TFF 2. LİG 2019/2020 6. HAFTA | SAMSUNSPOR'umuz 2 - 2 Manisa Futbol Kulübü

Başlatan _SoN_, 30 Eylül 2019, 09:30:19

« önceki - sonraki »

Shane_Falco

_SoN_

Kaç haftadır aynı şeyi söylüyorum, İlyas Kubilay kora kor mücadele olan,sert top oynanan maçlarda hep yokları oynuyor, topu ayağında fazla tutuyor ve mücadeleci oyun yapısı olmadığı için sert bir savuınmada,yada yapışkan bir orta sahada hakimiyeti rakibe bırakıyor,çok top kaybediyor,zaten fizik olark yetersiz durumda, teknik açıdan onun gözüne bakarken , bu top kayıpları ve gereksiz uzun pas ve şutları bizi çok yıpratıyor, hoca bunları görmüyormu, bu oyuncuyla konuşmuyormu? Bence kubilay böyle sert maçlarda yedeğe çekilebilir, orta sahaya mücadeleci ve fiziği güçlü adamlar koymalıyız, dünki maçta adamlar bizi neredeyse ezdi geçti orta saha ile, adamlardaki kanatlara bak bizimkine bak, adamlardaki oyun pas yüzdelerine bak bizimkine bak, adamlardaki mücadeleye bak bizimkine bak? eğer bu takımsa bizim bu ligdeki rakibimiz işimiz ikinci yarıda olduğu gibi mücizelere kaldı, mucize eseri özellikle 4-6 sıfır geriye düşeceğimiz maçta beraberliği yakaladık, çok sevindik, sevinçten birbirimizi parçaladık ama bu gerçeği görmemize engel olmasın, hep bu sene güvendiğim irfan hocanın mücadeleci oyununu daha ön plana çıkarmamız lazım, dünki maçta hayal kırklığına uğradım ben kedi adıma,şunu unutmayalım, bu skor oyundan düşmedğimiz yada kora kor mücadele ettiğimiz için gelmedi, dünki maçta bir mucize gerçekleşti. Bu kaç maçta daha yaşanabilir?

Orta sahada kubilay,ramazan,gökhan alsan bile yetersiz kaldı fizik olarak, serte sertlikle karşılık veremediler, topları hep rakip aldı rakip oyun kurdu, bunları net görmemiz lazım. İnşallah irfan hoca biran önce önlemlerini alır.

_Jack Daniels_

Direkt rakibimiz olan ekiplere karşı mücadele eşiği yüksek olan maçlarda Kubilay'ı hamle oyuncusu olarak kullanmak mantıklı arkadaşların dediği gibi. Rakibin gardının düştüğü dakikalarda yapılacak Kubilay hamlesi çok daha yararlı olacaktır bence de. Okan Dernek'in dönüşüyle beraber Okan-Gökhan-Samet Hakan üçlüsü ideal orta saha olacaktır.

tactician

Manisayi istatistikleri üzerinden maçtan önce okumaya çalışmıştık ama ilk kez çıplak gözle seyrettik haliyle

Adamlar çok çok iyi takım
Kesinlikle bu ligin üstünde ve çok ekstrem bir durum olmazsa Keçiören in topladığı puandan çok daha fazlasını toplayarak üst lige çıkarlar
Bu tespit için daha erken denilebilir ama adamlar müthiş ışık verdiler bizim için de sene başından beri sıkıntılar aynen devam ediyor
Hocamız kesinlikle taktiksel anlamda çok yetersiz

Öte yandan kadro mühendisliği yine olmadı daha da ötesi bu futbol yönetimin devre arasında da olayı düzeltebilecegini düşünemiyorum.

