Atomum Taze, Almayan Kepaze

Başlatan mehmet yılmaz, 19 Mart 2009, 21:48:06

« önceki - sonraki »

mehmet yılmaz

19 Mart 2009, 21:48:06 Son düzenlenme: 19 Mart 2009, 21:51:16 samsuni
Atomum taze almayan kepaze...

Bir atom yazısı yazmak için illa da şehr-i Ramazan'ı beklemeye gerek yok. İçinde Samsun geçen her çalışmanın kıyısında köşesinde bir atom olmalı diye düşünüyorum.

Biz Samsunlular özgün insanlarız, kafamız çalışır eyvallah ama henüz aramızdan bir Einstein çıkaramadık tabii. Gerçi Einstein'ın atomun en küçük parçasını bulmuş olması pek bir şey ifade etmez zira biz atomun küçüğünü falan değil bizatihi kendisini bulmuş insanlarız.

Samsun dışında yaşadığım süreçte oradaki insanlara ne yapsam da atomu anlatamadığımı fark ettim. "Nasıl bir şey hocam?" dediklerinde, tarif ediyorsunuz ama bir yerlerde tıkanıyor işte...

Nedir atom? Yumurtadan yapılan basit bir tür tatlı. Yuvarlak ya da elips şeklinde olur, ( bakınız Samsun'daki öğrencilerin astronomi bilgileri ne kadar da geniş!) şayet boya katarsanız çilekli, muzlu diye de yutturabilirsiniz. Esası beyazdır tabii. Üstünde son damlalarının biriktirdiği bir şapkası olur -ki en keyifli kısmı orayı yemesidir.

Beyaz kaygan sayılabilecek bir kağıdın üstüne itina ile yerleştirilir ve oradan da tepsilere dizilerek satışa çıkarılır. Basit imalathanelerde yapılabilir. Ramazan'a özgü bir tatlıdır ama artık günümüzde "Unlu Gıda Mamülleri" unvanıyla çalışan tüm fırınlarda da görebilirsiniz.

Bizim çocukluğumuzda atom demek Ramazan demekti elbette. 1980'lerde Samsun'da çocukluğunu yaşayıp da Ramazan'da atom yememiş kimse bulamazsınız demek çok mu iddialı olur bilemiyorum. Ama atom satmamış çocuk da azdır aslında.

Mesela ağabeyimle ben... İlyasköy Mahallesinin sokaklarında, Gebi Caddesinde, Aziziye Caddesinde, şimdiki İlyasköy İlköğretim Okulunun olduğu muhitte çok atom sattık. İşin aslı, babam geliri iyi olan bir mali müşavirdi. Yani bizim -ekonomik sebeplerle- atom satmak gibi bir ihtiyacımız hiç olmamıştı. ( Zaten satamadıklarımızı da akşam babam eve gelince toptan alırdı!) Yine de eski Samsun'da atom satmak iktisadi değil sosyal bir hadise idi... Bir nevi topluma müntabık olma denemeleri yani...

Atom satarken genelde yanınızda bir arkadaşınız daha olurdu. Hatta yine genelde onun da elinde ya da kafasının üstünde bir atom tepsisi olurdu. Tek müşteri geldiğinde "abi benden al, benden al" terbiyesizliğine girişilmez, mümkünse az satış yapan kimse ona yönlendirilirdi. Zaten o eski güzel ağabeyler de hem birden fazla hem de yarısını birinden diğerini ise öbüründen alırdı.

Atom satışı sırasında yağmur yağarsa -ya da özensiz bir hijyen dürtüsüyle- yedekte naylon bulundurulur ve tepsinin üzeri bu naylonla örtülürdü. Biz gündüzleri satışa çıkardık ama iftar sonrasında, teravih namazı öncesi ve sonrası için cami önlerinde bekleyenler de olurdu. Bir de kapı kapı dolaşıp, zillere basarak satış yapanlar vardı. Bu iki grup genellikle ekonomik sebeplerle atom satanlardı, bizimki gibi hobi niyetine değil. Zaten gündüz satıcı olan bizler akşam müşteri oluverirdik...

Atom satarken maniler söylenirdi. "Atomum taze almayan kepaze" gibi mesela... Onun daha gayriahlaki olanları da vardı elbette. Cümle sonunda nokta yerine sinkaf kullanılan bir mahalle için hayli masum sayılabilecek şeylerdi yine de...

Atom satarken bir bakıma hayatı da öğreniyorduk. Bilmediğimiz mahallelere gidebiliyorduk mesela. "Oğlum valla parasını veririm" deyip atom alıp size borç takan arkadaşlarınızı görüyordunuz. Sokak başında pis pis bakıp musallat olan yaramaz çocuklar da oluyordu. Tepsinizi düşürüp atomlarınızı zayi edebilirlerdi bazen. Bunun sonucunda esaslı bir kavgaya tutuşmak zorunda kalınabilirdi elbette. Ya da atom satarken sevdiğiniz kızla pazar yerinde göz göze gelebilirdiniz...

