Antalyaspor Maçı Sonrası Üç Yorum

Başlatan mehmet yılmaz, 21 Ocak 2008, 14:54:22

« önceki - sonraki »

mehmet yılmaz

Antalyaspor'a deplasmanda 4-2 kaybettiğimiz maçtan sonra Haber Gazetesinde çıkan ve Antalya'da yaşayan üç Samsunlu yazarın kaleminden çıkan yazılar. Çok dokunaklı ve manidar geldiler bana; paylaşmak istedim.

AlıntıKöşe yazarı : Cengiz Altay

Samsun'un onuru

Tam 13 yıldır yaşadığım Antalya'da kulüp yöneticilerinden taraftarına kadar bütün tanıdıklarım bana "Antalya-Samsun maçlarının sonucu seni üzmez. İkisi de senin takımın nasıl olsa" diye takılırlar. Hep dedikleri gibi olmuştur. Bu maçlarda ya Samsun'un ya da Antalya'nın kazanmasına sevinmişimdir. Biri doğup büyüdüğüm memleketimin takımı Samsunspor, diğeri 13 yıldır yaşadığım, renkleri de kırmızı beyaz olduğu için Samsunspor'dan ayrı tutmadığım Antalyaspor.
Antalya, Türkiye'nin 81 ilinden, hatta yurt dışından da binlerce yabancı uyruklu insanın yerleşip yaşadığı bir kent. İnsanlar birbirleriyle ilk kez tanışırken "Nerelisin?" sorusunu yöneltirler. Benim cevabım hep "Övünmek gibi olmasın, Samsunluyum" olmuştur.

Dünkü maça iki takım futbolcuları Samsunspor'un 19 yıl önce yaşadığı trafik kazası felaketinde hayatını kaybeden Antrenör Nuri Asan, futbolculardan Muzaffer Badalıoğlu, Mete Adanır ve Zoran Tomiç'in fotoğraflarının bulunduğu pankartla çıkarken o felaket günleri gözümün önünden akıp geçti.

Lider Antalyaspor, devre arasında teknik kadroda yapılan değişiklikten sonra hücum oyununu benimsediği gibi özellikle duran topları da çok iyi kullanan ve buradan goller bulan bir takım kimliği kazanmıştı. Ancak dünkü maçta defansın önemli isimlerinden Polonyalı Bineiuk'un cezalı olması, vatandaşı Dziewicki'nin 30. dakikada hastalığı nedeniyle oyundan çıkması planları bozdu.

Şenol Can'ın yokluğunda sol kanadı da oyuncuların dönüşümlü görev almalarıyla idare etmeye çalışan Antalyaspor'un, en çok güvendiği bölgelerden biri olan sağ kanattı. Ne var ki Samsunsporlu Celil, Antalyaspor'un sağ tarafını adeta felç etti. Karşısında çok dirençli ve mücadeleci bir takım bulan Antalyaspor, bu maçı kazanmanın kolay olmayacağını ilk dakikalarda anladı. Antalyaspor'un ilk yarıda kullandığı duran toplar hep Samsunspor'un atak defans oyuncuları tarafından kesilince ev sahibi takımı iyice sıkıntı basmaya başladı.

Cenk'in, Antalyaspor'u 1-0 öne geçiren golüne 5 dakika sonra Caner karşılık verip skora denge getirince herkes "Bu maç berabere biter" yorumları yapmaya başladı. Samsun'un hiç teslim olmaya niyeti yoktu. Dağılma noktasına gelmiş, bitip tükenmiş bir Samsun bekleyenler yanıldı. Tribündekiler, Samsunsporlu futbolcuların onurlu mücadelesine tanık oldu.
Dakikalar 40'ı gösterirken Ufuk Ateş'in attığı gol Antalyaspor'u 2-1 öne geçirdi ama, evsahibi takım Samsunspor'un dirençli ve kafa tutan oyunu nedeniyle ikinci yarıya da tedirgin başladı.
Maçın sonucunu hakem Gökhan Güneşer'in yanılgısı belirledi.

Cenk, ani gelişen Antalyaspor atağında ceza sahasına girerken Kenan'ın sadece topa müdahele ettiği pozisyonda yerde kalınca hakem penaltı noktasını gösterip Kenan'ı da kırmızı kartla oyundan ihraç etti. Bence hakemin bu kararında kasıt yoktu ama maçın kaderini tayin eden yanılgı vardı. Bu yanılgı Antalyaspor'u 3-1 öne geçirirken, Samsunspor'u da sahada 10 kişi bıraktı.

