TFF 2. LİG 2019/2020 3. HAFTA | BAK Spor 2 - 2 SAMSUNSPOR'umuz

Başlatan ata55, 10 Eylül 2019, 16:04:06

« önceki - sonraki »

s_uzunkaya

2 senedir 2. lig de daha haftayı lider kapayamadık. Şaka gibi. Şampiyonluğa oynayan takımız ama daha lider kapadığımız bir hafta yok..

eprianu

Üçüncü haftadan "Şampiyon olamayız, bizden bir halt olmaz" gibi ağır söylemlerde bulunmak istemiyorum. Bulunanlara da karşıyım ancak güzel futbol oynayalım, sahada şov yapalım, üç dört gol atıp kazanalım gibi beklentilerim de yok. Kazanalım, şu bataklıktan çıkalım yeter.

seskat

Bu maç nazar boncuğumuz olsun. Ben Teknik ekip ve futbolculara güveniyorum, ilerleyen haftalarda farkımız ortaya çıkar.

emre

Kanat sıkıntımız olacağı bariz belli iken neden önlem alınmadı aklım almıyor. Neyse ki Ahmethan bir nebze çözüm oldu diğer seçeneklere göre.
Ramazan daha önce girmeliydi. Bu kanat sıkıntısında o bile farkediyor.
Gökhan Alsan savaşıyor, süper ligden geldim havası yok. Diğerleri bizim adımız galibiyet alır havasında oynuyorlar çünkü.
Atabey'den daha birşey göremedik. Bakalım zamanla neler yapacak.
Enes İslam ile olmadı ve olmayacak bence. Çünkü hiç ilerleme kaydetmiyor.
Samed ne yaptı ben anlamadım. Ceza sahasında top alıp ya yana ya geri kaleciye pas veriyor.
İlyas'i çok iyi niyetli çabalıyor görüyorum. Ancak oyun tarzını değiştirmesi gerekiyor bence. Şahsen beklediğim, verdiği paslarla rakip eksiltmesi, en azından kanatlardaki topçularin koşu yoluna atacağı toplarla takımı hücuma geçirmesi ve hızlandırması.

İrfan hocaya güveniyorum. Lakin güzel oyun oynayamiyoruz. Takım arkadaşımızla bulusturabildigimiz her pas isabetli veya doğru pas olmaz. Böyle bir ortasaha ile nasıl bu problemleri yaşıyoruz aklım almıyor. Önce geri pas, sonra ileriye top sisirerek hücum kovalayacak bir takım değil bu takım.

Velhasıl bu ligden kurtulduktan sonra takım iyi oyun oynamış oynamamış çok da umrumda değil lakin günü kurtarma adına hamlelerle devam edersek geçen sene de olduğu daha çok sürprizle karşılaşırız.

55_OrHaN_55

İlk 2 hafta "kapanan veya yatan takımlar" sendromunu yaşayıp, yine de 3'er puan almasını bilmiştik ya, aklımızın bir köşesinde ileride karşılaşacağımız bu gibi takımlara karşı "ya kilidi açamazsak?" endişesi vardı. "Rakipler yatmasın, oynamak istiyoruz" diye feryat etmiştik. Üçüncü hafta farkında olmadığımız bir sorunumuzun daha olduğunu fark ettik, rakibimiz yatmayı değil oynamayı tercih ederse durumumuz daha da vahim, çünkü forvetimiz, kanatlarımız yetersiz diyorduk ama defansımız da hiç iyi değilmiş. Adamların pas trafiğini de pek engelleyemedik. Atak yaparken geri pas yapıp top kaptıracak ve sonrasında gol yiyecek kadar beceriksiziz. Allah yardımcımız olsun. İnşallah o sene bu senedir.

orhan

Bu gün gücümüzü test edebileceğimiz bir rakibe karşı oynadık ve vasatı aşamadık.Defansımızın arkasına atılan tüm toplarda sıkıntı yaşıyoruz bu günde böyle oldu ve iki golüde öyle yedik çünkü stoperlerimiz ağır kalıyor özellikle Aytaç çok ağır Erkam ve Yalçının iyi bir ikili olacağını düşünüyorum.Orta sahada ise sametin bu yükü kaldırabileceğine inanmıyorum eldeki kadroya göre ferhatın veya Oğuzun Gökanla birlikte oynaması lazım geçen seneki sıkıntılar aynen devam ediyor. İnşallah yolun sonu şampiyonluk olur ama kesinlikle her maç çok üst düzey mücadele etmek gerekiyor.

