Bank Asya 1.Lig 23. Hafta / Samsunspor'umuz - Hacettepe: 4-1

Başlatan Tufan, 14 Şubat 2010, 17:17:43

« önceki - sonraki »

celebi

babasamsunlu

YaşarDoğu

KotuCocuk55

En son,Kocaeli maçını izlemek için geldiğim doğduğum büyüdüğüm memleket topraklarına varmamla,ayağımın  tozuyla kendimi 19 Mayısta bulmam bir oldu.

Gönlümde site yazarı bir çok arkadaşımla birlikte maç izleyecek,canlı pozisyonlara anında yorumlar yapacak ve tezahüratlar yapacak olmanın heyecanı vardı ama ne yazık ki yanımda bulunan başka insanların konumu nedeniyle maçı numaralıda izlemek zorunda kaldım.

Samsun maçına gidiş yolu bir nehir gibidir,şehrin çeşitli kanalları en sonunda mert ırmağı üzerinde buluşur ve 19 mayıs'a akar.Bulvardan yokuş aşağı akanlar,Çiftlik-56'lardan ve Meskenlerden gelenlerle kesişir,her ara sokaktan birkaç kişi eklenir bu akışa boynunda kırmızı-beyaz atkısı yada üzerinde  samsunspor formasıyla.En güzeli de babasının yada abisinin elinden tutmuş maça giden küçük çocukları görmektir bu yolda.Kendi çocukluğum gelir aklıma,bir hayat sorgulaması yaparım.Ölenleri-kalanları düşünürüm,samsunsporun dününü bugününü sorgularım,anıları ve dostları hatırlarım...Ve bilirim ki babasının yada abisinin elinden tutarak maça gelmiş ve büyük zaferler,müthiş atmosferler gören bu çocuklar büyüdüklerinde bu renklere gönülden bağlı bir Bizans düşmanı olacaktır.

Gönülden bağlı,Samsunspor sevgisine bir çok mana ve hayat felsefesi eklemiş biri olarak stada yaptığınız bu yürüyüşün son yokuşunda bir akarsunun debisinin artması misali  heyecanlanmaya  başladığınızı hissedersiniz.Heyecan ve hayallerle geçen bu yolun sonunda kendinizi önce köfteciler  ve atkıcılar daha sonrada bilet gişelerinin civarında bekleyen büyük bir kalabalıkla karşı karşıya bulursunuz..

Çocukluk yıllarımdan beri yaptığım,benim için alışagelmiş bu yürüyüş son 5 yılda bir çok kanalının zayıflaması nedeniyle eski coşkusunu kaybetmiş gelirdi bana,zaten bilet gişelerinin önünde ve en sonunda tribünlerde coşkulu bir kalabalık göremeyince takımımızın içinde bulunduğu durumu çok daha iyi anlardınız.
Ama bugün yola çıktığım andan itibaren bir farklılık vardı atmosferde.Her dakikasında, süper ligde oynarken,fenerbahçeyi beşiktaşı galatasarayı trabzonu 19 mayısa gömmek üzere yola çıkan samsunspor taraftarının coşkusu vardı hem yolda hem stad çevresinde hemde tribünlerde.

19 Mayıs Samsunsporlunun mabedi,orda bulunmak bizleri mutlu ediyor.Her ne kadar Avrupa ve ülkemizde son yıllarda yenilenen modern stadlardan görüntü olarak uzak olsa da seyircinin oluşturduğu ambians bu açığı fazlasıyla kapatıyor.Tribünleri sahaya yaklaştırılmış,tartan pisti kaldırılmış 19 mayısın rakip takımlara gerçek manada cehennem olacağını dünkü karşılaşmada gördük.

Şüphesizki bu hareketli tribünlerin assolisti 'ŞİRİNLER' idi.Uzun zamandır bu kadar güzel bir tribün görmemiştim,birçok kez dile getirdim, bu adamlar sürekli üstüne koyarak kendilerini geliştiriyorlar diye, dün bu düşüncelerimde haklı olduğumu canlı olarak bir kez daha gördüm.Zaman zaman maçı bırakıp onları izlediğim bile oldu.İtalya liglerinden görmeye alışık olduğumuz dev flamalar,bayraklar,çok sayıda atkılı ve formalı taraftar ile kırmızı-beyaz bir görüntü,daha tempolu ahenkli bünyeyi yormayan ,takımı atağa kaldıran tezahüratlar,konfetiler ve daha bir çok detay ile ŞİRİNLER  sahadaki futbola ek olarak seyir zevkimizi ve keyfimizi arttırdı varlığıyla..Yanımdaki misafir bir arkadaşımız Neden maraton'da değiller ordan çok daha fazla etkili olmazlarmı diye sordu.Dedim bu soruyu hiç sormamış ol,işin orası çok karışık.Ama şu açık ki artık bu stada sırf ŞİRİNLERİ izlemeye bile gidilir.

