Şu An Hangi Kitabı Okuyorsunuz?

Başlatan Clint_Eastwood, 31 Temmuz 2008, 22:05:10

« önceki - sonraki »

brigand

jonathan barnes - uyurgezer , şansa takıldım okuyorum. şimdilik sürükleyici gibi görünüyor. :-\

Nuri Asan

Hanefi Avcı:Halliçte Yaşayan Simonlar-Dün Devlet Bugün Cemaat

mehmet yılmaz

Alıntı

30 yıl sonra Peyami Safa'nın Attila'sı

Peyami Safa'nın yegâne tarihî romanı olan Attilâ 30 yıl sonra yeniden okurlarla buluşuyor...

1940'lı yılların başlarında yazılan Attilâ, Peyami Safa'nın yegâne tarihî romanı. Yazar bu eseriyle; Batı dünyasının "geçtiği yerde ot bitmez" diye nitelendirdiği ve cezalandırılmaları için üzerlerine gönderilen "Tanrının kırbacı" olarak gördüğü ünlü Türk devlet adamı ve komutanını, Türk gözüyle değerlendirmeyi amaçlamıştı.

Kimi tarihçiler "Attilâ bir barbardır!" derken. Latin efsanelerine göre "Attilâ" kaza ve kaderin yarattığı bir ebedi azap ve harabe Mesihidir. Bir kısım Cermen şarkı ve masallarına göre de hiç dehşet vermeyen, hatta sulhperver, tatlı, misafirperver bir hakandır. Macar ananelerine gelince, burada "Attilâ" Hun'ların ruhu olarak izah edilmiş.

Peyami Safa'nın gözüyle Atilla'ya gelince o sert bir komutan olmasının yanı sıra hassas yürek taşıyan merhametli ve diyaretli bir Türk büyüğü...

Yabancı kaynaklardan ve özellikle Bizans tarihçilerinin verdiği bilgilerden yola çıkarak eserini yazan Peyami Safa,  çelik iradeli, demir disiplinli Türk hakanının, şahsî ilişkilerde yumuşak huylu, zengin gönüllü, engin merhametli, kendisine sığınanlara karşı hassas yürekli bir insan olduğunu kaleme almıştı.

Romanda Türk cihan hâkimiyeti ülküsünün izleri ve bozulmuş dünyaya yeniden nizam verme iradesi de göze çarpıyor

İlk 30 sayfasını geçtim, müthiş bir senaryo çıkar bu kitaptan...

Nuri Asan

Abi Safanın tüm kitaplarından müthiş seneryolar çıkar.Adamın öyle etkiliyeci bir tarzı varki anlatım tarzından yaşıyorsunuz olayı.Laf aramızda Deli Gönlüm'de ki Etyemezli Vuslatın cilvelerine aşık olmuştum

mehmet yılmaz

13 Ekim 2010, 20:16:39 #244 Son düzenlenme: 13 Ekim 2010, 20:35:52 samsuni
Manyaktı len o bayan... Demek seni de Hacı gibi kandıracaktı :)
Peyami Safa'nın eserlerinde o tip kadınlar sıkça vardır, Şimşek'teki Pervin, Canan ve bilhassa Selma'nın Gölgesi.

Peyami Safa, bir Türk değil de Avrupalı bir yazar olsa adına enstitüler açılırdı kesinlikle. müthiş bir kafa, büyük bir deha vardı onda.

Nuri Asan

Bi aralar bende Etyemezli Vuslat'a takılmıştım çok önce ama :)

Abi niye daha önce söylemedin,okumadım onları.şu an kitap yurdundan kitap satın alıyorum Selma ve Gölgesi + Şimşek'i ekleyeyim bari.

Kampanya güzel 75 Liraya kargo yarı parası 15o ye bedava

mehmet yılmaz

Peyami Safa'nın Attila'sı ile ilgili şunları söyleyebilirim.

