Bıçak kemiğe dayandı ! Teşvik rezaleti..

Başlatan timofte, 14 Mayıs 2005, 21:34:32

« önceki - sonraki »

timofte

arkadaşlar dün akşam Klas Tv'de bu programı büyük bir üzüntü ve hayretler içinde izledim. üşenmeyip not aldım, şimdi de olup bitenlerle ilgili olarak aldığım notları samsun sevgilerine gönülden inandığım sizlerle paylaşmak üzere derleyip toparlayıp buraya kopyaladım. şimdilik sadece programda konuşulanları gözlediğim kadarıyla ve kendi yorumlarımı eklemeksizin buraya koydum. doğrusu bunu yaparken oldukça yoruldum. bu yüzden konu hakkındaki yorumumu daha sonra ekleyeceğim. tek yorumu herhalde başlığı seçerken yaptım şimdilik..

AlıntıTEŞVİK KANUNU İLE İLGİLİ TV PROGRAMI

Dün akşam Samsun Yerel televizyonlarından Klas TV'de Samsun'un iki güzide ilçesi Havza ve Vezirköprü'nün feryadı yankılandı.. Sam-Sev Başkanı Sadi Subaşı ile vakfın iki yönetim kurulu üyesinin katıldığı ve Sema Özata'nın sunduğu programda gerçekler su yüzüne konuldu.

İŞSİZLİKTE TÜRKİYE İKİNCİSİYİZ

Programa telefonla katılan Samsun Barosu Başkanı Av. Ahmet Gürel, Samsun'un Elazığ'ın ardından 'oransal bakımdan' Elazığ'dan sonra ikinci sırada yeralmasına rağmen Teşvik Kanunu avantajlarından yararlandırılmamasının haksızlık olduğunu, Samsun'un halkını sürekli olarak göç verdiği gibi, artık sanayi kuruluşlarını da kaybetmek üzere olduğunu bildirdi. A.Gürel, Terme'deki fabrikaların Ünye'ye, Yakakent civarındaki sanayi kuruluşlarının ise Gerze bölgesine gitmekte olduğunu üzülerek izlediklerini ve Havza'da teşvik kanununa dair yaşanan hayal kırıklığını anladığını sözlerine ekledi. Gürel hukuki açıdan bir ilçenin başka bir ile bağlanmasının ancak kanun çıkarılarak mümkün olabileceğini de belirtti.

OTAT AMASYA'YA GİDİYOR..

Samsun Ziraat Odası Başkanı da programa katılarak, Havza'da 400 kişiyi istihdam eden ve ayran, yoğurt, süt ve dondurma sektöründe Samsun'un gururu olan OTAT fabrikasının da Amasya'ya taşınmasının gündemde olduğunu açıkladı. Amasya Suluova'da aynı kolda faaliyet gösteren firmanın teşvik uygulamasından yararlanması sayesinde avantaj sağlaması üzerine  Otat'ın sahibi Mustafa Başaran'ın, Merzifon'da arazi arayışında olduğunu anlatan Ziraat Oda başkanı, Vezirköprü'de de tam yedi banka şubesi varken bugün sadece iki banka şubesinin kalmış olmasının gelinen durumu gözler önüne serdiğini sözlerine ekledi.

SAMSUN'A ADETA CEZA VERİLİYOR!

Sam-Sev Yönetim Kurulu üyesi Cengiz Derindere de özellikle Havza'nın ve teşvik alan ilçelerle komşu olduğunu adaletsizliği birebir yaşadığını anlattı. Buna rağmen Vezirköprü direkt Amasya'ya bağlanma girişimlerine başlarken, Havza'nın önce halkın fikrini almak istediğine dikkat çeken Derindere; 'Vergi, elektrik, sigorta primleri' konularındaki farklı uygulamalar haksız rekabet teşkil etmektedir. AKP'li vekiller, Havza turizm açısından teşvik alıyor diyor ama Havza'da belediyeye ait termal tesis dışıondaki tesisler dahi kendilerine su verilmediğinden kapatılmış durumda. Açılan bir kuyu da ne acıdır ki bir Amasya milletvekilinin gayretleriyle açılmış. Artık birlik olmayı öğrenmeliyiz. Bizden katbekat iyi durumda olan Gaziantep bile bu konuda tepki verirken bizim insanlarımız susuyor.' diye konuştu.

HAVZALILAR: 'SAMSUN BİZİM ANAVATANIMIZ..'