Uzun zaman sonra ülkenize gelip,çocukluğunuzun geçtiği stada dikkatlice bakınca bir çok ayrıntı gözünüze çarpıyor.Farkındalığınızın arttığını hissediyorsunuz.Ama bahsediceğim nokta herkesin kolaylıkla fark edebileceği bir husus..
Takıma 5 farklı noktadan destek veren taraftar grupları var.ŞİRİNLER'e ek olarak,maratonda gözünüze ilk olarak SAMSUNSPOR.BİZ grubunun bulunduğu yer çarpıyor.Gerçekten üzerlerindeki polarlarla çok hoş bir görüntü oluşturuyorlar.Ama onların dışında,Maraton görüntü olarak karanlık,forma ve atkı sayısı çok az,grupların da yeterince organize olamadığını kolaylıkla görüyorsunuz.Şimdi söğütlübahçeli arkadaşlar hiç darılmasın gücenmesin bir çoğunun şortla gezdiği yaşlarda Uğur Tatar önderliğinde söğütlübahçe içerisinde gırtlak patlatan biri olarak ne yazıkki  grubumun eski günlerinden çok uzak olduğunu üzülerek izliyorum..

Diğer gruplarda,ŞİRİNLERİN performansından çok uzak,hatta onlara ayak uydurmakta bile zorlanıyorlar zaman zaman.Kişisel bir görüş olarak SAMSUNSPOR.BİZ grubundaki arkadaşlarında ŞİRİNLERLE bir paslaşma çabası içinde olduğunu gördüm,maratonun geneli çok oralı olmasada..Stadımıza ilk kez gelen bir misafirimiz,bu taraftarla bu takım nasıl ikinci ligde olur diye sorarken, bu gruplar pek birbirini sevmiyor herhalde baksana,herkes kendi dalgasında ve iletişim yok diyerek var olan sorunu kolaylıkla fark edebildi...

Maçın genelini birçok arkadaşımız zaten defalarca yorumladı.Gerçekten keyif veren,havasını bulmuş bir samsunspor vardı sahada.Bir abimizin dediği gibi bugün,19 Mayısta rakip Barcelona olsa  bu taraftara bu takıma dayanamazdı gibi geliyor insana..

İlk yarıda hemen önümüzde oynayan  Oktay bize resmen bir resital sundu,attığı çalımlar ve ara paslarla,hayalini kurduğumuz Arjantinli 10 numara var sandık sahada,hakemin saçma sapan sarı kartı nedeniyle Bolu'da kendisini çok arıcaz..

55 Numaralı formasıyla,maç öncesi ısınırken,taraftardan bolca alkış olan Emre Balak ben bu takımı niye bıraktım diye çok hayıflanmıştır herhalde.Daha maçın ilk dakikalarında sakatlandım diyerek maçtan çıkmasını Samsunspora ve bu taraftara karşı oynamak istemedi şeklinde yorumladım ben.Çünkü yedek kulübesine gelişinde ve oturuşunda çok da sakat bir görüntü yoktu..

Ahmet Şahin tek kelimeyle muhteşem.Bu formayı ve taraftarları çok sevdiği her halinden belli...Taraftarında onu..Sadece Bank Asyanın değil Türkiyenin sayılı kalecilerinden birine sahip olduğumuz için oldukça şanslıyız.Maçın ilk yarısında ayaklarıyla çok kritik bir pozisyon çıkardı.Maçın gidişatı açısından çok önemliydi.

Muratı top tutma ve oyun kurma bakımından çok beğendim,özellikle oktayla birlikte çok daha etkili oluyor..Zaman zaman oyundan kopsada,top sürekli onun ayağına gelsin istiyorsunuz..

Sadece forumdan tanıdığım bir oyuncuydu Adem,ama dün gördüm ki gerçekten canla başla mücadele ediyor ve çok faydalı..Hacettepesporun zayıf,yol geçen hanına dönen kanadını Turgut'la birlikte çok iyi kullandılar..

Turgut hala çocuk..
Yetenekli bir oyuncu, belki bir yıldız bile olabilir ama düzgün ağabeylere ve mentorlarla çalışmaya ihtiyacı var.Bide güçsüz,ikili mücadelelerde çok kolay yıkılıyor.

Abdülaziz maçın en etkisiz ismiydi,gerçekten neler yapacağını merak ettiğim bir oyuncuydu ama beklentilerimi karşılayamadı.Nitekim Kaplar hoca,kendisini oyundan alarak doğru bir karar verdi.

