Hangi milletvekili! adayı Samsun'lu ve Samsunspor'lu

Başlatan bluegreen55, 05 Haziran 2007, 18:55:59

« önceki - sonraki »

Clint_Eastwood

İktidar ülkedeki milli duyguların nasıl altını oydu ise Samsun'da da bir operasyon yaparak ilimizin temel harcını bozmaya başlamıştır... Teşvikle vurulan darbeleri ne çabuk unuttuk? Trabzon kökenli insanların zerre kadar faydasını gördük mü Samsun'umuza? Değerli arkadaşlarım oylarımızı kullanırken lütfen önce ülkemizi sonra Samsun'umuzu düşünelim... Bu şehir son 4,5 yılda üvey evlat muamelesi görmüştür... 22 Temmuz Samsun için milat olur umarım... Saygılar...

mehmet yılmaz

elime ulaşan güzel bir tepki yazısı...
paylaşayım istedim.

AlıntıBuna göre Samsun gibi Karadeniz'in en büyük şehri durumunda olan şehrimizin ilk sırada gelen adaylarının köken olarak Trabzon ağırlıklı olmaları dikkat ve tepki çekmektedir. Şehrimizin heterojen nüfus yapısının elbette farkındayız; ancak Samsun ilinde Samsunluluk ruhunun ön planda tutulması gerekirdi. Öyle ki, 1970'lerde Türkiye'nin 7. büyük şehri olan Samsun'un bugünkü yerinin yirmili sıraların sonunda olması bir tesadüf değil, Samsunluluk şuurunun bir eksikliğidir. Hatta bu büyük düşüşe son yıllarda şehrimizin takımı ve en önemli markası Samsunspor da dahil edilmiştir.

south_london

umarım samsunlular işin ciddiyetinin farkına varmıştır.samsun karadenizin en büyük şehridir.karadenizde ulaşımı müsait olan tek kıyı şehridir.ancak bu avantajlara rağmen şehrin yirmili sıraların sonunda olduğu oy verdiğimiz insanların becereksizliğini gösteriyor.umarım bu son yaşanan olaylardan sonra şehir akıllanmıştır sadece samsuna hizmet edecek kişilere (varsa!) oy verir.

King Of The North

Oy verirken doğum yeri ve Samsunsporlulukla ilgili kriterlerine bakmak lazım adayların.Timoftenin yorumlarına içtenlikle katılıyorum.Burası kimsenin babasının çiftliği değil git trabrumdan aday ol.

hasselbaink

ak parti teşkliatına yönelik samsunluluğu ve samsunsporluluğu kuvvetli birilerinin yazdığı bir tepki metni. kendileri de ak partiye oy vermeyi düşünüyorlarmış ama liste açıklandıktan sonra kararsız kalmışlar.

Alıntı4 haziran 2007 günü Ak Parti de dahil olmak üzere çeşitli siyasi partilerin Samsun İli Milletvekili Adayları ilan edildi. Halen iktidarda bulunan ve 22 temmuz seçimlerinin de en büyük favorisi olan Ak Parti'nin Samsun iline layık gördüğü sıralamaya bir Samsunlu olarak ciddi itirazlarım mevcuttur. Buna göre;

Parti teşkilatlarının genelinin ve Samsun'da yaşayan vatandaşlarımızın 2002-2007 dönemindeki icraatlarından hiç memnun olmadığı, teşkilatlardan kopuk, Samsun'un ekonomik gelişimine katkıda bulunamayan, etkin rollerde yer alamayan ve dolayısıyla Karadeniz'in en büyük şehri olan Samsun'umuzu layıkıyla temsil edemeyen vekillerden dördünün yine ilk beş sırada yer alıyor olması büyük bir talihsizliktir. Maalesef genel merkez neden olduğunu bilmediğimiz bazı sebeplerden ötürü teşkilatların ve Samsun halkının endişe ve beklentilerini gereğince değerlendirememiş ve başarısız oldukları bilinen isimleri yine ön plana çıkarmıştır.

Buradan bir erken ikaz yapmak istiyorum. Partinin ülke genelindeki başarısı ve istikrarını Samsun'a yayamayan bu kadronun varlığı listeler açıklanmadan evvel, "kesinlikle Ak Parti" diyen seçmeni tereddüde sevk etmiştir ve muhtemelen de partinin mevcut potansiyelinin bir hayli altında oy almasına neden olacaktır.

Samsun'da Büyükşehir Belediyesi'nin ve diğer bazı belediyelerin çalışmaları dışında gözle görülür bir canlılık, bu şehrin değerlerine uygun bir hareketlilik olmamıştır ve vatandaş mutlak surette bir değişiklik beklemektedir. Eski isimlerin yapamadıkları, yine yapamayacaklarının bir işaretidir adeta...

