Ercan Koloğlu (Büyük Kaptan)

Başlatan yaman55, 05 Eylül 2005, 02:24:21

« önceki - sonraki »

kumköylü ahmet

Ercani Cok Severdim ama halada oyle sakin yanlis anlasilmasin.
ben hollandadan izindeydim mart aylari idi sanirim seneyi hatirlamiyorum.
samsunsporumuz kayseri erciyessporla oynamisdi 1-1 serkan penaltida kacirmisdi kayseri 9 kisi kalmasina rahmen yenememisdik.

Neyse ben tirubindeydim arkadaslarla gitmisdik o arada ercan kologlu geciyordu tirubine cagirdik kendisini ercan buraya yumruk havaya diye o oynamiyordu.ve Ercan Kaptan Bizim tarafimiza bile bakmadi hatta hareket cekdi bize.Cook sasirmisdim

Ama olsun O samsunsporun efsane kaptanlarindan Trabzonu yendigimiz macda penaltiyi tekrar attirmisdi buda yeter.
Ondan butarafa biraz burukluk var nedendir bilmem ama yapacak birsey yok

kaptan 55

büyük kaptan taraftarın arasında şarapcı diye konusulsada taraftarın hep bir numarasıydı yürekli oyunuyla yıllarca defansın sigortası olmuştur gerçekten çok büyük bi güçtü saha içinde hagi bile kafa tutan ender TÜRK futbolculardan biriydi

yaman55

içmeden çıkmazdı sahaya ama kötü oynadığı maçı hatırlamıyorum

kaptan 55

Alıntı yapılan: yaman55 - 04 Mart 2009, 04:04:52
içmeden çıkmazdı sahaya ama kötü oynadığı maçı hatırlamıyorum
çorumda oynadığımız petrolofisi maçından dönüyoruz serkanın vuralın daha yeni yeni parladığı zamanlar ercan takım otobüsünün arkasında açmış birasını yudumluyodu:))

Akyol

SAMSUNSPOR'un acilen Kaptan Ercan gibi simge olmuş isimleri kulüpte görevlendirmesi gerekiyor bunun genç futbolcuların gelişimine büyük katkı sağlayacağını düşünüyorum.

celebi

Alıntı yapılan: kaptan 55 - 04 Mart 2009, 10:13:14
çorumda oynadığımız petrolofisi maçından dönüyoruz serkanın vuralın daha yeni yeni parladığı zamanlar ercan takım otobüsünün arkasında açmış birasını yudumluyodu:))

yok be bir olay ya ;D yapar yaparsın yaparsın bari az bekle da ;D

beşnumara

Alıntı yapılan: AKYOL55 - 04 Mart 2009, 11:10:38
SAMSUNSPOR'un acilen Kaptan Ercan gibi simge olmuş isimleri kulüpte görevlendirmesi gerekiyor bunun genç futbolcuların gelişimine büyük katkı sağlayacağını düşünüyorum.
kardeşim ercan kaptan şuanki mevcut yönetimle yapamaz.dediğine katılıyorum.kulübe ercan kaptan gibi birileri lazım ki o formanın ağırlığını önemini anlatsın.altyapıdan yetişen çocuklara samsunsporluluğu öğretsin.şuan takımda bazı futbolcularımız kendilerini topçu oldum zannediyor. ismail uyanık gibi mert adamlar kulübün başında olsaydı hiç düşünmez atlar gelirdi.

**KaR6**

yalan olur o iş.. kimse ercan abimi istanbuldan kaldırıpta samsuna getiremez.. şu an samsunda gerçi, ama sadece tedavi için ;D hele de su anki teknik kadroyla hayyyatta çalısmaz..

şimşek_55

Neden çalışmasın hocaya abi diyen bir insan için nasıl bunu düşünebilirsin anlayamıyorum. TEknik kadroyla  bir alıp veremediği yoktur diye düşünüyorum Ercanın.  Ama senin olabilirmi orası meçhul..

celebi

**KaR6**

Alıntı yapılan: şimşek_55 - 05 Mart 2009, 09:42:03
Neden çalışmasın hocaya abi diyen bir insan için nasıl bunu düşünebilirsin anlayamıyorum. TEknik kadroyla  bir alıp veremediği yoktur diye düşünüyorum Ercanın.  Ama senin olabilirmi orası meçhul..

Evet, benim var, noldu? Ercan Koloğlu da abimdir, her turlu muhabbetimde vardır, çalısmayacagınıda biliyorum?