Turgay görev adamı,1.sınıf bir oyuncu değil,tıpkı Orhan ve Savaş gibi.Görevini yapmalarının dışında daha fazla bir şey beklemek hata olur bu oyunculardan diye düşünüyorum.Şampiyonluğa oynayan veya süperligde  yer alacak takımda bir gömlek daha kalitelilerine ihtiyacımız olacak..Savaşın iki gol atması maalesef düşüncelerimi değiştirmedi,bu onun suçu değil bizlerin Tanju Çolak,Serkan Aykut,Cenk İşler gibi forvetlerle büyürken,İlhan Mansız gibi futbolcuları bile çok fazla ciddiye almamamızdan kaynaklanıyor..

İnsan takımını bu kadar etkili oynarken ve tribünleri komple  dolmuş görünce kendini süper lig hesabı yapmaktan alıkoyamıyor.Şu bir gerçek ki,bu sene olmasa bile önümüzdeki seneye Şampiyonluk parolasıyla gireceğiz.
Öyle oluncada hemen kadroyu başka bir gözle izlemeye başlıyorsunuz..Kimler gitse, kimler kalsa hesapları başlıyor...Ben kaliteli 2 DEFANS-2 ORTA SAHA 1'DE FORVETLE seneye açık ara şampiyon olacağımızı düşünüyorum.Hatta o takımım kolaylıkla Süperligi sırtlayacağını da düşünüyorum birkaç yabancı oyuncu transferiyle.

Statta kiminle konuşsanız kalan 11 maçı kazanacağımızdan emin,Bolu ne olur diye sorduğum bir kişi bile zor demedi,direk yeneriz diyor herkes..

Bu süreç bu coşku bizi bu gün olmasa bile yarın içimizdeki İrlandalılar istemese dahi süper lige taşıyacaktır.
Bir camia olmak,köklü bir kulüp olmak,nasıl oluyor  bir kez daha gördüm ve gurur duydum takımımla.
Muhteşem bir gündü,çocukluğumu gençliğimi tekrar tekrar yaşadım,küçük kuzenimin istemesi üzerine Takım otobüsünün önüne dahi gittim,bilirsiniz yaş ortalaması biraz düşüktür düşüktür orada..O otobüsle davullarla zurnalarla oynaya oynaya Nuri Asan Tesislerine yürüdüğüm zamaları hatırlarım.Şu an için otobüs etrafındaki kalabalik o günlerden uzak ama başarılar devam ettikçe o otobüse yaklaşmakta kolay olmayacaktır.

Korna seslerinin,tezahüratların birbirine karıştığı eve dönüş yolunda mert ırmağı köprüsü üzerinde bekleyenlerin maç ne oldu diye sormalarıyla nerdeyse geçmişin birebir yaşandığı bu güzel gün sanki Allah'ın bizlere bir hediyesiydi..
İnsana işte ben,bu yüzden bu takımı tutuyorum dedirten...

Şimdi gelde,Boluya gitme!!! 

cem

Alıntı yapılan: gozgoz yılmaz - 22 Şubat 2010, 01:33:35
Taraftar harikaydı. Hacettepe'nin 23 numaralı saç özürlü futbolcusu, bir pozisyonda hayatının hatasını yaptı ve Oktay'a pislik yaptı. Sonra büyük taraftarımız kendisinin plakasını almak kaydıyla cezai işlem başlattı. Çocuk topla her buluşmasında Joseph Joseph durumuna geldi. Eli ayağına dolaştı., 3. gol onun çöküşüyle geldi. Yine büyük taraftarımızın aynı oyuncunun Murat'ıma salladığı tekmeyi görmemesi üzerine yardımcı hakem beyi lisan-ı münasiple ikaz etmesiyle birlikte sarı kart da gördü. İyice beyin bızdıklmasına dönen keltoş çocuk, az kalsın o berbat futbolunu kendi kalesine şık bir gol atarak süsleyecekti ama direği yaladı gitti top. Özetle, taraftar keltoşun feleğini şaşırttı. :) :) Benim maçtan çıkadığım sonuç budur.

Kapalı tribün bile tezahürat yapıp, meksikoya katıldı, daha ne olsun?  ;D
gozgoz abi bende kapalıdaydım lütfen rencide etme beni ya.:):):):)

mehmet yılmaz

@KotuCocuk55
Uzun süredir değil Samsun dışında, yurt dışında bulunan akil ve gerçek bir Samsunsporlunun muhteşem bir maç günü analizi olmuş.

Senin özlediğin herşeyi biz de özledik... Bu sevda hiç bitmiyor, bilakis daha da alevleniyor bizde.

cem

benim turgutla ilgili anlamadım bir konu var,,,,,,
bu çocuk gol atıyor sevinmiyor,asist yapıyor sevinmiyor,takım galip geliyor sevinmiyor...bu çocuk neden böyle yapıyor galiba beden sahada ruhu dışarda.........

forza_devil

Alıntı yapılan: samsuni - 22 Şubat 2010, 18:49:12
@KotuCocuk55
Uzun süredir değil Samsun dışında, yurt dışında bulunan akil ve gerçek bir Samsunsporlunun muhteşem bir maç günü analizi olmuş.

