Dell Inspiron 6000 Şarj Sorunu Hakkında Yardım!

Başlatan Levent ÖCAL, 10 Ocak 2012, 18:44:57

« önceki - sonraki »

Levent ÖCAL

Selam renktaşlar, sorundan bahsedeyim.

Laptop şarj olmuyor bataryada bi sorun olduğunu zannetmiyorum, bilgisayar açıkken adaptörü çektiğimde bilgisayar kapanıyor. ve her açışımda aşağıdaki gibi bir uyarı veriyor ve F1 e basmadan açılmıyor.

Uyarı :
WARNING : The battery Cannot be identified.
This System will be unable to charge this battery.

Strike the f3 key (before the f1 or f2 key) if you do not want see power warning messages again.
Strike the f1 key to contiune, f2 to run the setup utility.

(NOT: Biraz araştırdım bios güncellemesi yapılması gerektiğinden bahsediyor herkes, benim aklıma gelen ise adaptörün girişi sallanıyor ve fazla uğraşınca kapanıyor kendisi ordanda kaynaklanıyor olabilir mi acaba  :D )

Yardım ve önerilerinizi bekliyorum.

teşekkürler...

masbene

uyarıda bataryanın sistem tarafından tanınmadığı söyleniyor. teknik olarak çözümünü bilmiyorum

**KaR6**

sorunun ne oldugunu bilmiyorum ama mantıken f1 e bastıgın yerde f2 ye basarken bataryanın kurulumunu yapabilir, böylece aynı sorun tekrar yaşanmaz gibi geldi bana dediğim gibi sadece türkçe anlamında aklıma gelen bu sorunun kaynagını bilemiyorum  :)

Levent ÖCAL

Veya güvenebileceğim tanıdığınız bir bilgisayarcıya da yönlendirebilirsiniz bu devirde herkese güvenilmiyor malum  :(

masbene

zateb press f2 to run the setup dediği gerekli ayarlamaların yapıldığı sayfaya gir demek. bir f2 yapıp setup sayfasına gir belki kolay bir uygulamadır

Levent ÖCAL

Alıntı yapılan: **KaR6** - 10 Ocak 2012, 18:48:57
sorunun ne oldugunu bilmiyorum ama mantıken f1 e bastıgın yerde f2 ye basarken bataryanın kurulumunu yapabilir, böylece aynı sorun tekrar yaşanmaz gibi geldi bana dediğim gibi sadece türkçe anlamında aklıma gelen bu sorunun kaynagını bilemiyorum  :)

Alıntı yapılan: masbene - 10 Ocak 2012, 18:51:05
zateb press f2 to run the setup dediği gerekli ayarlamaların yapıldığı sayfaya gir demek. bir f2 yapıp setup sayfasına gir belki kolay bir uygulamadır

laptop şuan yanımda değil eve gidince bir deniyeyim denemeyi hiç düşünmemiştim daha önce. teşekkür ederim ilginiz için  >l<

masbene

bir donanım sitesinden aldığım bir alıntı istersen bir dene evde (donanımhaber.com)

Arkadaşlar aynı sorun (battery cannot be identified vs.) bende de vardı. Ama biraz önce çözdüm çok şükür. Öncelikle şunu söyleyeyim kesinlikle bataryanızda bir problem yok, şarj makinanızda düzgün çalışıyor. Bu donanımdan değil yazılımdan kaynaklanan bir problem. Yani bilgisayarındaki herşey düzgün çalışıyor. Şimdi gelelim nasıl düzelteceğinize... Bu verilen sorunun kaynağı bios... Bu verdiğim siteden bios güncellemesini yaparsanız sorununuz çözülecektir. (biosu tıklayın, açılan kutudaki download seceneğine tıklayın, program indirildeikten sonra üstüne çift tıklayıp bilgisayarınıza kurun)

http://support.dell.com/support/downloads/driverslist.aspx?c=us&cs=19&l=en&s=dhs&ServiceTag=&SystemID=INS_PNT_1501&os=WW1&osl=en&catid=&impid=

Geçmiş olsun....

Levent ÖCAL

donanimhaber deki bu yazıda dahil bu sorunla ilgili bütün yazıları okumuştum ve kafam tamamen karıştı. Abi ayrıca o linkte çalışmıyor onuda deniycektim  :o

teşekkür ederim ilgin için.

masbene

o siteye giriyorsan bilirsin bu tarz konuların tartışıldığı ve çözüm üretildiği başka siteler de var onlara da bakabilirsin. olmadı bir servisten bilgi alırsın. sen de sağol

Levent ÖCAL

Uygun bios u buldum yüklemeye çalıştığımda uyarı ekranı çıkıyor karşıma uyarıda bataryanın enaz %10 şarjlı olması gerektiği yazıyor.  :o batarya şarj olsa zaten bios güncellemem nasıl iş anlamadım  :x((

celebi

Levent ÖCAL

Alıntı yapılan: celebi - 11 Ocak 2012, 09:53:28
format at bence kardeş,im

enson olmadı onu deneyeceğim abi başka türlü halledemezsek.

lucarelli

Az önce bizim şirketin bilgisayar işleri ile ilgilenen arkadaş sordum. Bataryanın bittiğini ve yeni bir batarya değiştirilmesi gerektiğini söyledi. Aynı sorun, bizim şikette dell laptop kullanan bir arkadaşta da olmuş. Yeni batarya almışlar ve çözülmüş.

Levent ÖCAL

Teşekkür ederim yönlendirebileceğiniz tanıdık bir bilgisayarcı varsa yönlendirebilirmisiniz denemek lazım eğer yeni batarya takınca çalışırsa alıcaz artık yapıcak bişey yok  :)

lucarelli

11 Ocak 2012, 11:27:37 #14 Son düzenlenme: 11 Ocak 2012, 12:02:28 lucarelli
Rica ederim.

Ben Ankara'dayım. O nedenle Samsundaki bilgisayarcıları pek iyi bilmiyorum.  Samsunda iken prinçsoft vardı. Oradan alışveriş yapardım gerektiğinde. Orada bir yamuk olacağını düşünmüyorum ama biraz pahalı idi zamanında.

Bulabiliyorsan bir arkadaşından batarya ödünç alıp deneyebilirsin. Eğer sorunun çözülürse, yeni bataryanı internetten veya samsundaki teknoloji marketlerden de satın alabilirsin. Buralardan daha ucuza bulma ihtimalin yüksek.