Şu An Hangi Kitabı Okuyorsunuz?

Başlatan Clint_Eastwood, 31 Temmuz 2008, 22:05:10

« önceki - sonraki »

mehmet yılmaz

Bediüzzaman Said Nursi'nin hayatini anlatan, Fas' li yazar Ferid el Ensari'nin son süvari adlı romanını okudum.

mehmet yılmaz

Hoca Ahmed Yesevi'nin Ahlak Felsefesi -  Dosay Kenjetay

piri Türkistan hoca ahmed yesevi'nin hayatını, divan-ı hikmet kitabını ve türk dünyasındaki etkilerini anlatan bir eser. çokça istifade ettim. Türkistan'da ahmed-i sani denen, ehl-i sünnet, kuran ve peygamber aşığı türk büyüğü. Allah ondan ve müritlerinden binlerce kez razı olsun.

5trawberry

Abi, okurken betimleyebileceğimiz, yaşayabileceğimiz duygulu özellikle aile konulu roman var mı tavsiye edebileceğin, köy romanı da olabilir.

mehmet yılmaz

Aile ise Reşat Nuri - Acımak...

ismail

Alıntı yapılan: 5trawberry - 11 Temmuz 2013, 00:38:15
Abi, okurken betimleyebileceğimiz, yaşayabileceğimiz duygulu özellikle aile konulu roman var mı tavsiye edebileceğin, köy romanı da olabilir.

aklıma direk cengiz aytmatov - toprak ana geldi

5trawberry

Mehmet abi, onu da tavsiye etmişti. Okudum harikaydı. Şimdi ise, önerdiği eseri okuyacağım.

emre

Daha önce okuyup beğendiğim 'Yavuz' kitabından ve Mehmet Abinin tavsiyesinden dolayı Okay Tiryakioğlu- Alparslan'ı aldım ve bitirdim. Tarihi olayları, kurguyu ve aksiyonu sevenlere her türlü tavsiye edilir. Mehmet Abi yazmış zaten. Ben kitabı okurken hissettiğim bir kaç duygudan bahsedeyim.

Özellikle Alparslan ve karındaşlarının yetiştiği dönemleri anlatırken geçen Türk örfleri, adetleri çok hoşuma gitti. Bir Türk'ün çok belirli karakteristik özelliği var. Zaten tarih kitaplarından falan az çok bildiğimiz şeyler ancak o zamanki Türk karakterleri, örfleri, kendine özgü yaşamı şimdi ki sürekli başka başka kültürlere özentiyle harmanlayıp yaşadığımız şu an ile kıyaslama yaptırdı bana. Geçen uzun bir süre var ama kaybettiğimiz daha fazla şey var sanki.

İkinci olarak ta Alparslan, Malazgirt savaşına çıkmadan halifeye bildirmesi ve halifenin savaşı Cuma günü başlatmasını istemesi. Sebebi müslümanların o vakit, savaşın kazanılması için duada olacak olmaları.

Mehmet Abi senden ricam, Okay Tiryakioğlu'nun kitaplarını beğeni derecene göre sıralayabilir misin ? :)

mehmet yılmaz

Emre, Okay Tiryakioğlu'nu bu sene okumaya başladım. Hatta şu an art arda iki tane daha okuyacağım. Kanuni ve Sultan... Aslında bu üçleme imiş ve Kanuni ile başlayıp Sultan ile süren ve Süleyman Han ile sona eren bir üçleme. Ben bilmeden sonuncusundan başlamışım. :)

Tiryakioğlu'nu tavsiye ediyorum çünkü, hem milli bir düzlemde anlatıyor hikayelerini hem de edebi yönü güçlü. Mesela Süleyman Han'ı bir derin devlet fedaisinin gözünden anlatması iyiydi. Yavuz da üç farklı kişinin üzerinde anlatıyordu. Şu ana kadar 5 kitabını okudum, hepsi iyi ama en iyisi Süleyman Han'dı. Sonra Yavuz ve Alparslan aynı seviyede, gayet iyiydi. Mevlana ve 1453 Fetih de iyi olmakla birlikte biraz daha alttadır herhalde. Kanuni ve Sultan'ı da okuyunca paylaşırım muhakkak.