Maça geri dönersek ;

Futbolun artık matematikle olan basit ilişkisini tüm dünya biliyor ve bu ışıkta gelişiyor iken bizim de bunu merkeze alarak çıkarımlar yapmaya çalışmamız gerekiyor

Şöyle ki; futbol sahasının her dilimine ayrı ayrı çalışan analiz temelli yaklaşımları kenarda tutsak dahi bütün oyunun ana kontrol noktası olan orta saha çoğunluğunu masaya yatıralım en azından.
Manisa takımı orta sahadaki üç oyuncusu ile bizim iki buçuk kişiden oluşan orta sahamızı tam anlamıyla abondone etti. Dahası; her sağ çizgide hem de şok çizgide aynı üstünlüğü bize kabul ettirdi. Son olarak serdar Deliktaş'in sahte dokuz hamleleri ile savunmamızın önündeki sayısal üstünlüğünü iyice perçinledi.

Takımımız şablon olarak öndeki 4 oyuncusu ile arkadaki 6 oyuncusu bu kadar kopuk bir karakter gösterince de onlar sahanın her noktasında bizden kalabalık oldular ve oyunu istedikleri gibi yonettiler. Oyunu ağırlıklı olarak kendi birinci ve ikinci bölgesinde kabul eden takımlar karşısında çok belirgin ortaya çıkmayan bu durum Manisa gibi taktiksel olgunluğa ve lige göre daha üst kalite oyuncu grubuna sahip bir takım karşısında gerçeği  çok sert biçimde yüzümüze çarptı.

İsmail Ertekin başta olmak üzere Manisa takımı rehavete kapıldı ve maçı kazandık havasına erken girdi. Biz de bu sayede senenin başından bu yana çeşitli tezahürlerini yaşadığımız gibi tesadüfi iki gol ile puanı aldık

Bundan sonrasında bizim bu hoca ile çok farklı şeyler yaşayabileceğimizi düşünmüyorum. Herkesin zaten gördüğü anladığı devrenin başında 3lu savunmaya dönüşü; rakibin maçın başından beri gösterdiği hücum aksiyonlarına hiç bir mana yükleyememesi; oyuncu değişikleri vs gibi acemice işleri gördükten sonra iyice emin oldum buna.

Bizim oyuncu grubuna bir taktiksel dokunuş yapacak gerekirse isimsiz bir teknik adam bulmamız gerekiyor.
Yoksa yine paralar harcanır oyuncular gelir oyuncular gider ama biz bir arpa boyu yol alamayız
Eldeki malzemeyi bir hala yola koyacak; sistemsel bir çizgiye taşıyacak bir teknik adam şart. Geçtiğimiz yılda benzer bir sıkıntı yaşamıştık bu sene de bu durum aynen devam ediyor. Tamam Dilaver gibi Erkan Zengin gibi adam eksilten çizgi adamı almadın o zaman eldeki oyunculara göre farklı bir paradigma üretip yeni bir şey denemek zorundasın.

55_OrHaN_55

Maçın özetinde Bahattin'in nasıl düştüğü net olarak görünmüyor ama sanki bir penaltımız da güme gitmiş gibi görünüyor. Yakından izleyen var mı?

mehmet yılmaz

Bence bireysel olarak bizim takım Manisa'dan çok daha iyi. Adamların sağ beki bizim Mehmet Yılmaz. Ancak taktik, oyun planı ve takım bütünlüğü olarak gerideyiz. Gerçekten kötü bir akşamdı. Yine de bardağın dolu tarafı şu: Bu kadar kötüyken bile yenilmedik.

Manisa FK, kadro derinliği olmadığı için uzun yarışta düşüş yaşayabilir. Geçen yılki Sakaryaspor gibi.

Sol Açık

Öncelikle dünkü maçın hakkı 2-2 değildi, 1 puan çok iyi sonuç ve bence geleceğe dair umutlu kalmamızı sağladı. Ama maçın hakkı bu değildi! Biz neredeyse girdiğimiz tüm pozisyonları gol yaparken, rakip en az 7-8 çok net (ama çok net!) pozisyondan sadece 2 gol çıkardı. Misal, ilk yarı biterken eşime "devrenin hakkı 0-3'tü, yani 0-1 çok iyi sonuç" derken, skor 0-2 oldu! Özetle, sadece ilk yarının hakkı 0-3 veya 0-4'tü!