55_OrHaN_55

Bu takımda Ramazan her türlü oynar. Zonguldak taraftarının Onur Eriş hakkında söyledikleri akıl alır gibi değil. Bir şekilde formuna kavuşsa da takımımıza ilaç olsa diye umuyorum. Atabey benim önceden gördüğüm Atabey değil. Guido çok ağır. Caner iyi ortalar yaptı ama daha iyi olmalı. İlyas Kubilay'ın oynamasına rakipler pek izin vermiyor. En beğenilen Yalçın bile bugün topa basıp gol yememize neden oldu. Fenerden aldığımız Ahmethan ileri doğru oynasa bir şeyler yapacak, geri doğru çok oynadı. Samed Hakan çok yetenekli ama sanki yerinde oynamıyor gibi geldi. Kaleciyi beğenmedim. Bugün turnusol kağıdı gibi birçok şey ortaya çıktı kısacası.

samsunluhakan

ahmet
caner  yalçın  erkam  gökhan

ahmethan gökhan ferhat ramazan

kubilay

bahattin

bence bu kadroya yakın ilk 11 ile yola devam etmeliyiz.

ne nurullah'a ne enes'e kimseye tahammül kalmadı.

biran evvel kurtulmamız lazım buradan. 

tactician

Ligin ilk iki haftasını zorlanarak ama fire vermeden geçmiştik. Bu iki maçta da, geçen seneye nazaran iyi olduğumuz noktaları tespit etmiş ama bunun yanı sıra geçen sene olduğu gibi taktiksel olgunluk anlamında sıkıntılarımızın aynen durduğunu söylemiştim.

BAK maçında bu defo ilk kez bu denli bariz biçimde yüzümüze çarpıldı. Çünkü ilk kez karşımızda ne yaptığını bilen, ayakları yere basan ve belli bir kalite çıtasının üstünde bir rakip vardı. Dahası taktiksel anlamda ne yaptığını da bilen bir ekip vardı maçın başından sonuna kadar.

İrfan hoca bana biraz teatral gelse de, taraftar ile pozitif etkileşimi nedeniyle kendini kredili bir hoca haline getirdi. Bu noktada hoca ile alakalı sıkıntılı gördüğüm tarafları daha önce yazdığım gibi bir kez daha hızlıca yazıp maç ile alakalı değerlendirmelere geçebiliriz.
Hoca ne kendisi ne de gördüğüm kadarıyla ekibiyle benim hayal ettiğim, taktiksel donanın anlamında modern bir hoca profili çizmiyor. Bunca geçen zamana rağmen halen bir oyun şablonu bulamamış olması ve henüz takımın bir strateji üzerinden sonuç aldığını gösterememesi bu konudaki tespitlerimi doğrular nitelikte. Takım Türkiye'deki çoğunluk hocanın oyun kültüründen öte bir şey vadetmiyor açıkçası. Takım ciddi bir resesyona girmediği müddetçe, belli artıları ile bu ligi rahatlıkla kotaracaktır. Lakin uzun yıllardır hasretini çektiğimiz tatmin edici futbolu bu sene de göremeyeceğimizi bilinmelidir. Bu sene takımımız aynen Hüseyin Kalpar hoca ile süper lige çıktığımız sene olduğu gibi, takım disiplini, arkadaşlık ortamı, fiziksel kalite ve hoca otoritesi ile ilerleyen haftalarda tempo kazanır ve bu tempo ile de ligi sürklase edebilir.

Rakibimizin ilk maçını seyretmedim, dolayısı ile her hafta bu şekilde mi oynuyorlar emin olamadım. Lakin yine de bizi iki maçta da seyretmiş ve de ona göre bir strateji üretmiş gibi göründü bana açıkçası. İlk yarıda herkesin dikkatini çekmiştir eminim, ağır savunmamızın üzerine öndeki üç hareketli ve fizikli ön oyuncuya atılan uzun toplar ile hücum etiller. Bir gol yedik ve bir kaç tane de önemli tehlike atlattık, bu stratejileri nedeniyle. Bu noktada sene başından beri yaptığım tespiti yineliyorum, stoper mevkisinde iki isimden biri daha hızlı ve süpürücü olmalı. Bu doğrultuda Yalçın'ın yanına ilk isim olarak Erkam düşünülmeli.