Alıntı yapılan: Aliİhsan - 17 Kasım 2011, 14:32:01
Bu kitabı hiç duymadım Serkan.Lakin Kuşçubaşı ile ilgili tavsiye edeceğim bir kitap var.Ben beğenmiştim.

İmparatorluğun Son Akşamı Kuşçubaşı Eşref.Yazarı Hakan Kağan.Timaş Yayınlarından.

Osmanlı'nın en sancılı yılları. İttihat ve Terakki'nin rejim karşıtı çalışmaları, ülkenin dört bir yanında alevlenen ayrılıkçı ayaklanmalar, Meşrutiyet'in ilanı,31 Mart Olayı, Trablusgarp Savaşı, Babıâli Baskını, Balkanlarda kaybedilen topraklar ve Garbî Trakya Türk Cumhuriyeti'nin kuruluşu, Teşkilat-ı Mahsusa'nın faaliyetleri ve Arabistan çöllerinde yaşanan amansız mücadeleler. Tüm dünyanın büyük bir savaşa sürüklendiği günlerde 'devlet-i ebed müddet' için mücadele eden Kuşçubaşı Eşref ve arkadaşlarının soluk soluğa okunacak öyküsü.

'Eşref Kuşçubaşı son dönem tarihimizde dikkati üzerine çeken, cıva gibi bir kahramandı. Hürriyet ateşinin Arapların içinde alevlenmesi amacıyla çalışmalar yaptı. Fakat çok geçmeden, rejim aleyhtarlığının, emperyalistlerin sinsi tahrikleriyle bölücülüğe dönüştüğünü fark etti. Bunlarla mücadele etmek için bir teşkilat kurdu. Miralay Rasim Bey, bu organizasyona Teşkilat-ı Mahsusa adını verdi.

Yeni nesiller Eşref Kuşçubaşı'nı tanır ve onun gibi idealist olurlarsa, yeni Kuşçubaşılara kavuşabiliriz. Bunun için Eşref Bey'in hayatını bilmek çok önemlidir. Hakan Kağan konunun altından yüzünün akıyla kalkmış, Eşref Bey'i bize yakından tanıtmıştır. Bu toprağın çocuğu olarak kendisine teşekkür ediyor, yeni eserleriyle ilim ve irfan dünyamızı zenginleştirmesini diliyorum.'

-Mehmet Niyazi

(Tanıtım Yazısından)

Eşref Kuşçubaşı, Mamaka Mustafa, Zenci Musa, Süleyman Askeri gibi isimleri Mehmed Niyazi'nin Yemen Ah Yemen ve Yazılamamış Destanlar romanlarından biliyordum. Bunlar Osmanlı'nın son dönemlerinde devlet ve din için mücadele etmiş, savaşmış isimsiz kahramanlardır. Bu romanda da Arapların Uçan Şeyh dedikleri efsanevi bir Türk subayı Eşref Kuşçubaşı'nın hikayesi var. İttihatçı olarak sürgün gittiği Arap ülkelerinde başlayan, af ile birlikte dönüp Trablusgarp'a gidişi... Balkan Savaşları, Kanal Cephesi, Medine'nin savunması gibi yerlerdeki maceraları. Romanda dönemin pek çok önemli şahsiyeti de yer bulmuş kendine, Sultan Abdülhamit, Mustafa Kemal Paşa, Enver Paşa, Yakup Cemil, Şeyh Sunusi, Arabistanlı Lawrence... Edebi yönü çok kuvvetli olmamakla birlikte İmparatorluğun Son Demlerini anlatan sürükleyici bir kitap. Son olarak yazarın ismi Hakan Kağan, müstear isim olabilir.

emre

Teşşekkür ederim Abi. Ben de Yavuz ve Alparslan ile hayli beğendim tarzını. Bir çok kitabı olduğunu görünce sorayım dedim. O üçlemeyi duymuştum. En iyisi onları temin etmek.

