Bize özgü bir taraftarlık modeli; Çift takımlılık

Başlatan mehmet yılmaz, 18 Ekim 2006, 16:37:44

« önceki - sonraki »

mehmet yılmaz

AlıntıBize özgü bir taraftarlık modeli: Çift takımlılık

MEHMET YILMAZ
Türkiye, dünyanın en şahsına münhasır ülkelerinden biri. Ne sağı, dünyadaki sağ hareketlere benziyor; ne de solu! Batının sosyolojik değerleriyle okunmaya çalışılan pek çok konunun kendine özgü çizgiler taşıdığı ve değişik terkipler oluşturduğu söylenebilir. Siyasetten edebiyata, sosyolojiden inanca kadar pek çok alanda yaşanan bu kendine özgülüğün futbola da yansımaması mümkün değildi! Mesela, bu ülkede sadece dört şampiyon çıkmış olmasını batıdaki bol şampiyonluklarla kıyaslayınca, Türk kurulu düzenciliğini hatırlamamak olmaz. Hemen her fikriyatın statükocu olduğu bir ülkenin futbolunda çeşitlilik beklemek ne kadar doğru olabilir ki? Acaba dört takımın haricindekileri tutanlar size de biraz marjinal ya da düşük oy alan partileri anımsatmıyor mu? Haklı ya da haksız oldukları, ne söyledikleri pek de önemli değil! Hatta aslında doğru da söylüyor olabilirler; ama 'Oyumuz zayi olmasın' değil mi?
İşte, batıyla kıyaslayınca Türkiye'deki taraftarlık yapısının da ciddi bir farklılık gösterdiği görülüyor. Avrupa'da takım tutmadaki birinci esas 'yaşanılan coğrafya' olurken, ABD'de 'başarılı olmak' esas kabul ediliyor. Türkiye'de de tercih başarıdan yana kullanılıyor. Ancak burada şöyle bir durum da var: Türkiye'de tercih edilen üç İstanbullu'nun kuruluş tarihi oldukça eskiye dayanıyor ve özellikle Anadolu takımları 1965'ten itibaren kuruldukları için daha en baştan kaptırılmış bir taraftar potansiyeliyle karşılaşıyorlar. Bu gönül vermiş taraftar topluluğundan adam ayartabilmek için yapılması lazım gelen şey ise Trabzonspor örneğinde olduğu gibi şampiyonluk...

Ancak önce Eskişehirspor'un büyük hamlesi çeşitli oyunlarla bertaraf edilmiş, ardından da Samsunspor'un neredeyse kazanacağı şampiyonluk 'tam 14 yıldır' bekleyen G.Saray'ın etkili markajıyla engellenmiştir! Ardından Kocaelispor, G.Antepspor, G.Birliği gibi takımlar da benzer bir sergüzeşt yaşamışlardır ve oyuncular değişse bile oyun hep aynı kalmıştır. Bu arada, Trabzonspor demişken... Bordo-Mavililer'in elde ettiği 6 şampiyonluk olmasaydı, tutulan tek takım payesinin bu kadar geniş sahada yankı bulması da pek mümkün olmayacaktı. Yani, genel anlamda Rize'de nasıl bir F.Bahçe sempatisi varsa, Trabzon'da da İdmanocağı yıllarından tevarüs eden bir G.Saray sempatizanlığı olacaktı belki de...

Futbolda herkes İstanbullu

İnsanlar, şampiyonluk görmüş takımların haricinde memleketlerinin takımlarını da tutuyorlar. Çünkü, şehir-semt takımları ülkemizde 'bir yere ait olma' hissini en yoğun yaşatan unsurlardandır. Askerde, üniversitede, gurbette insanların öncelikle hemşehri aramaları boşuna değil. Zaten o yüzden statlarda tribüncü gruplar haricinde kalan büyük kitle, 'Rizespor' ya da 'Denizlispor' diye değil, 'Rize' ya da 'Denizli' diye bağırır! Takım, isminden dolayı açıkça şehri temsil etmektedir ve futbolun böylesi popüler olduğu bir ülkede-dünyada birinci derecede tanıtım unsurudur.