Programa telefonla bağlanan ve 'Samsunlu hemşehrilerimi selamlarım' diye söze başlayan Havza Ticaret ve saanayi Odası Başkanı Muhterem MUTLU da: 'Biz bölgemizin gelişmesini amaçlayarak, içimiz kan ağlayarak da olsa böyle bir yola girdik. Biz gelişmiş Havza, gelişmiş Samsun ve gelişmiş Karadeniz istiyoruz. Yirmi yılda yirmi bin insanını kaybetmiş bir ilçeyiz. Teşvik yasası tek umudumuzdu. Büyük hayal kırıklığına uğradık. Şimdi sadece Samsun'un ilçesi olmamızdan dolayı cezalandırılıyoruz. Üç tarafımız teşvik alan ilçelerle çevrili. Oysa biz onlardan daha geri durumdayız. İnsanlarımızı kaybediyorduk, artık fabrikalarımızı da kaybediyoruz. Amasya'ya bağlanma ile ilgili olarak Amasya valisi, belediye başkanı ve sivil toplum örgütlerinden sıcak yaklaşım gördük. Bizi bu yolda en çok yoran kahreden, Samsun ile olan gönül bağımızdır. 77 yıldır Samsunluyuz. Çok zorumuza gidiyor ama istemeyerek de olsa bu yola girdik, bu ilçenin başka çıkışı da yok' dedi.

Ntv mikrofonlarına konuşan Havza halkının verdiği ropörtajların da yayınlandığı programda halkın genelinin de Amasya'ya bağlanma yanlısı olduğu gözlendi. Halkın 'manevi yıkıntıya uğrayacağımızı biliyoruz, çünkü Samsun bizim anavatanımız, ama başka çare kalmadı' ifadelerini kullanması duygusal anlar yaşanmasına yol açtı.  

SALIPAZARI VE TERME'DE DE RAHATSIZLIK VAR!

Programda Samsun'un teşvik uygulaması dışında bırakılmasının ardından Salıpazarı ve Terme'de de büyük huzursuzluk olduğu da dile getirildi.

SUBAŞI: 'SAMSUN HALKI BUNUN HESABINI SORAR'

Sam-Sev Başkanı Sadi Subaşı, Akp'li Samsun milletvekillerini kastederek gelinen bu noktada Havzalı'yı Vezirköprülü'yü suçlamakla, işine gelemeyen her sözü 'siyasi' diye yaftalamakla meselenin halledilemeyeceğini söyledi. Bu insanlara Suluova ve Merzifon'da Samsunlu oldukları için iş verilmiyor olmasının tarifsiz bir acı olduğunu ifade eden Subaşı, Samsun'un Türkiye'nin 6. - 7. büyük şehri iken bugün 35. liğe düşmüş olmasına rağmen bu kentin birliktelik sağlayamadığını, konuşması, tepki göstermesi gereken insanların sustuklarını, kişisel hesapları samsun'un çıkarlarından üstte tuttuklarını ifade etti. 'Şu an acz içindeyiz, birliktelik sağlayamıyoruz.' diyen Subaşı ayrıca, Köy Hizmetleri Bölge müdürlüklerinin kapandığını bu bağlamda Samsundaki bölge müdürlüğünün de kapatıldığını, bunun yerine kurulan Kırsal Kalkınma bölge müdürlüğünün ise Trabzon'a kurulduğunu anlatarak son dönemde Samsun'un birçok bölge müdürlüğünü kaybedişine somut ve yeni bir örnek verdi. Kimsenin bu konuları sahiplenmediğini anlatan Sadi Subaşı, 'Biz gündeme taşıyınca da hakarete uğruyoruz. Toplum çekiniyor, bizimle aynı fikirde olan insanlar yılgınlığa uğradı, bu şehri sevenler sindiriliyor. Bazı şeyler adeta kasıtlı olarak yapılıyor. Ama bu halk bu yapılanların hesabını mutlaka soracaktır' diye konuştu.

kral55

Atatürkün şehri olmasından kaynaklanıyor tüm bunlar.Allahtan Atatürk zamanında  yapılmış ve başlanmış olan demiryolu liman gibi kalıcı yerleri kapatmaya güçleri yetmiyor.Yoksa onuda yaparlar.
samsun milletvekilleri ne iş yapar merak ediyorum.
Uyan ey Atatürk,uyan ey refet paşa sırf sizin sevginiz yüzünden samsun ne durumlara kalıyor.