Maçın ilk yarısında rakibin bizim stopleri uzun vurdurma ve topu kendi birinci bölgelerinde kazanıp, kazandıkları topları da hızlı biçimde bizim dağınık ve ağır savunma üzerine vurma stratejisini izledik. Çok oyuncu ile ani ön alan presi uyguladılar ve uç adamlarını stoper ile stoperlerin bağlantı noktası Samet Hakan'ın arasına sokarak stoperleri kontrolsüz vuruşa zorladılar. Bu stratejileri topu oyuna sokma yetisi nispeten zayıf olan Aytaç üzerinde işledi. Fakat enterasandır ki bu durum ikinci golümüzde Yalçın'ın topu oyuna doğru sokması nedeniyle de 3 topta kalelerinde golü görmelerine neden oldu.

Çok fazla taktik-stratejiye boğmadan yazıyı devam ettireyim. Bu maçta hele ki rakibin oyun stratejisini gördükten sonra orta sahada fiziksel ve hız kalitesi olmayan Samet Hakan ile devam edilmesi maç boyunca 10 kişi oynamamıza sebep oldu diyebiliriz. Tek ön libero ile oynarken Samet tercihi bize pahalıya oldu. Samet biri ilk yarıda diğeri ikinci yarıda toplam iki top kapma ile oynadı. Bir ön libero için büyük bir defo bu durum. Üzerinde hiç baskı olmadığı, rakibin hiç üçüncü bölgede işi olmadığı maçlarda (bu sene oynadığımız ilk iki maç gibi) bir görüntü ortaya koyuyor ama bu görüntü bir çoğumuz için aldatıcı oluyor.

Maçın en kötüsünden sonra gelelim en iyisine. Gökhan Alsan gibi bir oyuncumuz olmasa idi bugün haşat olabilirdik. Adam hem savunma anlamında hem de hucum yönünde komple bir oyuncu. Yanına Okan gibi tempolu gerçek bir hamal koyup 4-2-3-1 oyna. Orta sahada, bugün olduğu gibi, hiç bir rakibe ezilmeyiz.

Bu hafta kenar ekip sınıfta kaldı. Umarım bu haftadan gerekli dersler çıkarılır ve önümüzdeki haftalarda daha pozitif futbol oynayarak istediğimiz sonuçları alırız.

ngonge

İlk defa bu sezon 90 dakika maç izleyebildim. Taktik anlamında takımı görme fırsatım oldu. Hocanın isteği top bizdeyken önliberonun geriye gelip oyun kurması, beklerin ileri çıkması. İleri çıkarken de beklerden destek alan kanatlar vasıtasıyla pozisyon bulmak. 2.gol bariz bir şekilde bu taktik içinde atıldı. İlk yarıda böyle pozisyona da girdik ama genelde sol tarafı ve Guido'yu kullandık, o da ağır kaldı 2-3 pozisyonda.

Bu taktikte gördüğüm en büyük zaaf oyun kuramama ve kaptırılan topların tehlike arz etmesi idi. Zira Samet iyi bir oyuncu olsa da önlibero özellikleri zayıf. İki ağır stoperle iyi bir üçlü olmuyorlar. Deplasmanda Ferhat veya Okan'ı oynatmak daha yerinde olabilir. Hatta Gökhan-Kubilay yerine, Samet-Gökhan bile tercih edilebilir. Kubilay mesela geçen maç sahada yoktu.

Bir de Atabey maalesef çok hantal kalıyor, Atabey var ise kesinlikle 2 forvetli taktik kurulmalı.

Maça gelirsek, hem mücadele hem de pozisyon açısında etkisiz olduğumuz bir maçtı. Rakibimiz bu sene play off'a oynar, iyi ve dengeli bir oyunları vardı, geçen yılki Sancaktepe'yi anımsattı. Hoca takımı ilk 2 hafta iyi okusa da bu hafta yerinde değişiklikler yapmadığını düşünüyorum.

Bir yerde puan kaybedecektik, 2'si deplasman 3 maçta 7 puan kötü değil, ama Manisa maçından önce ilk 5 maçta 13 puanla girmemiz gerekiyor.

Ben bu sene çıkacağımızı ümit ediyorum. Tek sıkıntımız Manisa gibi bir takımın bu sene ligde yer alması. Manisa'nın kadrosu iyi olabilir ama Sakarya'dan gelen oyuncuları çok da büyütmemek lazım. Bu oyuncular Sakarya'da müthiş bir taraftar desteği ile oynadılar, çok kaliteli oyuncular olduklarını düşünmüyorum. Aynı performansı sezon boyu götürebilirler mi göreceğiz..