Kais

Alıntı yapılan: **KaR6** - 04 Mart 2009, 18:03:56
yalan olur o iş.. kimse ercan abimi istanbuldan kaldırıpta samsuna getiremez.. şu an samsunda gerçi, ama sadece tedavi için ;D hele de su anki teknik kadroyla hayyyatta çalısmaz..

Ercan Kaptan Samsun'da gördüm dün.Sanırım Bolu maçını da izlemeye gelir.Hazır Samsun'dayken.

**KaR6**

Kaptan'ın Sözlük Anlamı; Ercan Koloğlu

11 Ağustos 1968 de dünyaya gelen Ercan Koloğlu, futbola aşina bir ailenin mensubu olarak doğmuştu.. Kendisi henüz parlamadan, meşhur ve çok yetenekli olan, bunun karşılığında İstanbul'da forma giyen ağabeyi Hayri Koloğlu'nu örnek alarak büyüdü. Henüz 18 yaşında altyapısında futbola başladığı Samsunspor'un A takımına kadar yükselmişti. Ercan'ın hayatı tüm Samsunsporluların dün gibi hatırladığı, kara gün olarak nitelendirdiği 20 Ocak 1989'da değişmişti. Kaza yapan otobüsten yara almadan kurtulan Ercan, bundan sonra ikinci hayatını yaşıyordu adeta, Allah korumuştu ki futbol kariyeri başlamadan sona erebilirdi..

Faal futbol hayatı 15 sene süren Ercan Koloğlu, bunun tam 13 senesini Samsunspor'da, 2 senesini ise (1990-92) Fenerbahçe takımında geçirdi. İstanbul kariyeri daha uzun sürebilirdi ama hem memleket hasreti, hem de o Fener takımında oluşturulan lobi yüzünden tutunamadı ve geri döndü yuvasına.

Samsunspor'da oynarken onu izleyenler başlarda 3-5-2'nin toparlayıcı liberosu, sonrasında ise 4-4-2'nin geçilmez stoperi olarak gördüler. Her iki mevkide de vazgeçilmezdi. Balkan kupasını kaldıran takımda da vardı, lig 5.si olan takımda da. Defansın belkemiği olmasına rağmen, attığı sürpriz gollerle hayat verdi Samsunspor'una çoğu zaman. 13 senede yaklaşık olarak 30 gol attı kırmızı-beyaz-siyah formasıyla. Hele 2001-2002 sezonunun son haftasında attığı golü, kanı kırmızı beyaz akan hiç kimse unutamamıştır herhalde..

Başarılı futbol hayatını, milli olma başarısı göstererek de taçlandırmıştı. 1989 yılında iki sefer, Ümit Milli takımının 1990 Avrupa Şampiyonası eleme maçlarında, 1990 yılında bir kere A milli futbol takımının 1992 Avrupa Şampiyonası grup eleme maçında, bir kere de 1995 yılında İsrail ile yapılan bir özel maçta milli olma başarısını gösterdi Ercan.

Saha dışında insanlığı ve centilmenliğiyle tanınırdı. Saha içinde ise tam bir gözü kara idi. 1993-94 sezonunun Samsunspor-Trabzonspor maçında, yanlış kararlarıyla taraftarları çileden çıkaran Hakem Ergül Yücedağ, sahanın kontrolünü iyice kaybetmiş, sahaya girmek için kapıları zorlayan Samsunspor taraftarına polis müdahale edemez olmuşken, o sene UEFA kupasına katılmanın hesaplarını yapan ve o maçı kazansa bunu büyük ölçüde başarmayı garantileyecek olan Samsunspor takım kaptanı Ercan, tüm maddi değerleri hiçe sayarak hakemi kolundan tutarak soyunma odasına götürmüş, bir nevi hakemi taraftarın elinden alarak canını kurtarmıştı. Bu olay sonucunda Federasyonda bu duyarlı harekete karşılıksız kalmamış, Kaptan Ercan'ı Fair-Play ödülüne layık görmüştü.
Ercan Koloğlu artık Kaptan Ercan'dı, hatta büyük kaptan. Sahada varını yoğunu ortaya koymasıyla zaten taraftarın 1 numarası olan Ercan, yıllar geçip de olgunlaştıkça takımın ağabeyi pozisyonuna geliyor, bunu da layıkıyla yerine getiriyordu. Onun kaptanlık zamanlarında yetişen Serkan'ın Celil'in Adnan'ın Musa'nın Mehmet Nas'ın, şımarmadan, komplekslere girmeden birer yıldız adayı olabilmelerinde Kaptan'ın otoritesinin büyük rol oynamadığını söylemek haksızlık olur. Hele de 2009 yılının gençlerinde ki laubaliliğe bakıp da 'şimdi Ercan olsaydı' demeyen kaç kişi kaldığını sayarsak bunu çok daha iyi anlayabiliriz..