timofte

sevgili kral55,

samsunun açık bir haksızlığa uğradığı çok açık. bunun altında yatan neden hakkında da çeşitli yorumlar yapılabilir. sözünü ettiğin nedenin geçerli olacağını sanmıyorum çünkü, bugüne kadar samsundan çeşitli ideolojilerden, çeşitli partilerden vekiller gönderdik. hiçbirinin de performansından memnun kalmadık.

ancak bu iktidar döneminde özellikle bu uygulama ile açıkça samsun kandırılmış, yok sayılmış, samsun kurban edilmiştir. sonuçlarını da hep birlikte görüyoruz. samsun milletvekillerinin büyük bölümünün samsun kökenli olmayışı, gözden kaçırılmaması gereken bir başka hadisedir. halkımız malesef gözü kapalı olarak 'partilere' oy vermekte, samsuna neler yapılıp neler yapılamayacağını düşünmemektedir.

bu sebeplerle, teşvik konusunda uğradığımız haksızlığı daha ziyade samsun halkının duyarsızlığına ve bir araya gelememesine, özellikle senin de imzanda belirttiğin gibi samsunluların samsunun değerini bilmemesine ve dolayısıyla siyasetçilerin de samsunu gözden çıkarmakta sakınca görmeyip samsuna haksızlık yapmakta diğer illere nazaran daha cesur davranıyor olmalarına bağlamak gerekir diye düşünüyorum.

Fecr_55

gercektende ba$likta da belirtildigi gibi bicak kemige dayandi...bu nedir ya, bu i$in sonu nasil bitecek cok merak ediyorum...
adam 77 yillik Samsun´luktan bahsediyor, ama üzülerek ve zorunlu olarak Samsun´u sirtindan vuruyor...ne mantik ama...o zaman neden bu israr? bu 77 yilin hatri sonunda böyle ödeniyor demek...77 yilda yapilamayanlari bundan sonra ki 77 yilda gercekle$tirebilirdik...böyle herkes tek tek ayagini cekerse bir yerlere gelinemez, biter güzelim $ehirim, ama biz variz burda, bir kac ki$ide kalsak satmayiz Samsun´umuzu...ama tabii ba$ta böyle biri olunca sonuclarida onun gibi yanli$ yola cikiyor galiba...onun pe$inden gidenler ise yanli$tanda yanli$...zamaninda bizden akp ye oylarin en fazlasi cikmi$ti, $imdi bunu fitil fitil burnumuzdan getiriyorlar...evet iki güzel söze kandik, sonucta yilana sarildik...ne diyeyim, amasyada umduklarini bulup, mutluluk kazaninin icinde kaynarlar in$allah...

ama in$allah bir vakit gelir ve tekrar yuvaya dönmek isterler...o zaman hep beraber görecegiz destek yerine köstek olmanin ne demek oldugunu...

Bafralı

Öncelikle şurdam başlayayım.Ben akpye seçimlerde oy verenlere bu ülkenin geleceğini ipotek altına aldıklarını söylüyordum.taban olarak da nerdeyse hiç bir görüşümüz uyuşmuyor.
Ama akp iktidar olunca beni yanıltmaya başladı.
Adamlar öncekilerin aksine hakikaten çalışıyordu.
Şimdiye kadar karadeniz bölgesi düzenli yatırımın olmadığı tek bölgeydi. Yatırım olması için ya hemşeri kıyağı ya da torpil olurdu.(örn: eski bayındırlık bakanı bütçesinin 4/1ini sadece trabzona harcamış!!!)
Ama akp karadeniz bölgesini unutmamış.Yani yatırım yapıyor.
Şehirlere ayrılan bütçede en fazla payı Samsun almış. Hilmi güner de gelip Samsun'un enerji merkezi olacağını söylüyor.
Teşvik konusunda ise sonuna kadar haklısınız.Yasa zaten sakat doğmuş.

jean

kardesim adamlar sonuna kadar hakli bence haksizlik falanda yok bizim halkimiz sirf namaz kiliyor diye akp ye oy atiyor ama ataturkun sehri olupta ovunenler ataturkun kurmus oldugu partiye yani chp ye oy bile vermeyi aklinda gecirmiyor mesela izmir chp nin kalesi derler chp nin kalesi samsun olmalidir

timofte

@ jean, burada şu an iktidarda bulunan ve samsun'u yedi milletvekili ile temsil eden partiye 'haklı' tepkide bulunuyoruz. Bunu siyaset yapmak amacıyla yapmıyoruz. İnsanların hangi düşüncelerle hangi partilere oy verdiklerinden ziyade, bu başlık altında uğradığımız haksızlığa göstermemiz gereken tepkilerden söz etmeliyiz. şu konuda dahi ortak bir tepki göstermeyi beceremeyip konuyu politize edersek, yapılan ve yapılmayanlardan bahsetmeyi başaramazsak hiçbir sonuç alamayız.

