Şu An Hangi Kitabı Okuyorsunuz?

Başlatan Clint_Eastwood, 31 Temmuz 2008, 22:05:10

« önceki - sonraki »

seyf55

mehmet yılmaz

22 Mayıs 2014, 23:09:08 #811 Son düzenlenme: 22 Mayıs 2014, 23:14:02 mehmet yýlmaz
ALAHİMANET BOSNA ( TUFAN GÜNDÜZ )
Tufan Gündüz'ün titiz bir çalışması. Özellikle 93 Harbiyle başlayan ve uzun yıllar süren Anadolu'ya Boşnak göçü bütün yönleriyle ele alınmış. Sebepler, sonuçlar, geri dönenler, kalanlar...

BOSNA'DA TÜRK KÜLTÜRÜNÜN İZLERİ ( ŞENOL ALPARSLAN )
Kitap bir akademik çalışma. Önce Bosna ve Boşnak tarihi veriliyor. Ardından Boşnakların İslamla müşerref olmaları ve Bosna'daki Osmanlı dönemi anlatılıyor. Boşnakça'daki Türkçe kelimelerden tutun da ticaretten, günlük hayata, örf ve adetlere kadar Türklerle ortak yönler tek tek vurgulanıyor. Son bölümde ise Bosna'daki mevcut Osmanlı devri mimari eserlere yer verilmiş.  

YUNUS NE HOŞ DEMİŞSİN ( BEŞİR AYVAZOĞLU )
Yunus Emre, 700 yıl öncesinin bir değeri olsa da şöhreti daha çok cumhuriyet dönemine dayanıyor. Beşir Ayvazoğlu, titiz bir çalışmayla 'Hangi Yunus?' sorusunun cevabını aramış. Kitapta Köprülüzade, Burhan Ümit, Gölpınarlı gibi isimlerle muhafazakar ve laik çevrelerin Yunus Emre algısı anlatılıyor. Yunus'un hayatı, türbeleri, şiirleri... Romanda, şiirde, tiyatroda ve sinemada Yunus Emre gibi başlıklar da var. Gayet başarılı bir çalışma olmuş.

PEYGAMBERİMİZİN ŞEMAİLİ, AHLAK VE ADABI ( HÜSEYİN ALGÜL )
Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (sav )'in hayatından kesitler sunan kitap onun fazilet ve davranışlarını alt başlıklar altında verirken, örnekler sunuyor ve müslümanların rehber edinmesi gereken o kutlu nebiyi bizlere takdim ediyor.

CurvaSs

emrah serbes - erken kaybedenler, herkesin okuması lazım kesinlikle:)

tabi şuan aynı yazardan hikayem paramparça'yı okuyorum.

brigand

1 - uyuşturucu baronları 2 - sen, Erdal ! Anladın sen : )

CurvaSs

Alıntı yapılan: brigand - 23 Mayıs 2014, 10:02:06
1 - uyuşturucu baronları 2 - sen, Erdal ! Anladın sen : )

onu bitirmişsindir zaten abi, hikayem paramparça kitabını edinmen lazım:)

umit

erken kaybedenler'deki her öykü güzeldir ama üst kattaki terörist en güzelidir bence. bir de hangi öyküde olduğunu anımsayamadığım baba ile oğul arasında geçen lamba muhabbeti vardı. o da gayet güzeldi : )

mehmet yılmaz

27 Mayıs 2014, 16:15:59 #816 Son düzenlenme: 30 Mayıs 2014, 16:27:09 mehmet yýlmaz

Alsancak'ın Sakini Altay, İletişim Yayınlarının futbol kültürü serisinin son kitabı.
Sunuştan anladığımız kadarıyla uzun bir hazırlanma süreci yaşamış. Maalesef o süreçte Altay, Süper Lig'e çıkmak yerine bir alt kümeye daha gerilemiş durumda lakin bazı takımlar hangi ligde bulunursa bulunsun her zaman karizmatik takımlardır.

Kitap bir yazarın elinde çıkmış durumda. Derleme olsaydı farklı bakış açıları olabilirdi ama tek yazarlı kitaplarda biraz da yazarın takımını okursunuz. Orhan Berent, yıllar süren titiz bir çalışma yapmış. Bu serinin kitapları genelde antoloji gibidir ama herkes kulüp tarihi olduğunu zanneder. Bu sefer karşımızda yıl yıl ilerleyen Altay kulüp tarihi var.

Altay'ın isminin nereden geldiğini, Göztepe ve Altınordu'nun Altay'dan ayrılanlar tarafından kurulduğunu öğreniyoruz -ki zaten biliyorduk belki de. Büyük Altay lakabı, 70'li yılların istikrar sebepleri ile 80'lerin ortalarında başlayan gerileme. İzmir'in kaderiyle Altay'ınki arasındaki kesişme. Altay taraftar profili ve tabii İzmir'in diğer kulüpleri de bu çalışmada kendilerine yer ediniyor.