Samsunspor, sahada 10 kişi kalmasına ve 3-1 geride olmasına rağmen yine de maçı bırakmadı. Kaptan Celil ve arkadaşları, renktaşları Antalya'ya karşı onurlarıyla mücadele ettiler. Antalyaspor'un dördüncü golü hem Samsunspor hem de kaleci Ercüment için büyük talihsizlikti. Ufuk Ateş'in şutunda Ercüment'in geri çevirmeyi başardığı top, Ufuk Ateş'e çarparak ağlara gitti.
     Aslında konuşulup tartışılması gereken dünkü maçın nasıl oynandığı ve sonucu değil, Samsunspor'un bu hallere neden düştüğüdür. Maçın 90 dakikası boyunca ben "Samsunspor'un bu ligde ne işi var?" diye kendi kendime sorup cevap aradım. Antalyaspor, 3 yıl önce kapanıyordu, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel duruma el koydu. Yaklaşık 30 milyon YTL borç ile aldığı kulübü bugünlere getirdi. Antalyaspor'un şu anda 10 milyon YTL kadar borcu kaldı. Geçtiğimiz yıl küme düştü ama şimdi bu ligde lider ve şampiyonluğun en büyük favorisi. Demek ki insanlar kaçmak yerine çare üretmeyi düşünüyorsa çözüm bulunabiliyor. Samsun'da neden insanlar Samsunspor'dan kaçıyor anlamış değilim. Üstelik onurlarıyla mücadele eden bir futbolcu kadrosuna sahipler. Ben dünkü maçta buna tanık oldum. Tam 14 milyon YTL maliyeti olan Antalyaspor, maçı yukarıda anlattığım gibi kazanabildi.
Türk futboluna unutulmayacak yıldızlar kazandıran Samsunspor'un içine düştüğü durumu kabullenemiyorum. Biz de Samsun'dan kilometrelerce uzakta yaşayan Samsunlular olarak başımız öne eğilmesin istiyoruz.

Bu 4-2'lik yenilgiye rağmen onurlu ve sadece futbol oynamayı düşünen Kaptan Celil ve tüm arkadaşlarını kutluyorum. Onların bu onurlu mücadelesine tüm Samsun'un da katılmasını arzu ediyorum. Uzaklardayız ama buradaki Samsunlular olarak gönlümüz her zaman Samsun ve Samsunspor ile. Başımızı öne eğdirmeyin.

AlıntıKöşe yazarı : Ali ORHAN

Siyah formanın sırrı

İşe siyah forma ile başlamak istiyorum. Samsunspor 1989 yılında bir trafik kazası yaşadı. O acıyı hep birlikte yaşadık. Hala içimizde hissediyoruz ama bunu sahaya yansıtmaya artık gerek yok.
       Samsunspor müsabakası öncesi Antalyaspor, Samsun'u beşler demiştim. Görünen köy kılavuz istemiyor. Bir takım kendi kaderi ile baş başa bırakılır, kent dinamikleri de kentin takımına sahip çıkmaz ise sonuç önceden belli olur.
Maçı yazmanın o kadar esprisi yok. Bilmem kaçıncı dakikada ne oldu, bilmem kaçıncı dakikada gol kaçırdılar, hakem yanlıydı.
     Bunlar sadece ayrıntı.
     Ama, şeytan ayrıntıda gizlidir.
     Samsunspor'un şeytanları çok. Bir kere bu takıma kentin idarecileri destek vermiyor. Futbolcuların yüzlerine baktığınızda bunu net bir şekilde okuyabilme şansını yakalıyorsunuz.
      Skor Antalyaspor lehine ama sahadaki oyun.
Yukarıda yazdıklarımla tezat bir yorum olacak ama Samsunspor sahanın her yerinde vardı. Ta ki, orta hakemin eli cebine gidip,   Kenan'a kırmızı kartı gösterene kadar.
Samsunspor aleyhine verilen penaltı kararı ne kadar ağır bir karar idiyse, Samsunspor'un o eski Samsunspor olmadığı gerçeği de o kadar net ve şeffaf.
       Nerede Fenerbahçe'ye 4 gol attıktan sonra, İstanbul minibüslerine binen yolculara, arkayı Fenerliyelim sözleri?
Nerede o güzelim ruh? Nerede formanın hangi renklerden neden kurulduğunu anlayabilen oyuncular?
Ben Samsunspor'u izlerken inanın üzüldüm. Bir takım saha içinde ne yapacağını bilmekten bu kadar uzak mı oynar?
Skor aleyhimize ama saha içinde oynayan bir futbolcu ismi ver derseniz ben tek isim veririm.
     Celil.
     Dün muhteşem bir oyun ortaya koydu. Ama sanırım idmanlarda pek koşmuyor. Sanki idmansızdı. Buna rağmen sahanın en iyisiydi. Antalyaspor taraftarları Celil'i tribüne çağırıp, onu alkışlıyorlarsa Celil hala eski Celil.
      Ama, Celil tek, Celil çaresiz, Celil yeterli pas alamıyor, verdiği pas, girdiği ver-kaçta kendine gelmiyor, yoruluyor ve...
      Celil ağır kalıyor.
      Maçın hakemleri için söylenecek tek kelime var. Rezalet.   Oyun avantajlarını hep ev sahibi takımın lehine değerlendirdi.
Öyle bir penaltı verdi ki, penaltının sahibi Cenk bile şaşırdı.
Velhasıl, siyah formalarla başlayan müsabaka kara bir yenilgi ile son buldu.
      Samsunspor'un önümüzdeki maçı da zor, ondan sonra da zor.
      Ondan sonra da.
      Samsunspor'un acilen toparlanması lazım. Ya sihirli bir değnek bulacaksınız, ya kurşun döktüreceksiniz, ya falcılara falan baktıracaksınız.
       Teknik olarak bu takım çökmüş durumda.
       Biraz da maç mı anlatsak?
       Samsunspor her şeye rağmen oynadı. Gol yollarındaki beceriksizlikleri sonu hazırladı.
      Karadeniz'ın hırçın dalgaları, Akdeniz'ın mülayim dalgalarına yenik düştü.
      Biz mi?
     Boynumuzu büküp maçtan ayrıldık.
      Gerisi, teferruattan ibarettir efendim...