Manisa gerçekten iyi takım. Sadece oyuncuları iyi diye, mücadele ediyorlar falan diye değil; takım oyunlarını oturtabilmişler diye, birbirlerinin eksiklerini kapatan bir planları var diye... Yani "Dilaver iyi, bizde oynasa biz alırdık maçı" denebilecek bir durum yok. Örneğin, geçen sezon içeride kaybettiğimiz Sancaktepe maçında rakibi beğenmiştim, ama bu öyle bir durum da değil. O maçta bizim takım rezildi, bu maçta ise bizi rakip rezil etti! Yani Manisa 2 sezondur seyrettiğim en iyi takım. Sorarsanız; "Manisa sezonu sürekli bu şekilde götürebilir mi?" diye; derim ki "tartışılır"! Ama "sezon ilerledikçe gerilerler" demek de kolay değil, çünkü geçen sezonki Sakarya veya Sarıyer gibi de değiller. Yaşlı oyuncusu çok, ama sadece "kıdemli ihtiyarlar karması" değiller!

Bize gelince... Öncelikle "futbol anlayışı" olarak Samsun'un ve Samsunspor'un gerilediği çok açık. Bunu kabul etmek ve ilerlemeyi sadece "sahada" aramamak gerek! Yönetimin de bu fikirde olduğunu ve çok doğru işler yaptığını düşünüyorum. Ne mi diyorum? Örneğin, maçı Samsunspor açısından yorumlayan kişi (iyi niyeti bir yana), bu kentte futbol konusunda "ufkumuzu açacak kişi" mi? Maç esnasında ufkumuzu açacak yorum: "oyuncular mücadele etmeli, böyle olmaz!" mıdır?! Yorumcu böyle yorum yaparsa, oyuncu keşfedecek profesyonelimiz de ona göre olur, oyuncu yetiştirecek antrenörümüz de, bunları değerlendiren seyircimiz de! Maçın sonuna doğru kontraya çıkarken Nizamettin Kubilay'ı çekip indiriyor, hakem faul veriyor ama kart yok, seyirciden de ekstra bir tepki yok! Eli karta gitmeyen hakemin kulağı sağır edilmiyorsa, kusura bakmayalım ama futbolda da ancak bu kadar anlayan bir kalabalık olmuşuz demektir!

Herneyse, dün gerçekten kabus gibi bir geceydi, ama buna rağmen kaybetmedik! Buna sıkı sıkıya tutunmamız gerek! "Manisa en iyi zamanında, bizim en kötü halimizi yenemedi!" böyle demeliyiz, ama bilmeliyiz ki çalışmamız gerek... Aklıma gelen ilk nokta; biz set hücumu yaparken ceza sahasına 1, en çok 2 kişi girerken; rakip kontrasında 4-5 kişi girdi! Bunun nedeni dizilişse, bu 4-3-3'ün Allah belasını versin! Kanatlarımız ceza sahası içerisine girmiyor, orta sahamız girmiyor, bir tek santrafor ile gol atacağız! Bunun yegane nedeninin (çünkü 2 yıldır sürekli böylesi bir kısır döngüdeyiz!) Kubilay'ı oynatma çabası olduğunu düşünüyorum. Açıkçası, Kubilay'ı çok beğeniyorum, çok yetenekli buluyorum, ama takımı çürütüyor. Tek santrafor oynuyoruz, kanatlarımız golcü değil, 10 numaramız da 30-40 metreden şut peşindeyse nasıl gol atacağız?! Ben de 4-4-2 oynamamız gerektiğini düşünüyorum. Bu şekilde hem Bahattin, hem de Atabey çok daha verimli olabilir. Ayrıca kanatlardaki sorunumuzu da çözebiliriz.

Kanat konusunda da; kimse bana çözüm Ramazan demesin! Ramazan iyi niyetli ama yetenekleri ve cesareti sınırlı bir oyuncu. 65 dakika boyunca, 16 yaşındayken bizim yıldız adayı eski sağ açığımız, Manisa'nın yeni sağ beki Mehmet Yılmaz'a karşı tek orta yapamadı, tek çalım atamadı. Guido onca eksiğine rağmen cesaretle üzerine gitti ve ilk gol geldi! Yani Ramazan, tüm iyi niyetiyle kolay maçların sol açığı olabilir, ama bizim takımın yıldızı değil, mayasında bu yok! Önerim, kesinlikle 4-4-2, gerekirse orijinal açık olmayanlarla orta saha kanatlarını kurmak... Çözümü ise elbette hoca bulacak.