Küçük bir eleştiri, günceller yerine arşivlik fotolar kullanılsa daha iyi olurdu.
Seriye ilgi duyanlar ve Altaysevenler için ideal bir kitap.

mehmet yılmaz

Kumandan, Okay Tiryakioğlu'nun Plevne müdafii Gazi Osman Paşa'yı merkezde tutan romanı. 93 Harbinin en kritik cephelerinden birisini Plevne müdafaası oluşturuyordu. Roman tarihi süreç, harbin patlaması, gaflet ile kahramanlıklar arasındaki gidiş gelişleri gayet iyi bir şekilde anlatıyor. Rusların üçte biri kadar olan Türk kuvvetlerinin Plevne'yi savunması ve bizzar Çar'ın da katıldığı ilk üç Rus hücumunu püskürtmeleri, açlık ve yokluk içindeki direnişleri ve nihayetinde kalkışılan hüruç harekatı roman diliyle çok iyi verilmiş. Gazi Osman Paşa'nın karakteri ve iç dünyası onun başarısını ortaya koyarken romana eklenen hayali kahramanlar Yarbay Ali Rıza ve Hakkı baba tipleri de eratın ahvalini ortaya koyuyor.

##kdc##

Bu sıralar bol bol Eğitim Bilimleri seti okuyorum, yakında beynim buharlaşacak  :P

Yok balık kılçığı, yok sandviç, tereyağlı ekmek, kartopu cart curt... Bu saydıklarım öğretim tekniğiymiş ve KPSS'de soruluyorlar  :kafa: Bunun yanında diğer 12-13 farklı ders daha var tabi..

Üniversiteden mezun olalı 2 sene oldu bu seneye kadar hiç aklımda yoktu KPSS'e hazırlanıp öğretmen olmak, sene başında araba çarpınca karar vermiştim. Allah bu sınavla uğraşanlara yardım etsin, bünyeye zarar fazlasıyla  zzzzz

Dualarınızı eksik etmeyin  :-*

Nuri Asan

okay Tiryakioğlu nun tarihi roman yazmasini ayrica tebrik etmek gerekir. hedefi galiba bütün osmanli padisahlari ve osmanli tarihine isik tutmus isimleri yazmak.

kendi kaleminden genc osman i da yazıp bizlere sunsa mükemmel olur.

Tiryakioğlu hayali kahramanlarda usta bir isimdir.

lato

Alıntı yapılan: ##kdc## - 31 Mayıs 2014, 00:11:15
Bu sıralar bol bol Eğitim Bilimleri seti okuyorum, yakında beynim buharlaşacak  :P

Yok balık kılçığı, yok sandviç, tereyağlı ekmek, kartopu cart curt... Bu saydıklarım öğretim tekniğiymiş ve KPSS'de soruluyorlar  :kafa: Bunun yanında diğer 12-13 farklı ders daha var tabi..

Üniversiteden mezun olalı 2 sene oldu bu seneye kadar hiç aklımda yoktu KPSS'e hazırlanıp öğretmen olmak, sene başında araba çarpınca karar vermiştim. Allah bu sınavla uğraşanlara yardım etsin, bünyeye zarar fazlasıyla  zzzzz

Dualarınızı eksik etmeyin  :-*

Ölçme değerlendirme için Yargı'nın konu anlatımını tavsiye ederim. Üni'de hocadan bir şey anlamayıp kalmıştım. Dershanedeki hocanın dilini de çözemeyince kendim kastım. Kitap hepsinden iyi öğretti diyebilirim :)

Nuri Asan

son yıllarda ahmet Ümit'in delisi gibi bir şey oldum.  artik okudukarim kesmedi eski okuduklarimi bir daha okumaya basladim. Bütün kitaplarını okudum bence polisiye cinayet romanı uzerine Agatha Christie'den bile önce gelir.

ahmet Ümit - kavim.

okumadi iseniz boşuna kitapcida yada internet kitapcilarinda boşuna kitap aramayin.

bu arada yeri gelmişken daha once teşekkür ettim mi tam hatirlayamadim ama beni yilllar yillar once kitapyurdu.com sitesi ile tanistiran ali ihsan ve mehmet yilmaz hocama tekrar tekrar tesekkurlerimi borc bilirim.

Burak

Muhasebe Denetimi ve Mali Müşavirlik Meslek Hukuku hayırlısı ile bu ikisini geçersem Mali Müşavir'im :)

beşnumara

İnşallah Burak ;)

özkan