AlıntıŞehirlere ayrılan bütçede en fazla payı Samsun almış. Hilmi güner de gelip Samsun'un enerji merkezi olacağını söylüyor.

sevgili bafralı, zaten her gün Samsun'un bir şeyin merkezi olacağı söyleniyor ama Samsun'a ait değerler gün geçtikçe elimizden alınıyor. Bunlar hep göz boyama taktikleri. Yapacaklarını yaptılar. Sürekli göç veren, sanayi hamlesi yapamayan kentimizi bir kuşatma içerisinde bırakarak yerimizde saymamızı sağladılar. Zaten 10-15 yıldır bu şehir hiçbir ilerleme gösteremiyor. Samsun üzerine adeta bilinçli bir oyun oynanıyor. Kamu kurum ve kuruluşları bölge müdürlükleri çeşitli taktiklerle teker teker alınıp Trabzon'a kaydırılıyor.

Teşvik uygulaması bu şehire yapılmış büyük bir hakarettir. Samsunlu yatırımcı zarar etmemek için istemeyerek de olsa samsun yerine teşvik alan komşu illere yatırım yapıyor. Samsun işsizlikte Türkiye'nin zirvesinde..

Vezirköprü ve Havza'da insanların Amasya'ya bağlanmak istemesine kızmadan önce, onları bu duruma düşüren sebepleri detaylı bir şekilde incelemek gerekir.

fatihsune

akp nin icraatlarını geneli ile incelediğimizde ekonomik göstergeler kısmen de olsa başarılı olduğunu göstersede lütfen kimse aldanmasın....
alım gücünün olmadığı bir ortamda talep olmaz dolayısı ile enflasyonda olmaz yani enflasyonun düşmesi akp nin başarısı olarak gözüksede tamamen yanıltmadan ibarettir zira kimsenin alım gücü kalmadı.
bende akp ye oy verenlerin tamamen bir rüzgara kapılıp , tepkilerinin sonucu oy verdiklerini düşünüyorum.
akp samsun il başkanı trabzonlu,7 akp li milletvekilimizin 5 i trabzon kökenli...samsun akp ye % 45 oy vermiş karşılığında sevgili timoftenin de eklemiş olduğu haritada yalnız bırakılarak ihanete uğramıştır.
olay sadece teşvik ile kalsa iyi şu anda planlı bir şekilde yürütülen samsunu sindirme kampanyası ile karşı karşıyayız ve çok yakın bir zamanda da teşvik konusunun tek olmadığını göreceğiz.
netice itibari ile bizler samsunluyuz, samsunun geleceğiyiz...siyaseten konuşmak değil samsun için konuşmak bizim için esas...
samsunu savunanların sayısı bir elin parmaklarını geçmezken, ofsayttan gol yedikleri için 20 bin kişinin sokaklara döküldüğü trabzon bakın nasıl lobi oluturuyor...bizim milletvekillerimiz de teşvik konusunu gündeme getiren samsunlulara ihanet ediyorsunuz diyorlar...
akp samsuna çok büyük bir kazık atmıştır!!!
atmaya da devam ediyor...bizlerde akp ye önümüzdeki seçimlerde %75 oy vererek teşekkür edeceğiz, bundan eminim...
çünkü burası samsun,içinde düşmalarının yaşadığı şehir.....