Son olarak taraftar, ona sevgisini, www.samsunspor.biz taraftar sitesinde, oylarıyla onu efsane 11'e 1.sıradan seçmesiyle gösterdi. Yıllar geçtikçe taraftarın ona özlemi artıyor, gözler sahada hep onu arıyor. Geçmişe dönüp baktığımızda tek cümle dökülüyor dudaklardan;
                   İyi ki vardın Ercan...

Mustafa Kar 

**KaR6**

22 Haziran 2009, 21:36:21 #104 Son düzenlenme: 22 Haziran 2009, 23:47:26 samsuni
Son Büyük Kaptan; Ercan Koloğlu

Samsunspor A takıma ilk yükseldiğinizde nasıl bir ortam vardı ve o takımda örnek aldığınız isimler kimlerdi?

A takıma ilk yükseldiğimde çok sağlam bir arkadaşlık ve abi kardeş ilişkisi vardı. O takımın başarısının bir sırrı da bu idi. Örnek aldığım isimler ise Emin (Kar) Abim ve Rahmetli Muzaffer Badalıoğlu'dur.

Yıllarca Samsunspor'da görev almış bir kişi olarak birlikte çalıştığınız en iyi teknik direktörler kimlerdi?

Bir çok hoca ile çalıştım ama bende etkisi olan hocalar başta Mitroviç olmak üzere, Gigi Multescu ve Hasan Şengün'ün adlarını verebilirim.

Olaylı Trabzonspor maçında Ergül Yücedağ'ı soyunma odasına götürürken aranızda nasıl bir konuşma geçti?

Tribünlerde ok yaydan çıkmıştı. Pek konuşacak bir durum yoktu. Kolundan tutup birşey demeden soyunma odasına doğru götürdüm. O da tehlikenin farkına vardığından ses çıkarmadı. Soyunma odasına gittiğimizde kendini tuvalete kilitleyerek polisler gelene kadar da çıkmadı zaten.

Samsunspor formasıyla oynadığınız unutamadığınız maçlar hangileridir?

Bir çok maç var tabii ki unutamadığım ama aklıma ilk gelenler; Trabzon'da, Trabzonspor'u 2-1 yenerek kupadan elediğimiz maç, Malatyaspor ile 1-1 berabere kalıp kümede kaldığımız meşhur maç ve uzun zaman sonra Celil'in golü ile Galatasaray'ı İstanbul'da 1-0 yendiğimiz maç unutulmazlar arasındadır benim için.

Şu isimleri sorsam tek cümle ile nasıl tanımlarsınız?

İsmail Uyanık: Çok iyi bir başkan.
Daniel Timofte: Türkiye'ye gelen en iyi ortasaha oyuncusu.
Serkan Aykut: 2.Tanju Çolak.
Celil Sağır: İmparator
Müjdat Gürsu: Rahmetle anıyoruz, çok iyi bir futbolcu ve insandı.
Nuri Asan: Çok iyi futbolcu ve çok iyi bir hocaydı, Samsunspor aşığıydı.
Hasbi Menteşoğlu: Samsunspor tarihinin en renkli simasıydı, Allah rahmet eylesin.

Samsunspor taraftarı sizi aşırı derecede severken rakip takım taraftarları hep nefretle baktılar size. Sebebini ne olarak değerlendirirsiniz?

Kendi taraftarım tarafından sevilipte rakip taraftarın nefret etmesinin en büyük sebebi kazanma hırsımdır. Çünkü kendi taraftarımızın gözüne ne kadar hoş geliyorsa rakibin de o kadar zoruna gider bu hırs. Sanırım ona bağlayabiliriz. Ayrıca oynadığım mevkinin de bu duruma yol açan sebeplerden biri olduğunu düşünüyorum.

Oynadığınız dönem içinde bir en iyi 11 yapsaydınız kimleri koyardınız takıma?

