gereken az şey var. Yazarın eline sağlık, okunası bir kitap olmuş.

AllydeenleaR

Alıntı yapılan: Karabudun - 29 Ekim 2013, 20:26:57
Konuyla pek alakası yok; ama Akın Üner' in Çiftlik Caddesi' nden, İstiklal' deki gibi tramvay olmasa da, eskiyi anımsatacak bir raylı sistem geçirmeyi düşündüğünü ve bunu basınla paylaştığını hatırlıyorum. Kendisi de bu fikriyle dikkatimi çekmişti. Kitaplarından ancak haberdar oluyorum. İnşallah Çiftlik Caddesi' ne dair tasarılarını pratiğe dökme imkanını bulur.

yeni bir bilgi değil ama, geçtiğimiz yıl samulaşta bir çalışma yapmıştık, o zaman il stratejik planlarında ve ordaki yöneticilerin söylediğine göre, tramvay için bir hat tekkeköy güzergahından hava alanına, bir hat ise otogara düşünülüyor idi. Belki değişen planlar vardır, belki yeni bir stratejik plan yapılmıştır. belki de akın beyin ileriye dönük planlarıdır.

mehmet yılmaz

Bir Mübadilin Hatıraları - Kobakizade İsmail Hakkı

İnce bir kitap, edebi yönü de öyle kuvvetli değil ama önemli bir kitap. 1882'de Yunanistan Sarışban'da doğan İsmail Hakkı Kobakoğlu'nun 1940'lara kadarki hayatından kesitle sunuyor. 1924'de mübadele ile birlikte Samsun'a yerleşen bir aile Kobakoğulları. Bir kolu halen Kutlukent Ökse'de yaşıyor. Devrin şartlarını yansıtması bakımından mühim bir kitap. 

mehmet yılmaz

Tarihi romanlarıyla tanıdığımız Okay Tiryakioğlu'nun 2002'de yayınlanmış olan ilk romanı Karanlığın Çağrısı. Açıkçası ilk olmasının getirdiği bazı sıkıntıları barındırıyor. Yazarın adı olmasa tarihi romanlardaki ustalığını çok beğendiğim Tiryakioğlu'nun eseri olduğuna inanmakta güçlük çekebilirdim. Roman, satanist bir grupla dolaylı olarak yolu kesişen bir kişinin ve çevresindekilerin hikayesini anlatıyor. Gerilim filmi unsurları taşıyan, psikolojik tarafı da ağır basan bir roman. Yazarın tarihi romanlarının neredeyse hepsinde kullandığı El Azif adlı karanlıklar kitabının ilk nüvesi gibi adeta. Gerilim ve kabus hikayeleri sevenlerin ilgisini çekecek bir kitap.

mehmet yılmaz

Beyoğlu'nun En Güzel Abisi - Ahmet Ümit - Everest

Ahmet Ümit'i hiç okumamıştım. İlk defa son kitabı olan Beyoğlu'nun En Güzel Abisi'ni okumuş oldum. 2014'e girilen yılbaşı gecesi Beyoğlu civarında işlenen bir cinayet etrafında gelişiyor olaylar. Romanın kahramanı 'Beyoğlu'nun En Güzel Abisi' lakabını almış olan güngörmüş bir başkomiser olan Nevzat. Yardımcıları Ali ve Zeynep de onun ekibindeler. Karanlık işlerin adamlarından olan Engin öldürülmüştür ve ekip olayı çözmeye çalışır. Ana hikayeye paralel olarak Gezi eylemcileri, tinerci çocuklar, gayrımüslimler, barlar, kumarhaneler, uyuşturucu ve fuhuşa bulaşmış tipler, kabadayılar, mafya yapılanmaları, yağmalanan arsalar ve evler, mahvolmuş hayatlar ve hatta yazarın bizzat kendisi bile yer buluyor romanda. Bazı eksiklerine rağmen kalınca bir roman için hayli sürükleyici ve merak uyandırıcı bir kitap. Ahmet Ümit'in en iyi kitabı deniliyordu, en iyisi mi bilmiyorum ama iyi bir kitap.

mehmet yılmaz

Ağlama Tuna - Halide Alptekin

Balkan Savaşlarının 100. yılı münasebetiyle yazılmış olan bir roman. Bulgaristan'da yaşayan bir Türk ailesinin Balkan Harbi öncesinde o toprakları terk etme sürecini işliyor. Roman dili yetersiz olsa da iyi niyetli bir çalışma.

mehmet yılmaz

Elif Şafak - Araf

2004'de çıkan kitabı. Ben epey bir gecikmeli okumuş oldum. Elif Şafak üslubunun hakim olduğu bir roman. 2002'de ABD'ye yüksek lisans için giden Ömer adlı bir Türk öğrencinin Faslı ve İspanyol ev arkadaşları ile Amerikalı çevresinin hikayesini anlatıyor. Ömer, prototip bir Türk değil aslında. Çünkü isminin haricinde pek de Türklükle hele de müslümanlıkla ilgisi olmayan marjinal bir tip. Hayatta ne istediğini bilmeyen, nerede durduğu da pek belli olmayan yani arafta kalmış bir kişi. ABD'de Gail ile evleniyor. Farklı hayat hikayeleri var romanda.

Burak

Alıntı yapılan: AllydeenleaR - 25 Kasım 2013, 00:57:55
yeni bir bilgi değil ama, geçtiğimiz yıl samulaşta bir çalışma yapmıştık, o zaman il stratejik planlarında ve ordaki yöneticilerin söylediğine göre, tramvay için bir hat tekkeköy güzergahından hava alanına, bir hat ise otogara düşünülüyor idi. Belki değişen planlar vardır, belki yeni bir stratejik plan yapılmıştır. belki de akın beyin ileriye dönük planlarıdır.

şimdi bu alet yokuş çıkmıyor diyorlarya acaba eski Ankara yolundanmı bağlanacak bağlanırsa otogara ?