Milletvekili aday listesi tespit edilirken Samsun İli içindeki bölgeler dengesi göz ardı edilmiştir. Buna göre Samsun gibi Karadeniz'in en büyük şehri durumunda olan şehrimizin ilk sırada gelen adaylarının köken olarak Trabzon ağırlıklı olmaları dikkat ve tepki çekmektedir. Şehrimizin heterojen nüfus yapısının elbette farkındayız; ancak Samsun ilinde Samsunluluk ruhunun ön planda tutulması gerekirdi. Öyle ki, 1970'lerde Türkiye'nin 7. büyük şehri olan Samsun'un bugünkü yerinin yirmili sıraların sonunda olması bir tesadüf değil, Samsunluluk şuurunun bir eksikliğidir. Hatta bu büyük düşüşe son yıllarda şehrimizin takımı ve en önemli markası Samsunspor da dahil edilmiştir.

Bu şekilde Samsun şehrinin kaybetmeye devam edeceği aşikârdır. Samsun, şehrinden uzak adayların vekil yapılma yeri olmamalıdır. Eğer bu arkadaşlar çok faydalı ve gerekli iseler daha çok yakıştıkları İstanbul, Ankara, İzmir gibi şehirlerden aday gösterilmeliydiler. Samsun, uzaktan yönetilecek ya da temsil edilecek kadar ucuz bir şehir değildir!

Neticede teşkilatlarla yakından ve uzaktan alakası olmayan, görev süresi boyunca Samsun için ciddi bir proje üretemeyen, ürettiklerini ise hayata geçiremeyen, şehirdeki en önemli sorun olan istihdama yönelik çalışmalara yapamayan ve partinin Türkiye genelindeki başarısının gölgesinde kalıp, Samsun'da yalnızca laf üretenlerin, çok konuşmayı çok icraat yapmak zanneden, vatandaşa çözüm üretmek yerine cevap üreten, istişare kültüründen uzak ve başarısızlıkları tescilli, cep telefonu numaralarında 61'lerin 35'lerin uçuştuğu vekil adaylarına mahkûm olduğumuzu görmek, Samsun halkına "biz sizlere yine bunları layık gördük" mesajı verilmesi Samsunluluğumuzu yaralamaktadır.

Özetle, bu seçimde kazananlar da olacaktır ama kaybedecek bir il varsa bu da maalesef kesinlikle Samsun olacaktır.

yani, bir Fatih Öztürk seçilebilsin diye 4,5 trabzonluyu da mı sokmak zorundayız meclise?

diğer partilerde durum nasıl bilmiyorum. ama samsun maalesef her dönem üvey evlat muamelesi görüyor. örneğin 1995 seçimlerinde de chp murat karayalçını samsun 1. sıraya koymuş ve adam samsun vekili olmasına rağmen samsuna 4 yılda 4 kere gelmemişti. hatta samsunun ilçelerini bile bilmediğini söyleyenler vardı.

yine yıllar önce demirel Samsun AP'nin kalesiyken Samsun'a bakan sözü vermiş ama seçimden sonra bakanlık verilmeyince soran Samsun teşkilatına "sizin bakanınız da başbakanınız da benim" demiştir.

halbuki Samsun yıllar önce Serbest Fırka'dan belediye reisi ( Boşnakzade Ahmet Bey) seçebilecek kadar merkeze karşı dik duruşu olan, Ali Fuad Başgil gibi Cumhurbaşkanı adayı çıkarabilen bir şehirdi. Ama o zaman ilkinde 1930 ikincisinde 1950ler idi. Samsunun Samsunlu olduğu dönem.

jean

gumrukte bende verecem turkiyeye gelirken insallah akp olmaz zarar gorduk sehir olarak tesvik kapsamina alinmadik bence ya chp yada mhp olsun

bluegreen55

kimsenin siyasete ilgi duyduğu yok anlaşılan yada bu konu samsun ili bölümünde kayboldu.

Uzun süredir evimde internet olmadığı için ve evlilik hazırlıklarından dolayı nete giremiyorum ama tv den gelişmeleri seyrediyorum.

Skyturk'te Samsun'un adaylarıyla beraber SAMSUNUN SORUNLARI İLE İLGİLİ BİR PROGRAM YAPILDI.sEÇİM OTOBÜSÜ SEYAHATİNE sAMSUNDAN BAŞLADI.AKP nin Ve CHP adayları toplantıya katılmadı.

Samsunspor gündeme gelmesede Samsunun temel sorunları gündeme geldi.Milletvekillerinin Samsunlu olmaması ve ve Samsunu benimsememeleri Samsun için hiçbirşey yapmamaları gündeme geldi.Halkın bundan müzdarip olduğu dikkat çekti.

Halkla yapılan konuşmalarda herkes bu durumdan memnun değil son derece şikayetçiydi seçimde AKP ye iyi bir tokat atacak gibi tavırlarla konuştu ama belli bir kesim yinede oyumu AKP ye verecem inadını sürdürmesi dikkat çekti. Bazı sosyologlar ve yazarlar bunu Akp nin gariban edebiyatı yapmasına halktaki cehaletten kaynaklanan aşağılık komleksini kullanarak diğer kesimlere karşı inatla düşman kesilmesini sağlamasına bağladılar.