Şöyle sıralayalım;
              Allum
Vural- Muzaffer- Ercan -Ali Akdeniz

Timofte- Mehmet Nas- Emin Kar- Celil

İlhan Mansız- Serkan Aykut

Multescu sizi zaman zaman forvet mevkiinde oynatırdı, bu taktik doğru muydu sizce?

O zaman 15 maçta 6 gol attım. Asıl mevkiim defans olmasına rağmen beni forvet oynatmak pek de başarısız sayılmaz sanırım. (Gülüşmeler)

Samsunspor taraftarını nasıl değerlendiriyorsunuz, özellikle 90'lı yıllarda?

90'lı yıllarda takımın da etkisiyle taraftar daha ateşliydi ve takımına daha fazla sahip çıkıyordu.Şimdi
o heyecanı göremiyorum tribünlerde maalesef.

2006'da niçin düştük? İsmail Uyanık olsa da düşer miydik?

O sene saha içinden çok masabaşı oyunları ile küme düştük. İsmail Uyanık da olsa düşerdik çünkü sene başında ipimizi çekmişlerdi, kimsenin kurtarabileceğini sanmıyorum.

Kulübün şu anki durumuna uzaktan nasıl tahammül edebiliyorsunuz?

İstanbul'da içim içimi yiyor ancak elimden birşey gelmiyor. İş bilmeyen herkes kulübün içinde, kaos kaçınılmaz.

Tekrar Samsunspor'da görev almak ister misiniz?

Şu anda kişisel nedenlerden dolayı İstanbul'da yaşadığımdan  görev almam pek mümkün değil. Ama bize ihtiyaç duyulduğunda ve istenildiğinde seve seve koşarak gelirim tekrar.

Taraftarın unutamadığı bir golünüz var, malum Malatya maçında, o golden sonra ki hislerinizi öğrenebilir miyiz?

O golden sonra 2 gün kendime gelemedim. Tarifsiz bir duyguydu. Golden sonra ki sevincimi bile hatırlayamıyorum.

Takımdan koparılışınızda Sakıp Özberk'in rolü büyüktü. Neden o duruma geldi iş, neler yaşandı?

İşin doğrusu değişik bir hoca idi. Kendi futbolcularını kendi çıkarları doğrultusunda oynatıyordu. Dolayısıyla o ortamda bulunamazdım ve çareyi futbolu bırakmakta buldum.

15 yıla yakın Samsunspor'da futbol oynadınız ancak jubile yapmak henüz nasip olmadı. Var mı jubile yapmak gibi bir düşünceniz? Ayrıca vefa konusunda birşeyler söylemek ister misiniz?

Bu saatten sonra jubile yapmak da istemiyorum, vefa konusunda konuşmak da. Takdir sizlerin.

Kitap gecesi ile ilgili düşüncelerinizi öğrenebilir miyim? En çok oyu siz almıştınız en iyi 11 seçiminde, bununa ilgili neler düşünüyorsunuz?

Öncelikle bütün oy kullanan kardeşlerime teşekkür ederim. Büyük bir gurur benim için. Kitap gecesi ise çok güzel bir geceydi, eski arkadaşlarla tekrar bir arada olmak sohbet etmek çok eğlenceliydi. Duygusal anlar da yaşadık gecede, nostalji de yaşadık. Organizasyon olarak da çok iyiydi, emeği geçen herkese tekrar teşekkürler.

Sizin futbolculuk zamanınızda altyapıdan gelen genç oyuncular hep düzgün karakterdeydiler ve bir çoğu Türk futbolunda hatırı sayılır yerlere geldiler. Sizden sonra ise altyapı konusunda bir türlü dikiş tutturamadık. Bunun sebebi nedir sizce?

Altyapıya gereken önem verilmiyor. Oysa ki Samsunspor'un geleceği altyapıdadır. Gençlerimize gerekli otoriteyi kurmalı ve eğitimi daha A takıma yüksemeden vermemiz lazım. Takımda bir ağabey figürünün eksikliği şimdi ki başıboşluklarının sebebi olabilir.

Peki, takım şimdi ki durumundan nasıl kurtulur?

Bütün şehir el ele verecek ve herkes elini taşın altına koyacak takım tekrar eski günlerine döndürülmek isteniyorsa. Bir kişinin gelip de takımı kurtarmasını beklemek çok saçma. Tek kişinin başarabileceği bir iş değil bu. Şehrin kenetlenmesi şart takımın kurtulması için.