Öyle ki, İstanbul'da doğup büyümüş ve İstanbul takımlarından birini tutmuş olan bir genç bile aynı zamanda baba memleketinin takımına da sempati duymaktadır. Hatta üçleme yapıp yaşadığı semtin takımını da tutanlar çıkabilir. Mesela, Kasımpaşa'da oturan ve aslen Giresunlu olan biri, aynı anda hem Fener'i hem Kasımpaşa'yı hem de Giresunspor'u tutabilir; aynı anda ama asla aynı oranda değil! İlginçtir, İstanbul'un en büyük sorunlarından biri olan 'İstanbullulaşamama' durumu, takım tutma hususunda ortadan kalkıyor. Dedik ya, biz kimseye benzemeyiz diye!

Özellikle 1980 sonrasındaki apolitizasyon döneminde futbol önemli bir teşvik unsuru oldu. Hatta 1980 öncesi Anadoluculuğa ve dolayısıyla yerelliğe doğru kayan taraftar desteği tekrar İstanbul takımlarına yöneldi. Medyanın daha yaygın hale getirilmesi ve özel televizyonlarla birlikte daha çok haber üretme, daha çok dikkat çekme gibi arayışların sonucunda bu ülkede dört, hatta üç takımdan başkasını tutmanın ayıp olduğu gibi bir anlayış yaygınlaştı. Mesela, ilkokul ve ortaokul yıllarında sadece Samsunspor'u tutan bu satırların yazarı bile zamanla o ağır bombardımana karşı koyamadı ve ikinci bir takıma meyletti. O ikinci takım, hayatının anlamlarından biri halini aldı ve daha sonra da birinci takım durumuna geldi. Neyse ki son yıllarda özüne dönen yazarınız, artık sadece Samsunspor'u tutuyor... Eee... Bilimsel araştırmaya falan gerek yok işte; bizatihi ben bile bu ülkede çift takım tutulduğunun canlı şahidiydim!

Kesin bir sayı vermek mümkün olmasa bile Türkiye'deki futbolseverlerin çoğunun çift takım tuttuklarını söylemek mümkün. Peki, sadece ve sadece, üç İstanbullu'nun haricindeki takımlardan birini tutan taraftarlar yok mu? Sayıca az da olsa var demek lazım. Trabzonspor'u istisna kabul edersek... Eskişehirspor, Göztepe, Karşıyaka, A.Gücü, G.Birliği, Samsunspor, Kocaelispor, Sakaryaspor, Bursaspor gibi tribün kültürü yüksek takımların sadece o takımları tutan taraftarları olduğunu söyleyebiliriz. Elbette unuttuklarımız da vardır; şimdiden affola... Ama Türk futbolunda dört başı mamur bir gelişme bekleniyorsa taraftar yelpazesinin bir an evvel genişlemesi ve insanların yaşadıkları ya da sevdikleri şehrin takımını tek olarak tutması lazım! Tabii bu gidişle bunun olması da pek mümkün görünmüyor maalesef...  
Sayı: 155
Bölüm: Taraftar
http://sporvizyon.zaman.com.tr/?bl=87&hn=12271

jean

boyle devam eder bu yapilacak birsey yok tv de istanbul gazetede istanbul takimlari yeni yeni aklibasina gelen biri sanacakki baska takim yok biz allaha sukur nlardan degiliz
sadece samsunspor

Tribün_ali

BİZ SAMUNSPORLUYUZ O DERNEK FALİYETİ SAMSUNDA OLSA ONLARIN BAŞINA YIKARUIZ O DERNEKLERİNİ

İSTANBULU SEVMEDİK SEVMEYECEGİZ SAMSUNSPORLU DOGDUK SAMSUNSPORLU ÖLECEGİZ

supporter

Malesef Türkiye'de özellikle son yıllarda iyice yaygınlaşan bir olay. Gerçek Samsunspor taraftarının bir başka takıma zerre kadar gönlü kaymaz. Bu konuda Türkiyedeki birçok şehirden ileri bir durumdayız. Ama bu durumu korumak hatta daha iyi bir noktaya gelmek için bu adaletsiz düzeni eşimize dostumuza anlatmaya çalışmalıyız..