Ama ben bu durumdan herzaman karşı çıktığım Aziz Nesinin lafını hatırlamak istemiyorum.Biliyorumki bu cevapları verenler iktidar partisinin kendinden olmayana olan tavrıından müzdarip olmamak için kendilerini belli etmek istemediler.Tüm bu gelişmelere Samsunun sahipsizliğine rağmen ,23 Temmuz sabahı Akp Samsundan % 17 den fazla oy alırsa sert konuşmak gerekirse bu AKP'nin yüzdesi - %17  =  Samsundaki aptal oranıdır.Umarım bu oran düşük olur.Tabi bunu Samsun için söylüyorum..%  17 kimdir derseniz? AKP iktidarından menfaatlenen yada menfaatleneceğini sananlar, haklarının savunalacağını düşünerek Akp'ye temiz duygularla oy verecek olan dindar insanlarımız toplamıdır.

Bu arada en çok dikkatimi çeken ise bir trabzonlu vatandaşımızın Samsunun başındaki millet vekillerinden bende trabzonluyum ama samsunda yaşıyorum çoluğumun çocuğumun rızkı okulu samsunda ama bizim trabzonlu millet vekilleri gidiyolar trabzona yatırım yapıyolar diye durumdan şikayetçi olma cesaretini göstermesiydi..Helal olsun sana!

körfez55

sonuna kadar kokteyle katılan ve ntv de programa katılırken SAMSUNSPOR arması ile çıkan  sayın SUNA VİDİNLİ yi destekliyorum.genc dinamik samsunlu ve samsunsporlu bu yeterli benim için..

cem and naz55

23 temmuz sabahı samsunda güneş farklı doğacak birilerinin ampülü patlayacak bu şehri akp trabzon millet vekilleri değil öz samsun millet vekilleri temsil edecek

hasselbaink

Alıntı yapılan: "cem and naz55"23 temmuz sabahı samsunda güneş farklı doğacak birilerinin ampülü patlayacak bu şehri akp trabzon millet vekilleri değil öz samsun millet vekilleri temsil edecek

kimler mesela özsamsun vekilleri dediğin? kaç parti girecek meclise? akp'ninkiler değil, biliyorum. 9 vekillik nasıl olacak sence?

kardeşim, bu şehirde senin, benim gibi düşünen insan sayısı çok az. bu seçimi hangi parti kazanırsa kazansın samsun kaybedecek maalaesef.

işler keşke buralara yazı yazmak kadar kolay olsa.

cem and naz55

Alıntı yapılan: "canikli"kimler mesela özsamsun vekilleri dediğin? kaç parti girecek meclise? akp'ninkiler değil, biliyorum. 9 vekillik nasıl olacak sence?

kardeşim, bu şehirde senin, benim gibi düşünen insan sayısı çok az. bu seçimi hangi parti kazanırsa kazansın samsun kaybedecek maalaesef.

işler keşke buralara yazı yazmak kadar kolay olsa.
sana açıkca şunu söyleyeyim akp haricinde hangi parti daha fazla millet vekili çıkartırsa bizim için kardır ah akp 1 milletvekili bile çıkaramasa akp hariç kim daha fazla millet vekili çıkartırsa inan ol bu kadar kötü olmaz hiç olmazsa burda seçilenler trabzona yatırım yapamaz eğer bu samsun insanı biraz akıllıysa aday listelerine baksınlar kim samsunlu kim değil merak etme bu sefer daha az milletvekili çıkaracaklar bundan emin ol akp ne kadar az millet vekili çıkartırsa samsundan okadar çok trabzonlu millet vekili samsundan elenmiş olur

veis

bencede suna vidinli enazından gözükdü diger leri gibi oturmadı.

Sadece Samsunspor

Alıntı yapılan: "veis"bencede suna vidinli enazından gözükdü diger leri gibi oturmadı.

evet bencede hemde çok genç

supporter

akp listesinde seçilecek bütün yerlere SAMSUNLU OLMAYAN kişiler yerleştirilmiş durumda..

chp listesi Samsun'a karşı duyarlı bir tercih içeriyor..

dyp de suna vidinli cemal alişan gibi isimlerle duyarsız sayılmayacak bir yaklaşım içerisinde..

mhp ise 1.sıraya Omü'de yıllarca rektörlük yapan pek beğenmediğim osman çakır ı ilk sıraya koydu. trabzon kökenli imiş. seçilebilecek 2, 3 ve 4.sıralarda ise Samsunlu adaylar var.

celebi

Bildiğim kadarıyla Hluk koç Samsunsporlu. Ancak Akpden Fatih Öztürkte Samsunsporlu hem bizim köylü