Samsun ile ilgili bir gezi yazısı - Kamil Koç - Yolculuk Dergisi Mayıs 2010

Başlatan Burak, 27 Ekim 2010, 12:41:49

« önceki - sonraki »

Burak

Uploaded with ImageShack.us

YaşarDoğu

Emeğine sağlık Burak ,

fotoların boyutunu küçültüp koysan iyi olurdu ;))

Burak

jean

Nuri Asan

Bu dergi Çanakkale-İstanbul seferi yapan Kamil Koç otobüsündede,hatta Çanakkale-Eceaabat Feribotunda da vardı.Benim gözüm nedense Samsunspor ile ilgili bir şey bulur diye aramıştı.Bulamadık ama Yinede Cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı şehrimizin tanıtılması hoş olmuş

Hatta Çanakkale Feribotunda ki bir kaç turist dergiye bakıp Samsun'a geleceklerini söylemişti.Kendi çapımızda Samsun'u anlatmaya çalıştım,bol bol turistlerle Dur Yolcu'ya karşı Samsunspor atkımızla fotoğraf çekinmiştik.

Bu tür tanıtıcı dergiler genelde bizim insanımıza hiç bir şey ifade etmiyor.Adam 20 senedir İstanbulda Topkapı Sarayına gitmemiş.İstanbul'un Kurtuluş günü nedeni ile Topkapı Sarayına gittim,içimde bir heyacan vardı.Tarihimize yeniden tanıklık yapmak isteyen vatandaşlarımızı Topkapı sarayında görecektim.Fakat sonuç benim açımdan tam bir fiyasko oldu.Topkapı Sarayın'a gelen ziyaretçilerin çok rahat söyleyebilirim %99'u turist idi.Bir çoğu ile konuşma fırsatım oldu.Büyük kısmı İstanbul'un kurtuluş nedeni ile gelmiş Turistlerin.Yani adamlar bizim tarihimizi bizden daha iyi biliyor,kendi ülkemde yabancılaştım.Onlarla,insanlarla iletişim kurmak için neredeyse hiç Türk olmadığı için İngilizce konuştum,çünkü Topkapı Sarayında 6 saatten fazla kaldım konuşmassam çatlardım.Dışarıda sigara içiyordum bir Türk kadını beni gösterdi bak o turist sigara içiyor demekki yasak değil diyordu,kadın beni işaret ediyordu.Beni turist sanmışlardı.Yanlarına gittim Kadınlarla Türkçe konuşmaya başlayınca gözlerim doldu,kadınlar şaşırdı.2 saattir burdayız hiç Türk'e rastlamadık,sizide yabancı sandık dediler.İşte dedim bizim memleketimizde bizi böyle yabancılaştırıyorlar,biz tarihimize sahip çıkmaz isek,bilmez isek;gelir başkaları bilir,sahip çıkar ilk önce dilini konuştuturlar,sonra vatansız bırakırlar.Bizde sadece uyuruz.

Evet İstanbul'un Kurtuluş gününde Yunanlı,Amerikalı,İngiltereli,Fransalı,Kanadalı,Avusturalyalı,Zelandalı,Japonyalı turistler-okul öğrencileri akın etmişti.Ya bizden kim vardı.Bir elin bir parmağını geçmeyecek kadar Türk daha ne kadar uyumaya devam edeceğiz.

Eminim Samsun'da yıllardır yaşayıpta daha Gazi Müzesine gitmemiş insanlarımız vardır.Aklımız başımıza ne zaman gelecek,Amisos'a Meydana İngiliz Bayrağı çekildiğindemi.Bazen bu milletin bu kadar duyarsız kalışına utanıyorum.Bu vatan kolay kazanılmadı,Atalarımız biz duyarsız kalalım diyemi kanlarını döktüler.Şu anda eminim hepsinin kemikleri sızlıyordur,adam olsak suratımıza tükürürlerde ondan da anlamayız ki...

Akyol

binikalamadım