Şu An Hangi Kitabı Okuyorsunuz?

Başlatan Clint_Eastwood, 31 Temmuz 2008, 22:05:10

« önceki - sonraki »

AhmetDenizci

Jean-Christophe Grangé - Siyah Kan

mehmet yılmaz

Ahmet Turgut'tan Kerbela üzerine ikileme...
İlki olan Aşkın Şehidi'ni birkaç yıl evvel okumuştum.
Hz. Peygamber (SAV)'in torunlarından birisi olan Hz. Hüseyin ve ailesinin Kerbela'da katledilmeleriyle son bulan son aylarını anlatıyor roman. Kerbela vakası hepimizin içini yakan bir durumdu ve onunla ilgili bazı şeyler biliyordum elbette. Ancak bu romanda meselenin bütün yönlerini anlayabiliyoruz. İslam tarihinin en acı olaylarından birisinin bütün ayrıntılarını bulabilirsiniz. Ahmet Turgut çok ciddi bir araştırma ve Kur'an ayetleriyle destekleyerek yazmış romanı. Tavsiye ederim.
İkinci kitap ise Aşkın Elçisi...
Turgut, bu sefer Kerbela katliamının hemen ardından geride kalanların hikayesini anlatıyor. Kıyımdan kurtulabilen ve Ali Seccad dışındaki hepsi kadın ve çocuklardan oluşan ehl-i beyt'in Kufe'den türlü eziyetlerle Emevi'nin başkenti Şam'a ve büyük zalim Yezid'in huzuruna getirilişleri anlatılıyor. Romanın büyük kısmı adeta bir Kur'an tefsiri gibi... Ancak devrin şartları ve Muaviye/Yezid zihniyetinin gözler önüne serilmesi açısından oldukça önemli bir kitap.

Karabudun

Amin Maalouf' un "Çivisi Çıkmış Dünya" adlı eserini okuyorum. Yazar, Orta Doğululara ayna tutuyor.Türk Kurtuluş Savaşı' ndan başlayıp günümüze kadar Orta Doğu' da cereyan eden tüm hadiseleri Orta Doğulu gözünden aktarıyor. Küresel sorunları önümüze yığıyor ve bir şeyler yapmaya çağırıyor. Şiddetle tavsiye ederim.

mehmet yılmaz

Sevinç Çokum - Lacivert Taşı

Sevinç Çokum'un okuduğum 5-6 kitabından sonuncusu oldu. Hikayelerinden çok tat alamıyordum ( kısa hikayelerden pek hoşlanmıyor olmamın da etkisi olabilir bu durumda- ancak Kırım'ı anlattığı Hilal Görününce adlı romanı çok farklı bir yerdeydi benim için. Lacivert Taşı da bir roman ve güzel bir roman. Takriben 1905-1925 yılları arasını aynı aileye mensup üç farklı karakterin ağzından anlatıyor. Çerçilik yapan Siirtli Arap bir ailenin Osmanlı'nın yıkılış dönemlerine denk gelen hayatlarından kesitler sunarken o dönemin ruhunu, geleneklerini, hayat tarzını, sosyal ilişkilerini aktarmaya çalışıyor. Lacivert Taşı ise aileye uğur getirdiği inanılan bir taş.

emre

Jean Christophe Grange - Sisle Gelen Yolcu 'ya başladım bende. Yorumu artık bitince gelir umarım.

Karabudun

22 Nisan 2013, 11:37:29 #665 Son düzenlenme: 22 Nisan 2013, 21:13:51 sener.eren
Alıntı yapılan: samsuni - 25 Mart 2013, 16:52:22
Yine bir Reha Çamuroğlu romanı. Sultan Selahaddin El Kürdi..
Haçlı seferlerine karşı muazzam bir direniş sergileyen, Kudüs'ü yeniden fetheden büyük hükümdar Selahattin Eyyubi'yi anlatan bir roman. Esas adı Yusuf olan Selahaddin Eyyubi, sayıları milyonları bulan Haçlı dalgalarından İslam'ı savunan en değerli bir komutan olmasının yanında romanda da belirtildiği üzere tam bir merhamet timsali. Adeta insanlık dersi veren bir idareci. Kitap çabuk okunabilen, küçük bölümlerden müteşekkil bir eser.

Kimin hangi ırktan olduğunun en ufak bir önemi yok elbette. İnsanların Selahaddin Eyyubi gibi bir şahsiyete sahip çıkması da gayet makul. Lakin Selahaddin Eyyubi' yi yıllarca Kafkasya kökenli bildik. Avrupalı kaynaklar ve Arap kaynakları kendisini yıllarca Kıpçak/Kölemen diye yazdı. Şimdi Kürt olduğunu öğreniyoruz. Kendisinin hangi milletten olduğunun en ufak bir önemi yok. Lakin bu şekilde iddialarda bulunanların gayelerini sorgulamak lazım. Pekala mantıklı bir insan Selahaddin Eyyubi' yi her koşulda sevebilmeli. Yıllarca Selahaddin Eyyubi diye bildik. Selahaddin El Kıpçak ya da Kölemen Selahaddin Eyyubi demedik. Şimdi neden Selahaddin El Kürdi? Ben burada art niyet görüyorum.

mehmet yılmaz

Katılıyorum. El Kürdi ifadesi çok gereksiz olmuş bence de. Zaten romanda da onun kimliğine dair bir vurgu yok. Fatih Sultan Mehmed El Türki ya da Alparslan El Türki gibi birşey olur. Sanırım kitaba dikkat çekmek ve popülaritesini artırmak için özellikle seçilmiş bir isim olmuş.