Senin özlediğin herşeyi biz de özledik... Bu sevda hiç bitmiyor, bilakis daha da alevleniyor bizde.

aynen bu ateş hiç sönmeycek. yeterki takımımız başla canla oynasın bizim onlara desteğimiz sonsuz ve edebidir...

forza_devil

Alıntı yapılan: cem - 22 Şubat 2010, 19:02:39
benim turgutla ilgili anlamadım bir konu var,,,,,,
bu çocuk gol atıyor sevinmiyor,asist yapıyor sevinmiyor,takım galip geliyor sevinmiyor...bu çocuk neden böyle yapıyor galiba beden sahada ruhu dışarda.........

benim gözlemlediğim kadar biraz umursamaz colin kazım gibi ama çokda mütavazi birisidir belkide ondandır.. yeteneğinden hiç kuşkum yok takımda en beğendiğim kişidir, hakkaten yetenekli biraz kondiksyonu artırırsa, kendine iyi bakarsa birazda hırslı oynarsa ismi ölümsüz futbolcular arasında yer alır

cem

Alıntı yapılan: forza_devil - 22 Şubat 2010, 19:12:56
benim gözlemlediğim kadar biraz umursamaz colin kazım gibi ama çokda mütavazi birisidir belkide ondandır.. yeteneğinden hiç kuşkum yok takımda en beğendiğim kişidir, hakkaten yetenekli biraz kondiksyonu artırırsa, kendine iyi bakarsa birazda hırslı oynarsa ismi ölümsüz futbolcular arasında yer alır
rakibi teke tek yakaladığında müthiş,kendini iyi geliştirdi inşallah dediğin gibi mütevazıdır....
tribün deergide bir yorumda türkiyenin ibrahimoviçi olur ilerde diye yorum yapılmıştı çok iyi hatırlıyorum,inşallah.........ondan beklentimiz büyük......

Nuri Asan

Çok korkuyordum bu maçtan,hacet 2.yarının en iyi takımlarındandı.2-1 den sonra eyvah dedim bu maçı alamayacağız.3-1 den sonra rahatladı.Konfeti işinde aramızda heyecanlanıp erken atanlar oldu,istediğimiz gibi olmasada iyi bir tribün yaptığımızı düşünüyorum.

Havzalılara,Termelilere,Ladiklilere helal olsun.Belediyeleri bir olup otobüs kaldırmışlar.Termeliler çok kalabaık gelmişlerdi.Bizde bafradan her hafta 4 gidiş 4 geliş 8 araba değiştirerek maça geliyoruz bu rezillik bir an önce bitmeli.

Dün uzun bir aradan sonra sahada oynayan 11 futbolcunun 10'unu çağırdık.

Önümüz seneye bu futbolcuların hepsi takımda tutulmalı,öyle fazla transferede gerek yok,sadece sakatlık-ceza durumları göz önünde bulundurularak yerlerine alternatif düşünülmeli.Futbolcular o kadar iyiki hiç birisinin yerine bir başkasını koyamassınız.Seneye iyi bir oluşum ile bu ligden Elazığ rekorunu kırıp çıkarız.

Son 8 haftada 6 galibiyet aldık,şu alçak lig 8 hafta önce başlamalıydı.

Gerçekçi olalım alt  tarafa daha yakınız,ilk hedefimiz düşmemek,11 Maçtan en kötü 8 maçı kazanırsak play off oynarız ilk hedefimiz 41 puan yapıp olursa play ofu zorlamalıyız geçen senede play ofa ramak kalmıştı ama sonrasını biliyorsunuz az daha...Şunuda söylemeden geçemeyeceğim,olurda play off oynarsak çıkma şansımız yüzde 80'in üzerindedir.Hesaplarıma göre 53 - 54 le play off. oda son 19 haftada 43 puan almış olmamız demek.19 dan 43'ünü alan takım o play ofdanda çıkar.

Ama düşünmemiz gereken tek şey önümüzdeki 4 maç,4 maçtan 6 puan çıkartabilirsek bu ligde kalmış oluruz,olurda bu 10-12 puan olursa işte o zaman play off konuşuruz.Öncelikli hedef Bolu-Adana-Buca-Giresun 4'lüsünden çıkartabileceğimiz 6 puan.

LisandroLopez

Turgut gerçekten çok yetenekli ama nedense biraz soğuk nası diyim sevinmesini bilmiyor,tribüne çağırıyorsun duymazlıktan geliyor ama yeteneği gerçekten tartışılmaz.
isteyerek oynadığı zaman kimse tutamıyor 4 maçtır çok faydası var.

edmontdante

Oflu