Bafralı

Valla ben akpden önce de Samsun'a bir yatırım görmüyordum(allahım ben akpyi savunuyorum yaa!)
Samsun CHPnin kalesi falan olmamalı.Çünkü CHP de hiç bir şey yapmadı.Aslında Samsun hiç bir partinin kalesi olmamalı.
13 il dahya teşvik kapsamına alınırken 4 il daha önerildi(aralarında Samsun ve zonguldak da var.). Kemal Unakıtan israrla karşı çıktı 4 ildaha eklenmesi bütçeyi deler dedi.(arkadaş sit alanındaki arazisi kurtarmak için ormanları satmakla meşgul  :evil: )
Teşvik sadece il merkezlerinin durumuna bakılarak hazırlanmış. Teşvikte müthis bir haksızlığa uğradık. ama diğer konularda Bence Samsun ilk defa hak ettiğ ilgiyi görüyor.

fatihsune

Alıntı yapılan: "Bafralı"Valla ben akpden önce de Samsun'a bir yatırım görmüyordum(allahım ben akpyi savunuyorum yaa!)
Samsun CHPnin kalesi falan olmamalı.Çünkü CHP de hiç bir şey yapmadı.Aslında Samsun hiç bir partinin kalesi olmamalı.
13 il dahya teşvik kapsamına alınırken 4 il daha önerildi(aralarında Samsun ve zonguldak da var.). Kemal Unakıtan israrla karşı çıktı 4 ildaha eklenmesi bütçeyi deler dedi.(arkadaş sit alanındaki arazisi kurtarmak için ormanları satmakla meşgul  :evil: )
Teşvik sadece il merkezlerinin durumuna bakılarak hazırlanmış. Teşvikte müthis bir haksızlığa uğradık. ama diğer konularda Bence Samsun ilk defa hak ettiğ ilgiyi görüyor.

yukarıdaki yazdıkların tamamen olayı özetliyor sevgili Bafralı,
ama teşvik haricinde samsunda gelişme varsa bu tamamen Yusuf Ziya Yılmaz ın kişisel girişimleri ve ve gayretleri sayesinde olmuştur.zaten benim isyanımda bu başarıların AKP yönetimi tafafından kendisine mal ediliyor olmasıdır.
teşviksiz bir kentin kalkınması da mimkündür fakat 4 tarafı teşvikli illerle çevrili bir il için aynı şeyleri söylemek abesle iştigalden başka bişey değildir.
umarım sandıkta bu hesabı keseriz.

jean

bence akp gibi iktidara tek gelebilse akp gibi hic kimse isine karismasa chp guzel isler yapar chp nin insanlarinin hayati bembeyaz hicbiri hakkinda suclama yok ozel hayatlari bile ortada degil sayin baskanimiz deniz baykalin esini kac kez televizyonda gordunuz basbakan bulent ecevit basbakanken turban eylemleri bitmiyordu bir turlu simdi bakin universsitelerde bir tek eylem yok ornegin bir celal dogan adam  gaziantepi cennet yapti aldigi sonuca bakin sacmaliktan baska bir sey degil demekki hizmet yapmayacaksin

yönetici

@ jean,
burada siyaset değil samsun kenti tartışılıyor.
samsun şehrine atılan teşvik kazığından ve bunun samsun aleyhine nelere mal olduğundan bahsediliyor. Chp'li başkan dönemi de yaşadı Samsun. O dönemde de sürekli geriledik.
Biliyorsun daha önce de açmış bulunduğun 'siyaset' topicini kilitlemek durumunda kalmıştık. Bu yüzden bu konuyu da siyasallaştırmaktan çok, partilerüstü ve Samsun'dan yana bir tepki vermek doğru olanıdır.

jean

samsunspor.biz belki haklisin ama ben topic basligini akp diye okudum ve demekki siyaset konusuyoruz diye dusundum ama yinede ozur dilerim ama akp yazisida vardi orada zannedersem benim onceden acmis oldugum siyaset topici gibi oda aynisi ama yinede ozur dilerim

cem and naz55

BU VEKİLLERİ BİZİM HALK SECTİ maalesef iclerinde 1 kişi samsunlu cogu trabzonlu gercek samsun halkıda buna isyan ediyor o vekillerden bize hayır yok biz kendi ayaklarımızla nereye kadar gidebilirsek gidecez yazıklar olsun

Rentboy

Sevgili fatih sunenin dediği gibi
türkiyede şuanda ekonomik veriler iyi gidiyor görüntüsü veriliyor.enflasyon düştü havaları yaratılıyor.Ben bunlara inanmıyorum geleceğin ekonomisti olarak.Akpnin bütün politikaları gibi Samsuna karşı benimsediği politikada çok yanlış.Bu adamlar bizim halkımızın dini duygularını istismar ederek Samsunun her yerini istila ettiler ve sonrada gerçek yüzlerini gösterdiler.Ey halkım sen bilinçsizce oy verdiğin sürece daha çok darbe yersin...