Samsun Amatöründen Bir Peri Masalı; Yolspor Türkiye Kupasında Çeyrek Finalde

Başlatan kalptenþimþek, 16 Ekim 2010, 16:45:33

« önceki - sonraki »

kalptenþimþek

Yerel gazeteler gibi başlık atmış Milliyet gazetesi!..Daha da yakın tarihimize bakıldığında bu bilinçaltının dışa vurulmuş hallerine şaşırmamak lazım aslında...

mehmet yılmaz

AlıntıTürkiye Kupasında çeyrek final oynayan ilk amatör takım; Samsun Yolspor

1963-64 sezonu ise Samsun ve Türk amatör futbolunda bir ilkin, büyük bir başarının yaşandığı yıl olacaktır. O sezon bir amatör takım olan Samsun Yolspor ikincisi düzenlenen Türkiye Kupasında çeyrek finale yükselme başarısı göstermiş ve orada Beşiktaş ile oynadığı maçları tecrübesizlik sonucu 2-1 ve 1-0 kaybederek elenmiştir. Bu ülke futbolu için de bir ilktir. Nitekim o takımın en iyi oyuncularından olan Necdet Yıldırım, daha sonra Eskişehirspor'a gidip orada da A Milli olacaktır lakin çok genç bir yaşta bir hastalık sonucunda aramızdan ayrılacaktır.

Bay Gol Osman Arpacıoğlu anlatıyor;
AlıntıVe 963 de Haziran ortalarında, o sene Türkiye 1.liginde şampiyon olmuş, kaleci Ali Filibeli'nin sezon boyu 7 gol yediği Fenerbahçe, Samsun'a 2 maç oynamak üzere geldi. Bir cumartesi günü 19 Mayıs Gençlik, Samsun Galatasaray  karması ile oynuyor ve maçı 6-0 kazanıyor. Ertesi gün yani Pazar günü Yolspor'la karşılaşıyor. Akınspor'dan benim ve Pırpır Aydın'ın transferi gerçekleştiği için ikimiz de yedekteyiz. İlk yarı başa baş oynuyoruz ama 1-0 mağlup durumdayız. İkinci yarı önce ben sonra Aydın sahada bulduk kendimizi. İkinci yarının ortalarında Badi Yüksel'le bir ver kaç sonunda beraberlik golümüz,10 dakika sonrada benim golüm ile şampiyon Fenerbahçe'yi 2-1 yenme şerefine erişiyoruz. 963-964 sezonu ki 17 yaşımda çok verimli bir yıl geçirdim.
963-964 sezonunda Samsun 1.Amatör liginde Yolspor açık ara şampiyon oldu. Ben de gol kralı oldum. Özellikle takım kaptanımız Gozgoz Yılmaz Yurttaş, hocamız da Samsun'un meşhur futbolcularından Sıtkı Karavin. Hakikaten inanarak yazıyorum, o takımı şimdi Süper Lige koyun, bir Sivasspor, Kayserispor'dan daha başarılı olabilecek futbolculara ve potansiyele sahipti. Türkiye Amatör şampiyonasında finale kadar her takımı farklı sonuçlarla eleyerek İzmit Kâğıtspor ile eşleştik. Rakibimiz de iyi bir takımdı ve hocaları Avni Kalkavan (Eski F.Bahçe'li futbolcu) aynı zamanda takım kaptanı idi. O maçta kalecimiz Mehmet nedense sakatlığını öne sürerek oynamadı. Sezon başından beri belki 2-3 maçına çıkan Harun ağabey kalemizi korudu, çok iyi niyetle oynadı ancak ilk maçı 4-2 kaybettik. Samsun'daki rövanş maçında ise tek kale oynamamıza rağmen gol atamadık ve 0-0 skorla Türkiye 2.si olduk.

Kaya

İki abime de paylaşımları için teşekkür ederim.

10 seneye yakın oynadığım kulübümdü Yol Spor ve paylaşılan resimler,kupalar kulüp içerisinde mevcuttur.Gerçekten samsun için efsane olmuş bir kulüp olmakla birlikte ne yazık ki sorumsuz yöneticiler nedeniyle son dönemlerde dibe vurmuş durumda.Türk futboluna sayısız isimler kazandırmış SAMSUNSPORun kuruluşunda da önemli yere sahiptir.En bilinen isimler Tanju Çolak ve Celil Sağır tabi ki(bilinmeyen neler var neler).Birçok belediye takımı profesyonel kulüp olmuşken ülke genelinde Karayollarının bu işe sıcak bakmamasını hiç anlayamamışımdır zaten.Yol spor'u daha iyi yerlerde görmek dileğiyle.

kalptenþimþek

Alıntı yapılan: iak5529 - 16 Ekim 2010, 20:36:02
Müthiş bir çizim >l< >l< >l<
Karikatür, Arşivleri görene kadar Samsunlu olduğunu bilmediğim Bedri KORAMAN ustaya ait..Samsun Bafralıymış kendileri..

mehmet yılmaz

Bafralı Beşiktaşlılar pankartı da dikkatlerden kaçmıyor, ta o zamandan beri içinden Samsunsporlu kadar beş para etmez tipleri de çıkarıyormuş demek ki!

Yolspor, 1965'teki Samsunspor'un kuruluşuna resmi olarak katılmamıştır ama çok sayıda oyuncu vermiştir ilk takıma. Bunlardan en önemlisi ise hiç kuşku yok ki ilk kaptan Gozgoz Yılmaz'dır.
O dönemde Yolspor ve Demirspor çok cazip takımlarmış. Zira, transfer bedeli olarak para veremiyorlarmış ama Karayollarında ya da Demiryollarında işçi statüsü verilerek maaşa bağlanıyormuş oyuncular.

Yolspor'un bünyesiden çıkan unutulmaz bazı futbolcular ise şunlar benim bildiğim kadarıyla;
Tanju Çolak
Dobi Hasan ( Şengün )
Gozgoz Yılmaz
Osman Arpacıoğlu ( MİY'De 2. Lig, FB'de Birinci Lig gol kralı, milli futbolcu, Bay Gol lakaplı )
Celil Sağır
Necdet Yıldırım ( Eskişehir'e transfer, A milli oyuncu )

brigand

karikatürler, gazetede maçın yer alış şekli, taraftar sayısı , hasılat, suan olmayan sadelik, güzellik. harikaymışş. yolspor'un yaptığı da her babayiğitin harcı değilmiş. helall.. yolspor son 6 - 7 yıla kadar en iyi altyapılardan biriydi. oda bitti. ne kulüpler bitti. altyapıdaki bu inanılmaz daralmada tabiki Samsunspor'umuzu etkiledi.. :( :(

Stoper

jean

berusa55