Samsun - Raylı Ulaşım Sistemi [SAMULAŞ]

Başlatan berusa55, 20 Mart 2008, 21:23:51

« önceki - sonraki »

Ayberk

Evet belki öyle bir durum vardır veya Burma da kendine pay çıkarmaya çalışmıştır  ;D

Bafralı

İZmir metrosunu gören var mı arkadaşlar. Üçkuyular kısmı bildiğin dağın altından geçiyor. Konak-Üçkuyular arası heralde eski stad- çiftlik arası vardır. Oraya yapılıyorsa buraya da yapılır.Sadece daha uzun sürede yapılır.
Atakum'daki ada projesi süpermiş. Denize doğru büyüyen tek şehiriz heralde. :P Ama Atakum yazın güzel bir yer. Kışın sahilde durulmuyor. Haliyle Atakum da gezecek yer de kalmıyor. İç kısımlara trafiğe kapalı, sağlı sollu kafe-barların olduğu bir sokak yapılmalı bence. Üniversite varken zarar etmez.
Bir de Çiftliği trafiğe kapatsalar tam olacak.

berusa55

10 Ekim 2011, 19:49:56 #812 Son düzenlenme: 10 Ekim 2011, 20:04:37 berusa55
Raylı sistem genişliyor

Samsun Büyükşehir Belediyesi Meclisi raylı sistemin havaalanı ve Taflan arasına uzatılması için çalışma başlattı.
Şehir merkezi Gar noktasından, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) güzergahına kadar 17.2 kilometre mesafede hizmet veren raylı sistemde yeni bir düzenlemeye gidiliyor. Sistemin batıdan Taflan'a, doğudan ise Samsun-Çarşamba Havaalanı'na kadar genişletilmesi için çalışma başlatıldı.

Büyükşehir Belediyesi Meclisi 2011 yılı Ekim ayı 17. Bileşimi 1. oturumunda kent için önemli olan birçok talep komisyonlara sevk edildi. Komisyonlara havale edilen maddeler arasında raylı sistem güzergahının uzatılması talebi de yer aldı. Madde incelenmek üzere komisyona sevk edildi.

Konuyla ilgili meclise bilgi veren Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, "Mevcut sistemimize ek olarak raylı sistemin güzergahını genişletmeyi planlıyoruz. Üniversite durağından alt geçit veya bir köprü geçişi gibi bir köprü oluşturarak hattı Omtel Otel hizasına almayı planlıyoruz. Buradan Taflan'a kadar uzatılması öngörülüyor. Doğu kısımda ise mevcut demir yoluna ek olarak raylı sistem için bir hat yapılmasını kapsıyor" dedi.

Toplantıda, Tekkeköy ilçesinde yapımına başlanan 7 bin 500 kişilik kapalı spor salonunun isminin "Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığı Spor Toto Spor Salonu" olarak değiştirilmesi talebi ise komisyona sevk edilmeden direkt oylanarak kabul edildi.
Raylı sistemin ilk kazasında trenin çarpması sonucu hayatını kaybeden Saadet Töngel'in isminin Canik ilçesinde bir mahalleye verilmesi, İran'ın Gülistan Eyaleti ile kardeş şehir, Yunanistan'ın Kavala şehri ile işbirliği protokolü imzalanması ve İspanya'nın Barselona şehrine yurt dışı gezisi yapılması gibi konular komisyonlara sevk edildi.

Kaynak : http://www.haberexen.com/news_detail.php?id=34715

berusa55

13.09.2011 tarihinden itibaren http://samulas.com.tr resmi web sitesi hizmete açılmıştır.

HoliganSamSunLu

samsundakiraylı sistemin vagonlarını bursa durmazlar yapıcakmış yeni nesil vagon ipekboceği bir kaç i yazıyordu baktım samsunda var ama hangı yılda raya inecek detayı yoktu.

