Rafael, Manisa'da ve Samsunspor'dan dört transfer!

Başlatan mehmet yılmaz, 01 Eylül 2006, 18:58:09

« önceki - sonraki »

Clint_Eastwood

Rafael iyi paraya satıldı diyenlere şaşırıyorum... Paradan anlamak bu olmasa gerek... Toplama 2 futbolcu+para... Para da ne kadar bilen var mı? Ayrıca Rafael'i satmak aptalca bir yönetim acizliğidir bana göre... Gökhan Kaba 3.ligde bile verim sağlayamaz... Amam bizim taraftarımız ''Oooo 2 topçu geldi+para süper oldu'' gibi anlamsız yorumlar yaptı...Şimdi adam şakır şakır gol atıyor biz de 2.ligde düşme potasında dolaşıyoz... Kadromuz geniş diye sevimek yersiz çünkü nerde dökük harap oyuncu varsa topladık... Sonumuz iyi değil...

ngonge

rafael in 2 maçta 4 gol atması onu büyük oyuncu yapmaz. geçen yıl ligden düşmemizde rafael inde suçu büyük. ne goller kaçırdığını unutmayalım. ama hava toplarında etkili olduğu da ayrı bir gerçek. bizim sistemimizde hiç bir zaman çok başarılı olamazdı. ancak v.manisa deli danalar gibi hücum oynuyor, orada  başarılı olması içten bile değil. ama rafael in büyük futbolcu olması için çok çalışıp son vuruşlarını geliştirmesi lazım, yoksa manisa'da işler kötüye gitmeye başladığı zaman ilk suçlanacak kişi olur.

Amsterdamli

Manisanin 5 gol attigini gorunce acaba Rafael gol attimi diye internete baktim ve 3 gol attigini gorunce sevindim acikcasi. Ancak televizyonda o golleri siralayisini goruncede tabi hem imrendim hemde biraz uzuldum.

Ancak su gercek varki Rafael bizde kalsa belki bir sezon boyunca o golleri atamayacakti. Bizde Rafaeli birakin hicbir futbolcu 100% kapasite ile oynayamaz.

Kirita ilk geldiginde neydi ne oldu. Keza Rafael icin aynisi gecerli. Bizim takimda yada kulupte oyle cozulmesi guc birsey varki futbolculari adeta curutuyor.

KotuCocuk55

Bravo amsterdamlı kardesim,sorun bu,canavar gibi adamlar gelio,çürüyo
sebep çok açık takımda çalışkan futbolcu yok ruh yok,onu zorlayacak oyuncu yok ,adam bakıo burda herkes yatıo parasını alıo,işler kotu gıderse hop noluyo dıyende yok,tam saldım çayıra mevlam kayıra yanı,
Eeee gelen de bende yatarım ozaman dio ve oda zamanla yatmaktan curuyo,olay bu kadar basıt!

MeL_55

RAFAEL COK IYI BIR OYUNCU !!!!!! bizde ne yönetim var nede dogru dürüs antrenör !!!! ondan oyuncularin morelleri düsük ve yeniliyooor !!

hasselbaink

Alıntı[HABER PORTRE] Genç ve ürkek golcü: Rafael

Gençlerbirliği maçında attığı üç golle yıldızı bir anda parlayan Vestel Manisaspor'lu Rafael, geçen sene eylül ayında Brezilya'dan Samsunspor'a transfer olmuştu.

Karadeniz ekibine sezon başında Brezilya'nın Marilia Atletico takımından gelen Rafael Marques Mariano, öncelikle kendini Türkiye'de ispatlamayı hedefliyordu.

1983 doğumlu ve 1,88 boyundaki Sambacı futbolcu, Samsunspor'a geldiğinde ilk haftalarda uyum sorunu yaşadı. İlk maçında İstanbul Büyükşehir karşısında kupa karşılaşmasına çıkan Rafael, uzun boyu nedeniyle ve oyun stiliyle Hakan Şükür'e benzetildi. Özellikle hava toplarındaki hakimiyeti ve rakip defansın boşluklarını iyi yakalaması Samsunspor taraftarının beğenisini topladı. Gol atmadığı zamanlarda, forvette Serkan Aykut'a asist yapması artı özellikler olarak hanesine yazıldı. İlk hocası Erdoğan Arıca'nın da güvenini çabuk kazandı. Brezilyalı futbolcudaki cevheri adeta keşfeden Arıca, Rafael'in heyecanını yenmesi için çaba sarf etti. Hava toplarındaki yeteneğinin daha da gelişmesi için ona idmanlarda bol bol kafa vuruşu çalıştırdı.

Genç Rafael, her maçta daha iyiye gidiyordu ancak Samsunspor için ligdeki şartlar kötüleşiyordu. Takımın üst üste kötü sonuçlar alması, seyircinin de keyfini bozmuştu. Taraftarın tepkisi, golcü futbolcuyu korkutur. Seyirci baskısını kaldıramaz. Taraftarın 'Rafi, gol, gol' tezahüratı onu telaşlandırır. İlk defa geldiği yabancı bir ülkede kendini yalnız hissetmeye başlar. Teknik direktör değişikliği, üzgün taraftarın öfkesi Brezilyalıyı içine kapatır. Yeni teknik direktör Hasan Şengül döneminde yedek kulübesine oturur. Geçen sezon Samsunspor küme düşünce, Rafael'e Süper Lig ekipleri talip olur.

Özellikle G.Birliği, 23 yaşındaki Brezilyalıyı çok ister. Ancak başkan İlhan Cavcav'ın rakamı yüksek bulması üzerine transfer gerçekleşmez. Güney Amerikalı futbolcuyu uzun zamandır takip eden Ersun Yanal ise, bu ayın başında Rafael'in Vestel Manisa'ya transfer olmasını sağlar. Geçen hafta G.Birliği filelerini üç kez havalandıran Rafael, kendisini almayan Cavcav'a da derin bir ah çektirir. Siyah-Beyazlı ekipteki ilk iki maçında dört gol kaydeden genç Brezilyalı, üç büyüklerin şimdiden transfer listesine girmeyi başardı.

20.09.2006
YASİN TUNCER

http://www.zaman.com.tr/?hn=351113&bl=spor&trh=20060920

Bugünkü Zaman Gazetesinde Rafael'le ilgili bir haber portre...
Son cümlesi hariç hepsine katılırım. Rafi İstanbul medyasının ve taraftarının baskısını kaldırabilecek bir oyuncu değil bence. Ama Manisa'da iyi işler yapacaktır.