Otat yönetim kurulu başkanının sözleri (Samsunsporla ilgili kısa bir kısım var)

Başlatan sadece55, 28 Ağustos 2009, 13:36:26

« önceki - sonraki »

sadece55

Başaran: "Güçlü imalatçı kalmadı"
28 Ağustos 2009 / 08:20
Otat Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Başaran, Ulusal parekende zinciri marketlerin Samsun'da yaptığı uygulamalar ile köpeksiz köyde değneksiz dolaştıklarını söyledi.

Mustafa BİLİK/ Haberexen.com

Ulusal parekende zinciri marketlerin raflarında yerel üreticilerin ürettiği ürünlere yer vermek için yüksek raf payı istediklerine dikkat çeken Otat Gıda Sanayi ve Ticaret A.ş Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Başaran, " Biz 2000 Samsunlu çiftçiden süt alıyoruz. 100 civarında çalışanımız var.Biz bir kilo sütten 600 gram yoğurt elde edebilirken ulusal diğer üreticiler kullandıkları katkı maddeleri sayesinde bir kilo sütten 1 kilo 300 gram yoğurt elde ediyorlar. Bizim ürettiğimiz ürünlerin üzerinde üretim tarihi var. Bu diğer hiç bir firmanın cesaret edemediği bir nokta. Son kullanma tarihi yazmak yeterli iken biz ürünün ne zaman üretildiğini müşterinin bilmesini sağlıyoruz. Tüm bunlara karşın bahsi geçen ulusal parekende zinciri marketler raflarında ürünümüze yer vermek için yüksek raf payı istiyorlar" dedi.

Samsunspor'umuzu yaşatamıyoruz

Her mahallede mantar gibi yabancı kaynaklı büyük marketlerin çıkmaya başladığını dile getiren Mustafa Başaran," Üç beş kişiye istihdam sağlayan bu marketler Samsun'daki tüketiciden kazandığı paranın vergisini İstanbul'a ödüyor. Burada ki yerel ürünlerede raflarında yer vermiyorlar. Bizim ürünümüzü müşteri özellikle tercih ettiğinden dolayı ilerleyen dönemlerde bu marketler bizi raflarına
sokmaya mecbur kalacak. Ancak bizim asıl üzüldüğümüz Samsun'daki diğer üreticilerinde bu marketlerde yer bulamaması. Bir tane Samsunpor'umuz var onu yaşatamıyoruz. Çünkü imalatçılarımızın artık gücü kalmadı" şeklinde konuştu.

'Köpeksiz köyde değneksiz dolaşıyorlar'

"Bu durum devam ederse yerel yöneticiler fazlası ile yıpranır" uyarısında da bulunan Mustafa Başaran," Bu market zincirleri Samsun'da 'Köpeksiz köyde değneksiz dolaşıyorlar' Her yerde mantar gibi çıkan bu marketler yerel esnafı da bitirdi. Burada yatırım yapmış markalarımızın ayakta kalabilmesi için hem ticaret ve Sanayi Odasının hemde Samsun'un yöneticilerin konuya eğilerek gündeme getirmeleri gerekir. Bu marketlere açılış ruhsatı verilirken 'Benim Samsun'umun kaç firması raflarınızda yer alabilecek' sorusu yöneltiliyor mu?" Benim satış yapacağım esnafa kepenk kapattırdı. Şimdide benim ürünlerime raflarında yer vermiyor. Ben ürünümü satabileceğim ki süt üreticisi çiftçi para kazanabilsin. İstihdam ettiğim personelim akşam evine ekmek götürebilsin. Yoksa sonunda çiftçi ve işçide elinde ki ekmekten olacak. Ben bu şehirde para harcıyorum, bu şehirden alışveriş yapıyorum vergimi bu şehirde ödüyorum. Ancak tüm kazandığı parayı Samsun dışına götüren bu marketler beni yok ediyor" ifadelerini kullandı.

Ürettikleri ürünlerin market zincirlerinde çok iyi satış rakamları yakaladığı için rafta ki yerlerinin kaybettirildiğini öne süren Başaran sözlerine şöyle devam etti: " Bu marketler merkezi alım yapıyor. Yahut kendi ürettikleri ürünleri satıyorlar. Bu nedenle kendi ucuz maliyetli ürünlerinin satışına zarar vereceğimizden korktukları için bize raflarında yer vermiyorlar.

KAYNAK :http://www.haberexen.com/news_detail.php?id=15281

eLLis

Pınar Süpermarketlerin carrefoursa olması Samsun için hiç iyi olmadı