-Hayır... Hayır Nalan. Düşündüğün gibi değil. Benim babam fabrikatör aslında. Seni saraylarda yaşaticim... Pembe panjurlu bir evimiz olacak... deseniz de kız için bir atomcu parçasısınızdır artık!
Zalim kız, ne var bunda? Çocuk atom mühendisi olamamışsa da atomla ilgili çalışmalar yapmış işte. Ayıptır be!..

Öyle ya, biz de birilerinin iddia ettiği gibi Samsuna sevdalıysak, Samsun'u seviyorsak atomunu, pidesini, simidini de ve en çok da Samsunspor'unu seviyoruz...

Sadece sahil yolunu değil!

samsuni

CurvaSudSamsunspor

süper bir yazı mehmet abi klavyede çalışan ellerin dert görmesin "Öyle ya, biz de birilerinin iddia ettiği gibi Samsuna sevdalıysak, Samsun'u seviyorsak atomunu, pidesini, simidini de ve en çok da Samsunspor'unu seviyoruz...
" sonunada bu yazıyla güzel bir imza atmış oldun ...

Tufan

ben atomun bize ait olduğunu bilmiyordum. merak ettim araştırdım başkaları beze diyormuş bizim atoma.

tunç güvenoðlu

bu yazı beni resmen samsuna çocukluguma mahalleme getirdi.mahellemizde atom satan çocuklar vardı onlara imrenırken ben ve aynı apartmanda karşı komsumuzun oglu ıle bızde satmaya başlamıştık.galiba 2 yada 3 gün satmış babama yakalanınca bırakmak zorunda kalmıştık.ama ne güzel günlerdi ....

mehmet yılmaz

Tunç abi demek ki senin ticaret hayatın bu atom işiyle başlamış :)

Ben atom satan çocukları görünce her zaman almaya çalışırım, Ramazan dışında da nedense hiç almam!

kuzey55

muhteşem bir duygudur bu çoğu kişiye nasip olmaz bunu yaşamak...akşam teravih namazı sonrası camii önünde satardık çay tepsilerinde.gelenektir samsunda iftar vakti sokaktan atooommmm var atooooom diyerek geçen çocuktan atom alıp iftar sonrası keyifle yemek...keşke hep çocuk olarak kalsak.

ramcQ_55

Alıntı yapılan: samsuni - 19 Mart 2009, 21:48:06
Atomum taze almayan kepaze...

Ayıptır be!..

Öyle ya, biz de birilerinin iddia ettiği gibi Samsuna sevdalıysak, Samsun'u seviyorsak atomunu, pidesini, simidini de ve en çok da Samsunspor'unu seviyoruz...

samsuni

Sadece Samsunspor

çok güzel bir yazı yaa o dönemlerde biz yoktuk ama okurken gözümde canlardındım baya keyifliydi :)

berusa55

Atooooom varrrr atooooooooooommmmmmm...Bu nağrayı bilmeyenimiz var mı Samsun'lu olup da  :)

berusa55

Ve bu atom satma kültürü nasıl bir kültürdür ki hala ama hala bir şekilde Ramazan Ayı'nda atomcuların seslerini duymak ve o güzelim lezzeti yemek mümkün. Yaşatanlardan Allah razı olsun bu geleneği.

beşnumara

mehmet abi ilyasköyde yetiştiğin nerden belli :D bizim mahallelerimizde çok farklıdır atom.diğerleri nasıl bilmiyoum ama.ben de ufakken çok istedim atom satmayı ama malesef babam hep karşı çıktı.çocukken çok kızıyodum ama şimdi anlayabiliyorum babamı. dediğin gibi nedense sadece ramazan aylarında alasım geliyo atomu.diğer zamanlarda inanın bedava verseler dahi almam.

55.hakan

atom devam ettirilmesi gereken bir ramazan geleneği iftardan hemen önce''atom var atom'' bağırma sesleri yoğunlaşır genelde

YaşarDoğu

Tüylerim diken diken oldu ne güzel bir yazıdır bu.

Samsuni Abi me burdan binlerce kez teşekkürler...

Yüreğine sağlık...

europe_55

Alıntı yapılan: samsuni - 19 Mart 2009, 21:48:06

Sadece sahil yolunu değil!

samsuni

Cok güzel bir yazi olmus Mehmet Abi ellerine saglik...
Gercekten bu yazi´yi okuyunca aklima SAMSUN geldi...
Yaz tatili olsa da SAMSUN´a gelip, söyle güzel bir atom yesek... ;D

yaman55