Tribün_ali

benim yaşım 18 elimden geldince arkadaşları ma anlatıyorum bunları ve tam bir istanbul düşmanıyız biz cevremde hiç ist takımlarını tutan yok

piyanist

Arkadaşlar Samsunspor Öyle bir Takım ki Seven Ya Hep Sever,Sevmeyen Hiç Sevmez.Geçende bi kaç arkadaşlada bu konuyu konuşmuştuk.Yani Bizde 2.Takımım Samsunspor Diyen Çıkmaz.(Çıksalar bile Sayıları Çok Azdır)

Örneğin Vestlspor.Adam Febeli yada cinconlu yada bejekeli.Adam diyorki ben bu takımları tutuyorum vestel memleketimin takımı 2.takımımda v.manisaspor olsun diyor.Ama bizde Öyle Şey yok.Dediğim gibi olsa bile sayıları çok çok azdır.

RauL^^

erkek adamın tuttugu takım nüfüs cüzdanında yazar.. bizde böyle... samsunda bir dernek açılamaz açarlarsa kapattırırız.. burası samsun istanbul değill.. aNTi-BiZaNS   aNTi-Trabzon  şirinlerrr

King Of The North

Yanlış Raul,erkek adamın tuttuğu takım yüreğinde yazar.Benim nüfus cüzdanımda Samsun doğumlu olduğum halde Amasya'da çıkardıkları için orası yazıyor.Benim burda aslen Sivas'lı ama Ankaragücünü tutan hem de fanatikçe bir arkadaşım var.Annesi de Samsunsporu tutuyor ve tek takımı.O kadar gururlandım ki.Yani sadece doğum yeri Samsun olanlar tutmuyor bu takımı.Tek ve gerçekten Samsunsporlu olan birçok insan var.

RauL^^

kardeşim olaya bu kadar gerçekçi bakma ya.. orda anlatılmak istenen kağıt üğstündeki yazı değil damarında akan kan..amasya yazsada samsunlusun dimi işte onu diyorum lafın gelişi yani..

ilyas

ben şahsen hiçbi zaman bi istanbul takımını desteklemedim. destekliyenleri de hiç sevmem. bu tamamen mantık dışı. neden herkes illa bi istanbul takımını desteklemek zorundaki. samsunspor onların rakibi diilmi bizde şampiyon olabiliriz buna inanmak lazım.

Turkoman

cifttakimlilik sadece türkiyee olan bise degilki almanyadada var beyler. burdada cift takimlilik yaygin....

mehmet yılmaz

Alıntı yapılan: "Turkoman"cifttakimlilik sadece türkiyee olan bise degilki almanyadada var beyler. burdada cift takimlilik yaygin....

mesela nasıl? Örneğin Kölnlü bir Alman hem Köln'ü hem de Bayern'i tutar mı?

Ya da Bremen'de Schalkeli Taraftarlar Derneği olur mu?

Biraz daha açarsan konuyu sevinirim.

Turkoman

Alıntı yapılan: "samsuni"mesela nasıl? Örneğin Kölnlü bir Alman hem Köln'ü hem de Bayern'i tutar mı?

Ya da Bremen'de Schalkeli Taraftarlar Derneği olur mu?

Biraz daha açarsan konuyu sevinirim.

yoo kardesim. öle degil. bremenli bremeni tutar. ayni nasi trabzonlu trabzonsporu tuttugu gibi.

ama bi misal vereyim : bizim siegenin takimi (sportfreunde siegen) 3. ligde oynar benim sinif arkadaslarimda dewamli maclara giderler. benide bi kere aldilar yanlarina. ama hepsi 2. ve 1. ligden bi takim daha tutar. mönchengladbachi tutanlar mesela hep 70 yillarin insanlari neden?? cünkü 70 li yillarin basarili takimi m'gladbach idi. yani onlarda basarinin taraftari!!!

mehmet yılmaz

yani sonuç olarak Türkiye'deki gibi İstanbul merkezli bir çift takımlılık yok orada... Takım sevgisi coğrafya ile alakalı.

veis

iki takım tutan yüzsüzler halen varmı ya bırakınbari samsunsporu tutmayın o büyük dediginiz takımı sadece tutun