_SoN_

Bu seneki en kötü maçımızdı, mücadele olarakta rakibin gerisinde kaldık, bunu bu sene hiç ummuyordum, özellikele İrfan Buz'un kadrosu,onun mantalitesini anlamış futbolcu yapısı buna izin vermez diye bekliyordum, maalesef beni yanılttı bu maçta takım, yediğimiz goller bireysel hatalardı fakat maçı kazanma adına daha sert daha mücadeleci olmalıydık, bu ligte mücadele ve sertlik olmadan özellikle deplasmanda kzanmak mucize bunu geçen sene anlamıştık, inşallah bu maçla sınırlı kalır bu kötü oyun, önnümüzdeki maçı kazanıp sonraki deplasman maçına dediğim şekilde ders alarak çıkması gerekiyor takımın.

cembaba

Öncelikle maç öncesi gergin geçen haftada olay olmayan bir deplasman olması sebebiyle taraftarlarımıza teşekkür ederim. Deplasman tribünün gereklerini yerine getirdikleri için ve en ufak bir taşkınlık yapmadıkları için sağ olsunlar.

İlk yarı için mücadele anlamında eksik ama maçı çevirmek, skor olarak geri düşsek de maçı kazanmayı isteyen bir takımımız vardı. İkinci olarak ise geçen hafta ve ondan önceki hafta sorumluluk alan arkadaşlarını rahatlatan İlyas Kubilay yoktu. Sahada o kadar kayboldu ki ben ayağına top aldığını bir pozisyon dışında hatırlamıyorum.

Bunun dışında Ahmethan ve Caner kanadının oturduğunu söyleyebiliriz.  Diğer kanat için ise aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Benim gözümde o kanatta Ramazan hariç forma giymeyi hak eden biri yok. Aytaç çok ağır. Özellikle deplasmanda Erkam Yalçın ikilisini tercih etmemiz daha sağlıklı olacak.

Samed Hakan ile ilgili eleştirilere katılmıyorum. Bence Samed Hakan 3 maçtır sahanın en iyisi. İrfan Hoca hücuma çıkan takımımızda Samed'i 3 stoperin arasına sokuyordu. Ama bu ters tepip golü yiyince orta alana geldi ve takımımız toparladı. Okan iyileşince ben Samed Okan Gökhan orta sahası bekliyorum açıkçası. İkinci yarı için şansız şekilde gerçekleşen Yalçın'ın hareketi pahalıya mal oldu. Nurullah için de çok acımasız yorumlar okuyorum. Bu ligde 3. maçı bu çocuğun. Tabii ki hata yapacak. Önemli olan ders çıkarmak.

Sadede gelirsek takımımız iyi yolda olduğunu gözlemliyorum. Bu ligin futbol mantelitesi bu kadar. Hocalık bir etki göremiyorum. Hocanın etkisi %20'dir. Bu oyuncuların kapasitesi bu kadar. Fazlasını beklemek hayal kırıklığına sebep verir. Maç maç düşünüp sonucu hep birlikte göreceğiz.

fanatik samsunsporlu

Aytaç çok ağır kesilmeli.Erkam yerine monte edilmeli.Caner eskisi gibi değil.Enes'i beğenmediğim halde geçen hafta sağ bekte daha iyiydi.Gökhan Alsan daha iyi olacak.Onun uzaktan gollerini bekliyorum.Guido da sıkıntı var.Kanatlar çalışmıyor.Atabey inşallah düzelir.Bahattin umarım devam eder gollerine.Ama insan sormadan edemiyor Serdar Deliktaş'ı biz neden alamadık diye.Adamın her hafta golü var.Dakika 66 adam 3 gol attı şu an.4-2 önde manisa.
Zor gruba düştük.Kırmızı grupta kimin çıkacağı bile belli değil.süpriz olur

55_OrHaN_55

Serdar Deliktaş bugün 4 gol attı ve toplamda sanırım 6 golü oldu. Paran olmaz, en iyi topçuları bir şekilde alırsın, Umar Aminu örneğindeki gibi elinde tutamaz, kaçırırsın. Paran ve imkanın olur, iyi oyuncuları başkaları toplar, sen döküntüleri alır, eski formuna kavuşmasını beklersin. Ayite, Samaras, Chibuike, Bahattin, Atabey, Caner, Aytaç, Guido, İshak Doğan bir çırpıda aklıma gelen isimler. Bize transfer olanlar ya formsuz oluyor, ya da bize gelince bunlara bir haller oluyor. Bir tek Gökhan Alsan formda ve işine sadık. İnşallah şöyle takır takır pas yapan, rakibi bunaltan ve gol yağmuruna tutan bir Samsunspor'u izlemek nasip olur ne diyeyim.