maviay55

romanının konusu: Mimar Sinan'ın Mihrimah Sultan'a duyduğu aşk.. sürükleyici bir aşk hikayesi..ama dilini ve anlatımını pek beğenmedim yazarın.

mehmet yılmaz

2013 yılındaki iki favori yazarım Reha Çamuroğlu ve Okay Tiryakioğlu oldu. Daha önce kitaplarını okumadığım ikisinin de 6'şar kitabını okudum. Ortak özellikleri tarihi romanlar yazmaları.

Okay Tiryakioğlu, okudukça daha çok beğendiğim bir yazar haline geldi. Kanuni Sultan Süleyman dönemiyle ilgili bir roman üçlemesi varmış. Ben bilmeden önce üçüncüsü olan Süleyman Han'ı okumuş ve oldukça beğenmiştim. Bugün ise ilk kitap olan Kanuni'yi bitirdim.

Kanuni'nin padişah oluşundan Belgrad ve Rodos'un fetihleri ve Mohaç Savaşına kadar geçen süreci kapsıyor kitap. Üç farklı kişinin ağzından gidiyor. Birincisi Sultan'ın kendisi. İkincisi Pargalı İbrahim Paşa, üçüncüsü ise son kitapta başrolde olan ve benim de çok sevdiğim Osmanlı'nın Türkmen Teşkilat Reisi olan Vehimi Orhun Çelebi...

Kitabın edebi dili gayet iyi. Akıcı, merak uyandırıcı..
Karakterler oldukça canlı. Kimler yok ki? Kanuni, Pargalı, Hürrem, Piri Mehmed Paşa, Fransua, Janoş, Bali Bey, Ayas Paşa, Behram Paşa, Şeyhülislam Yahya Efendi, Hayırhay, Arnavut Ahmet Paşa, Şehsuvaroğlu, Ferhat Paşa ve hayali bir karakter olan Vehimi...

Kitap aslında bir tezi de koyuyor ortaya. Yeniçeriler ve devşirme vezirlerle ilgili bu tez. Yazar Türkçü/Türkmenci bir görüş içinde. Pek çok durumda buna katılmamak elde değil. Özellikle babası İtalyan annesi Rum olan devşirme Pargalı İbrahim'le ilgili menfi şeyler anlatıyor. Kendi ikbali için Osmanlı'dan yana asla samimi değil görüşünü veriyor.

Kitap doğal olarak yarıda kalmış durumda. Yarından tezi yok ikinci kitaba, Sultan'a başlamak lazım.
Tiz yerine getirile... :)

ali ihsan

Tarihi roman denilince aklıma hemen rahmetli Mustafa Necati Sepetcioglu gelir...

mehmet yılmaz

Can Ocağında pişen Aş ve Hz. Peygamber'in çadırındaki Türk, Arslan Baba...
Yıllar oldu Sepetçioğlu'nu okumayalı... :(

mehmet yılmaz

Üçlemenin bir diğer kitabını da okudum.
Sultan'da Mohaç ile başlayan süreç ve Kanuni'nin zirve dönemleri anlatılıyor. Hayali kahraman Vehimi Orhun Çelebi yine var kitapta. Pargalı İbrahim Paşa'yı sona götüren olaylar, Mimar Sinan'ın etkinliği, Barbaros Hayreddin Paşa'nın devreye girmesi, Şah Tahmasb ve Kral Ferdinand ile İmparator Şarlken'in Osmanlılardan köşe bucak kaçışları, Viyana Muhasarası, Alman Seferleri...

Tiyakioğlu, yine başarılı bir anlatım koymuş ortaya.

mehmet yılmaz

Hakan Kağan'ın Cem Sultan'ın hayatını konu ettiği romanı  Cem'i okudum. Genel hatlarıyla bildiğim bir hikayeydi Cem Sultan'ın trajedisi. Kitabı vasat bulduğumu söylemeliyim.