İrfan hocayı ise başarısız bulmadım. İkinci yarıya hem 2 oyuncu, hem de diziliş değişikliği ile başladı. Olmadı, 8 dakika sonra bir oyuncu daha aldı ve yeniden dizilişi değiştirdi. Adam denedi, debelendi, bir şekilde 2 gol geldi. Ben kötü diyemem, sahada teslim olmayan esas kişi, olması gerektiği gibi İrfan Buz'du.

Sonuç olarak, oyuncu kadromuzun zayıf olduğunu düşünmüyorum. Bizim bir şekilde ceza sahası içerisinde çoğalacak bir oyun, sistem, diziliş, plan vs kurmamız gerek. Yoksa işimiz play-off'larda da kolay olmaz...

_SoN_

Arkadaşlar manisa golü atınca batı tribüne forma gösterdiler, sanırım Alperan Pak yazıyordu, ben hayal mi gördüm, anlamaı neydi bu işin?

tactician

@Sol Açık
Hocam çok çok iyi bir yazı olmuş ellerinize sağlık

Tek bir noktaya katılamıyorum
O da hocanın maç içerisindeki arayışları kısmı

irfan hoca takımı bizim gibi maçtan maça görmüyor ki
Hatalarında ısrarcı olması olmaması konusunun gündeme gelmesi abes bence. Hocanın takımın başında olduğu 4 ayda bir sistem emaresi gösterememesi tartışılması gereken öncelikli konulardan birisi bence

alperen_55

Alıntı yapılan: _SoN_ - 06 Ekim 2019, 14:18:53Arkadaşlar manisa golü atınca batı tribüne forma gösterdiler, sanırım Alperan Pak yazıyordu, ben hayal mi gördüm, anlamaı neydi bu işin?
Volkan Okumak ın formasını açtılar.Sakatlanıp amaliyat olmuştu geçen hafta.

55_OrHaN_55

Osman Özköylü'nün geleceği sene bence bu seneydi.

_SoN_

Alıntı yapılan: alperen_55 - 06 Ekim 2019, 14:31:56Volkan Okumak ın formasını açtılar.Sakatlanıp amaliyat olmuştu geçen hafta.

Teşekkürler.

s_uzunkaya

Bak maçında yediğimiz gol stratejilerini belirlemiş adamların. 3 tane 40 50 metreden defans arkasına pas verdi adamlar. İlginç! Şampiyonluğa oynayan bi kadron var ve 2 maçta kaybettiğin 4 puan ancak amatör takımların yiyebieceği uzun paslarla defans arkasına sarkarak yenilen goller. Ercanın bir an önce takıma harmanlanması gerek...
Nurullah takımı farktan kurtardı ama 2. golde onun da hatası vardı. Pozisyonların içine çok çabuk giriyor Nurullah. 2. golde kalesinde dursaydı pozisyon bile olmazdı. Ne zaman hangi pozisyonlara hamle yapacağı bir an önce öğretilmeli....
 Bahattin in pozisyonu bencede penaltı. Müdahele gözükmüyor ama pozisyondaki manisalı net bi şekilde çelmediğini gösteren psikoloji içerisinde hareketler yapıyor. Akıllı ve daha önemlisi Adil bir hakem bu penaltıyı çalardı. Her ne olursa olsun maç manisanın hakkıydı ve 1 puan bizim için bir mucize.

Ekrem

mehmet yılmaz

Alıntı yapılan: Ekrem - 07 Ekim 2019, 00:24:53https://twitter.com/artacir/status/1180752841436270592?s=09

Sarı diyen Ender Gür mü ? Yoksa başka biri mi ?

Anonsçunun kim olduğunu bilmiyorum ama Ender Gür değildi. Çünkü tvde yorumcuymuş. Ayrıca maç esnasında, statta sarıyı duymadık. Gece sosyal medyadan haberimiz oldu.