Peyami Safa gerçekten çok kuvvetli bir kaleme sahip. Tek tarihi romanında da bunu gösterebiliyor. Dil, dönemin Türkçesine uygun, yeni nesil için zorlayıcı olabileceği düşünülerek kitabın sonuna ( ne kadar acı aslında ) bir sözlük konulmuş. Roman oldukça akıcı ve merak uyandırıcı bir tarzda gidiyor. Bence çocukluk yıllarından başlatmayıp, en zirvede odluğu dönemi anlatması doğru bir yaklaşım olmuş. Safa'nın bazı eserlerinde portresi çizilen fettan, güzel ve muhteris kadın tiplemesi burada Onoria'da kendini bulmuş. İldiko karakteri de buna uygun ama kendi etkisinden çok Attila'nın o an ki ruh hali onu tesirli hale getiriyor sanki. Peyami Safa, büyük atalarımızdan birisi olarak gördüğü Attila'yı tarihçilerin izini sürerek anlatmayı ve onu klasik bir barbar gibi göstermeye çalışan Roma kaynakları kadar daha objektif olan ve Hun Medeniyetinden söz eden Germen kaynaklarını da taramıştır. Macarların ve Türklerin ortak tarihi şahsiyetlerinden olan Attila ile ilgili başarılı bir roman olduğu kanısındayım. Peyami Safa, milliyetçi bir bakış açısıyla harmanlamış romanını. Yalnız çok bariz bir hata var -ki Safa bunu nasıl gözden kaçırmış bilemiyorum- bir Hun adedini anlatırken roman kahramanlarını konuşturuyor ve henüz 5. asırda olunmasına rağmen yaklaşık 6 asır sonra gelecek olan Moğol İmparatorluğu ve Cengiz Han'dan örnek veriliyor. Özetle, Attila ile ilgili tarihi bilgi ve söylentileri ışığında okunası bir eser çıkmış ortaya. Yıllar sonra bu eseri yeniden Türk okuruna takdim eden Ötüken Neşriyatı da kutlamak lazım. 

Nuri Asan

Peyami Safa ve Orhan Kemal'in eserleri harika gerçektende
Daha kitapla tanışmamış arkadaşlar var ise ilk Peyami Safa'nın 9.Hariciye Koğuşu-Deli Gönlüm :P ile başlayabilirler.Veya Orhan Kemal Eskici ve Oğulları.Mutlaka kitap okuma alışkanlığınız olacaktır.

Samsuni Hocam bu eser Server Bedi eseri değilmiydi?
Yada Peyami Safa'nın hangi eserleri Server Bedi ve Çömez adıyla yazılmıştı?

mehmet yılmaz

Cingöz Recailer, Cumbadan Rumbaya, Selma ve Gölgesi, Deli Gönlüm gibi eserleri Server Bedi olarak yazmıştır. Edebiyat endişesinden çok geçim derdi vardır onlarda, daha alt düzey eserlerdir. Attila'yı Peyami imzasıyla yazmış diye biliyorum, ilk basımı da öyle.

Nuri Asan

Anladığım kadarı ile Server Bedi olarak yazılan eserler Safa'nı diğer karekteri.
(Selma Ve Gölgesi-Deli Gönlüm-Arsen Lüphen İstanbulda serileri)

Atilla-9.Hariciye Koğuşu gibi eserlerde Peyami Safa tarafından yazılmış.

Hocam şöyle bir genelleme yapsak ne kadar doğru olur?

Ciddi eserler Peyami Safa adıyla yazılmış,Selma ve Gölgesi-Deli Gönlüm-Cingöz Recai(Arsen Lüphen) gibi maceracı eserler ise Server Bedi adıyla yazılmış?

mehmet yılmaz

Zaten maceracı eserler dediğin ve Server Bedi imzası taşıyan eserleri gazetelerde günlük olarak tefrika ediliyor ve Peyami Safa bu eserlerden gelen telif ücretleriuyle geçimini sağlamaya çalışıyor. Gazetelerde günlük makaleler, yemek ve seksoloji dergisi gibi dergilerde bile dosya yazılar yazıyor çünkü adamın tek geçim kaynağı yazmak. Sanat değeri verdiği edebi eserleri ise Peyami Safa adıyla yayınladıkları. Neticede Cingöz serisi çabucak tüketilen ve kısa hikayelerin olduğu şeyler ama mesela bir Yalnızız öyle değil, romn sanatının inceliklerini barındırıyor.

Nuri Asan

Teşekkür ederim hocam bilgi için.

Nuri Asan

Arkadaşlar,Nihat Genç'in hangi kitabını tafsiye edersiniz?

mehmet yılmaz

kabacevizli55

sözün doğrusu yavuz bülent bakiler