AlıntıKöşe yazarı : Okan Dilek

Ruh bitmiş

Her şeyden önemlisi galip gelebilmek için öncelikle bu anlayışla sahaya çıkılırdı. Samsunspor sahasında kaybetmeyen takım ünvanını yıllarca korumuş bir takımdı. Deplasmanda da takımların nasıl bir taktikle durdurulabilir diye korktukları, çekindikleri bir takımdı Samsunspor. Ancak, derenin altından çok sular akmış. Taşlar, çakıllar, kumlara, seller alıp götürmüş değerleri. Kala kala bir Celil kalmış, onun da binmiş herkes sırtına...
       Nereye kadar Celil? Nereye kadar Caner?...
       Fatih diye bir kardeşimiz. Kadıköy'den almışlar. Ne diyeyim. Bir dönem Samsunspor'un S'sine yaklaşamamış duygular iyi bilir. Kapısının aralanması, antrenmanlara çıkmak için fırsat yaratılması, 'Gel bizde başla' davetleri, Bayram günü olurdu o futbolcu için. Fatih kardeşime buradan birkaç söz etmek isterim. Bu fırsat bir daha gelmez. Önce kafanı çalıştır. Ya kafanı değiştir, ya futbolcu olup olmadığına bir bak. Bu forma o kadar ucuz değil. Koşmayan, koşarmış gibi yapıp kaleye doğru gidemeyen bir yüreksizlik acıtır içimizi.
      Gurbet kuşu olmuş duygularımızın güleç yapacak bir nefes aradık bu maçta. Olmadı. Caner için sevgili İlhami Hoca PTT ve Samsunspor'un altyapısında bu kardeşimizi yetiştirirken geleceğin yıldızı işte Okan " deyişi kulaklarımda hala.
Caner bu duygulardan çok uzakta. Acaba ondan da mı çok şey bekledik?  Can'a  ise can suyu olur misali baktık. Can olmuş, gelmiş takıma da can suyu olamadı bu maçta.
Kenan Yelek, eski olmanın avantajını daha nereye kadar kullanacak? Ben fedakarlık yaptım. Fedakarlık yapmaya devam ediyorum anlayışı ile bu formayı nereye kadar ıslatması için izin verilecek ?
      Takımın kötü oluşunu daha fazla dillendirmek istemiyorum. Her şeyden önemlisi 'Ruhumuzu kaybetmişiz de' nereye bakacağımızı şaşırmışız. Yönetim ne yapsın, futbolcu ne kadar bu ruhu içinde taşısın? Bir karmaşadır gidiyor takımımızda. İçimiz sızlatır böyle ruhsuz yenilgiler.
      Hani 'Oynadık da yenildik aslanım' diyemedik...
      Cenk tam bir profesyonel olduğunu bir kez daha gösterdi.   Böyle bir şey herhalde profesyonellik. Gurbette her şeye rağmen bilgisayarın tuşlarında Samsunspor'u anlatmak, böyle bir şey profesyonellik... Yıllarca ekmek yediğin takıma 2 tane çakmak.
Biz ruhumuzu kaybetmedik. Profesyonelce baktık, izledik maçı.   Ama, Samsunspor'da hem profesyonellik uçup gitmiş, hem de ruh.
      Eyyy ruhhh, geri gellll... Küme düşmeden !

Ne zaman bitecek bu ızdırap?.. :(

Sadece Samsunspor

kurtarın bizi artık buralardan  >:( - arkadaşlar harbiden bu nasıl bir duyarsızlıktır ya son 5 senedir birçok çok yardım istendi takım gidiyor dedik yine bişe yok o zaman kapatalım samsunsporu kardeşim hiç oynamayalım daha iyi ya rezil olmaktansa kapansın yada adam gibi samsunlu zenginler paraları çıkartsınlar ve süperligde sivasın yerini alalım - neden bütün takımlar destek alırken samsunspor almıyor - bu soruları hala soruyorsak suç bizde değil destek vermeyenlerdedir

yazmıcam daha böyle şeyleri diyordum ama ne yapalım gönlüm el vermiyor

celebi

YETER ARTIK YA GÜLDÜRÜN YÜZÜMÜZÜ >:( >:( >:(

ozkan17

Samsun'un onuru,Siyah formanın sırrı,Ruh bitmiş..

samsun155

jean

en ustteki yazinin sahibi sacmalamis bayagi 13 yildir antalayada yasiyormusta antalyasporu samsunspordan ayiramiyormus tamam diger maclarda yenmesini istersin de bu kadar bir sempati varsa samsunsporlu degil demektir bence