Merhum Muhsin Yazıcıoğlu'nun vefatındaki suikast şüphelerini ortaya koyan bir kitap olan Keş Dağı'nda bir Alperen'i bitirdim son olarak. Belgeler ortaya konularak kazadaki şüpheler anlatlıyor, yazarı Emre Soncan.  

mehmet yılmaz

Türk Halkları Tarihine Giriş - Peter Golden - Ötüken Neşriyat
Türk boyları ile ilgili çok önemli bir başvuru kitabı. Oldukça teferruatlı olmakla birlikte akademik bir ders kitabı havasında olması nedeniyle yalın okuyucuyu skıabilir ancak konuya ilgi duyanlar için tavsiye edilir.

İlber Ortaylı Seyahatnamesi - Timaş Yayınları
İlber Hoca''nın çoğunluğu son 10 yılda yapılmış olan seyahatlerinden notlarını paylaştığı kitabı. Önemli bir entelektüel ve tarihçi olan Ortaylı, ata toprağı Kırım'dan, Rusya'ya, Suriye'den Avusturya'ya, İspanya'dan Singapur'a kadar uzanan ve bir bakıma Türk''ün kültür ve tarih coğrafyası da diyebileceğimiz bir alanı kapsayan gezi notlarını kitaplaştırmış, gayet de iyi etmiş doğrusu...

Muhammet Şişik

1 hafta önce şah sultanı bitirdim iskender pala tavsiye ederim alevi-sunni çatışmasını anlatıyor.

feticalik

Ya Olduğun Gibi Görün Ya Göründüğün Gibi Ol
kitabını okuyorum. HZ. Mevlana.
Bir kesit;
Can konağın aramadıysan, cansın; Bir lokma ekmek arıyorsan ekmeksin, Bir damla su arıyorsan susun, Zulmün peşindeysen zalimsin, Aşkı arıyorsan aşıksın, Gönlün neye kapılmışsa O'sun SEN..

Bir Kesit Daha;
Sevgide güneş ol
Dostluk ve kardeşlikte akarsu gibi ol
Hataları örtmede gece gibi ol
Tevazuda toprak gibi ol
Öfkede ölü gibi ol
Her ne olursan ol
Ya olduğun gibi görün
Ya göründüğün gibi ol..

Son;
Yarabbi bildir de ben beni bileyim. Beni bilen ben ile kendime geleyim. Benim bensizliğim ile ben seni bileyim. Seni bilmeyen beni ben neyleyim..

BigBadMama5552

mehmet yılmaz

İpek Çalışlar, Halide Edip'le ilgili çok başarılı bir biyografi kitabı yazmış. Çok ciddi emek isteyen bir çabanın sonucu olarak ortaya dört dörtlük bir Halide Edip Adıvar kitabı çıkmış. Halide Edip'i belli kalıplara sığdırılamayacak bir insan olarak gördüm. Aynı ve farklı düşündüğümüz pek çok şey var. Rıoman tadında bir kitap; tavsiye ederim.

seyf55

Necmettin ERBAKAN-Dünyayı Kimler Yönetiyor?

feticalik

Alıntı yapılan: samsuni - 11 Ocak 2013, 14:52:45

Efsane ( Bir Barbaros Roman ) adıyla piyasaya çıkan kitap için çok daha uzun şeyler yazmak gerekir aslında. Hızır Reis'likten Barbaros Hayreddin'liğe giden yoldaki macerayı anlatıyor İskender Pala. Ancak biyografi yerine romanı tercih ettiği için bunu kurgulayarak ve hayali kahramanlar da koyarak yapıyor. Otuz yıllık bir hasreti konu edinen sıra dışı bir aşk hikayesi var. Beatrix ( Billure ) ile Saint Alkala ( Seydi Muradi ) arasındaki efsanevi bir aşk...

Pala, eski bir deniz astsubayı, yani bu hikayeyi belki de en iyi anlatabilecek kişi çünkü hem bir denizci hem de bir edebiyatçı. Akdeniz'de Barbaros ile Andre Doria arasındaki ( aslında Kanuni ile Şarlken ) amansız rekabetin hissedildiği bir dönem. Tabii bir de Endülüs ve Gırnata'nın hazin hikayesi var. İspanyolların büyük müslüman ve musevi katliamları... Kitabın sonuna bir denizci lik sözlüğü konulmuş çünkü barça, camadan, forsa, dirisa, gabya, vardiyan, borda, loça gibi pek çok tabirin anlamını veriyor -ki romanda sıkça karşımıza çıkıyor bu tabirler.

Çengel kol Oruç Reis, süveyda, dönemin hayat tarzı ve daha pek çok şeyi görmek için ve tabii ki güzel bir kitabı bitirmiş olmak için okunması gereken bir eser. Büyük Barbaros'a rahmet olsun...

Ben de geriden takip ediyorum burayı, alıp okuyalım :)

emre__ss

kitap okumayı bir türlü sevemedim ama okuduğumda da hep tarih kitapları okudum.Bu açıdan ayşe osmanoğlu'nun "babam sultan abdulhamid han" kitabını kesinlikle tavsiye ederim.Ağlayarak okudum atalarımla gurur duydum mutlaka okunmalı.