Nuri Asan

Raylı sistemin yeni yzy otogarına kadar gideeği söyleniyor hatta raylar döşsnmiş,bizzat 6 adet trende yeni otogar önünde. Olması gereken zaten buydu soruma gelince

1 - Otogara ne zaman ulaşacak raylı sistem?
2 - Ben diyelim tramvayaFakültede bindim yada Meydanda bindim.Otogara gitmek istiyorum.Aktarmamı olacak,nereden olacak

berusa55

23 Ekim 2011, 02:28:40 #816 Son düzenlenme: 23 Ekim 2011, 02:36:17 berusa55
Şu an için otogara yapılmış bir hat yok. Otogarın oralarda gördüğünüz tren setleri muhtemelen yeni gelecek olan setlerdir. Halihazırda sistemi ilk önce Belediye Evleri Bandırma Vapuru alanına uzatma planları var ve büyük çaplı olarak da Tekkeköy'de yapılan ve inşaatları devam eden spor salonu ve fuar - kongre merkezi alanına taşımak.

Nuri Asan

Teşekkür ederim.Belediye evleri derken yani stada kadar gidecek mi?ya da en azından Nuri Asan tesislerine

berusa55

Stadyum da Tekkeköy'de planlandığı için bu büyük komplekse (spor salonu, fuar ve kongre merkezi, stadyum) raylı ulaşım sistemini taşıma planları var Büyükşehir Belediyesinin. Pek tabiki bu sistem Nuri Asan Tesisleri önünden geçecek başka şansı yok güzergah konusunda  ;)

AhmetDenizci

Raylı sistem eğer havaalanı ve otogara ulaşacak şekilde genişletilirse gerçekten çok güzel olur.

epçeli köylü

Raylı sistem trendini yakalayabilen Samsunun ne büyük bir kazanç içinde olduğunu ileride anlayacağız. Buna ilave raylı sistem genişletme çalışmaları trendi var şu sıralarda.Görünüşe göre bu trendi de yakalayacak. Tıpkı zamanında otomobil fabrikası trendini kaçırdığımız zamanki gibi bir trend bu.Yakalayan trene biniyor.Yakalayamayan için bir sonraki seferin zamanı muamma.

feveran

raylıya ne olur mıllet atakum dolmuşalrına kadar yurumuyor artık havalar sogudu yazın yuruyodu aldıkları reklam paralarından personel ve elektrk paralarını bır bolumu karsılanıyor raylı sisitemn kartını doldurdgm için eksıklerı ıyı gozlemleyebılyrm şu an için bence raylı otobus garına kadar gıtmelı yol acık havalaına kadar da gıdecek dıger tarafıda taflana kadar omunun altında son durakdı ordan karsıya genclı parkına yaptıkalrı gbı ust gecıt olack şu an parayı beklıyolar gelsın yapacaklar

##kdc##

Raylı sistem Şehir için ne kadar yararlı olsa da üniversite hayatımın son iki yılını mahvetti (sanki okula düzenli gidiyomuşuz gibi  :P )
Ayrıca niye Eskişehir'in eski tramvayları bile sessiz çalışıoda bizimkinin sesi çok çıkıyo beğenmedim  :peeh:

HoliganSamSunLu

Alıntı yapılan: ##kdc## - 02 Kasım 2011, 22:22:53
Raylı sistem Şehir için ne kadar yararlı olsa da üniversite hayatımın son iki yılını mahvetti (sanki okula düzenli gidiyomuşuz gibi  :P )
Ayrıca niye Eskişehir'in eski tramvayları bile sessiz çalışıoda bizimkinin sesi çok çıkıyo beğenmedim  :peeh:

valla gardaş ben samsundakine blmedim ama bursadaki kadar ses çıkarmaz sanırım her anıyla yaşıyoruz yani anlatılmaz yaşanır :)

epçeli köylü

Ben raylı sistemi çok beğendim.Mutlaka uzatılmalı. Perfect diyor 10 üzerinden 10 veriyorum.